Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

kaylin

Výborný film, který mě velmi překvapil. Ani nevím, co jsem čekal, ale tuhle černou komedii plnou balkánské energie prostě ne. Ať už se vám budou postavy, líbit nebo ne, snímku prostě nevezmete, že vlastně nemá slabá místa a celou dobu si jede a strhne s sebou diváka, který bude jen zírat na to, co sleduje, a jak to funguje. Tady jsou národní vlivy moc vidět a je to strašně dobře. ()

suicide

Nestane se moc často, že bych ihned po shlédnutí filmu věděl, jak budu hodnotit - avšak Černá kočka, bílý kocour byly hned jasné 4*. Sice jsem se během filmu hodně a často smál, ale ani tato skutečnost nevyváží všechno - jako například, že kromě vtipů a hudby byl film naprosto o ničem. ()

topi

Klasika balkánských komedií. Cikánská sága, plná bláznivých a bizarních postav a postaviček plyne ruku v ruce s živelnou muzikou Kusturicovy kapely The no smoking orchestra. ()

PogoJoe

Od začátku ulítlé, osobité, prostě "své". Kusturicův rukopis se naprosto nezapře (pro znalce jeho dalších snímků). Tolik originálních drobností, ztřeštěností a bláznivých charakterů na jednom místě jen tak nepotkáte. Film se také mohl jmenovat "Prase požírající trabant" nebo "Permanentně zfetovaný mafián snažící se provdat svojí liliputánskou sestru". Téměř každá postava tu má chrup v dezolátním stavu, vzezření primitivního, sto let nemytého strejce (tetky) z té nejzapadlejší vísky, ze všeho na vás dýchá retro 60. a 70. let, když vtom do vás začnou bušit techno decibely "já sem pitbull... teriér" :-) či "Where do you go" od No Mercy. Vše se odehrává v blízkosti Dunaje a řeka zde hraje důležitou roli, starší se snaží provdat své vnuky , rozpustilý mafián svojí sestru... Jenže je to moc dlouhé, těch pomatených blbostí je později už moc a film se trochu vleče. Není to normální film, ale naprosto doporučuju - zvlášť těm, kteří považují filmy a "hrdiny" typu Borat za neodolatelné... ()

Derek

skvelá komédia s dosť nevšedným humorom (avšak humorom skvelým). kultové hlášky, absurdné situácie, neuveritelné držky niektorých hercov a pieseň "pitbull" sú absolútne skvelé. ()

Aiax

Naprosto neuvěřitelný filmový zážitek, kdo zná cikánskou komunitu jen z novinových titulků, případně černé kroniky, ten ať se podívá na Černou kočku - dokonalá sonda do hlubin cikánovy duše. A navíc neskutečně kulervoucí. ()

Skip

Balkánský nářez toho nejtěžšího kalibru. Možná to ne každý zvládne, ale kdo ano, ten se bude u tohoto pro mě nejlepšího Kusturicova filmu skvěle bavit od začátku do konce. ()

Dont

Nefalšovaná balkánská taškařice, ty jejich tanečky to se jen tak nevidí. Důležité je nenechat se odradit pozvolnějším začátkem, jak se mi to stalo poprvé. Jakmile se film rozjede na plné obrátky, už se až do konce nezastaví a jedna ztřeštěná scéna střídá druhou. Ta hudba mi zvoní v uších ještě teď. ()

L_O_U_S

Mé druhé setkání s Kusturicou - a opět vynikající zážitek. Po tragikomickém Undergroundu, který mě přece jen sebral ještě o něco víc, jsem si vychutnal další exkurz na Balkán, tentokrát mezi Romy v sympatické komedii. Poslední půlhodina je jednoznačně vrcholem filmu a esencí živelné hravosti. "Ja sam pitbull terrier!" (857.) ()

kalap

Hneď začiatkom sa ospravedlňujem , že budem vulgárny , ale okolnosti k tomu to vyžadujú.Včera , ked som prišiel domov mal som absolutne pojebanú náladu a tak som si dal túto filmovú infúziu a po dvoch hodinách ma táto infuzia dala celkom dokopy. Pred štyrmi rokmi som sa zoznámil nie , ako filmár s Emirom Kusturicom a vidiac jeho omšelý a tupý výraz v tvári som sa rozosmial a jemu nechápavému som vysvetlil , že si neviem predstaviť , ako on mohol urobiť tento film. Rozosmial sa aj on a povedal , že jedného dňa mal absolutne pojebanú náladu a tak sa rozhodol urobiť poriadnu filmovu chujovinu. Ospravedlňujem sa ešte raz za autentičnosť mám Vás všetkých rád aj ked nie každého rovnako. ()

