Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

Jizni Tlapa

Ukázka kontraproduktivní snahy neobjektivně poukázat na Babišovo impérium, plná všeobecných řečí, konstatujicí všeobecně známe skutečnosti, které jsou jasné i průměrně inteligentnímu jedincovi! Sedlák zůstane sedlákem a businessman businessmanem.....jaké zjištění... ()

Homer Simpson

Selský rozum stejně jako Matrix AB ukazuje to, co už většina normálně smýšlejících lidí ví. Bohužel poslední volby ukázali, že toto uskupení je bohužel ve výrazné menšině. Andreji Hrabišovi stačilo rozdat pár koblížků důvěřivým důchodcům, ovládnout tisk, aby byl jeho komunistickej ksicht taky pěkně vidět a obyvatelstvo nezapomnělo, kdože je ten hodnej strýček, co jim posledně dal ten koblížek. Ovládnout české zemědělství a maso kombináty pomohlo Hrabišovi k dalším voličům - no co, že je tam jen 50 % masa, hlavně že mám slušnou práci za 65 Kč na hodinu, no ne? Můj zaměstnavatel je přeci jasným důkazem, že i touto poctivou prací se dá k miliardám dostat. To že se praktikami tohoto hodného strýčka vracíme do 50. let 20. století a současné události připomínají trochu i události z října a listopadu 1917 v nedaleké Rusi nebude také náhoda. Narozdíl od komunistů má tento hodný strýček Hrabiš, ale trošku jiný cíle - naplnit ještě více svoje vlastní přetékající kapsy. Proto milé děti, jestli to stále nevidíte sundejte si své růžové brýličky a pustťe si to ještě jednou. Jinak bohužel ANO, bude ještě hůř... ()

Belbo odpad!

Jediná pravdivá věta z celého dokumentu: "Lidé mají rádi pohádky". ... "Motiv převleku. Ten se v těch pohádkách objevuje. Někdo, kdo se vydává znova a znova za někoho jiného, tak aby se to líbilo těm, ke kterým mluví." Otevřené konstatovaní Jakuba a Zuzky o vlastních kvalitách. ()

Stegman

Hlavní potíž tohoto dokumentu tkví právě v tom, že apeluje na selský rozum diváků. Na ten se totiž tak úplně spoléhat nedá, zvlášť v dnešní informačně nejisté době. Lidi totiž dnes fungují tak, že jakmile slyší na nějaké téma soustavnější kritiku, tak zpozorní. Což by bylo ještě v pořádku, jenže pak u spousty lidí následuje fáze "teď už nevnímám...ať zazní cokoli, už to neberu vážně, není to vyvážené". - Lidi tedy vyměnili selský rozum za obyčejnou podezřívavost (vůči všemu a všem). Pak je samozřejmě težké uspět u publika s takovýmto kritickým dílem... jak vysvětlit dnešnímu diváctvu, že na něčem se pozitiva prostě najít nedají? (např. na slonovi v porcelánu, na vlivu Agrofertu na český venkov...?) Pevně doufám, že se lidi od té podezřívavosti zase k selskému rozumu vrátí (a řádně o Agrofertu popřemýšlí). A to dřív, než bude pozdě. Než bude český venkov jedna nezajímavá, jednotvárná, vylidněná, mrtvá pustina. ()

vyfuk

Hodně zajímavě pojaté. Hlavně je zde vidět jak Babiš je ve skutečnosti zvláštní a kontroverzní osoba. Mezitím, co někteří lidé své "odhalující" až investigativní dokumenty dostávají po velkých akcích nebo až po smrti, tak pan Babiš vlastně na výsluní své kariéry. A to je přeci jen, jen dobře. Trnem v oku je možná pojetí dokumentu. Lehké střihy, prostřihy, puzzlovité odkrývačky a podobné vychytávky působí sice inovativně, ale nějak amatérsky a uměle. Chaoticky. Je skoro zvláštní, co něco takového dokáže přinést. Film není nějak extrémně dobrý. Hlavně v té investigativní části. Ale dokáže ukázat spoustu věcí, které něco odkryjí a snad i někomu otevřou oči. Po zhlédnutí jsem byl upřímně šokován a znechucen. Přeci jen, bavíme se zde jenom o části zemědělství. Nezapomeňme na dluhopisy, MAFRA, Čapí hnízdo. toho je víc než dost. A dalo by to asi klidně na jeden film, který by toho odkryl až až. Musíme čekat. Příznivci (slepci) budou mávat rukou. někomu to snad otevře oči. Musíme doufat. ()

