poster

Výskok (festivalový název)

 • Rusko

  Dviženije vvěrch

 • Rusko

  Движение вверх

 • Rusko

  Dvizhenie vverkh

 • anglický

  Going Vertical

 • anglický

  Three Seconds

 • Slovensko

  Tri sekundy

Sportovní / Drama

Rusko, 2017, 129 min

 • JardoLe
  *****

  Rusom,ked sa vydari natocit film,tak potom je to uz pecka,uzasna sportova drama natocena podla skutocnej udalosti,ktora zobrazuje basketbalovy tim ZSSR,ktory dostava do ruk novy trener a zacina priprava na olympiadu,krasne,dojemne,srdecne,perfektna kamera a ten zaverecny zapas bol genialny,klobuk dole,zazitok,ktory ma ohuril...:-)(8.7.2019)

 • Aljak
  ***

  Pre športové filmy mám vášeň, takže keď na nejaký narazím, tak si ho zväčša nenechám ujsť. A keď je to film založený na skutočných udalostiach, tak o to lepšie. O sovietskom basketbalovom zázraku na OH 1972 som doteraz veru nepočul, takže aspoň som dopredu nevedel ako sa film bude vyvíjať (hoci koniec bol samozrejme vopred jasný). Natočené to bolo vcelku zručne a pútavo, takže sa na to pozeralo vcelku dobre. Akurát, pri týchto ruských športových filmoch mi vždy vadí tá prílišná glorifikácia samých seba a zároveň zobrazenie súperov ako nejakých arogantných neandrtálcov (v tomto prípade si to odniesol americký basketbalový team). Inak, ten záver - to bolo niečo neuveriteľné, no zároveň veľmi kontroverzné. Nie som si istý, či takéto manipulovanie s poslednými 3 sekundami bolo zrovna v rámci fair play...(2.6.2019)

 • progression
  ****

  Hodně zajímavý a povedený film podle skutečné události, kdy na olympiádě v Mnichově ruští basketbalisté porazili USA i s hvězdami NBA, což bylo velké překvapení a rána do vazu basketbalové velmoci. To bylo něco podobné jako když si v Naganu naši hokejisté "vyšlápli" na Kanadu se všemi tehdejšími hvězdami NHL. Ty poslední tři vteřiny finálového zápasu byly určitě kontroverzní a dovedu si živě představit, že kdyby film točili američané, ruská propaganda by byla vystřídána tou americkou, "hodní a zlí" by si jen vyměnili dresy :-) Na druhou stranu kdyby se ten závěrečný koš nepodařilo dát, s velkou pravděpodobností bychom o ruském trenérovi i některých hráčích už více neslyšeli a asi určitě by nebyl natočen tento film. Ale i přes tyto výhrady jde o velice dobrý film se zajímavým příběhem i dokonalými basketbalovými scénami. Filmový přepis finálového zápasu včetně dramatického závěru je opravdu strhující a basketbaloví fanoušsci si ho určitě náramně užijí. A dost pravděpodobně i ti fanoušsci nebasketbaloví.(22.1.2020)

 • slunicko2
  ****

  Dávkovaný patriotismus chutná. 1) Bylo to dojemné. Opět jsem fandil Rusům (předtím ve filmu Legenda 17)._____ 2) Spoiler. Ovšem zcela nevěrohodný mi připadá nespokojený Litevec, který dostane nabídku k emigraci, ale zůstane ve vlasti._____ 3) Od Berlína 1936 až do semifinále v Mnichově vyhrály Spojené státy všech 63 olympijských utkání v řadě (účastnit se mohli pouze amatéři). Mnohá svědectví a názory zpochybňují průběh posledních třech sekund zápasu. Stačí zagooglovat a máte je všechny. Ať už tomu bylo jakkoli a ať bylo sovětské vítězství spravedlivé a férové či ne (Američané tehdy odmítli soupeři pogratulovat a stříbro nepřevzali), ve filmu je konec opravdu strhující. Oficiální protest USA na závěr zápasu nebyl pětičlenným výborem FIBA (Itálie a Portoriko pro, Maďarsko, Kuba a Polsko proti) přijat. Studená válka ve sportu._____ 4) Jak to bylo ve skutečnosti? Podkladem pro film je autobiografická kniha sovětského basketbalisty Sergeje Bělova Движение вверх z roku 2011. O historické věrnosti popisovaných událostí lze, jak by pravil Čapek, s úspěchem pochybovat. Tvůrci podle vlastních slov úmyslně změnili pořadí událostí anebo samotný děj v zájmu emocionálního prožitku._____ 5) Fakt, že zobrazený způsob vedení zápasu neodpovídá době, mě nijak nebere. Stejně jsem to nepoznal, přečetl jsem si o tom na internetu._____ Na základě stížností rodiny trenéra Kondrašina byla postava přejmenována na Garanžina. Svého syna se ve skutečnosti Kondrašinovi vyléčit nepodařilo. Vlastní zdravotní problémy Kondrašinovi začaly až v roce 1976._____Při kontrole na celnici celníci zabavují LP Deep Purple Burn, které ovšem vyšlo až v roce 1974._____Litevec Modestas Paulauskas se nikdy proti sovětské moci nevymezoval a nechystal se utéci ze SSSR._____Hru v Harlemu s místními černochy si scénárista vymyslel._____Přímý přenos zápasu SSSR - USA se v Sovětském svazu nekonal...(30.8.2019)

 • farky
  *****

  Výborná športová dráma, ktorá vás vtiahne do deja ako do zlatého športového zápasu a budete tým rusákom držať palce aby sa im to podarilo. Po absolútne neuveriteľnom závere, som hneď googlil ako to vlastne bolo. A čuduj sa svete, bolo to presne ako vo filme! Ruský pátos, ako napísal 2Pac je adekvátny. Rovnako ako narážky na socialistické pomery.(27.5.2019)