Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo

(pracovní název)

Joachim, Put It in the Machine

Komedie

Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Václav Lohniský, František Husák, Josef Hlinomaz, Lubomír Lipský st., František Peterka, Karel Novák, Eva Fiedlerová, Petr Nárožný, Jan Hartl, Miroslav Homola, Eva Svobodová, Josef Beyvl, Václav Kotva, Tetsuchi Sassagawa, Oldřich Velen, Karel Augusta, Radoslav Dubanský, Petr Kopřiva, Karel Kryška, Jan Kuželka, Jiří Lábus, Jiří Zavřel, Jan Vala, Jiří Wimmer, Oldřich Musil, Vladimír Krška, Josef Koza, Vlastimil Bedrna, Antonín Navrátil, René Přibil, Jaroslav Tomsa, Karel Peyr, Pavel Vondruška, Jaroslav Vozáb, Jaroslav Weigel, Oldřich Unger, Mirko Musil, Josef A. Stehlík, Antonín Soukup, Karel Smrž, Luisa Kollingerová, Josef Skrčený, Marie Prokešová, Jana Posseltová, Michal Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Ivan Pokorný, František Vinant-Petiška, Ivan Martin, Vilém Lipský, Anna Pitašová, Zdeněk Křeček, Jana Drastíková, Olga Hrzánová, Dana Klossová, Petr Hájek, Petr Brukner, Alena Augustová, Josef Brozman, Jiřina Bílá, Miloň Čepelka, Josefa Pechlátová, Vlastimila Vlková, Petr Jákl st., Zdeněk Hrdlička, František Jákl, Jiří Mašín, Jaroslav Klenot, Karel Vítek st., Václav Syřiště, Jaroslava Adamová

Miroslav Hájek

Zvuk:

Josef Vlček

Scénografie:

Jindřich Götz

U mna rozhodne najlepsia ceska komedia z tejto doby / tohoto stylu. Myslim ze to nie je len nostalgiou, ale - mam pocit ze tato starsia ceska produkcia obsahuje inteligentny humor (na rozdiel od vacsiny dnesnej ktora sa akoby snazi ist americkym smerom), no a Jachyme je toho asi najlepsim prikladom. Ano, je tam aj klasicky humor pre kazdeho, ale - urcite aj skuseny divak si najde to svoje. Vela dnes uz kultovych scen a hlasok - u mna proste to najlepsie co ceska komedia moze ponuknut. Je jedno ci ste to uz videli alebo nie - odporucujem (znova).(12.2.2011)

Výborná satira na všechny horoskopy a věštby budoucnosti.(11.6.2011)

Opäť raz dobieham to, čo som v mladosti zameškal. Ale mám asi primát, ako 28 ročný vidieť tento film prvýkrát :) Prvú hodinu sa film len poslabšie rozbieha, ale poslednú pol hodinu sa rozbehne strašný kolotoč príhod a gagov. Inak skvelý názov filmu :)(25.8.2011)

Zámena postáv a k tomu "blbeček" Koudelka a zaujímavý stroj na dobré a zlé dni, jedna zo Sobotových najlepších komédií!(9.1.2012)

co k tomu dodat...je to klasika(5.4.2012)

Přestože jsem ten film viděl už nesčetněkrát, nemůžu se od něj odtrhnout, když na něj někdy narazím v televizi. Kromě vynikající Liškovy hudby je to i díky bravurnímu scénáři, kdy na sebe jednotlivé lapálie navazují s hodinářskou precizností. Ten film je vyladěný jako skvělá symfonie, bez hluchých míst a zbytečných přívažků. Výborný příklad skvěle zpracované komedie, kdy se nesmějeme jen gagům samotným ale i právě té vybroušené přesnosti, s jakou se bez zaváhání řetězí a rozvíjejí. Dost možná je to nejlepší Sobotova role. Toho koktání by sice mohlo být i méně, ale tady ještě toho troubu hrál v těch správných mezích, kdy nezašel do trapnosti. I Marta Vančurová je neodolatelná a divák má pochopení pro Koudelkovy rozpaky před jejím pronikavým pohledem a atraktivním úsměvem. Pro takovou ženu jistě stojí za to pustit se do křížku s tím prďolou, co tady čepuje pivo.(14.10.2012)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 2.9.1974 (Blaník)(27.2.2013)

