Replace

Horor / Thriller

Německo / Kanada, 2017, 101 min

Norbert Keil

Kolem Replace jsem kroužila docela dlouho, pak jsem na něj ještě dostala doporučení, takže mi nezbývalo, než se do toho pustit po hlavě. Řeknu jen, že mě to zkrátka překvapilo svojí originální pointou a notnou dávkou gore. Po řemeslné stránce jsem možná měla trochu problém s kamerou a s nasvícením jednotlivých scén, bylo to sice osobité, nicméně občas na mě doléhal pocit lacinosti. Chápu, že je tento snímek spíše artový, ale mě to po vizuální stránce zrovna nesedlo. Každopádně jsem ráda, že Replace neskončilo jako další položka do šuflíčku, kde už například leží Contracted, takže jsem spíše spokojená. Škoda jen ne moc šikovného provedení, tohle rozulení by si zasloužilo trochu víc peněz.(3.2.2018)

Keď sa Kira (Rebecca Forsythe) jedného rána zobudí, zistí, že sa jej krásna pokožka začína deformovať a rozpadať. Zostane na úplnom dne a ani po návšteve jej doktorky Croberovej (Barbara Crampton) sa jej stav nezlepší. Zhodou náhod Kira objaví spôsob, akým krásnu pokožku získať späť. Ide to tak, že svoju pokožku nahradí pokožkou niekoho iného. Tento moment odštartuje zbesilú túžbu získať späť predošlú krásu za každú cenu. - Už dlho som sa na tento horor tešil kvôli mojej oblúbenej Barbare Crampton, ale to, čo som dostal, ma nehorázne prekvapilo. Je to perfektná alegória, ktorá sa nedá prezradiť, pretože je pointou celého filmu, ale výrazne tu je vidieť, akú má tento žáner silu. Už pri pohlade na profilový obrázok režiséra mi bolo jasné, že v jeho kotrbe to musí hýriť extravagantnými nápadmi. Replace má všetko, čo v béčkových hororoch vyhladávam, a funguje perfektne. Neónový vizuál, temná hudba s hlbokými tónmi, parádne masky a ako špička krásna tvárička hlavnej hrdinky. Záver bol podla mňa zvládnutý špičkovo a nebyť tej nešikovnej a otravnej vedlajšej postavy a niektorých scén, ktoré boli vyložene zbytočné, išiel by som s hodnotením do najvyšších stupňov, pretože to je pre mňa jeden z top hororov, ktoré tento rok vznikli. + Barbara Crampton(10.11.2017)

Moderní a lehce artová variace na Čachtickou paní, jen namísto dívčí krve se žádá kůže. Míra horrorovosti nízká, míra thrillerovosti střední, míra nechutnosti lehce nadprůměrná, míra zajímavé režie, pohlednosti a záživnosti vysoká. Zápletka je možná trochu neoriginální, rozuzlení banální a lesbické cicmání se dvou krasotinek zavání kalkulem, ale když se v tom nebudete příliš hnidopišit a necháte se jen bavit zajímavým béčkem s pěknými obrazy a hudbou, můžete být spokojeni tak jako já. Bavilo mě to a líbilo se mi to.(3.4.2018)

Tento rok sa mi hororovo celkom pozdáva. Ďalšia kvalitná novinka. Príbeh o ženskej, ktorá okrem straty pamäte trpí aj vzácnou chorobou. Vysychá jej totiž pokožka. Avšak, ak niekoho zlikviduje a stiahne ho z kože, tak sa jej obnoví. Spočiatku mi to nesedelo, pretože úvod bol až príliš chaotický. Potom sa z krásavice stane sériová vrahyňa a už sa mi to začalo pozdávať. Aj keď lesbickú drámu z toho robiť nemuseli. Záver vynikajúci. Najsilnejšou stránkou hororu je však scenár. Tvorcovia presne vedeli, čo chcú točiť a naservírovali divákovi aj nejaký pekný zvrat. A pochváliť môžem napokon aj výbornú hudbu, najmä v záverečných minútach. Dôjde samozrejme aj na kvalitné gore. Páčilo sa mi to napríklad viac ako Contracted. Najskôr to však sklame divákov, ktorí očakávajú čistú nechutnosť. Toto bolo úplne o inom. Viacmenej je to štýlový, umelecký film, vizuálne či formálne to síce nie je presne podľa môjho gusta, ale ináč tlieskam. Nejaký čas bude vo mne určite rezonovať.(9.11.2017)

"Contracted, Thanatomorphose, Bite" po vlastnej osi Norberta Keil-a. Či je to dobré, prípadne lepšie, respektíve horšie, nech si posúdi každý sám. Hodinka aj "dačo" až na pár pasáží, pomerne drámovo lenivá, čo nie každému musí sadnúť. Dnes divák príliš trpezlivosti s takýmto druhom filmov nemá, a priznám sa, ani Ja touto vlastnosťou, presne v takomto prípade, obdarovaný nie som. Musím však uznať, že následne mi v záverečnej tretine, pár krát ksicht skrútilo, riť stislo. Nie je toho z pohľadu gore veľa, no má to z pohľadu vývoja deja svoju "váhu", a tak musím uznať, že "Replace" si pozornosť, ako snímok prichádzajúci "odnikiaľ", určite zaslúži. Nejakú mimoriadnosť, ukrytú v samotnej story, som však v tomto prípade nenašiel. Pre mňa "Thanatomorphose a Bite" lepšia varianta ...(16.11.2017)