Rašomon

Krimi / Drama / Mysteriózní / Historický

Japonsko, 1950, 88 min

Kazuo Mijagawa

Akira Kurosawa

Ak je Sedem samurajov príliš dlhý, tak Rašomon je trochu kratší, aby mohol byť pre mňa najlepším majstrovým dielom. Štruktúra musela byť vo svojej dobe prevratná a je obdivuhodné, že perfektne funguje aj v dnešných časoch a neverím, že by sa mohol niekto aj dnes pri tom nudiť. Čaká nás obligátna myšlienka, kúzelné japonské prehrávanie (škoda, že japonci nechápu našu zábavu z toho vyplývajúcu) a silný záver.(12.6.2012)

No neviem, moje piate stretnutie s Kurosawom nedopadlo moc dobre, pretoze mam pocit, ze som videl od neho aj lepsie filmy, ako tento. Proste jednou vetou - nebavil ma ten chaos vypravania roznych ludi, co sa vlastne stalo v lese. Este stastie ze trval iba 82 minut. Tie 3 hviezdicky su skor za herecke vykony, inac druhykrat uz Rasomona ani nechcem radsej vidiet. Ak som urazil nejakych intelektualov, tak sa ospravedlnujem, ale tesim sa aj na dalsie Kurosawove filmy, snad mi to reziser vynahradi :-) ... 12.02.2010 _______ Toshiro Mifune - (Tadžomaru) +++ Machiko Kyo - (Masako Kanazawa) +++ Masayuki Mori - (Takehiro Kanazawa) +++ Takashi Shimura - (Drevorubač) +++ Minoru Chiaki - (Mních) +++ Hudba: Fumio Hayasaka +++(12.2.2010)

,,TENTOKRÁT ASI ZTRATÍM DŮVĚRU V DUŠI ČLOVĚKA“..... /// Příběh, jehož drsnost spočívá v něčem jiným, než v zneuctěný ženě a mrtvým chlápkovi. Stojí víra v člověka za řeč? Za pár slov určitě, jen zvolená forma, kdy všechno trvá 3x dýl než obvykle (dlouhej běh, dlouhá chůze, dlouhej pohled, dramatická pauza....) už není pro mě. Stařičkej film plnej japonskýho hysterickýho herectví, gest, křiku, smíchu a samozřejmě Mifuneho exhibice. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jméno Ryunosuke Akutagawa mi neříká vůbec nic (možná mi nic neříká ani Akira Kurosawa). 2.) Thx za titule ,,dr.Sova“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(26.3.2012)

Zajímavý námět, který byl určitě nadčasový, ale tím končím. Pro mě film s mnoha WTF momenty, nad kterými jsem korutil hlavou a div, že jsem si ji nevykroutil. Hlavní bandita se směje jako idiot a skáče jako retlá opice celý film, až s emi zvedal žaludek. Některé dialogy a návaznosti jsem nepochopil do teď. Já opravdu ty filmy made in Kurosawa nechápu a hlavně nechápu sebe, že si je občas pouštím. DVě a půl.(7.9.2008)

Témeř divadelní kus pana Kurosawy vypráví o tom, že cesty lidského konání jsou většinou mrzké, malicherné a zapomenutíhodné a tak si je aktéři zpětně vybarvují podle svého a neváhají takto vytvořenou historii pojmout za svou "novou pravdu". Jsou nám předloženy tři verze stejného příběhu a pak ještě další, skutečná (u které jediné nehraje hudba - skvělý symbol) - moc příjemná podívaná pro tři herce a dva průvodce dějem. Kurosawa nezklamal. PS: snad první a jediný film, ve kterém zesnulý pomocí média LŽE, protože se stydí za pravdu .) 9/10(21.11.2006)

• - Hudba ke scéně “vidění ženy“ byla dodána až v post-produkci. Kurosawa a jeho střihač byli překvapeni, jak perfektně hudba provází děj a že na nafilmovaném už nemusí nic měnit. (džanik)

• - Jeden z nejranějších příkladů užití ruční kamery ve filmu (sleduje zblízka postavy skrze stromy). (džanik)

• - Často vyčítané "preháňanie" má v japonskej hereckej praxi dlhú tradíciu, pretože v populárnom divadle "kabuki" sa oceňuje práve takéto nadnesené herecké gesto. (Kristusazapad)