Motorband: Restart

Dokumentární / Hudební

Česko, 2017, 100 min

Tak nejprve: film má v kině délku asi dvě hodiny a ne uvedených 100 minut. Dále si neodpustím poznámku k zatím jedinému komentáři. Proč byl dokument natočen zrovna o této kapele a ne o několika dalších vyjmenovaných kapelách? V první řadě proto, že vždycky musí být někdo, kdo chce něco o něčem nebo někom natočit. A je to jen jeho vůle a rozvaha. Docela jednoduché, že? A má to i další logické důvody. Motorband ve své době dokázal muzikantské úsilí jako málokterá naše kapela. Akorát se o tom kromě teplicka moc nevědělo. A spousta muzikantů z kapel vyjmenovaných v onom komentáři si nejprve prošlo právě Motorbandem. Pepa Vojtek tam prý chvíli dělal bedňáka! Dokument jako takový mě ohromě bavil, a to je co říci, protože nevím, jestli bych u jiného tématu vydržel dvě hodiny jen poslouchat monology několika lidí. Je to ovšem FILM PRO PAMĚTNÍKY (ROCKERY). A i kdyby to bylo o kterékoliv jiné kapele z té doby (socialistického Československa), vystihovalo by to stejně atmosféru celého toho muzikantského nadšení, lásky k metalu (rocku), snahy postavit se režimu a naděje, že jednou prorazí „ven“. O věčném hudebním boji Motorbandu zde hovoří jak bývalí hráči, tak různé osobnosti naší rockové scény. A celé je to na pozadí podloženo spoustou hudby z té doby. A dále historickým obrazovým materiálem. Celou tu dobu znám, protože jsme s kapelou hráli na zábavách - na okresní úrovni. Motorband byl na krajské úrovni a do vedlejšího kraje už nemohli vyjet. Ale úroveň měli, jak vyplývá z dokumentu, přesahující hranice naší zemičky. Takže my na Moravě jsme je zaregistrovali až po vydání Rockmapy Petra Jandy a hlavně po v Německu natočeném albu Made in Germany (v roce 1990). V té době u nás neviděný počin. Film také hodně „povídá“ o Kamilu Střihavkovi. O zrodu velkého zpěváka na naší rockové scéně. A toho zpěváka (proti jeho vůli) z něj udělali právě v Motorbandu. Toto období s Kamilem byla kapela nejsilnější a nikdy potom už nedosáhla takového úspěchu. A také je to o tom, že slibně nakopnutá kariéra směrem za hranice skončila na našem malém čecháčství. Pro mě byl film milým návratem do minulosti a rozšířením vědomostních obzorů. Po návratu z kina jsem zapátral ve své diskotéce a našel originální CD Motorbandu Made in Germany. Hurááá! Dnes nesehnatelné, tudíž klenot.(20.1.2018)

Motorband jsem viděl kdysi tuším v roce 90 a čuměl jsem, jak to bylo profi, i když to tenkrat nebyl můj šálek čaje. Ale tenhle dokument se fakt povedl, jak co se týče informací, tak i lidsky. Mimochodem, netušil jsem, že po odchodu Střihavky ještě pokračovali, natož těch několik restartů. Kdyžtak tady.(6.12.2018)

• Azitras

Nejde mi do hlavy, proč se točil dokument zrovna o této kapele. V té době žánr formovaly jiné. Ať už jde o Arakain s jejich legendárním Thrash the Trash, Vitacit s Křížkem či později Dodem a LP Vzhůru přes oceán, nebo o Citron s jedním z nejzásadnějších českých alb Radegast. Skupina Motorband je známá leda tak kvůli tomu, že v ní působil Kamil Střihavka, který stejně slávy dosáhl až v pozdější éře – jakožto zpěvák skupiny BSP, nebo později jako přední muzikálový herec. A mezi rockery taky kvůli tomu, že to byla domovská skupina Tomáše Krulicha, jednoho z hlavních skladatelů Kabátů. Nejzásadnější počin od Motorband je jejich LP Made in Germany, které však má jeden z nejhorších zvuků, co můžeme na českých nahrávkách slyšet. Jako celek je toto LP neposlouchatelné a Motorband z té nejzásadnější éry světu nedali nic jiného, než pár singlů z Rockmapy – alespoň Petr Janda v Propasti uměl dělat rozumný zvuk. Třeba tento dokument Motorbandu pomůže se zviditelnit. Ale na co jim to bude v této době, to netuším.(10.12.2017)

Viděno včera na Rebelu. Pro člověka, který si tuto dobu zažil a heavy metal miloval samozřejmě povinnost. No a pro ostatní, alespoň je vidět, že má-li v životě něco vyjít, musí se sejít spousty věcí a dotyční musí mít i velkou porci štěstí. A možná trefil hřebíček na hlavičku Pepa Vojtek:"My jsme to vždycky brali jako koníček". Každopádně výborný dokument.(18.11.2018)

Byl jsem na loňské premiéře v kině v Teplicích. A rád si tenhle dokudrama film někdejšího bubeníka Hlaholu Miloslava „Mumliho“ Leveka připomenu ještě mockrát. Já tu dobu žil, přímo v tom kvasu, kdy se v Teplicích formovaly budoucí ikony české scény punku a alternativy a pochopitelně taky heavy metalu. A Motorband byl v čele, na míle daleko ostatním kapelám a my jsme chodili na jejich akce jako na bohoslužby a jen se tetelili, až přijde Máčova sólová exhibice se sólovkou nebo Hafovo dva dupáky. Ať si ostrávaci natočí film o Citrónu, ať si pražáci zvěčněj Arakain… Já těm kapelám jejich úspěchy neberu a poslouchal jsem je rád (Arakain teda až zas tak moc ne). Každopádně Teplice opět udaly směr…Tenkrát měly PRVNÍ koncepční a instrumentálně nejnašlapanější metalovou kapelu v zemi, PRVNÍ metalovou kapelu s možností získat smlouvu pro západní evropu a od roku 2017 mají o téhle metalové kapele PRVNÍ celovečerák. A Je to prostě fungující hudební dokumentární film, s vynikající výpravou, dobovými ukázkami, četnými komentáři a silným příběhem. Dávám 100% a nejen proto, že je to moje srdcovka.(3.12.2018)