Motorband: Restart

Dokumentární / Hudební

Česko, 2017, 100 min

• Azitras

Nejde mi do hlavy, proč se točil dokument zrovna o této kapele. V té době žánr formovaly jiné. Ať už jde o Arakain s jejich legendárním Thrash the Trash, Vitacit s Křížkem či později Dodem a LP Vzhůru přes oceán, nebo o Citron s jedním z nejzásadnějších českých alb Radegast. Skupina Motorband je známá leda tak kvůli tomu, že v ní působil Kamil Střihavka, který stejně slávy dosáhl až v pozdější éře – jakožto zpěvák skupiny BSP, nebo později jako přední muzikálový herec. A mezi rockery taky kvůli tomu, že to byla domovská skupina Tomáše Krulicha, jednoho z hlavních skladatelů Kabátů. Nejzásadnější počin od Motorband je jejich LP Made in Germany, které však má jeden z nejhorších zvuků, co můžeme na českých nahrávkách slyšet. Jako celek je toto LP neposlouchatelné a Motorband z té nejzásadnější éry světu nedali nic jiného, než pár singlů z Rockmapy – alespoň Petr Janda v Propasti uměl dělat rozumný zvuk. Třeba tento dokument Motorbandu pomůže se zviditelnit. Ale na co jim to bude v této době, to netuším.(10.12.2017)

Nostalgie pro každého rockera padesátníka. Libor Matejčík tenkrát vybudoval superskupinu, která neměla co do instrumentální vybavenosti jednotlivých hráčů konkurenci. Osobně jsem zažil, že v malé vsi hrál Moroband pro cca 25 lidí. Ale hráli, jako by tam bylo narváno. Všichni, kdo jsme tam byli, jsme byli buď muzikanti, nebo alespoň fandové rockové hudby. A všem nám padala čelist, jak jsou ti kluci nadřený. A Střihoun? V té době to bylo absolutní zjevení, jaké se u nás do té doby nevidělo. Ale více silných osobností pohromadě, to většinou nevydrží. A to je myslím patrné i z tohoto filmu. Máča je řezník, kterej ví přesně co chce a taky to tam dorve, ale je to taky jeho největší slabina - tito lidé mívají problém se zpětnou vazbou, pravdu nechtějí slyšet, ale chtějí ji mít. A i přesto - Motorband je legenda, prošla jím obrovská řada muzikantů, většinou pak hráli v dalších a paradoxně úspěšnějších kapelách. (Kabát, Kreyson, B.S.P. atd.). Holt - úspěch nevzniká jen z kvality, image a marketing často dosahují megaúspěchu i když v podstatě nemají produkt k prodeji.(21.2.2018)

Tak nejprve: film má v kině délku asi dvě hodiny a ne uvedených 100 minut. Dále si neodpustím poznámku k zatím jedinému komentáři. Proč byl dokument natočen zrovna o této kapele a ne o několika dalších vyjmenovaných kapelách? V první řadě proto, že vždycky musí být někdo, kdo chce něco o něčem nebo někom natočit. A je to jen jeho vůle a rozvaha. Docela jednoduché, že? A má to i další logické důvody. Motorband ve své době dokázal muzikantské úsilí jako málokterá naše kapela. Akorát se o tom kromě teplicka moc nevědělo. A spousta muzikantů z kapel vyjmenovaných v onom komentáři si nejprve prošlo právě Motorbandem. Pepa Vojtek tam prý chvíli dělal bedňáka! Dokument jako takový mě ohromě bavil, a to je co říci, protože nevím, jestli bych u jiného tématu vydržel dvě hodiny jen poslouchat monology několika lidí. Je to ovšem FILM PRO PAMĚTNÍKY (ROCKERY). A i kdyby to bylo o kterékoliv jiné kapele z té doby (socialistického Československa), vystihovalo by to stejně atmosféru celého toho muzikantského nadšení, lásky k metalu (rocku), snahy postavit se režimu a naděje, že jednou prorazí „ven“. O věčném hudebním boji Motorbandu zde hovoří jak bývalí hráči, tak různé osobnosti naší rockové scény. A celé je to na pozadí podloženo spoustou hudby z té doby. A dále historickým obrazovým materiálem. Celou tu dobu znám, protože jsme s kapelou hráli na zábavách - na okresní úrovni. Motorband byl na krajské úrovni a do vedlejšího kraje už nemohli vyjet. Ale úroveň měli, jak vyplývá z dokumentu, přesahující hranice naší zemičky. Takže my na Moravě jsme je zaregistrovali až po vydání Rockmapy Petra Jandy a hlavně po v Německu natočeném albu Made in Germany (v roce 1990). V té době u nás neviděný počin. Film také hodně „povídá“ o Kamilu Střihavkovi. O zrodu velkého zpěváka na naší rockové scéně. A toho zpěváka (proti jeho vůli) z něj udělali právě v Motorbandu. Toto období s Kamilem byla kapela nejsilnější a nikdy potom už nedosáhla takového úspěchu. A také je to o tom, že slibně nakopnutá kariéra směrem za hranice skončila na našem malém čecháčství. Pro mě byl film milým návratem do minulosti a rozšířením vědomostních obzorů. Po návratu z kina jsem zapátral ve své diskotéce a našel originální CD Motorbandu Made in Germany. Hurááá! Dnes nesehnatelné, tudíž klenot.(20.1.2018)