Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

MiaMahoney

Perfektní dokument, pokud se chcete nasrat! Funguje to dokonale! Jinak poměrně jednostranná záležitost, kterou mohli namísto dvou slušňáků, co působí, jako by právě opustili nedělní katechismus, zvládnout podstatně lépe skuteční investigativní žurnalisti, co mají koule a nebáli by se jít na dřeň a rozmáznout to hovno Hrabišovi po xichtě daleko víc. Osobně bych uvítala trochu víc odbornosti, ale chápu, že jsou mezi námi i voliči ANO s ýkvé řepky olejné a pro ty asi dobrý... Pro představu o tom maďarském, zkurveném, zlodějském, vypočítavém, vykořisťujícím, slizkém, prolhaném (zlodějském už jsem říkala?), estébáckém, bezcharakterním zmrdovi, který to ve skutečnosti ale s naší (Agro)republikou myslí samozřejmě upřímně a ochranitelsky a do politiky vlastně vůbec nechtěl, to bohatě postačuje. Doufám, že to pár jedinců se zbytky rozumu přiměje vyhodit ve slevě koupené Vodňanské kuře a skartovat volební lístek Babitchovy koblihové strany jako první. (No dobře, jako druhý, hned po tom s třešničkami...) Čtyři už jen za to, že něco takového vzniklo. Teď jen tu naši veřejnoprávní tévé přimět, aby to před volbami tak týden v kuse vysílala v prajmtajmu... ()

laepus

Chválabohu za tento dokument. V tomto případě je obsah stokrát důležitější než forma, která pochopitelně není nijak dokonalá, ale zobrazované téma a praktiky té hornouherské estébacké kurvy doufám rozsvítí i ve vymazaných palicích těch vypičených závistivců, kteří jsou stále ochotni jej za koblihu zvolit. ()

Pawlisman

Poměrně amatérsky zpracované, dokument slibuje více než nabízí - jednostrannou kritiku Babiše. Rád jsem se o tom podivínovi dozvěděl více. díky. ()

IvcaSammet

Dokument jsem viděla na České televizi, a proto nevím, kolik z toho bylo cenzurováno, každopádně myslím, že i tak dokument dosáhl svého. O fungování ve Vodňanských drůbežárnách vím svoje a předpokládám, že každý, kdo někdy pracoval v potravinářském průmyslu to má stejně. Možná se sem tam objevila nějaké dezinformace (což bych ale pánovi z Agrofertu na "upozornění" před samotným dokumentem nevěřila), ve finále si ale stojím za názorem, že byl konečně udeřen hřebík na hlavičku. Přece ale jenom filmu nemůžu dát lepší hodnocení než obyčejný průměr, protože jeho zpracování mi přišlo až zoufale amatérské. Nic to ale na celkovém poselství dokumentu rozhodně nemění! ()

Gore odpad!

Z filmařského hlediska dokument totálně selhává. A nebudu dávat hvězdy jen za téma, když vše ostatní selhává na plné čáře, zpracováním, postupy, bulvárností, ale i to téma je podané nezáživným způsobem. Navíc nemám rád všeobecně jednostranné dokumenty. ()

Sentido

Dokumentarne se tu z dramaturgickyho hlediska zakopava pomerne casto, ale informacni hodnotu vysledek ma. Prace tymu je cenna a chvalihodna. Jen houst! ()