Jakože Sobotku nemusim, tak tady bych mu zdvojnásobil honorář. Toho trotla hraje tak autenticky, až si říkám, jestli ho vůbec hraje?! Trochu mi nesedí ten jeho teplej hlas, ale to už bych chtěl asi moc. Narozdíl od jiných výtvorů je tenhle alespoň vtipnej, tak co..(8.4.2013)

I po x-tém shlédnutí objevím vždy něco nového - teď třeba milostivou paní, co koketuje s Dvořákem v autoservisu a její boží smích "UaUachacha"(1.2.2014)

Ja te vidím Koudelko, kolikrát se koukam jinam ale porád te vidím :-D Timeless clasic(8.6.2014)

No, jisté věci byly až moc absurdní. Též byl celý film postaven na omylu několika kreténů, což je to nejhorší, co se mi může stát...proto i při výskytu velkého množství skutečně vtipných momentů zůstanu u 4* za osobní zklamání z děje.(23.6.2014)

Chocholoušek je jedna z nejvtipnějších postav českého filmu. Scéna, kdy střílí z bazuky na prchající Husáka s Hlinomazem, je brilantní: "Já vám dám Koudelku!!! .......Já vám zapálím koudelku!!!!" Sobota se pro tuhle roli narodil, a už v téhle roli zůstal....ale takové vtipnosti už nikdy nedosáhl. Tak dost se psaním. Jdu se přihlásit do STS Chvojkovice - Brod, protože je to slušnej oddíl. Jedině pak se budu moct pustit do větších akcí.:) Mimochodem - hudba od pana Lišky je zde na něho docela nezvyklá, ale naprosto boží a hodně přispívá k celkové uvolněné atmosféře filmu.(8.8.2014)

Jašito, Jašito, už to máš ušito, aneb já vám zapálím Koudelku. Mohu si to pustit stokrát a stále se u toho směju na plné kolo. Luděk Sobota ve své životní nejbláznivější roli. Vivat Oldřich Lipský.(20.10.2014)

Klasika s každému dobře známými hláškami jako "nebudeme se pouštět do žádnejch větších akcí", které už zlidověly a i já ji pojal za svou. No klobouk tomu dává stréc z Moravy na konci, kterej přeje "všecko nélepší s tym Pertinexem" zatímco mávajíc návštěvě, jim Tatra sjíždí do rybníka, kde na začátku filmu Koudelka utopil traktor.. :D Není to pecka na 5 hvězd, ale fajn film na oddech po delší době. 4 z 5(6.1.2015)

Smoljakovsko-svěrákovské bizáry vyvažuje slabší okolí. I tak silné 4* a kultovní zábava.(29.11.2015)

Dnes už kultovní komedie plná profláknutých hlášek. "Nebudeme se pouštět do větších akcí" používáme často(6.12.2015)

Řekl bych, že se jedná o nejlepší československou komedii v historii se skvělým Lud'kem Sobotou.(23.12.2015)

Jsou herci jedné role, která je ovšem životní. Jako Vízner v Saturninovi je to Sobota v tomhle filmu. Pár fórů je sice o něco slabších, ale na plný počet to bez problémů vytáhne hudební vizionářství - první nekompromisní elektronická hudba ve filmu!(17.3.2016)

Bezva a nejvíc se mi líbilo "katóda Holomóc"!!!(15.10.2016)

Ludek Sobota vo svojom najlepsom filme,komedia ako sa patri,len pohlad na neho cloveka rozosmeje,film,ktory nikdy neomrzi...:-)(11.1.2017)