ghatos

Špatné koncepční řešení českého zemědělství je fakt problém. Pro Babiše je to snadná kořist a drancuje je to, jak se dá. Nájezdník z východu si u nás dělá, co chce. Voliči mu však před pár dny dali 30%, takže lid fakticky rozhodl o jeho prospěšnosti a nevinně. Uvidíme, třeba bude mít (boží) soud jiný názor...66%. ()

Autogram

...a budete to řídit, jako keby to bylo vaše. Keď k tomu takto pristupuje Agrofert, je to na nervy, ale čo keď k firmám takto pristupuje štát a nakoniec aj jeden politik k štátu. Prečo by sa nedal sprivatizovať aj štát s občanmi... ()

klukluka

Nejraději bych tomu dal 5, aby to vylezlo do červených, protože je na takový film líp vidět a tohle by měli zkouknout ideálně všichni lidé v této zemi. Zase tak dobrý to ale nebylo, protože tu nebyl ani náznak snahy o získání vyjádření protistrany. Každopádně trvalo asi 4, možná 5 let, než se první novináři pořádně začali zabývat tím, co to vlastně znamená, když chce Andrej Babiš řídit stát jako firmu. A to je dlouhá doba- ten fikanej ušatec mezi tím stihnul vyhrát další volby. Ta novinářská nemohoucnost je o to horší, že hlavním hybatelem je víc politik než novinář Patočka a realizace dokumentu se ujala Slovenka. “Máme plná bříška,” hlásí spokojení loajální zaměstnanci Mafry. Já jen doufám, že je z velké části krmí těmi Andrejovými dobrotami, co vozí z Polska. ()

Roman Albach

Selský rozum na mě působil velmi amatérsky. To lecjaká reportáž o Andreji Babišovi na České televizi by tento dokument strčila do kapsy. Všichni vystupující jsou lidé, kteří Babiše nesnáší, mají k tomu své důvody, pak se ale dá pochypovat o jejich objektivitě. Navíc dokumentaristi pořádně nepředkládají jasná fakta, která jsou dnes dostupná a která dokazují jak např. A. Babiš došel k miliardovému majetku. Všechno je v rovině spekulací. Každopádně já osobně jsem rád za alespoň nějaký dokument, pokud odradí část voličů od ANO. ()

