Neposlušnost

• Velká Británie Disobedience (více)

Newyorská fotografka Ronit (Rachel Weiszová) se musí z velkoměsta po letech vrátit do ortodoxní židovské komunity v severním Londýně, kde vyrostla. Přijíždí na pohřeb svého zesnulého otce - rabína, nejvyšší autority této uzavřené, rigidní společnosti. Zde se znovu setká se dvěma přáteli z dětství – nesmělou Esti (Rachel McAdamsová) a zbožným Dovidem (Alessandro Nivola), z nichž se, jak Ronit ke svému překvapení zjistí, mezitím stali manželé. Členové komunity jsou pohoršeni Ronitiným oblečením i způsoby. I přes jejich odlišnosti Ronit znovu zcela propadne povznášející společnosti Dovida a hlavně Esti. Ronitina rušivá přítomnost vystavuje časovanou nálož potlačovaných emocí stále většímu tlaku a hrozí, že zažehne dlouho dřímající vášně a spory. (Cinemax)

rigby

Scénář i zápletka možné trochu jednoduché a pro tak dlouhý film velmi plytké a povrchní. Vlastně se toho celou dobu tolik neděje. Ale i těch pár okamžiků stojí za to. Možná to chtělo větší zásah nůžkami, ale nejsem si jistý, jestli by to prospělo svižnosti. Je to škoda, jinak se totiž konala výborná herecká předváděčka. ()

bonovox

Celkom vydařená dráma o zakázanej láske v židovskej komunite. Hviezda naviac za obe Rachel, tie si to celkom vychutnali... ()

Capri2016

Výborná psychologická dráma o vzťahoch, viere, láske a tradíciách. Hlavná hrdinka Ronit sa vracia do Londýnskej ortodoxnej židovskej komunity po smrti svojho otca rabína. Ako vyvrheľ komunity je Ronit v ťažkej úlohe, lebo milovala otca, ale nemôže mu prejaviť náležitú úctu a spomienku, lebo nežije v súlade pravidiel viery. Rachel Weisz sa zhostila úlohy Ronit skvele. Ale za mňa excelovala v tomto filme Rachel McAdams v úlohe Esti, ktorá bola v minulosti Rotinou najlepšou priateľkou aj milenkou. Esti sa navonok zmenila a vydala sa ako sa patrí za mladého rabína Dovida, učila na židovskej škole a ako správna židovská manželka žila skromne, podľa pravidiel a nosila paruku. Ale s príchodom Ronit sa v nej prejavili dávno zabudnuté city a láska k Ronit. Rachel McAdams v úlohe Esti vyjadrila výnimočne pochyby z hriechu, radosť z novoobjavenej lásky, ale aj smútok a strach z opätovného vzdoru voči komunite. Ako sa v kázni starého rabína pred jeho smrťou spomínalo, sloboda umožňuje si vybrať byť anjelom, alebo zverom. A tento skvelý film ukazuje, že hranica medzi anjelom a zverom je veľmi krehká a tiež, že sloboda znamená pre každého niečo iné. A že anjelom slobody môže byť aj nový život. ()

krchopetra

Zbožňujem židov, ale v tomto filme som ich prvýkrát trochu odsudzovala. Komunita, v ktorej sa postavy pohybujú, neúprosne odsudzuje milostný vzťah dvoch žien, manželky budúceho rabína a dcéry starého uznávaného rabína, ktorý na začiatku filmu umiera. Je to film o pravde, o láske, o tom, aké by manželstvo byť nemalo. Záverečná scéna, kde nastupujúci rabín vedie svoj prejav, snaď katarznejšia ani byť nemohla. Existuje taký chlap aj mimo filmové plátno? Dojímavé. ()

camomilla

Jemne romanticke drama, ktere se nesnazi zesmesnit jakykoliv druhy viry, ale pouze nastinuje, ze nektera pravidla jsou pro jistou komunitu tak silny zaklad, i kdyz tim clovek popira sam sebe. Genialni herecke vykony a vkusny balanc mezi dramatem a romantikou. ()

imanicornyt

Zuby nehty jsem hodnocení nakonec vytáhla ze 3 hvězdiček na 4. Film by ani nemohl být lépe obsazený, námět i scénář je jednoduše brilantní a kameraman taky odpracoval svoji část více než poctivě, čímž snímku celkově dodal toho správného ducha. To všechno je sice moc hezké, ale filmu očividně něco chybí. Možná se jen zbytečně táhl, protože s takovou nenáročností scénáře bych to na téměř dvě hodiny nenatahovala, ale tohle není moje práce. Film je to bezpochyby hezký, ale i když jsem moc vděčná, něco podobného vzniklo, poslední půlhodinu jsem se zoufale snažila popohnat čas. I tak ale mohu doporučit, něco jsem si z něj skutečně vzala. ()

Pythonator

Dvě krásné herečky v tak žhavé lesbické scéně, že se při ní postaví i teploušovi. Jinak film nemá co nabídnout. Takové to nijaké ženské melodrámo z prostředí poťápaných Židů. ()

amazonica

Popsala bych to jako vystihnutí střetu víry a společnosti proti pravé ale nepřijímané lásce. Samotné téma je bezesporu originální a zajímavé bohužel mně úplně nesedla forma zpracování. Já mám totiž docela problém s udržením pozornosti na filmech, pokud mě nevtáhnou do děje v prvních 5-10 minutách. A tady se nějaká hlavní zápletka začala rýsovat až po první půl hodině...a to ani nemluvím o pomalém a tahavém tempu, v kterým se film odehrává. Což byl pravděpodbně záměr, akorát mně tento způsob dění asi nevyhovuje. Řekla bych, že to jediné, co mě na tom celém drželo bylo vědění, že tam má být nějaké lesbické drama...hah. Sumasumárum, film to není špatný, ale asi spíše pro ty, kteří mají rádi tiché pochmurné pomalejší filmy. ()

BStone

Každý extrém škodí. Na jedné straně hordy lidí uctívající tak akorát chlast, nebo třeba technologie, na druhé straně židovská komunita, která před láskou dává přednost vlastním pravidlům a předsudkům. Tenhle film je o těch druhých. O židech, kterým jejich nemocná víra ničí životy. Dvě krásné ženy a skvělé herečky ve filmu o tom, že kdo zapře lásku, zapře sebe, zapře Boha. Taky o tom, že nikdy není pozdě postavit se na tu správnou stranu. Skvělé. 80% ()

PhoenixTears

Trochu nadhodnotím, ale je proč. Je to tak trochu psychologie do života dvou žen, v komunitě, která nic nepovoluje a je nekompromisně tabuizovaná. Rachel Weisz zahrála roli bravurně, přímo excelentně, Rachel McAdams také na jedničku. Zaujal mne také postoj a herecké virtuum Alessandra Nivoliho, který byl na velmi vysoké úrovni. Kdo čeká scény typu Noc v Římě, tak předem upozorňuji, že se nedočká ani 1% lesbických scén. Tento film o tomhle není......... ()

peproch

I když se Ronit jedenkráte rozhodla odstřihnout od své rodiny a tradice, která její lesbickou láskovost vyobcovala, rozodne se vrátit v den pohřbu svého otce, rabína, a obnoví tentokráte nadvakrát již zakázaný vztah k Esti, nyní již ale vdané za nastupujícího rabína. Sladujeme vlastně jeho řešení, na pozadí milostných scén. Stojí za vidění a promýšlení a povídání si. ()