Jisté ženy (festivalový název)

Certain Women

Certain Women

Drama / Povídkový

USA, 2016, 107 min

Certain Women je definicí toho, co znamená indie film. Civilní a decentní, jak co se týče emocí tak hereckých výkonů. Tři příběhy a čtyři ženy zachycené v různě působivých situacích. Dá se říct, že v celém filmu se vlastně nic tak dramatického nestance. V podstatě jen na krátkou dobu nahlédnete do obyčejných životů pár lidí, které byste normálně neměli šanci ve filmu vidět Pro mě jako pro diváka je tenhle film výzvou v tom, že skutečně musíte věnovat pozornost každé nuanci a každému pohledu, ve kterých se skrývá klíč k celému snímku. Williams and Lily Gladstone září. /LFF 14/10/16(17.10.2016)

Tři příběhy o třech ženách (nikoli o čtyřech, jak se uvádí v textu k Biofestu). - Jsou to "jisté ženy", zřejmě jedny z mnoha možných, které mají jistý podobný rys. A možná je jím právě (jistá) "ženskost". Většina současných žen mě udivuje (a většinou také odpuzuje) především svojí sebestředností a sebejistotou (pokud vůči nim něco namítáte, považují vás buď za odpůrce nebo za blba). Ženy Kelly Reichardtové jsou udělány vesměs z měkčího materiálu (nejtvrdší je pískovec), nepříjemné věci jsou schopné vstřebat (bez frustrace, ale i bez katarze). Jsou schopné chvíli počkat, než trochu vychladnou, protože nebyly nikdy příliš horké. Možná by se dalo říct, že jsou to příběhy ze života, ale v běžném životě se s nimi sotva střetneme. Kde - kromě filmu/ literatury - uvidíme/ představíme si byť jen závěrečnou scénu (ještě před krátkým naznačením budoucího vývoje) druhé povídky, ve které dívka (Lily Gladstonová) odjíždí zpět na farmu ke svým koním. V její tváři je vepsán celý její příběh i jeho pokračování.(1.10.2017)

• BOURQUE

Vždy si zdvihnem hlavu, keď počujem o zaujímavom nezávislom filme, v ktorej sa objavia nadpriemerné herci/herečky. Film „Certain Women“ však ma sklamal na plnej čiare! Jednotlivé príbehy sú bez väčších citov (a ani ich obsah nie je dostatočne vypracovaný), o emóciách sa takmer vôbec nedá hovoriť. Postrácam akési prepojenie jednotlivých príbehov a hlavne dominantný herecký výkon. Nevyužitý scenár, nevyžité herecké potenciály. Škoda! Osobné hodnotenie: 54% (*) (12.11.2017)

• kaylin

Skvělá Laura Dern, nezajímavá Michelle Williams a až příliš klasická a stále více mužoidní Kristen Stewart ve filmu, který si řekl, že pomalé tempo je směr uměleckých filmů, které mají velké ambice. Škoda že mě ani jeden osud, ani jedna postava nedokázaly skutečně zaujmout. Nevím, proč stojí film za to sledovat.(30.10.2017)

Už od minulého snímku sleduji, jak Kelly Reichardt zlenivěla a po vypravěčské stránce si všechno zjednodušuje. Možná sama sebe přesvědčuje, že je to progesivní zkoumání nových forem, ale není. Vnímám, že má hodně co říct, ale že se jí už strašně nechce se babrat a piplat s promýšlením scénáře a dělat všechnu tu mravenčí práci, která ale teprve z nápadu či myšlenky udělá uhrančivý plnokrevný film. Její první tři filmy byly nejen svěží, neotřelé a provokativně originální, ale byly také propracované do nejmenší podrobnosti a plně, byť náročně, komunikativní. Co se - alespoň mezi nezávislými filmaři - proslavila, začíná být příliš snadno spokojená s málem. Námět je zřejmý, ale stejně tak i obecný a provařený. A propracovaný minimalismus filmu bohužel není totéž co promyšlená snaha o minimální (vypravěčskou) práci na filmu. Oč raději se nyní KR noří do vizuální výmluvnosti scén a evidentně ji po estetické stránce baví je natáčet, o to méně se jí chce skutečně poutavě a důkladně něco přesného a jedinečného odvyprávět. Je v tom znát nevyváženost, nechuť a únavu, a i když tomu rozumím, není to dobře, film je zkrátka komplexnější médium, než je aktuálně Kelly Reichardt po chuti, a tak sklouzává do obecnosti banálních sdělení. Nechtěně se právě na únavě v její práci znatelné vyjevuje mnohem lépe úděl semílaných nezávislých ženských osobností než v příbězích ve snímku zachycených. Srdečně doufám, že je to jen fáze, z níž se režisérka otřepe a poučí, a že se o to pořádněji zakousne do udidla příště, aby tu filmařskou i femininní káru dotáhla o přesvědčivější kus dál. *~(19.5.2017)

• - Film je posmrtně věnován Lucy. Lucy byl režisérčin pes, který si zahrál ve dvou jejích předchozích filmech - Stará radost a Wendy a Lucy. (Hal_Moore)

• - Po Wendy a Lucy a Zkratkou v Oregonu jde o třetí spolupráci mezi Kelly Reichardt a Michelle Williams. (Hal_Moore)

• - Timeline: V únoru 2015 se k filmu přidala Michelle Williams. Chvíli poté byly doobsazeny všechny ostatní role.Světovou premiéru si film odbyl 24. ledna 2016 na filmovém festivalu Sundance. Chvíli poté práva na distribuci v USA odkoupilo IFC Films a práva na mezinárodní distribuci odkoupilo Sony Pictures. Snímek byl promítán na filmových festivalech v Torontu a New Yorku. Premiéra v kinech proběhla 14. října 2016. (Hal_Moore)