• Austrálie

Scénografie:

Tony Cronin

Kostýmy:

Heather Wallace

Domorodí obyvatelé Austrálie musí snášet útlak bílých přistěhovalců v době, kdy spravedlnost je relativní pojem a každý si ho vykládá po svém. Zahrané je to skvěle (Sam Neill a jeho zpěv!), ovšem prostřihy do minulosti či budoucnosti postav jsou poměrně zbytečné a záběry jsou někdy opravdu až příliš dlouhé, což má za následek, že se snímek mírně vleče. Jsem rád, že tento film vznikl, protože má značný přesah, nicméně vyhovovala by mu o něco kratší stopáž.(3.7.2018)

• alchac

Marně lovím v paměti, kdy si v zámoří naposledy nepletli western s audiovizuálním uspáváním insomniaků a kdy do něj ještě nefušovali můzami od hlavy k patě posraní specialisté na natáčení dvouhodinových jednozáběrových dokumentů o schnutí klokaního trusu uprostřed buše. A nebýt mého naprostého zoufalství z řečeného, tak bych se patrně s tímto na první trailer silně angažovaným a extrémně nezáživným dežo ví na Batmanovo vyprovázení Maguy do Pelhřimova a dalším hřebíkem do rakve žánru nesetkal. Tohle musí na festivalech sbírat ceny jak na běžícím páse.(5.8.2018)

Po Hostiles tu máme zase jeden "slušný" western (s čistým morálnym presahom, tak ako je u tohto žánru záhodno). Lebo nejakú dobu predtým sa nám tu vyrojila priehršť divadeľných a kostýmových srač..., pardón, pokusov (ako napr. "Western Religion", "The Timber", "In a Valley of Violence", "O Matador" alebo "Hickok"), tak bolo už načim postaviť sa k tomuto žánru zodpovedne. Vyzdvihol by som herecké výkony hodné starých westernových časov, osobitne Bryana Browna v roli seržanta Fletchera, a tiež Matta Daya v roli sudcu Taylora. Ten to snáď ani nehral, ten to rovno súdil... P.S.: Ak sa chcete dozvedieť, kam sa neskôr posunul vzťah whitefellas k domorodým Aborigénom, prezradí vám to snímok Charlie's Country.(19.7.2018)

Možnože nie pravý western o kovbojoch a rýchlych strelcoch , ale skvele vypracované s vynikajúcou výpravou po Austrálskej buši. Skvele zrežírovaný a reálne podaný príbeh domorodého obyvateľstva v začiatkoch kolonializmu Austrálie. Dej sa niesol v komorne ladenej drsnej dráme, kde sa zavádzali právne reformy. Kvalitne rozpracované s vyústením, až do úplného konca, kedy tieto reformy nemali vplyv na prisťahovalcov bez počestnosti, úcty, viery a zábran mocnejšieho. Čo je však obdivuhodné, až výnimočné, boli herecké podania domorodcov Hamiltona Morrisa, Tremayna Doolana, neboli jediní. Slušná podívaná.(17.8.2018)

Expanzi západní evropské civilizace do Ameriky, Afriky i Austrálie velmi poznamenal blud o nadřazenosti bílé rasy a bezohledné přesvědčení, že původní obyvatelé jsou jen něco jako mluvící zvířata. V Austrálii byla situace o to horší, že tento kontinent původně sloužil britské koruně jako velké vězení. Snahy o závádění spravedlnosti a řádu i pro aboridžince začátkem 20. století sebou nesly mnoho bolesti. Australský western Sweet country zachycuje právě tuto dobu a počátek přerodu otevřené nenávisti do tichého pohrdání domorodci. Režisér Warwick Thornton mě dokázal zaujmout historickým tématem, opravdovostí příběhu a krásnými záběry krajiny, naopak střihy do pocitů mě vůbec neoslovily. Celkově na pomezí tří a čtyř hvězd.(1.7.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. srpna 2017 na filmovém festivalu v Benátkách v Itálii. (Stoka)

• - Zásadní místo ve filmu mají domorodí herci, z nichž řada pochází z kmene Arrente (Natassia Gorey Furber, Hamilton Morris). [Zdroj: Deník.cz] (Bioscop)

• - Jedná se o reálný příběh domorodého muže jménem Wilaberta Jack, který byl ve 20. letech minulého století zatčen a souzen za vraždu bělocha v australském vnitrozemí. Nakonec ho uznali nevinným z důvodu sebeobrany. V politickém klimatu té doby však nebyl rozsudek bílou veřejností přijat. [Zdroj: Deník.cz] (Bioscop)