Ticho před bouří

Andrew McAlpine

Kostýmy:

Danny Glicker
  • lamps

Takovej podraz jsme si od Knighta nezasloužili. Serenity bych na jednu stranu potřeboval vidět ještě jednou, abych si ujasnil, jak moc se povedlo či nepovedlo ohýbat zákony vytvářeného světa před a po klíčovém twistu, na stranu opačnou to znovu sledovat nechci, protože vyústění mě vzhledem ke konceptu vyprávění zklamalo a z filmu sálá tak nepříjemná depresivní aura, že ji už podruhé nasávat nehodlám. Tak jako tak rozporuplné a zajímavé dílko, které s odstupem nepůsobí tak blbě jako v průběhu - ale pořád dost blbě na to, aby se bralo smrtelně vážně a svou formou čeřilo hladinu významově bohatého snímku.(5.2.2019)

• Kelly2502

Blah...ťažko hodnotiť. Nebyť zvratu, ktorý príde už po hodine filmu a radikálne tak zmení celý tón filmu mohla to byť dobrá dráma s kvalitnými hereckými výkonmi. Dokonca si myslím, že keby ten zvrat ponechali no prišiel by až na úplnom konci, stále by som mal z filmu lepší pocit ako mám teraz. Posledných 40 minút filmu sa nieslo v pseudo-filozoficko-psychologickej rovine s prestrihmi na akože IT génia, ktorý ťuká do počítača zatiaľ čo Matthew sa snaží zbaviť ožratého týpka. Hlavne kvôli tým prestrihom a koncu, ktorý mal vyvolať v divákovi nejaké emócie to pôsobilo parodicky a nezachránili to ani tie kvalitné herecké výkony. Inak, totálne si nepamätám, žeby film mal nejaký soundtrack a to je pritom jedna z prvých vecí, ktoré si na filmoch všímam (prácu hudby a zvuku s obrazom). Ticho před bouří je vlastne celkom vystižní preklad, nakoľko sa film k tej "búrke" ani nedostane. Smutné(29.3.2019)

