Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

teckax

Hm hm... zpracování je poněkud naivní až amatérské, viděla jsem spousty lépe zpracovaných rádoby "investigativních" dokumentů. A tento je navic značně tendenční. Babiše jsem nikdy nevolila, ale na druhou stranu mi nikdy ani nevadil. Vidím za ním spoustu dobře odvedené práce. Já nevím nakolik dokumentu můžu věřit, ale jak říkal Jožka... i kdyby jen 10% byla pravda, je to docela síla... a jak se říká "na každém šprochu....." ()

Langustavson

Minimálně po obsahové stránce kvalitní dokument. Zpracování určitě mohlo být lepší, ale to je v případě tohoto dokumentu to poslední, co je důležité. Pokud někdo chápe, že Babiš je odpad, ale neumí si to dát do souvislostí, tak věřím, že mu tento dokument pomůže to celé pochopit důkladněji. Taktéž bych byl rád, aby si to pustil každý volič ANO, jenže ti jsou tak zmanipulovaní svým Vůdcem, že by ještě nadávali, že je to opět zpolitizované, účelové, nepravdivé, může za to Kalousek, apod... Je sice skvělé, že tento dokument vůbec vznikl, klobouk dolů za odvahu. Ale na druhou stranu je strašně smutné, že Vůdce má tak loajální a skalní voliče, kteří zkrátka postoj nezmění, i kdyby toho šmejda sami viděli dělat ty prasárny. Doufám, že se Babiš v rámci kampaně a ježdění po celé republice staví i na Mírově a že si ho tam rovnou nechají, nadoživotí a hned poté pozatýkají celou tu mafiánskou sebranku okolo něj. ()

JerryPilsen

Neobjektivní a zaujatý dokument,který ale chvílemi mluví i k věci.Tvůrci se soustředili na Babiše,ale zapoměli na vývoj a zákony které nástupu Agrofertu předcházely. ()

justaboy

Filmově trošku nedodělané, ale hlavně jde o důležité informace. V zemědělství se docela orientuji a s tím, jak Babiš drancuje půdu bez dobytčích jednotek, si v ČR za chvíli nevypěstujeme ani h****. Další věc je kvalita potravin, kterou nám prodává (znám soukromé řeznictví, které dodává za stejné ceny daleko kvalitnější produkty) a jak "dává práci" českým lidem. Likviduje menší podnikatele, kteří zaměstnávají Čechy a jde pouze po zisku. Někdo poukazuje na jednostrannost, ale za to, že se nechtěl vyjadřovat, si Babiš může sám...asi mu stačilo, že už v Matrixu AB se nedokázal obhájit. Snad lidi v ČR otevřou oči dřív, než bude pozdě - jenom víc takovýchto dokumentů! ()

Dobry_clovek odpad!

Amaterske, plne polopravd i vyslovenych lzi. Tvurci vedeli od zacatku jak chteji Babise vylicit a tak to i udelali. Zadne moznosti pro protinazor, zadna snaha o opravdove zjisteni skutecnosti. Predvolebni PR zaplacene babisovymi odpurci? Mozna. O novinarinu se urcite nejedna. ()

BvS

"Jednostranné. Neobjektivní. Tendenční pokus poškodit Babiše. Amatéřina" Jasně šlo to natočit, sestříhat, osvětlit líp. Ideálně tam dát komentář Morgana Freemana, či hodit pár konspiračních teorií, aby se to dostalo do červených čísel jako úžasně objektivní počiny Olivera Che Guevary Stonea. Tady možná nikomu nedošlo, že o největším českém kmotrovi (kterej je slovák, jelikož Česko) žádná z tv stanic nic natočit nechce (kromě Matrixu Klusáka, což ale žádná investigativka nebyla, spíš skrytá kamera). Ty radši své miliony cpou do hodnotných děl jako Ulice díl 534262282, Modrý kód a Výměna manželek Jaromíra Soukupa. Takže v dnešní době musíme vzít za vděk nízkorozpočtovými dokumenty do doby, než podle Kmentovi knížky natočí další biják, ideláně trilogii Gangster AB - Bureš začíná, Anofert vrací úder a Návrat obžaloby. ()

FiftyFifty

Dokument o Andreji Babišovi, maličko bez Andreje Babiše. Dokument se soustředí především na problémové vztahy mezi A. Babišem a lidmi z jeho pracovního okolí. Trochu mi tam chyběly také reakce protistran. Čímž to celé může ale také nemusí být zkreslené. ()

P_Soar

Dozvěděli jsme se jen to, co jsme věděli. Že totiž Babiš je bezskrupulózní kapitalista s ostrými lokty - ono by také byl div, aby tak zbohatl, kdyby tomu bylo jinak. Ostatní jsou úplně nepodložené hypotézy záměrně dramaticky zveličené (Babišova vláda bude likvidovat lidi jako v 50.letech a pod.). Z dokumentu čiší snaha za všechny nesnáze světa, od průjmu traktoristů po vážné téma propojení politiky a byznysu, obviňovat Babiše. Jako by snad tento znepokojivý trend existoval jen kvůli němu. Až Babiše nebude, rázem v Česku i jinde na světě budou vládnout nezištní politici, kteří vůbec nehájí zájmy velkokapitálu a nesnaží se maximalizovat zisk svůj a svých klientů. Zkrátka všude nastane "demokratická" idyla, stejně jako tomu bylo před rokem 2013, než se ten pekelník v rouše beránčím stal vicepremiérem:-) Největším problémem je ale načasování tohoto dokumentu. Proč nevznikl dříve, když věci v něm uváděné jsou většinou dávno známé? Uvedení těsně před volbami dělá ze snímku politickou zbraň a degraduje ho na žánr dokumentární prostituce. ()