F.W.Colqhoun

K filmu jsem zkusil přistoupit jako Andrejův volič, neřkuli fanoušek, jímž jinak nejsem. (Těžko říct, jestli jsem uspěl, protože tuším jen mlhavě, jak se taková věc dělá.) Jako takový jsem pochopil hlavně toto: Autoři filmu nemají Andreje Babiše rádi a nedokáží pochopit logiku jeho podnikatelských a politických aktivit, přestože je naprosto křišťálová. Já jako jeho volič jsem s ní naproti tomu zcela srozuměn. Dále v bodech. 1)To, že Andrej likviduje konkurenci a konzumuje sedláky jako jednohubky, je přece naprosto v pořádku, zvláště když se tito vykukové (Bohumil Rada & spol) tak snadno dají. Mezi řádky lze snadno přečíst, co je nahnalo Andrejovi do náruče - kromě zmíněné hlouposti též hamižnost. Očekávat od byznysmenů ohleduplnost je slabomyslné. Opakovaný argument, že to tak mezi sedláky s láskou a respektem k rodné hroudě nechodí, neberu. Jde o prskání beta samců; takových, kteří v minulosti stejným způsobem smlsli i na mně. 2)Andrejko čerpá dotace. Oukej. Vždyť relativně v souladu s legislativou může. Začal s tím dávno předtím, než se mu povedlo vyšachovat exponenty zastupitelské demokracie. Že je v rámci úsporných opatření odstavil od válu, mi je škodolibě sympatické. 3)Že Agrofert šidí žrádlo a devalvuje úroveň českého potravinářství? Hele, jestli mele z odřezků českých nebo polských, na špagetách s kečupíčkem to chutná stejně. Kvalita lahůdek od malovýrobců mě začne zajímat tehdy, až na ně po moření raketově stoupajících nájmů a dalších složenek (včetně exekucí) budu mít. 4)Likvidace venkova a krajiny? Vypadám snad, že mě dojímá láteření ekoteroristů? Anebo že mám náladu kochat se remízkami? Mezi poli jsem se neprocházel ani nepamatuju. Zapomněl jsem možná uvést, že o víkendech pracuju. 5)Že Adrejko captures state? A proč by tak nečinil, když mu k tomu já a třetina voličů plus spřátelené subjekty dáváme opakovaně čím dál větší mandát? Kdyby to nedělal, svým voličům i mně by se zpronevěřoval. Doslova ho o to škemráme. Je totiž cosi uklidňujícího v tom, že ti nahoře táhnou pro změnu za jeden provaz, byť by tím motouzem nebyly cíle neosobního státu, nýbrž zájem usměvavé společnosti Agrofert. Mezi těmi dvěma subjekty beztak chválabohu čím dál obtížněji rozlišovat. Možná že vše, co bylo sděleno Selským rozumem a spřízněným Žlutým baronem jsou fakta, nadto fakta velmi zneklidňující. Ještě víc zneklidňující je ale skutečnost, že se autorům nepodařilo najít a prezentovat argumenty, které by přesvědčily nikoliv mě, nýbrž příznivce Andreje Babiše nevolit jej a tudíž mu nedovolit v pokračování rozkladu relativně demokratických pořádků. Argument estetický, totiž že je Andrej Babiš skutečně skrz naskrz nechutnou kramářskou postavičkou, fungovat nebude. Jeho příznivci ho ke svým účelům potřebují přesně takového. ()

aquiver

Naprosto tendenční dokument, stejně marný a manipulativní jako Matrix AB. Sejde se několik odpůrců Andreje Babiše, a zároveň neexistuje opačné odborné vyjádření někoho z 34 tisíc lidí, které Babiš zaměstnává. Objektivita je tak položena na oltář politické orientace diváka. Podobné schéma by se tak dalo (a mělo) natočit o téměř každém poslanci. Nevznikl tak tento dokument spíš na objednávku? ()

Landauer

Jak tohle hodnotit? Z filmařského hlediska, nic moc, ale... tohle je jeden z dokumentů, kde o filmařské hledisko vůbec nejde. Tenhle film bije na poplach a varuje před jedním z nejnebezpečnějších lidí v současné ČR, psychopatem, kterému zase jednou historická příležitost pootevřela vrátka k absolutní moci. Jednou třeba bude mít obrovskou hodnotu - to až se gauner Babiš dostane k moci, celou republiku zdevastuje a my se ho pak nakonec po dlouhých letech horko těžko zbavíme, budeme dlouhá desetiletí napravovat co tu zničil a budeme se na tenhle dokument dívat a říkat: to ale naši tátové, dědové, mámy, báby byli pěkný retardi, že ho volili a přitom se stačilo podívat na tenhle film, kterej ho odhalil dávno před tím. Doufám ale, že naše demokracie ještě není natolik v hajzlu a tenhle film se jen zařadí po bok dokumentů, vypovídajících pouze o své době a nic víc. ()

KM Phoenix

Důležitý dokument o likvidaci české krajiny a zemědělství. Ale rozhodně bych vypustil ty divné grafické efekty - proč např. v jedné chvíli vlétávají české vlajky panu Radovi do ucha? ()