Ticho před bouří

Andrew McAlpine

Kostýmy:

Danny Glicker
  • peiton

Čo to kurva malo byť..?!!Vari sa z McConaughey-ho stáva už zapadajúca hviezda,či má najlepšiu slávu za sebou,alebo mu kleslo sebavedomie na tak nízku hranicu že sa musí upísať takýmto scenárom?Myslím,že na takéto niečo nie je odkázaný on ani nik podobný jeho ráže a ja nie som ochotná sa na to pozerať.Od polovice deja mi to dochádza a osudy jednotlivých postáv mi prídu ukradnuté.Po krátkej chvíli držím v rukách diaľkové a vypínam.Druhé šance nedávam.Snímka dodýchala. Radšej nech Matthew zaradí spiatočku a vráti sa tam odkiaľ prišiel..K rom.komédiám.Na tie je ešte stále dosť veľký fešák.Z môjho pohľadu veľké sklamanie.(28.8.2019)

• lamps

Takovej podraz jsme si od Knighta nezasloužili. Serenity bych na jednu stranu potřeboval vidět ještě jednou, abych si ujasnil, jak moc se povedlo či nepovedlo ohýbat zákony vytvářeného světa před a po klíčovém twistu, na stranu opačnou to znovu sledovat nechci, protože vyústění mě vzhledem ke konceptu vyprávění zklamalo a z filmu sálá tak nepříjemná depresivní aura, že ji už podruhé nasávat nehodlám. Tak jako tak rozporuplné a zajímavé dílko, které s odstupem nepůsobí tak blbě jako v průběhu - ale pořád dost blbě na to, aby se bralo smrtelně vážně a svou formou čeřilo hladinu významově bohatého snímku.(5.2.2019)

Film trpí klasickým "One Man Syndrom"em, kdy je jeden autor jak scénáristou tak i režisérem filmu. většinou z toho plyne, že není sebekritický a je to patrné i zde. Poměrně atmosférou docela hutný a postupně gradující thriller se mění přes WTF vlnu do srágory, což je velká škoda. Celou dobu čekáte, co se z toho vyvine, kdy se TO už stane a co se bude dít v té poměrně již krátké době do konce filmu poté a najednou přijde naprostý twist, který je WTF, ale ještě bych ho akceptoval (byť by některé scény již nedávaly moc smysl) a ještě ho chápal jako tvůrčí záměr, ale kdyby vše končilo oním hlášením z rozhlasu/televize. Všechno poté mělo být vypuštěno a existence dalších scén celému filmu vyloženě brutálně škodily. Fakt škoda, velká, smutná velká škoda. --- Tři čtvrtiny filmu ****, po twistu s přimhouřením oka ***, konec už těžké **, a to jsem ještě hodný. Výsledek: ***(1.2.2019)

Steven Knight se rozhodl napsat scénář stylem all-in a vsadit v něm na jedinou kartu. Vyzbrojen vědomím, že na mě v průběhu číhá nečekaný zvrat, jsem se v horku, ve kterém kolem sebe krouží klasicky rozevlátý McConaughey (což mu nepřekvapivě i tentokrát dokonale sedí) a žánrově snad až příliš vyumělkovaná Anne (které ale tato poloha k mé velké lítosti vůbec nesedí), snažil hledat vodítka, co mě nasměrují správným směrem, tedy k uhádnutí pointy. Neměl jsem šanci. Hra, která se začne hrát pomocí prapodivných "telepatických" narážek, vygraduje něčím, o čem nechci mluvit, abych neřekl příliš, ale bez čehož toho zároveň o moc víc říct nedokážu. Často čtu názory, že filmový svět už nemá čím překvapit. Všem podobně smýšlejícím bych plavbu na Serenity doporučil, ať už se se vším, co na ní potkají, rozejdou v dobrém či zlém. Pro mě se ale jedná o polovičatý zážitek, který od jisté chvíle nemá důvod dohrávat zdánlivě klíčové linky - a přesto to ještě dlouhé desítky minut dělá. Třetí hvězda proto jen za nevídanou tvůrčí odvahu.(19.2.2019)

!!!Maličký spoilerky!!! Zásadní zvrat Serenity mě dost zaujal, je totiž velmi originální a film se tak liší od většiny thrillerů uváděných u nás v kině. Zpracování mi taktéž nepřišlo nikterak rušivé či nudné, Steven Knight věděl, co chce natočit a na to, že toho zatím tolik nezrežíroval, si vedl obstojně. Obecně nechápu, co mají zdejší hodnotitelé za problém s příběhem Serenity, ale vsadím se, že jsou to ti samí lidé, co si lechtají kulky u Počátku či Matrixu, filmů, jejichž premisy jsou podobně (ne-li méně) uvěřitelné. Větší problémy mám s tímto filmem dva - 1) postava ztělesňující pravidla počítačové simulace moc nedává smysl, 2) poslední pětiminutovka je zbytečně doslovná a znemožňuje více interpretací, což mě ve výsledku celkem zklamalo. Každopádně úplně bez myšlenky, jak tady někteří píšou, tento film zcela jistě není. To může doložit např. postava, kterou ztvárnil Djimon Hounsou, která stále zmiňuje Boha jako hlavního hybatele svého světa a upozorňuje tak na jistou spojitost mezi naším tradičním vnímáním vyšší síly a v dnešní době velmi aktuální obsesí virtuálními světy. Jako lehce natažená epizoda Black Mirroru to tedy funguje spolehlivě. 70%(12.8.2019)