Brtniik

No, to jsem zase jednou mrkal na drát! Pravda je jak známo nepoznatelná, ale i kdyby realisační team vše dokonale vyinvestigoval, neujistili by mne, že vše zjištěné je pravda pravdoucí. K paní spolurežisérce Piussi ČSFD v první větě uvádí: „...spolupracuje s divadlom Stoka“. No, právě... Ani pan redaktor u mě moc důvěry nepobral. Rozezlený intelektuál, ze kterého přímo cáká zášť proti AGROFERTU. Tahat na natáčení s sebou dítě? Že by maměnka nenašla někoho spolehlivého, kdo by jí robě pohlídal? Že by to byla nějaká nešťastnice? Celý team pak popováží pan poškozený a zneuznaný zemedělský podnikatel... Zajímalo by mne kterak vykázal PHM za jízdy s novináři... Nevím, jak by se takovýto team mohl dopracovat základní objektivity. Dojalo mne domlouvání se kterak „vypátrat“ původ nákladu v kamiónu!... A ejhle, šlo to sáze, než tvůrci předpokládali. Ostatně nenatočili (pokud jsem viděl) co vlastně stálo na nálepkách jisto jistě ošklivého zboží v kamiónu. Jo, vzrušení nejspíš převálcovalo úsudek a rozklepalo ruku kameramanovu. Doufejme, že v jiných otázkách učinili objektivnější závěry a nepropadali svým domněnkám a představám. Natočeno mátožně a nejspíš neobjektivně a tak by dílku slušel „odpad“, ale dám jednu hvězdu. P.S. 1: Fascinuje mne, jak všichni do pana Babiše skáčou. Škoda, že se stejnou energií nebojují za rozumnější zákony. Škoda, že se nikdo nezmíní, že AB panu Pavlu Kolářovi postavil Centrum pohybové medicíny, aby dával do hromady sportovce, které tak milujeme... P.S. 2: Také je dost směšný bugr na tema „Čapí hnízdo“. Byl jsem se tam podívat a není to rezidence páně Babiše, leč vzdělávací centrum pro dětičky, které jinak nemají šanci vidět domácí zvířenu. Kromě toho zachránil rozpadající se areál – to mám od místních. A že na to vymámil oběživo z únie? No a co?! Kolik toho nasypali do Řecka? Ale abychom zůstali doma, to mi víc vadí zrušení pracovních příležitostí ve vepříně v Letech a jeho náhradu vymazleným památníkem, kam „pozůstalí“ stejně nepáchnou. A to zacvakáme my všichni, ne EU. Uznávám, je to jiný film. ()

Mlle

Nebudu opakovat již napsané – zcela v tomto případě souhlasím s komentářem xxmartinxx a vpodstatě i s komentářem Othello (až na to, že délka sběru materiálu pro dokument na něm dle mého soudu vidět je). Snad jen doplním, že srovnání s postupy běžnými u jiných zemědělců a detailnější záběr pod pokličku právě u nich, kde je to dostupnější, by byly bývaly výrazně obohatily natočenou látku a odhalily, jak jsou tyto a podobné podvodné praktiky i u jiných podnikatelů běžné, a v jakém měřítku – monokulturní Morava rozparcelovaná mezi velké zemědělské hráče v tomto ohledu skýtá téměř nepřeberný materiál. Velmi ale chválím za nasazení při práci, s nímž dokument vznikal, a za umění emočně námět vystylizovat (jakkoli to Stabat už bylo asi trochu moc), a podtrhnout tak skutečně fatální důležitost problému pro nás pro všechny. Rozhodně se jedná o dokument potřebný a funkční i v této podobě. ()

Ben Nevis

Odpůrci Babiše rochňají blahem, ale na to, že to neměl být film o Babišovi, ale o českém venkově (viz vyjádření tvůrců), tak se tam Babiš zmiňuje v každé druhé větě. Transparenty typu "Babiš lže" jsou taky úsměvné, když se celý dokument obejde bez jeho obhajoby. Důvod: "On vlastně Babiš nikdy neříká, co si myslí, tak nemělo smysl se ho na nic ptát." Nechuť ČT dílo vysílat mluví sama za sebe o jeho technické i obsahové kvalitě. Nikdo nemůže obviňovat ČT, že by si ráda nesmlsla na neoblíbeném agrobaronovi. Na anonymních svědcích ulpívá pachuť podezření, že pro pětistovku řeknou cokoliv a Kroměříž, která trpí zápachem z masokombinátotu, si zvolí v obecních volbách ANO. Tím nechci říct, že souhlasím s nekvalitními potravinami a řepkovištěm, ale raději se podívám na dokument, který opravdu poukazuje na nešváry v širších souvislostech, protože BABIŠ ZA VŠECHNO OPRAVDU NEMŮŽE. ()

rekkky

Jednostranný dokument o fungování AB (Agrofertu), ale také počin při němž se autoři vydávají pod pokličku praktikám, které ovlivňují veřejný prostor ČR. O tomto dokumentu lze přemýšlet ve více rovinách, přičemž nedochází k přímé konfrontaci s hlavní postavou celého toho kolotoče. Místy kostrbaté a neurovnané. ()

