Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

tomtomtoma

Film Seber prachy a zmiz již znamená plnohodnotný režijní debut pro Woody Allena. Nedokázal se tu sice zcela vyvarovat slabostí a občasného pozdního odchodu z klaunského opojení svého vlastního smíchu, přesto klady převažují. Film Seber prachy a zmiz je komedií, parodií a groteskou, upoutá polodokumentárním formátem, nihilismem i tím nadnesením svého židovství (otázkou je, nakolik je to srozumitelné pro širší publikum, ale pravidelně se k tomu ve své tvorbě vracel). Woody Allen byl a stále je především klaunem a jeho tklivému výrazu ve tváři groteska sluší. Promptně okusovaná gangsterka je bezprostředně podávána k lehkému osvěžení, energie je nakažlivá a rozesmává. Hvězdou nekontrolovatelného koloběhu bankovních loupeží, útěků z vězení a hledání manželské harmonie je Virgil Starkwell (dobrý Woody Allen, jako malý klučík Mitchell Tunick), životní smolař, jehož osobnost vytvarovalo prostředí všeobecné nedůvěry, ale také zlomyslnosti. Krádeže jsou existenční nutností, útěky jsou zkoumáním osobní svobody. Hlavní ženskou postavou je Louise (pozoruhodná Janet Margolin), pradlena a Virgilova životní láska. Manželství je připravena přinést oběti, přesto se nestálá, neutěšená finanční situace rodiny nakonec stává výčitkou. Z dalších rolí: z nezměrné hanby synova zločinného života namaskovaní rodičové Virgila (Henry Leff a Ethel Sokolow), pozornost a něžnosti vydíráním vynucující si slečna Blair (Jacquelyn Hyde), již bývalý vězeňský psychiatr Julius Epstein (Dan Frazer), utíkajícími trestanci z pracovního tábora navštívená stařenka na venkově (Grace Bauer), na tu bankovní loupež dohlížející režisér Fritz (Marcel Hillaire), či drsnou tvář si pěstující velitel pracovního tábora (James Anderson), a nesmí se zapomenout ani na doprovod komentátorova hlasu (Jackson Beck). Seber prachy a zmiz je opojením klaunstvím a groteskou. Woody Allen se svým nihilistickým zlehčením vyrazil do světa a oslavil tím svůj první úspěch. Svěží pobavení, notně vylepšující náladu! ()

becki_tu

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout. ()

Radek99

Film žije z té obrovské záplavy vtipů a gagů, ale na Allena je to přeci jen trochu bez přesahu a bez hlubšího sémantického podtextu. Jako kontinuální film tento snímek, téměř bez dějové složky, nefunguje a ke konci filmu se trochu bortí i ten slepenec gagů. Woody Allen má podařenější filmy, ale v porovnání s ostatní filmovou produkcí je to i tak nadprůměrný film... ()

genetique

Nechcel som to hodnotiť s nadsadením, ale musím. Ak dokáže niekto natočiť niečo takéto ako svoju prvotinu a dokáže to nielen natočiť, ale aj napísať scenár a zahrať, tak už sa dá uvažovať, že v budúcnosti to bude niekam spieť. Perfektná gangsterská paródia, ktorou by Virgil zotrel naraz všetkých De Palmových mafiánov. Trošku som sa tešil na väčšie návaly smiechu a lepší koniec, ale to nevadí. Prvotina ako prasa! 80%. ()

ORIN

Typickými allenovskými atributy nabité dílo, které si v ničem nezadá s dalšími filmy z Allenova raného anarchistického období. Ačkoli se jedná spíše o vršení skečů (tematicky i kvalitativně poměrně různorodých), příběh je celkem kompaktní a netrpí roztříštěností. Paradokumentární styl, nebývalé množství vtipů a odkazů na jiná slavná filmová díla a tvůrce (zejména z němého období), které napoprvé nemáte šanci pochytit všechny, dělá ze Seber prachy a zmiz více než jen osobitý debut tehdy slibného a mladého režiséra (scénáristy a herce). ()

• Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • Přes 100 vězňů San Quentina si ve filmu zahrálo jako kompars. Herci byli označeni razítkem, které bylo viditelné pod speciální lampou, aby bylo možné na konci natáčecího dne odlišit, kdo je herec a kdo vězeň. (don corleone)
  • První film, ve kterém se Woody Allen objevil coby scenárista, režisér a herec. (don corleone)