• filmfanouch

Viděl někdo z vás oukey akčňák Crazy Joe s Jasonem Stathamem? Tak jeho režisér a scénárista Stephen Knight se rozhodl přijít s thrillerem do kterého si sehnal velice slušné obsazení v podobě třeba Matthewa McConaugheyho nebo Anne Hathaway a pravděpodobně chtěl natočit hrozně sofistikovanou věc, kterou měl šokovat a zažít ovace. To šokování Knightovi vychází, ale to není myšleno v dobrém. Stejně tak fakt, že jde o zajímavý film neznamená, že jde o dobrý film. Do toho má Ticho před bouří opravdu daleko... Už základní kostra je tak prostá, že si divák okamžitě vymyslí případných 3-6 možností jak film skončí: Sledujeme rybáře Bakera, toho navštíví jeho bývalá žena Karen a nabídne mu 10 milionů dolarů pokud zabije jejího současného násilnického manžela. Diváka tedy okamžitě napadne tak těch 3-6 možností, které ani jeden nevystačí na film dlouhý 103 minut: možnost A) Baker nabídku nepříjme možnost B) Baker nabídku přijme ale zabít manžela se mu nepovede možnost C) Baker nabídku přijme, zabije manžela a v pohodě shrábne 10 milionů dolarů možnost D) Baker nabídku příjme, zabije manžela ale Karen se ho radši sama zbaví aby sebe kryla možnost E) Baker nabídku příjme, zabije manžela ale poté se ukáže, že Karen lhala a její manžel násilný nebyl a poté co to Baker zjistí Karen sám zabije možnost F) Baker nabídku přijme, zabije manžela ale je společně s Karen prozrazen a oba skončí zatčeni Na každé z těchto možností se nedá vystavět rozumný scénář, který by nebyl delší jak 50 minut. Proto je scénář nacpaný vatou: Sledujeme Bakera jak loví ryby, chlastá, kouří, chytá jakousi kočku a poté souloží její majitelku...... celé to je zbytečné a navíc nikdo kromě Bakera není moc zajímavou postavou. Možná to je především proto, že mi rybaření nepřijde jako zábavná činnost, ten kdo se ale pokouší základní linku postavit na tom, že je hlavní hrdina rybář musí být tak trochu scenáristický sebevrah. Jak jsem tedy řekl nic rozumného se na současném ději vystavět nedá, takže co Knight udělá? Někdy hodinu po začátku filmu (kdy už by se každá možnost od a-f dala stihnout) se objeví jeden velký šokující zvrat, který..... vám prozrazovat nebudu, protože byste ho fakt asi vážně nebrali. Dokonce byste si říkali jestli mi nepřeskočilo, nedělám si z vás prdel a snažím se vás alespoň skrz zajímavý zvrat dostat do kina. Chválím fakt, že ten závěrečný zvrat pokud jsem dobře pochytil není vůbec prozrazený v traileru. A na tom zvratu a jeho myšlence by se určitě dokonce dal natočit nějaký pořádný celovečerní film. Dokonce by ten film mohl i takhle fungovat kdyby ho režíroval třeba někdo jako David Fincher nebo Martin Scorsese. Ale to, že se po hodině z normálního thrilleru stane mind-fucková šílenost je neuvěřitelně nepřirozený přechod. Přechod, který se sice dá obdivovat, ale muselo by se stát aby ho Knight dokázal prodat a především aby ho zvládl urežírovat. Nezvládl ani jedno! Ani když Knight zvrat odhalí, sám už očividně neví kudy dál a tak nějak rezignuje téměř na všechno. Po tom zvratu chybí nějaká emocionální dohra, uspokojující vývoj do finálního bodu a především reálná dohra. Závěrečné dvě minuty, které mají pravděpodobně u diváka vydojit emoce vůbec nefungují. A je to škoda..... McConaughey je jinak parádní hlavní hrdina a i když jsem měl ze začátku problém si k jeho Bakerovi najít sympatie, ve finále mě vlastně začal bavit. Taková Anne Hathaway se sice na roli úplně nehodí, ale ve finále vůbec nějak nenaštve. Jason Clarke je oukey. Djimon Hounsou je klasicky cool. Diana Lane je sice fajn ale její postava je ve finále v ději úplně zbytečná. Prostředí ostrova Plymouth je pěkné a kamera Jesse Halla dokáže vyprodukovat několik fakt pěkných záběrů. Nápad Stephena Knighta v základní myšlence sice nepůsobí zle, ve finále ale nedorazil ani chytrý film a ani film, který by člověka nějak bavil alespoň tím jak je pitomý. I těch 106 minut mi ve finále přišlo jako totální věčnost. Je mi to líto ale každý den v tom kinosále prostě posvícení není.....(9.2.2019)

Hu? Proč to má jen takle málo procent? Ty jo, mně to přišlo hodně zajímavý. A to nejen hereckým obsazením, který je fakt kvalitka. Co bylo taky hodně nadupaný, tak myšlenka, která se nám drala na Svět celý film, ale až tak nějak ke konci sem si začal uvědomovat, jak to vlastně asi bude. Jako je to sice celý jen tak nějak o rybářovi, kterej vede né zrovna ukázkovej život, a taky se většina filmu odehrává na lodi. Ale mně se to páčilo fakt dost a netuším, proč to nemá ani 50 volťáků :o)(17.4.2019)

• NightCritic

Ticho před bouří je naprosto nudný film s totálně promrhaným potenciálem, které nezachránilo ani herecké obsazení. Bylo to celé odfláknuté včetně hereckých výkonů a především Anne Hathaway mi tu absolutně nesedla. Její výkon byl tak strhující, jako když se nějaký školák naučí něco nazpamět a pak to donuceně odříká.... Nicméně pár světlých momentů to sice mělo, ale ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky, kdežto negativ bylo nespotečně. Je to naprostá pohroma a dovoluji si tvrdit, že tento "skvost" bude zařazen do nejhorších filmů letošního roku.(31.1.2019)