Kingjiri

Po technický stránce by bylo co vylepšovat (občas vykukující mikrofon,"vzhlednější" rozmazání obličejů nebo občas zvuk), ale tentokrát jde spíš o obsah. Scénář totiž sumarizuje Babišovy kostlivce ze skříně. Od jeho agresivního přebírání firem, přes minimální zájem o udržitelnost (pokud je něco rentabilnější hned rozprodat než dál udržovat a rozvíjet) až po tristní zaměstnanecký podmínky, nízkou kvalitu výrobků (hrozný sračky), ulhanost nebo skutečný politický úmysly. O něho samýho mu jde až na prvním místě, takže jeho hlavní motivací angažmá v politice je zachovat (nejlíp i rozšířit) stávající "penězovody" do svýho impéria a dosazenim loajálních lidí na ty správný ministerstva dopustit co nejmíň kontrol svýho nekorektního podnikání (viz zrušená kontrola z MŽP u Kmotra). Těžko říct, jak moc velkej dopad bude mít Selský rozum na potenciální voliče ANO (na ČT bude k vidění nejspíš až po volbách), ale každej ztracenej hlas pro Babiše je dobrej. Čtvrtá slabá hvězda za odvahu něco takovýho natočit (jestli pak přijde na někoho z tvůrců nějaká náhodná kontrola z libovolnýho úřadu?) a místama investigativnější přístup. ()

Lucas87

Opovrhuji Babišem a nevolil bych ho. Ovšem ta protibabišovská propaganda na seznamu a jeho přidružených webech spíš mu nahraje voliče. Každý si musí udělat na osobu AB svůj názor. Jinak dokument hodnotím jako průměrný. ()

Taškář

Dávám za 5, protože takový darebák jako STBureš tu od 89. ještě nebyl, snad se části tupého stáda v hlavě rozsvítí ... ()

Mara97

Jeden z mnoha případů, kdy obsah vítězí nad formou. Filmařsky naprostá katastrofa, amatérské, místo podivné záběry s rozmístěním detailních záběrů, bílé titulky před bílým pozadím, obsahující nespočet gramatických chyb... Ale na to se teď nehraje, obsah filmu je mnohem přednější. Nezbývá než jen doufat, že se film před volbami rozšíří co nejvíce a zapůsobí tak, jak se od něho očekává. Přesto se obávám, že značné množství Babišových oveček se ovlivnit tímto dokumentem nedá a budou na všechny záležitosti nadhazovat řadu pochybností. Fakta jsou ovšem vševypovídající - a chraň Bůh naši zemi, pokud se tento čobol stane premiérem. ()

anitae

Se Selským rozumem jsem měla podobný problém jako se Šmejdy, nic nového nepřináší. Co se děje nejen v Kostelecké kafilérce ale i tom, co z ní vychází za produkty víme, o řepce taky, ale abych jenom nekritizovala tak dobrá, i něco nového tam taky bylo - pro mě třeba ta velká spotřeba chemie na pěstování řepky. Já měla ale největší problém ze zpracovním dokumentu, i když vnitřně cítím, že popisuje nedobré věci, tak mě hrozně šval a nudil. ()

rivah

Hodnotím vysokou užitečnost filmu jako varování před zhoubným nádorem. Kdo má možnost, ať se na film co nejdříve podívá, kromě kin je dostupný na úložištích. Po volbách už může být pozdě, jestliže se prosadí Velký Bratr AB, tak už v televizi vůbec nebude. ()

vikino1

Neříkám, že věřím úplně všemu, co nám dokument sděluje, přece jenom, když si nemůžete poslechnout obhajobu, tak si obžaloba může řici i to, co není pravda, ALE... A to velké ale tam je. Jak se říká - NA KAŽDÉM ŠPROCHU JE PRAVDY TROCHU a kdyby tento dokument byla aspon z půlky pravda a my brali Českou republiku jako lidské tělo (o které se musíte starat), tak AB bych přirovnal k Metastázové rakovině druhého stupně. Absolutně nechápu voliče ANO a jejich zaslepenou víru v jednoho vůdce (Führer), který nás všechny chce jen vyždímat do poslední kapky krve. Pár takových jmen už naše krátká historie pamatuje. Mrázek, Krejčíř, Bakala, Babiš... Působení těchto čtyř jmen nás vytunelovalo do stavu, kdy stát nic nevlastní, nic nemá, ted se rujnuje zemědělství a stáváme se až moc závislí na okolních státech.A nejhorší na to je to, že většina toho co za 73 minut v dokumentu zazní dává smysl a skoro nikdo na něj nemůže. ()