Jáchyme, hoď ho do stroje!

Joachim, Put It in the Machine

(neoficiální název)

Komedie

Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Václav Lohniský, František Husák, Josef Hlinomaz, Lubomír Lipský st., František Peterka, Karel Novák, Eva Fiedlerová, Petr Nárožný, Jan Hartl, Miroslav Homola, Eva Svobodová, Josef Beyvl, Václav Kotva, Tetsuchi Sassagawa, Oldřich Velen, Karel Augusta, Radoslav Dubanský, Petr Kopřiva, Karel Kryška, Jan Kuželka, Jiří Lábus, Jiří Zavřel, Jan Vala, Jiří Wimmer, Oldřich Musil, Vladimír Krška, Josef Koza, Vlastimil Bedrna, Antonín Navrátil, René Přibil, Jaroslav Tomsa, Karel Peyr, Pavel Vondruška, Jaroslav Vozáb, Jaroslav Weigel, Oldřich Unger, Mirko Musil, Josef A. Stehlík, Antonín Soukup, Karel Smrž, Luisa Kollingerová, Josef Skrčený, Marie Prokešová, Jana Posseltová, Michal Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Ivan Pokorný, František Vinant-Petiška, Ivan Martin, Vilém Lipský, Anna Pitašová, Zdeněk Křeček, Jana Drastíková, Olga Hrzánová, Dana Klossová, Petr Hájek, Petr Brukner, Alena Augustová, Josef Brozman, Jiřina Bílá, Miloň Čepelka, Josefa Pechlátová, Vlastimila Vlková, Petr Jákl st., Zdeněk Hrdlička, František Jákl, Jiří Mašín, Jaroslav Klenot, Karel Vítek st., Václav Syřiště, Jaroslava Adamová

Miroslav Hájek

Zvuk:

Josef Vlček

Scénografie:

Jindřich Götz

co k tomu dodat...je to klasika(5.4.2012)

Přestože jsem ten film viděl už nesčetněkrát, nemůžu se od něj odtrhnout, když na něj někdy narazím v televizi. Kromě vynikající Liškovy hudby je to i díky bravurnímu scénáři, kdy na sebe jednotlivé lapálie navazují s hodinářskou precizností. Ten film je vyladěný jako skvělá symfonie, bez hluchých míst a zbytečných přívažků. Výborný příklad skvěle zpracované komedie, kdy se nesmějeme jen gagům samotným ale i právě té vybroušené přesnosti, s jakou se bez zaváhání řetězí a rozvíjejí. Dost možná je to nejlepší Sobotova role. Toho koktání by sice mohlo být i méně, ale tady ještě toho troubu hrál v těch správných mezích, kdy nezašel do trapnosti. I Marta Vančurová je neodolatelná a divák má pochopení pro Koudelkovy rozpaky před jejím pronikavým pohledem a atraktivním úsměvem. Pro takovou ženu jistě stojí za to pustit se do křížku s tím prďolou, co tady čepuje pivo.(14.10.2012)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 2.9.1974 (Blaník)(27.2.2013)

Jakože Sobotku nemusim, tak tady bych mu zdvojnásobil honorář. Toho trotla hraje tak autenticky, až si říkám, jestli ho vůbec hraje?! Trochu mi nesedí ten jeho teplej hlas, ale to už bych chtěl asi moc. Narozdíl od jiných výtvorů je tenhle alespoň vtipnej, tak co..(8.4.2013)

I po x-tém shlédnutí objevím vždy něco nového - teď třeba milostivou paní, co koketuje s Dvořákem v autoservisu a její boží smích "UaUachacha"(1.2.2014)

Ja te vidím Koudelko, kolikrát se koukam jinam ale porád te vidím :-D Timeless clasic(8.6.2014)

No, jisté věci byly až moc absurdní. Též byl celý film postaven na omylu několika kreténů, což je to nejhorší, co se mi může stát...proto i při výskytu velkého množství skutečně vtipných momentů zůstanu u 4* za osobní zklamání z děje.(23.6.2014)

Jašito, Jašito, už to máš ušito, aneb já vám zapálím Koudelku. Mohu si to pustit stokrát a stále se u toho směju na plné kolo. Luděk Sobota ve své životní nejbláznivější roli. Vivat Oldřich Lipský.(20.10.2014)

Luděk Sobota ve své klasické poloze nesmělého ňoumy. Ale protože jsem byl takový po celý život i já, tak mi je tahle postava nesmírně blízká. I když on si alespoň troufl vyměnit stokorunu za drobný... Film se skvělými gagy, z nichž nejpřednější jsou ty související s Chocholouškem, jehož jméno se stalo synonymem všech psychiatrů (a tedy "já ti říkal, neber úplatky, neber úplatky...). Krásná satira na naše pejskaře (ať mi prominou, ale i jejich pejskové musí mít lepší spaní než nějaký nájemník...). Jedna z nejlepších komedií sedmdesátých let.(26.10.2014)

Klasika s každému dobře známými hláškami jako "nebudeme se pouštět do žádnejch větších akcí", které už zlidověly a i já ji pojal za svou. No klobouk tomu dává stréc z Moravy na konci, kterej přeje "všecko nélepší s tym Pertinexem" zatímco mávajíc návštěvě, jim Tatra sjíždí do rybníka, kde na začátku filmu Koudelka utopil traktor.. :D Není to pecka na 5 hvězd, ale fajn film na oddech po delší době. 4 z 5(6.1.2015)

Legendární klasika.(25.7.2015)

Smoljakovsko-svěrákovské bizáry vyvažuje slabší okolí. I tak silné 4* a kultovní zábava.(29.11.2015)

Dnes už kultovní komedie plná profláknutých hlášek. "Nebudeme se pouštět do větších akcí" používáme často(6.12.2015)

Řekl bych, že se jedná o nejlepší československou komedii v historii se skvělým Lud'kem Sobotou.(23.12.2015)

Jsou herci jedné role, která je ovšem životní. Jako Vízner v Saturninovi je to Sobota v tomhle filmu. Pár fórů je sice o něco slabších, ale na plný počet to bez problémů vytáhne hudební vizionářství - první nekompromisní elektronická hudba ve filmu!(17.3.2016)

Jako sranda to je... :D(20.2.2017)

Originální komedie s mnoha legendárními hláškami a scénami (např. opakování ceremoniálu), kde vyniká především doktor Chocholoušek. Ne příliš uvěřitelná je láska mezi hlavními postavami, rovněž konec filmu mohl být lepší.(12.3.2017)

Jeden z mála českých filmů, které se dají sledovat a dokonce je i povedený. Když jsem ho poprvé viděl vůbec jsem netušil, co to je. Moje nálada byla v ten den mizerná, ale tenhle film mi ji dokázal perfektně spravit. Není to hlubokomyslné dílo s velkým poselstvím, ale o to se ani nesnaží. Jeho krása tkví v jednoduchosti. Ne každému sedne blekotající Sobota, ale pokud vám nevadí je to až překvapivě povedený film.(13.5.2017)

Tosim ***** Jeden z nemnohých příkladů v českém filmu, kdy název nemá vůbec nic společného s obsahem snímku. To jako opravdu?Ono se to celé netočí kolem kondiciogramu, který vytiskne stroj poté, co Jáchym hodí do stroje děrný štítek?(4.8.2017)

Nezapomenutelný Luděk Sobota. Ten umí zahrát tak úžasného debílka, to se fakt jen tak nevidí. Naprostá klasika, která mě odrovnává ještě teď!(28.1.2007)