Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

LadyDevil

To má tak strašně svůj ksicht, že je asi zbytečný náladu filmu nějak víc popisovat.. Temperament, chaoz, o humorný scénky není vskutku nouze, do toho balkánská muzika, šílenej spád a dokonale překvapivej závěr. Uznávám jedinečnost a atmosféru, ale na mě to bylo místy asi až moc šílený. ()

Master19

Film má úžasný spád až do poslední minuty. Herci (zejména tedy Grga a Zaria) jsou vynikající, prostředí a situace téměř neuvěřitelné. "Poetika" života na břehu Dunaje je tu vylíčena skoro až westernovským stylem. Sečteno podtrženo: skvělá zábava, která se vám určitě bude líbit. A pokud ne, tak vám "roztrhnu prdel hákem..." :-) ()

dANo

Najlepšia komédia akú som kedy videl. Skvelá hudba, celá plejáda dokonalých hercov aj nehercov a k tomu pekný príbeh z tohto filmu robia klasiku. ()

Brain-D

Totální bláznivina, kde jsou opravdu bláznivé situace až nad tím stojí rozum. Netradiční komedie s parádní romskou muzikou :) ()

Krustyburg

Cikáni, Jugoslávie, nepracovat, krást, dělat hluk, cikánská mafie.. Pořád se tam šňupe, po někom střílí, dojde i na lásku.. Normálně by mě to nebavilo, ale tenhle film je napínavý, dobrodružný a exotický, a to je na něm sympatické! I když je otázka jestli by mě to bavilo i podruhé.. 3,5* ()

sskrblik

Černá kočka, bílý kocour má svůj vytříbený styl stejně tak jako třeba Svérazný Rybolov. Vtipně vykresluje společnost, která ve skutečnosti zase tak vtipná není. Svižný film, jehož tempo je tak závratné, že mi přišlo jako bych to sledoval tak ještě o hodinu navíc. Jako absurdní komedie je Černá kočka na velmi slušné úrovni.... ()

Danny F.

Možná vtipné nebo nudné. Uteklo to jako nic a divák se dobře pobaví. Obzvlášť při zařizování svatby. Mě to nijak neoslovilo. 55% ()

sochy.zirafka

Nemám ponětí, co se stalo. Zběsilé tempo od začátku do konce neumožňuje nějaké hluboké zamyšlení nad životními podmínkami balkánských... Hmmm... Obyvatel. A něco takového ani není třeba. StačÍ jen sledovat tu kanonádu absurdních výjevů, kterými nás Kusturica s kadencí dělostřelby na párty u Stalingradu zasypává, nenechat se vyděsit všudypřítomnými úsměvy, které by zahnaly i rozlíceného kance, radeji nepřemýšlet nad složením místních lihovin a... A vůbec. Ten jihovýchod je sakra divnej. Extra body za obsazení si nemohu odpustit, stejně tak hudba je dokonalá a na míru. A pak to Prase. Třešnička na dortu, která pekně akcentuje celkové WTF. ()

Sany33

Snímka Emira Kusturicu Čierna mačka biely kocúr je komédiou ako vyšitou na sychravé jesene večeri tiahnuce k depresii. Humorom a energiou dokáže diváka vytrhnúť nie len zo sezónnej letargie a vniesť do života trochu tepla a balkánsko-rómskeho temperamentu. Ak ste sa so snímkou doposiaľ nestretli (čo je veľká škoda) neváhajte, a ak ste ju naopak videli už niekoľko ráz neváhajte rovnako. Na filme je stále čo obdivovať a na čom sa zabávať. (Napríklad na expresívnom srbskom slovníku hlavných hrdinov). 95% ()

Kacounek

Asi si kočku brzo zase pustím, momentálně mi utkvívá v paměti hlavně to prase, jak do sebe v průběhu filmu nasouká skoro celého trabanta. Někdy jsou to zkrátka maličkosti,ale i ty jsou dokonalé. Nemluvím už vůbec o hudbě, to je dílko samo o sobě....hercích, scénáři, důvtipu....ten film miluju. A musím konstatovat, že není režiséra, který by z mého pohledu sekal jeden svost za druhým, jako je Emir Kusturica. ()

mirec88

Úžasná komédia, ktorú by mal podľa mňa vidieť každý milovník humoru a dobrej nálady. Je doslova nabitá humorom, absurdnými situáciami a dobrou náladou, ktorá vás po ťažkom dni určite vylieči z depky. Je to fakt jedna z najlepších komédií, ktoré som kedy videl. A tá úžasná hudba vás určite zdvihne zo stoličky: "Čavale, Romale...." ()

NoFiction

Už dlouho jsem neviděl ,tak blaznivě praštěnou komedii, u které jsem se skvěle pobavil. Kusturica u mě sklízí obdiv. A to nesnáším cikány a přesto to dopadlo na jeničku s hvězdičkou. ()

Koryntos

Kusturica, je můj oblíbený režisér, takže nemůžu jinak, než pět chválu. Tento film vyzařuje neskutečnou živočišnost a hlavně ukazuje úplně jinou mentalitu lidí, než na jakou jsme v našich končinách zvyklí. Dost možná si myslím, že přijet na Balkán, tak v závěru zjistíme, že to tam tak funguje i ve skutečnosti. Na straně jedné limuzíny a luxus, na straně druhé chatrče s kadibudkou a to všechno pospolu tvoří právě Kusturicovi filmy, které jsou vlastně takovou sondou do mentality lidí. Jeho filmy jde buď obdivovat, nebo nenávidět a já je obdivuji. ()

Kalidor_

Docela povedená taškařice, něco jako cigošská verze "Slunce, seno a pár facek" po balkánsku. Docela mě překvapila podoba herečky Branky Katic Scarlett Johanssonové (ale Scarlett je lepší, i ty přednosti má lepší). ()

Autogram

Skúsil som na druhýkrát a ani tak ma takáto cigánska óda na slobodu a radosť zo života nezaujala. Možno až príliš šialené a máločo mi dávalo zmysel. Teda asi nič. ()

Pedross800

Ty jo, tak na šílenosti já si celkem potrpím, ale tohle byla teda vážně ultramegadementní chujovina na entou. Tohle bylo tak ujetý, že jsem s tím nedokázal držet ani krok ani pitný režim. Kdyby jo, asi bych tomu flákl plnou polní, takhle se z toho vyvleču asi raděj bez hodnocení :-) ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)