Motorband: Restart

Dokumentární / Hudební

Česko, 2017, 100 min

• Azitras

Nejde mi do hlavy, proč se točil dokument zrovna o této kapele. V té době žánr formovaly jiné. Ať už jde o Arakain s jejich legendárním Thrash the Trash, Vitacit s Křížkem či později Dodem a LP Vzhůru přes oceán, nebo o Citron s jedním z nejzásadnějších českých alb Radegast. Skupina Motorband je známá leda tak kvůli tomu, že v ní působil Kamil Střihavka, který stejně slávy dosáhl až v pozdější éře – jakožto zpěvák skupiny BSP, nebo později jako přední muzikálový herec. A mezi rockery taky kvůli tomu, že to byla domovská skupina Tomáše Krulicha, jednoho z hlavních skladatelů Kabátů. Nejzásadnější počin od Motorband je jejich LP Made in Germany, které však má jeden z nejhorších zvuků, co můžeme na českých nahrávkách slyšet. Jako celek je toto LP neposlouchatelné a Motorband z té nejzásadnější éry světu nedali nic jiného, než pár singlů z Rockmapy – alespoň Petr Janda v Propasti uměl dělat rozumný zvuk. Třeba tento dokument Motorbandu pomůže se zviditelnit. Ale na co jim to bude v této době, to netuším.(10.12.2017)

Nostalgie pro každého rockera padesátníka. Libor Matejčík tenkrát vybudoval superskupinu, která neměla co do instrumentální vybavenosti jednotlivých hráčů konkurenci. Osobně jsem zažil, že v malé vsi hrál Moroband pro cca 25 lidí. Ale hráli, jako by tam bylo narváno. Všichni, kdo jsme tam byli, jsme byli buď muzikanti, nebo alespoň fandové rockové hudby. A všem nám padala čelist, jak jsou ti kluci nadřený. A Střihoun? V té době to bylo absolutní zjevení, jaké se u nás do té doby nevidělo. Ale více silných osobností pohromadě, to většinou nevydrží. A to je myslím patrné i z tohoto filmu. Máča je řezník, kterej ví přesně co chce a taky to tam dorve, ale je to taky jeho největší slabina - tito lidé mívají problém se zpětnou vazbou, pravdu nechtějí slyšet, ale chtějí ji mít. A i přesto - Motorband je legenda, prošla jím obrovská řada muzikantů, většinou pak hráli v dalších a paradoxně úspěšnějších kapelách. (Kabát, Kreyson, B.S.P. atd.). Holt - úspěch nevzniká jen z kvality, image a marketing často dosahují megaúspěchu i když v podstatě nemají produkt k prodeji.(21.2.2018)

Viděno včera na Rebelu. Pro člověka, který si tuto dobu zažil a heavy metal miloval samozřejmě povinnost. No a pro ostatní, alespoň je vidět, že má-li v životě něco vyjít, musí se sejít spousty věcí a dotyční musí mít i velkou porci štěstí. A možná trefil hřebíček na hlavičku Pepa Vojtek:"My jsme to vždycky brali jako koníček". Každopádně výborný dokument.(18.11.2018)

Možná trochu dlouhý a příliš podrobně zpracovaný životopis známé kapely. Trnitá cesta ambiciózního kytaristy za úspěchem, který se vlastně nikdy nedostavil. Kde hledat viníka, že se to nepovedlo? Těch faktorů je určitě víc, ale nejspíš je za tím složitá "Máčova" povaha. Tak to aspoň z dokumentu cítím.. Na druhou stranu mi velmi imponuje, že se nevzdal a po tolika nezdarech opět oživil ten svůj Motorband a zase věří v úspěch. Přeji mu ho!(24.4.2019)

Tak nejprve: film má v kině délku asi dvě hodiny a ne uvedených 100 minut. Dále si neodpustím poznámku k zatím jedinému komentáři. Proč byl dokument natočen zrovna o této kapele a ne o několika dalších vyjmenovaných kapelách? V první řadě proto, že vždycky musí být někdo, kdo chce něco o něčem nebo někom natočit. A je to jen jeho vůle a rozvaha. Docela jednoduché, že? A má to i další logické důvody. Motorband ve své době dokázal muzikantské úsilí jako málokterá naše kapela. Akorát se o tom kromě teplicka moc nevědělo. A spousta muzikantů z kapel vyjmenovaných v onom komentáři si nejprve prošlo právě Motorbandem. Pepa Vojtek tam prý chvíli dělal bedňáka! Dokument jako takový mě ohromě bavil, a to je co říci, protože nevím, jestli bych u jiného tématu vydržel dvě hodiny jen poslouchat monology několika lidí. Je to ovšem FILM PRO PAMĚTNÍKY (ROCKERY). A i kdyby to bylo o kterékoliv jiné kapele z té doby (socialistického Československa), vystihovalo by to stejně atmosféru celého toho muzikantského nadšení, lásky k metalu (rocku), snahy postavit se režimu a naděje, že jednou prorazí „ven“. O věčném hudebním boji Motorbandu zde hovoří jak bývalí hráči, tak různé osobnosti naší rockové scény. A celé je to na pozadí podloženo spoustou hudby z té doby. A dále historickým obrazovým materiálem. Celou tu dobu znám, protože jsme s kapelou hráli na zábavách - na okresní úrovni. Motorband byl na krajské úrovni a do vedlejšího kraje už nemohli vyjet. Ale úroveň měli, jak vyplývá z dokumentu, přesahující hranice naší zemičky. Takže my na Moravě jsme je zaregistrovali až po vydání Rockmapy Petra Jandy a hlavně po v Německu natočeném albu Made in Germany (v roce 1990). V té době u nás neviděný počin. Film také hodně „povídá“ o Kamilu Střihavkovi. O zrodu velkého zpěváka na naší rockové scéně. A toho zpěváka (proti jeho vůli) z něj udělali právě v Motorbandu. Toto období s Kamilem byla kapela nejsilnější a nikdy potom už nedosáhla takového úspěchu. A také je to o tom, že slibně nakopnutá kariéra směrem za hranice skončila na našem malém čecháčství. Pro mě byl film milým návratem do minulosti a rozšířením vědomostních obzorů. Po návratu z kina jsem zapátral ve své diskotéce a našel originální CD Motorbandu Made in Germany. Hurááá! Dnes nesehnatelné, tudíž klenot.(20.1.2018)