poster

Pavouci II (Brillantová loď)

 • německý

  Spinnen, Die 2. Teil: Das Brilliantenschiff

Dobrodružný / Western

Německá říše, 1920, 69 min

Režie:

Fritz Lang

Scénář:

Fritz Lang

Kamera:

Karl Freund

Kostýmy:

Hermann Warm
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (9)

 • Bebacek
  ***

  Briliantová loď je o poznání slabší a nudnější než Zlaté jezero, holt tyhle dobrodružné výpravy mě moc neberou a Langův potenciál je jinde než v tomto žánru. K Pavoukům se pravděpodobně již vracet nebudu, není na nich nic, co by z nich dělalo nadčasové dílo.(25.2.2008)

 • dwi
  ****

  Neohrožený dobrodruh a milionář Kay Hoog (Carl de Vogt) je prototypem toho nejkladnějšího hrdiny, který se střemhlav vrhá do nebezpečných podniků a exotických výprav stejně jako o několik desetiletí později Indiana Jones. Oponenturu tvoří Hoogovi tajný spolek Pavouků vedený despotickou kriminálnicí Lio Sha (Ressel Orla) spolu s dalšímii zločinnými živly. Zatímco v první části (Spinnen, 1. Teil - Der Goldene See, Die) Kay Hoog putuje odhalit bájný poklad Inků, v dílu druhém je čistě veden pomstou za smrt milované družky, přičemž si jen tak bokem odhalí záhadu diamantu s tváří Buddhy. Fritz Lang skvěle odhadl dobový divácký vkus, jenž se nesl v duchu neustávající akce, intrik, lásky, tajných klubů a sympatických tváří, a namíchal koktejl napínavých scén, v nichž se snaží ohromit hlavně exotikou dalekých zemí a bohatou ateilérovou výpravou. Škoda jen, že i přes kasovní úspěch obou filmů, jejich producent Erich Pommer (Decla) odmítl financovat další dvě části (Das Geheimnis der Sphinx a Ums Asiens Kaiserkrone) a de facto tím pohřbil slibně se rozvíjející seriálovou řadu.(17.12.2005)

 • bassator

  42nd KVIFF 2007 - TREASURES FROM THE NATIONAL FILM ARCHIVE - Poklady z Národního filmového archivu(13.8.2009)

 • Slarque
  ****

  Druhý díl mi přišel o něco akčnější, svižnější, překombinovanější a je škoda, že si nenašel tolik diváků, kolik se čekalo. Díky tomu se seriál nedočkal dalších dvou plánovaných dílů. Fritz Lang se evidentně lepšil každým filmem.(7.7.2007)

 • liquido26
  ***

  Pavouci byli pouhou pouhou rozcvičkou pro mistrovy následující legendární kusy završené dokonalým filmem Metropolis. Jestliže jednička mě příliš neuchvátila svým příběhem, dalo se o ní aspoň říct, že se odehrává v atraktivním prostředí. To se tady naopak říct vůbec nedá. Nějaké té exotiky si užijeme zhruba deset minut ke konci a ten fakt, že hlavní hrdina nosí během těch deseti minut na hlavě klobouk zřejmě povýšilo tento film na western, se kterým mají Pavouci II jinak společného ještě méně než já se Sylvestrem Stallonem. Příběh je děsně obyčejný, nezajímavý a hlavně nudný. Řemeslná zrušnost se však Langovi ani v začátcích upřít nedala. Viděl jsem verzi, co měla 81 minut. Bylo to zbytečně moc. Těch 69, co je avizováno zde by bohatě stačilo (a i tak by to bylo hodně).(11.1.2011)

 • corpsy
  ***

  Komplexnejšie a menej naivné ako predchádzajúca časť. Zhliadol som tieto snímky ako jeden celok a zdá sa mi to paradoxne vyváženejšie a viac fungujúce ako obe časti zvlášť.(6.2.2011)

 • Jenni
  ****

  Podle dobové recenze z berlínského časopisu Der Film z 14. února 1920 Fritz Lang neměl inspiraci prvního dílu, ani dostatečné finanční prostředky. Dovolím si nesouhlasit, byť po druhém zhlédnutí zmírňuju svou předchozí adoraci (doporučoval bych dát si mezi oběma díly určitou pauzu a nedívat se na vše v jednom zápřahu, nebo si alespoň nastavit přehrávání Briliantové lodi ve větší rychlosti). Pořád ale není nad hypnoticko-telepatický experiment po půlhodině filmu, ty stíny rukou, to nemá chybu. A najednou detailní záběr na jogína All-hab-maha a neuvěřitelná sekvence. Nápadité byly i scény s poštovním holubem nebo s kymácející lodí (apod.). Fakt, že "Langovy plány dokončit seriál třetí a čtvrtou částí se bohužel neuskutečnily", se na Briliantové lodi podepisuje v tom smyslu, že rozehrává témata, která se nikdy nevyřeší (zisk diamantové podobizny Buddhy a osvobození Asie z cizího jařma, potenciální vztah Kaye Hooga a Ellen Terryové či údajná smrt Lio Ši). Jedno z plánovaných pokračování, pro něž už byly napsány scénáře, se přitom výmluvně jmenovalo Za císařskou korunou Asie (Um Asiens Kaiserkrone). Buďme však aspoň rádi za stvořené Pavouky. Až do 70. let 20. století byli považováni za ztracené (pak se objevil československý duplikát negativu bez titulků, po tři roky byl film rekonstruován historiky Davidem a Kimberly Shepardovými, obarven podle pokynů ještě žijícího Langa, otitulkován z německého cenzorského záznamu a obdařen hudbou Gaylorda Cartera). "A Kay Hoog?" - "Kay Hoog nám tentokrát naši cestu neskříží. Už je poučen o moci Pavouků." Jen aby.(23.7.2015)

 • LuckyK
  ****

  Ještě nápaditější pokračování z cyklu Die Spinnen.Víc dějových rovina a monumentálnější pojetí a myšlenka s tajnou mapou se šiframi a klíčem k ovládnutí celé Asie čekající na spasitele. Řekl bych, že teď vím, z čeho čerpaly pozdější moderní hity.(2.7.2007)

 • lemrousek
  **

  První díl mi přišel zábavnější, ale možná kdybych viděla každý zvlášť, lépe bych držela pozornost a víc si to užila:))(17.7.2007)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace