Konvert

The Envelope

Thriller / Horor

Rusko, 2017, 76 min

• Petrus1

Kdyby mi někdo vlezl do bytu bez zaklepání, nedala bych mu žádnou minci, maximálně by si vysloužil pánví po hlavě. O tom, že se cizí pošta nesmí otvírat, ví každé malé dítě. A to jak v papírové podobě, tak v elektronické. Takovej pohled to telefonu vaší drahé polovičky by vás mohl překvapit víc než nějaká kletba. Rozvod je totiž někdy horší než mor! „Když si pošťák, tak jsi se něčím provinil.“ Od teď si na doručovatelky dám větší pozor. Ze snímku plyne jasné ponaučení – když budete za jízdy klovat do mobilu, stane se z vás pošťák. A roznášet dopisy v Rusku, není taková sranda, jako házet balíky v depu České pošty. Celý mi to tak nějak připomínalo spot BESIPu, akorát že v našich končinách tak idylicky nekončí. Řekla bych, že tohle bude mít výchovný opak úplně opačný. I přes krátkou stopáž musím přiznat, že jsem se místy dost nudila.(27.10.2018)

Svěží východní filmový vítr od našich východních bratranců snadno rozehnal zatuchlinu všemožných mysteriózních a horrových béček a céček ze západu, kterou jsem už občas lehce přiotrávený, a já mám po hodně dlouhé době chuť pustit si nějaký film hned po jeho skončení znovu. Stejně jako jsem si kdysi hned napoprvé zamiloval Nočnoj dozor, sedl mi parádně i Konvert a já se rozhodl být nekritický a maximálně divácky spokojený. Napadá mě sice pár maličkostí, které bych mohl vytknout, ale já nechci a namísto toho budu ventilovat jen samá pozitiva. Tak tedy: Mám rád tenhle světácký až hollywoodský "look" nových ruských filmů, které si ale přitom zachovávají svou specifickou ruskou atmosféru. Mám rád klidnou kameru v ruských filmech - důkaz toho, že i s (občasnou) ruční kamerou se dá točit dobře, pokud s ní tedy nějaký trendy dement schválně nekvrdlá. Rád poslouchám ruštinu, inu nostalgie po době, kdy jsem ruštinu ve škole bytostně nenáviděl. Moc se mi líbil Konvertův vizuál, záběry z dronů na Moskvu byly parádní a mihnuvší se Moskva-City mě svou krasotou překvapilo. Líbil se mi týpek v hlavní roli, nemluvný introvertní geroj, tolik odlišný od všech těch otravně užvaněných exhibicionistických týpků z americké produkce. Líbil se mi i jednoduchý a přitom zajímavý příběh o staletí dlouhé kletbě. Líbil se mi závěrečný song a oceňuju i krátkou stopáž, která byla tak akorát. Kurňa prostě se mi to líbilo a hotovo.(15.1.2018)

Na menšiu mysterióznu jednohubku to nebolo až tak zlé, čakal som niečo horšie. Dejovej linke síce chýbali solídnejšie mysteriózne základy a zaujímavejší scenár, no atmosféra nebola zlá. Škoda, že sa ten potenciál, ktorý ponúkol námet nedokázal naplno využiť. V súčasnej mysterióznej mizérii je to však lepšie ako drôtom do oka. Priemer. 60/100(14.1.2018)

• oveckaoa

Nevím jestli to Rusáci dělají naschvál nebo nejsou schopni natočit normální horor. Celý film je o chlápkovi co má doručit obálku jakési ženské. Vždy někam dojde a oni ho pošlou jinam tak se to opakuje jen se mění lokace až nakonec tu ženskou najde a ona ho chce zabit. On přežije a předá jí to konec. 40 procent za námět a konec víc z toho nevymáčknu.(10.1.2018)

Od hororu má tento film pomerne ďaleko, ale aj tak sa jedná o pozerateľnú mysterióznu kriminálku. Ruská tvorba je dosť odlišná od tej americkej, tak nie je od veci si raz za čas zmeniť podobným filmov chuť. Príbeh je chytľavý a zaujímavý, dej je svižný a film nie je dlhý. A to mi v danom momente pri výbere filmu stačilo.(25.2.2019)