Tomatec

Silně jednostranný dokument o největším zlu co potkalo Českou republiku. Herci nebo jak mám nazvat, průvodci ve filmu připomínají mladé snaživé komunisty bojující a urputně pomlouvajcí kde co. Tvůrci si asi nevšimli, že u nás už 28 let bují silný kapitalismus a ten je samozřejmě zaměřen na zisk. Je jasné, že nejen u nás, ale v celém světě rozhodují velcí hráči a to jsou většinou velké korporáty a rodiny s nimi spojené. Dál promluví pár zhrzelých zaměstnanců a zkrachovalých obchodních partnerů, kterých se najde v každé větší firmě dostatek . Ale je dobře, že tvůrcům jde o blaho země, ano dotace jsou špatné a měly by se zrušit. ()

pajkir

Hodně se tady hodnotí zpracovaní dokumentu po filmařský stránce, ale nejdůležitější je OBSAH. Pravý vodňanský kuře je ve skutečnosti polský kuře, nebo německý odřezky pro hafany. U oligarchy Babiše pracuje tisíce východoevropskejch dělníků na černo, za který neplatí zdravotní a socialní pojištění, ani daně - další vojeb státu, ničí tisíce hektarů pole chemickejma hnojiva, protože jediný co pěstuje je řepka, která je sice na h-vno, ale dají se z ní vytřískat love. Zatímco sedlák, kterýmu se daří postavil moderní boží muka na mezi, Babiš si z nakradenejch dotací postavil Čapák....smutnej příběch o jednom velkým hajzlovi, kterej si hraje na hodnýho strýčka, kterej šel do politiky jen proto, aby pomohl týhle zemi....do hajzlu ()

Marky__

I když forma dokumentu je dost laická a tak trochu neprofesionální, tak mě to vůbec nevadí, protože o to mi zde vůbec nejde a ať mi nikdo netvrdí, že Babiš není ZLODĚJ A MAFIÁN. Je to hodně protiBabišovské, proti ANO, proti Agrofertu a s tím souhlasím, nikdy jsem ANO a Babiše nevolila už z právě, jak dokument sám napovídá, ze selského rozumu. Jak by mohlo jít člověku, který má miliardy, ovládá české zemědělství, finance, média o dobro a spokojenost českého národa? Tomu jsem tedy nikdy nevěřila, i přesto mě v dokumentu dost věcí ještě dále šokovalo a znechutilo, kam tohle povede fakt nevím a naprosto nechápu, jak ho může tolik lidí podporovat, a hůře, věřit mu a jeho slavné ANO straně, která je plná mafie a úplatkářství. Babišův argument - mě nemůže nikdo uplatit, je pro mě naprosto mimo, to není argument, to je hrozba (já Vás můžu uplatit všechny) Prachy, prachy a zase jen prachy..aneb jíst budeme nekvalitní sračky a pít nezdravou kontaminovanou vodu z neekologického pěstování a za všechno si dost zaplatíme...místo, aby se šlo proti tomu a situace se zlepšila, tak je to většině lidem úplně jedno. Bohužel ()

honza.g

Není to dokument, spíš reportážními záběry a rozhovory podporovaná úvaha, zda nám AB nezprivatizoval stát. Hnutí ANO se nám snaží vsugerovat dvě myšlenky: AB je filantropický manažer a osvícený diktátor je přesně to, co potřebujeme. Máme kliku, že AB moc neumí zastírat, že lidi má rád jen takové, kteří ho bezpodmínečně poslouchají. To vidí každý, kdo to vidět chce. Tohle dílko - přes svou nedokonalost - by snad mohlo přitáhnout pozornost i těch, kteří se o politiku vůbec nezajímají a nesledují ji (nejčastěji s argumentem, že je to svinstvo, všichni politici jsou stejní a jedinec s tím nemá šanci cokoliv udělat). ()

wodacka

Popravdě nevím, co hodnotit. Většinou hodnotím herecké výkony, režii, kostýmy, příběh, hudbu... . Co do obsahu, je mi z něj blivno. Ale kvituji s povděkem, že takovéto dokumenty spatří světlo světa. Kostýmy? Andy Bureš žádný kostým nepotřebuje, ten i kdyby měl na čele vlastnoručně napsáno" spolupracoval som vedome s ŠtB a som na to hrdý", lid mu zatleská, poplácá po zádech jaký je to kaňour a v dalších volbách mu znovu dá svůj hlas. Je mi z toho smutno, to je celé... ()

SCHMEYD

Autorům děkuji za odvahu! Je potřeba nedržet hubu ani krok! Ikdyž si to může StBák a komunista Bureš přát. ()