Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Športová dráma podľa skutočných udalostí... Mníchov, 1972. Olympijské hry, poznačené teroristickým útokom, pokračujú ďalej. Vo finále basketbalového turnaja sa proti sebe postavia reprezentácie dvoch nezmieriteľných nepriateľov studenej vojny. Tím USA je považovaný za neporaziteľný, Sovieti, vedení novým trénerom, ktorý za dva roky úplne zmenil zloženie mužstva i jeho koncepciu, sa však nemienia vzdať svojho sna... (RTVS)

(více)

Recenze (21)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Pre športové filmy mám vášeň, takže keď na nejaký narazím, tak si ho zväčša nenechám ujsť. A keď je to film založený na skutočných udalostiach, tak o to lepšie. O sovietskom basketbalovom zázraku na OH 1972 som doteraz veru nepočul, takže aspoň som dopredu nevedel ako sa film bude vyvíjať (hoci koniec bol samozrejme vopred jasný). Natočené to bolo vcelku zručne a pútavo, takže sa na to pozeralo vcelku dobre. Akurát, pri týchto ruských športových filmoch mi vždy vadí tá prílišná glorifikácia samých seba a zároveň zobrazenie súperov ako nejakých arogantných neandrtálcov (v tomto prípade si to odniesol americký basketbalový team). Inak, ten záver - to bolo niečo neuveriteľné, no zároveň veľmi kontroverzné. Nie som si istý, či takéto manipulovanie s poslednými 3 sekundami bolo zrovna v rámci fair play... ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Valím si to na krásné filmové vlně, tahle sportovní záležitost mě dostala, ono to své drobné mušky má, ale já je velice ráda přehlédnu.. Za jedno nesmírně si vážím dřiny a potu tisíce hodin, někdy i s bolestí a sebezapřením a to ti kluci prostě dokázali, za druhé obdivuji lidi jako je trenér v podání Vladimira Maškova (mimochodem opět výborný), zcela propadlý své basketbalové vášni a ochotný udělat pro své svěřence úplně vše, dát vlastní kůži všanc.. No a za třetí dívat se na ty sympatický kluky, kteří pochopí, že basket je kolektivní hra, že doma je prostě doma a to nic na světě nenahradí, že se život musí žít teď a ne příští rok, že jen tak, když se propojí ve skutečný tým, mohou vyhrát nad do té doby neporaženou basketbalovou velmocí, bylo mi potěšením.. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Je to zvláštní, mám ráda hokej, ale filmy o něm mě většinou nebaví. Basket mě nebaví, ale právě jsem zhlédla druhý skvělý film o tomto sportu. Ruský patos je mnohem jemnější a v mnohem menších dávkách, než ten americký, takže jej také mnohem lépe snáším. Herecké výkony byly skvělé a sportovní záběry skutečně zajímavé. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Basket mě jako sport vůbec nezajímá, a tohle je přitom po Hráčích z Indiany už druhý výborný basketbalový film, co jsem viděl. Ano, jako sportovní film je to naprosto super přesně s tím, co bych od toho čekal a navíc je závěrečný zápas (škoda, že jiné prakticky nevidíme, ale zase ten ústřední tvoří skoro třetinu filmu) fantasticky natočený. Vladimír Maškov, kterého jsem si všiml už v Duelantovi, má znovu charisma za 10. Samozřejmě dokonalý film to není, navíc se nedá říct, že by byl stoprocentně historicky věrný, ale co. Nedávno jsem viděl Rivaly a ti taky mají k přesné rekonstrukci daleko, přesto je to výborný film. Líbila se mi věta rozhodčího: The Americans are playing dirty, but they are not violating the rules. Tak nějak to funguje i mimo sport, mám ten dojem. P. S. Děkuji Slovákům, že to nadabovali, jinak bych se k tomu asi nedostal :) ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Dávkovaný patriotismus chutná. 1) Bylo to dojemné. Opět jsem fandil Rusům (předtím ve filmu Legenda 17)._____ 2) Spoiler. Ovšem zcela nevěrohodný mi připadá nespokojený Litevec, který dostane nabídku k emigraci, ale zůstane ve vlasti._____ 3) Od Berlína 1936 až do semifinále v Mnichově vyhrály Spojené státy všech 63 olympijských utkání v řadě (účastnit se mohli pouze amatéři). Mnohá svědectví a názory zpochybňují průběh posledních třech sekund zápasu. Stačí zagooglovat a máte je všechny. Ať už tomu bylo jakkoli a ať bylo sovětské vítězství spravedlivé a férové či ne (Američané tehdy odmítli soupeři pogratulovat a stříbro nepřevzali), ve filmu je konec opravdu strhující. Oficiální protest USA na závěr zápasu nebyl pětičlenným výborem FIBA (Itálie a Portoriko pro, Maďarsko, Kuba a Polsko proti) přijat. Studená válka ve sportu._____ 4) Jak to bylo ve skutečnosti? Podkladem pro film je autobiografická kniha sovětského basketbalisty Sergeje Bělova Движение вверх z roku 2011. O historické věrnosti popisovaných událostí lze, jak by pravil Čapek, s úspěchem pochybovat. Tvůrci podle vlastních slov úmyslně změnili pořadí událostí anebo samotný děj v zájmu emocionálního prožitku._____ 5) Fakt, že zobrazený způsob vedení zápasu neodpovídá době, mě nijak nebere. Stejně jsem to nepoznal, přečetl jsem si o tom na internetu._____ Na základě stížností rodiny trenéra Kondrašina byla postava přejmenována na Garanžina. Svého syna se ve skutečnosti Kondrašinovi vyléčit nepodařilo. Vlastní zdravotní problémy Kondrašinovi začaly až v roce 1976._____Při kontrole na celnici celníci zabavují LP Deep Purple Burn, které ovšem vyšlo až v roce 1974._____Litevec Modestas Paulauskas se nikdy proti sovětské moci nevymezoval a nechystal se utéci ze SSSR._____Hru v Harlemu s místními černochy si scénárista vymyslel._____Přímý přenos zápasu SSSR - USA se v Sovětském svazu nekonal... ()

Galerie (28)

Reklama

Reklama