Reklama

Reklama

Jisté ženy

(festivalový název)
  • USA Certain Women (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Film rozpráva príbehy troch nezávislých žien, ktorým sa náhle skomplikuje život v peknom, malom mestečku v Montane.
Laura Wells (Laura Dern) je právnička, ktorá sa snaží dohodnúť so svojim klientom ohľadom opätovného prijímania pracovníkov po ich úraze späť do zamestnania. Gina Lewis (Michelle Williams) chce zase postaviť perfektné letné sídlo, zapletie sa však do problémov so svojou postaršou susedkou. Posledná z trojice, Beth Travis (Kristen Stewart), sa zaľúbi, jej láska sa však nezaobíde bez problémov. (misterz)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (29)

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Já se musím Kelly Reichardt omluvit, ale já jsem naprosto, ale jakože opravdu naprosto nepochopil, co s Certain Woman chtěla tato filmařka vlastně světu říct? Vážně, ale ty tři příběhy, které tvoří tento snímek, jsou snad ty nejprázdnější a nejzbytečnější zfilmované půlhodinky, co jsem kdy viděl. Ani jeden z nich totiž nepřinesl jediný moment, který by měl nějaký hlubší smysl, či který by alespoň nějakou myšlenku dokázal rozvinout, navíc nemá ani to nejzákladnější, co dělá každý příběh příběhem, tedy úvod, zápletku a pointu, ničím z toho opravdu nedisponuje, a divák tak ve výsledku v podstatě sleduje jen ten nejvšednější, naprosto ničím ojedinělý útržek ze života jistých žen, postav, které ovšem též nejsou vůbec ničím výrazné, či zajímavé, natož pak aby z nich byla cítit snad nějaká ženská síla, jistota, postavení, prostě nic, prostě jen tři obyčejné ženy. Tudíž se znovu ptám, co měl mít tento snímek za význam, za cíl? Absolutně bez zápletky, bez jakýchkoliv emocí, bez dramatických, jakkoliv vyhrocených scén, jen s kupou velice poklidných, a opět zcela prázdných, nic neříkajících dialogů, bez jakéhokoliv vyústění a smyslu. Bohužel film navíc neoživili ani známé herečky v ústředních rolích oněch Jistých žen, otázkou ovšem je, zda-li to je ale úplně jejich vina, jelikož jak se říká: Z hovna bič neupleteš, no a celou tu nezáživnost pak jen podtrhuje celkové ultra pomalé zpracování, s dlouhými statickými záběry, které jen natahovali stopáž a nekompromisně ubíjeli diváckou pozornost. A tak před Odpadem! tuto podívanou v mých očích zachránila jen velice působivá atmosféra, která mě skutečně oslovila, jinak musím ale jen zopakovat, že Jisté ženy je filmem, jehož smysl existence jsem jednoduše vůbec nepobral. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Pomalé vyprávění lidských příběhů minimalistickou formou mám rád, obzvláště ve vesnickém prostředí na popředí zasněžených kopců. Ale musí být o čem vyprávět. Certain Women tvoří zrovna příběhy několika postav, které by při výběru nejzajímavějších historek ke zfilmování skončili na podlaze. Co režisérku přimělo realizovat je, mi zůstane záhadou. Například podobně laděné filmy Jane Campion jsou obsahově i formálně úplně jinde. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Tři příběhy o třech ženách (nikoli o čtyřech, jak se uvádí v textu k Biofestu). - Jsou to "jisté ženy", zřejmě jedny z mnoha možných, které mají jistý podobný rys. A možná je jím právě (jistá) "ženskost". Většina současných žen mě udivuje (a většinou také odpuzuje) především svojí sebestředností a sebejistotou (pokud vůči nim něco namítáte, považují vás buď za odpůrce nebo za blba). Ženy Kelly Reichardtové jsou udělány vesměs z měkčího materiálu (nejtvrdší je pískovec), nepříjemné věci jsou schopné vstřebat (bez frustrace, ale i bez katarze). Jsou schopné chvíli počkat, než trochu vychladnou, protože nebyly nikdy příliš horké. Možná by se dalo říct, že jsou to příběhy ze života, ale v běžném životě se s nimi sotva střetneme. Kde - kromě filmu/ literatury - uvidíme/ představíme si byť jen závěrečnou scénu (ještě před krátkým naznačením budoucího vývoje) druhé povídky, ve které dívka (Lily Gladstonová) odjíždí zpět na farmu ke svým koním. V její tváři je vepsán celý její příběh i jeho pokračování. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Skvělá Laura Dern, nezajímavá Michelle Williams a až příliš klasická a stále více mužoidní Kristen Stewart ve filmu, který si řekl, že pomalé tempo je směr uměleckých filmů, které mají velké ambice. Škoda že mě ani jeden osud, ani jedna postava nedokázaly skutečně zaujmout. Nevím, proč stojí film za to sledovat. ()

cmuchalprvni 

všechny recenze uživatele

Ženy jsou oficiálně nezávislé, ale snímek "Certain Women" reflektuje, že realita je leckdy opačná! Muži názor žen neberou vážně nebo ho vůbec nevnímají. Kelly Reichardt si na filmové estetické kompozici zakládá stejně jako na námětu. Film oplývá solidní kvalitou literární fikce a promyšleným zpracováním. Největší emotivní stopu ve mě zanechal třetí příběh, kde dostává hodně prostor Lily Gladstone. Film si mě až nenápadně postupem sledování omotal kolem prstu. Kamera zachycující osamělou krajinu Montany, život na ranči, starání se o koně. Člověk zírá, jak vkusně a nekýčovitě film zachycuje sebemenší detaily odehrávající v rutině. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (3)

  • Timeline: V únoru 2015 se k filmu přidala Michelle Williams. Chvíli poté byly doobsazeny všechny ostatní role.Světovou premiéru si film odbyl 24. ledna 2016 na filmovém festivalu Sundance. Chvíli poté práva na distribuci v USA odkoupilo IFC Films a práva na mezinárodní distribuci odkoupilo Sony Pictures. Snímek byl promítán na filmových festivalech v Torontu a New Yorku. Premiéra v kinech proběhla 14. října 2016. (Hal_Moore)

Související novinky

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)

Reklama

Reklama