janek85

Tohle nebyla komedie podle mých představ, myslel jsem si, že tam bude víc humorných scének, ale byla jich tam skoro méně než polovina, ale musím uznat, že v některých scénách jsem se opravdu zasmál ( pračka ) :D. Tady u tohohle filmu bylo taky dobré to, že byl pro mě z neznámé části kinematografie ( Jugoslávie ). Já jsem doposud z této kinematografie viděl možná tak jeden snímek, ale velice se mi líbí jejich styl. Hudba ve slavnostních scénách byla vynikající, pač ty písně jsou jejich " lidové " a mají zajímavý styl hudby, takový svižný. Atmosféra ve filmu byla " hyperaktivní ", strašně moc uřvaná, pořád se něco dělo a nebyl klid. Herci předvedli opravdu vynikající herecké výkony a dobré na tom je taky to, že jsou neznámí, zase jsem našel pár dobrých herců. Černá kočka, bílý kocour se mi líbili, nelituji toho, že jsem si tento film koupil. 78% ()

maverick10

Bohuzel tohle me minulo. Ne kazdy je pro tradicni krajovy nebo narodni humor (pan Troska s jeho Sluncem a senem by mohl vypravet) Ackoliv mam balkanskou polku rad tenhle vlak me minul a nic mi to nereklo. A mozna je to dobre, jinak bych si musel vymlatit zuby, spit se do nemoty na rameno si vzit kalacha a vyrazit ukrast vagony s LTO. ()

honajz2

Tak už vím, kde se Vejdělek tehdy inspiroval :D Ale popravdě mám pocit, že ačkoli se mi oba ty filmy líbily zhruba na stejno, Roming je v určitých scénách příjemnější a Černá kočka, bílý kocour zase značně nápaditější. Tak jako tak můj druhý film od Kusturicy dopadl dost podobně jako ten první - Arizona Dream. I tady dokážu objektivně ocenit určité kvality, i tady dokážu nějak chápat tu Kusturicovu poetiku a tady i dokonce chápu, o co mu primárně šlo, ale subjektivně mě ten film zaujmout moc nedokázal. Některé vtipné scény a dost povedené nápady mě samozřejmě oslovit dokázaly, ale žádný silnější prožitek z toho nemám a ty dvě hodiny mi prostě přišly až moc. Dokážu pochopit, že z toho někdo bude nadšený, ale mě to holt sedlo tak půl na půl, i přes ty absurdní nápady. 3* ()

HappySmile

Ohledně tohoto filmu mám hodně rozporuplé pocity. Tato tématika o romském baronovi mě zase až tak nezaujala a přišlo mi, že film je celkem o ničem. A často to bylo taky dost chaotické, přelidněné. :) Nicméně musím uznat, že poslední třetinu filmu jsem se celkem slušně pobavila a že i když to bylo takové naivní a často předvídatelné, tak že tam tvůrci dali pár zajímavých momentů překvapení. ()

Martin741

"Moje taska. Jebu tvojej mame picu zlodejsku". Pre takych Americanov absolutne nepochopitelne /atmosfera, dialogy, len naznaky deja/, pre Europanov, a teda aj Slovakov ide podla mna o kultovy film. Z podobne ladenych filmov /Gadzo Dillo, Roming/ je tento Kusturicov skvost jednoznacne najvyssie. Zaujimava atmosfera a zivot Ciganov v Bosne a Hercegovine, sice len naznaky dejovej linie, ale to nehra rolu, dalej krasna priroda Bosny a Hercegoviny dotvara celkovu uzasnu atmosferu tohoto snimku. A podla mna oproti precenovanemu filmu Gadzo Dillo ide v pripade Crna Macka, Beli Macor o kultovu zalezitost. Pre samotneho Kusturicu bol film zlomom v jeho kariere, a ja som si taktiez az od Crnej Macky ....vsimol tohoto rezisera a zacal sledovat jeho filmy. Plus su tu take zaujimavosti ako utieranie hovien do zivej husi : malokedy som videl, ze by ziva hus sluzila ako uterak. To bol cisty masaker!. Lebo podla mna je Kusturica stale jediny reziser z Balkanu, ktoreho tvorbu sa oplati vsimat si a sledovat. A veru kvalitna je i rumunska kinematografia, ale urcite nie Gadzo dillo 100 % ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)