Replace

Horor / Thriller

Německo / Kanada, 2017, 101 min

Temný příběh o touze po věčném mládí s přesahem do artu. Půvabná Kira Mabonová (Rebecca Forsytheová) trpí výpadky paměti. Minulost se nepředvídatelně prolíná se současností, pochyby o tom, kdo vlastně je a co dělala předchozí den, narůstají. Aby toho nebylo málo, tak s hrůzou zjišťuje, že její kůže začíná nepřirozeně stárnout. Tělo pokrývají stále větší plochy odumřelé bílé kůže a Kira si zoufá. Pak zjistí, že dokáže přijmout kůži cizí, nikoliv však z mrtvého těla. První vražda a Kira nasedá do smrtícího rychlíku, z něhož nelze, ale ani nechce vyskočit. Experiment, v němž jsou lidé pouhými pokusnými králíky. Odřezávání kůže, probodnutá hrdla, kaluže krve. Umírněná lesbická erotika, náznak nekrofilie. Místy snové, halucinogenní, syrové, špinavé, sterilní. Příspěvky do subžánru body horror přibývají a není divu, že se na Replace podílela opět divná Kanada. Skvělá hudba (Tom Batoy, Franco Tortora) ze z větší části nese v duchu dark wave a EBM. Výtvarná kamera snímá obrazy života, umírání a smrti. Rozhodně ne pro každého.(11.5.2018)

• Morholt

Keil chtěl udělat umělecký dojem, takže klasický body horor pojal artově a to byla chyba. Pokud jde o samotný rozpad hlavní hrdinky, tak se mi líbilo, že se nejednalo o žádný prvoplánový krvák s cílem diváka šokovat. Samozřejmě se tu najde několik "nehezkých" detailů, ale působí to decentně. Ale to bylo málo. Nicméně i přesto, že jsem se nudil, jsem byl zvědav, jaké bude zdůvodnění. A to bylo perfektní. S originálním zvratem přišlo tolik možností a tolik cest, kterými se mohl film vydat, ale režisér bohužel ze svého pojetí neuhnul. Děj se sice trošku posunul z místa, ale to mě v žádném případě neuspokojilo. Velká škoda. 35%(28.3.2018)

"Contracted, Thanatomorphose, Bite" po vlastnej osi Norberta Keil-a. Či je to dobré, prípadne lepšie, respektíve horšie, nech si posúdi každý sám. Hodinka aj "dačo" až na pár pasáží, pomerne drámovo lenivá, čo nie každému musí sadnúť. Dnes divák príliš trpezlivosti s takýmto druhom filmov nemá, a priznám sa, ani Ja touto vlastnosťou, presne v takomto prípade, obdarovaný nie som. Musím však uznať, že následne mi v záverečnej tretine, pár krát ksicht skrútilo, riť stislo. Nie je toho z pohľadu gore veľa, no má to z pohľadu vývoja deja svoju "váhu", a tak musím uznať, že "Replace" si pozornosť, ako snímok prichádzajúci "odnikiaľ", určite zaslúži. Nejakú mimoriadnosť, ukrytú v samotnej story, som však v tomto prípade nenašiel. Pre mňa "Thanatomorphose a Bite" lepšia varianta ...(16.11.2017)

Německo-kanadský snímek „Replace“ se snaží o to, aby zaujal i obrazově, ale právě obraz není zrovna velkou doménou tohoto filmu, spíše se jedná o něco, co dojem kazí. A to spolu s hereckým provedením, které je takové unylé, pomalu se vlekoucí, nijaké. Scénář zachraňuje dojem a dává filmu „Replace“ přece jen něco navíc, proč na něj stojí za to kouknout. Rozhodně bych se toho nebál.(2.9.2019)

Tento rok sa mi hororovo celkom pozdáva. Ďalšia kvalitná novinka. Príbeh o ženskej, ktorá okrem straty pamäte trpí aj vzácnou chorobou. Vysychá jej totiž pokožka. Avšak, ak niekoho zlikviduje a stiahne ho z kože, tak sa jej obnoví. Spočiatku mi to nesedelo, pretože úvod bol až príliš chaotický. Potom sa z krásavice stane sériová vrahyňa a už sa mi to začalo pozdávať. Aj keď lesbickú drámu z toho robiť nemuseli. Záver vynikajúci. Najsilnejšou stránkou hororu je však scenár. Tvorcovia presne vedeli, čo chcú točiť a naservírovali divákovi aj nejaký pekný zvrat. A pochváliť môžem napokon aj výbornú hudbu, najmä v záverečných minútach. Dôjde samozrejme aj na kvalitné gore. Páčilo sa mi to napríklad viac ako Contracted. Najskôr to však sklame divákov, ktorí očakávajú čistú nechutnosť. Toto bolo úplne o inom. Viacmenej je to štýlový, umelecký film, vizuálne či formálne to síce nie je presne podľa môjho gusta, ale ináč tlieskam. Nejaký čas bude vo mne určite rezonovať.(9.11.2017)