Nenáročný film pro děti dokazuje, jak se mánie kolem mimozemšťanů přelila i do nejranějšího věku. Malý chlapec se totiž domnívá, že objevil stopy "ufonů" (jak dvojsmyslně naznačuje název), ale ve skutečnosti narazil jen na činnost malých zlodějíčků. Režisér Ota Koval vytvořil nepříliš zábavnou, ba nedbale domýšlenou podívanou dávno zanesenou prachem zapomnění. (oficiální text distributora)

Utnapishtim

Nenáročný (a na nic neaspirující) dětský film z konce 80. let, na který se chodilo v rámci povinných školních návštěv kina. Šedý průměr, který rozhodně nenadchne, ale ani neurazí. ()

Jirkacek

Snímek Uf - oni jsou tady jsem nikdy neviděl ani v televizi, ani na základní škole, kdy jsme za 1 kč chodili po obědě do kina, kde se většinou promítaly tuzemské nebo sovětské snímky. Důvody pro tuto mezeru v mém UFO vzdělání budou dva - film byl natočen režisérem Otou Kovalem v roce 1988 a to jsem už chodil na střední školu a zřejmě právě kvůli roku natočení jaksi zapadl do zapomnění a nedávala jej ani československá televize. A vlastně bych se ani na něj normálně nepodíval, kdybych na něj náhodou neklikl na youtube a tak se trochu nedopatřením dětský příběh o nepravých mimozemšťanech rozběhl na obrazovce naší TV. Nejdříve nastalo takové to nezáživné seznamování se s postavami filmu, v němž na jedné straně stála trojice malých kluků - šestiletý Jirka a o starší kluci ze stejné ZŠ Luděk a Tomáš a na druhé dvojice žáků střední školy Macek a Kazda. Během montáže satelitní televize u jednoho z malých kluků se nový TV Sony sám přepnul na program, v němž trojice kluků sledovala přistání ufonů a jejich pohyb po Praze. Od té chvíle se kluci domnívali, že narazil na stopy po návštěvě z vesmíru, přičemž mimozemšťané měli mít vždy holé hlavy. Náhodou se zrovna Macek musel ostříhat dohola a když trojice mladíků tohoto výrostka nachytala při krádeži s jeho kamarádem Kazdou, považovala je také za návštěvu z vesmíru, což si duo zlodějíčků brzy uvědomilo a začalo kluky využívat k dostavbě rodinného domu. Do něj se měl nastěhovat rozvedený Mackův otec v podání Rudolfa Hrušínského mladšího a svůj stávající byt měl synovi uvolnit. Tímto omylem a chytrostí mladých zlodějíčků jsme pak strávili celý film, jehož děj byl často rozháraný, nezáživný a dokonce nelogický. Film mne fakt vůbec nebavil a skoro celých 89 minut jsem se nudil. Nepomohlo ani slušné herecké obsazení, protože mimo tragicky zahraných dětských rolí se v tomto podprůměrném filmovém počinu objevil třeba Jan Teplý jako Tomášův otec, Jan Přeučil jako zloděj, Gabriela Vránová jako Luďkova matka a oční lékařka či Jan Vlasák jako Luďkův otec. Role to byly však spíše epizodní a děti hráli fakt špatně. Režisér Ota Koval tak vytvořil nepříliš zábavnou, ba nedbale domýšlenou podívanou dávno zanesenou prachem zapomnění. Sum sumárum, československý snímek Uf - oni jsou tady ode mne získal jen jednu ufonskou hvězdu *. ()