Jáchyme, hoď ho do stroje!

Joachim, Put It in the Machine

(neoficiální název)

Komedie

Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Václav Lohniský, František Husák, Josef Hlinomaz, Lubomír Lipský st., František Peterka, Karel Novák, Eva Fiedlerová, Petr Nárožný, Jan Hartl, Miroslav Homola, Eva Svobodová, Josef Beyvl, Václav Kotva, Tetsuchi Sassagawa, Oldřich Velen, Karel Augusta, Radoslav Dubanský, Petr Kopřiva, Karel Kryška, Jan Kuželka, Jiří Lábus, Jiří Zavřel, Jan Vala, Jiří Wimmer, Oldřich Musil, Vladimír Krška, Josef Koza, Vlastimil Bedrna, Antonín Navrátil, René Přibil, Jaroslav Tomsa, Karel Peyr, Pavel Vondruška, Jaroslav Vozáb, Jaroslav Weigel, Oldřich Unger, Mirko Musil, Josef A. Stehlík, Antonín Soukup, Karel Smrž, Luisa Kollingerová, Josef Skrčený, Marie Prokešová, Jana Posseltová, Michal Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Ivan Pokorný, František Vinant-Petiška, Ivan Martin, Vilém Lipský, Anna Pitašová, Zdeněk Křeček, Jana Drastíková, Olga Hrzánová, Dana Klossová, Petr Hájek, Petr Brukner, Alena Augustová, Josef Brozman, Jiřina Bílá, Miloň Čepelka, Josefa Pechlátová, Vlastimila Vlková, Petr Jákl st., Zdeněk Hrdlička, František Jákl, Jiří Mašín, Jaroslav Klenot, Karel Vítek st., Václav Syřiště, Jaroslava Adamová

Miroslav Hájek

Zvuk:

Josef Vlček

Scénografie:

Jindřich Götz

Geniální komedie s ještě nikoli nesympatickým Luďkem Sobotou, naopak představitel hlavní role je naprosto skvělý a nechce se tomu věřit, že to dotáhl hlavně po revoluci tak "daleko". K tomu nelze nezmínit další skvělé herce - Josef Dvořák, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, dále scénář z pera posledních dvou jmenovaných, z nějž vzešly kultovní hlášky, které netřeba opakovat znovu a znovu. Však se taky reprízy dočkáváme poměrně často, a když mám zrovna náladu, tak se třeba jednou za ten rok i podívám. 100%(3.12.2008)

První z cimrmanovských vesměs úspěšných filmů sedmdesátých a osmdesátých let minulého století přinesl již tehdy špičkovou podívanou a hned celou sérii zapamatovatelných scén a zlidovělých výroků. Výborné je i základní téma - venkovský dělník v Praze - i konfrontace prvních projevů managerské kultury (víc se o ní začalo u nás mluvit koncem šedesátých let). Stejně dobrým nápadem bylo prolnutí cimrmanů s ypsilonisty a klasickými herci. Pro mne osobně je velkým zážitkem "falešná kočička" Věra Ferbasová, jejíž tetička nepostrádá rozkošnou prvorepublikovou výstřednost, v níž cítím úsměvnou čapkovskou vlídnost všedního dne. Co proto tu také dostává iracionální víra ve vědu. Sečteno a podtrženo: crazykomedie se vším, co k tomu patří. Nezbývá mi než v úctě stanout před nesmrtelnými díly Japonce Uko Ješity, která nešlo přehlédnout. I "malá" velikost má totiž svůj nepřehlédnutelný formát.(5.11.2007)

"Náš ústav, pane Hudečku, se vám mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, k jakému dochází maximálně jednou za deset let." Ukázka (STS Chvojkovice - Brod): http://www.youtube.com/watch?v=6AE-nGAdE-I&feature=related(16.10.2011)

• Elyssea

Pardon, já nikdy neměla pochopení pro české komedie ze sedmdesátých a osmdesátých let. S tímhle raději bežte za mou tetou, ta je nadšený konzument těchto snímků. Příště mi raději schovte dálkové ovládání, aby mě nenapadlo to tam přepnout. Možná je to klasika atd. atd., ale vzhledem k tomu, že i Marečka snesu jednou za pět let, (to mi připomíná že už jsem ho neviděla asi sedm let), nejsem asi ještě dostatečně stará na tenhle typ filmů. (Ostatně, je mi teprve 15)(17.5.2008)

Jednoznačně jedna z nejlepších českých komedií. Teď již naprostá klasika a perfektní zdroj typicky českých hlášek. Luděk Sobota alias František je tu krásně praštěný a jeho neustálá závislost na kondiciogramu je propracovaná do nejmenšího detailu. Tahle komedie zkrátka nestárne... (teda mohla by: věčným opakováním v televizi, které mi už pěkně leze na mozek - díky němu je to jen za 3*)(21.2.2005)

• - Film, který František (Luděk Sobota) navštíví společně s Blankou (Marta Vančurová), se jmenuje Šerif nemá odpoledne čas. Název je patrný z plakátu, který je k vidění ve chívli, když oba vycházejí k kina. Nejedná se však o skutečný film. (John Dunbar)

• - Autoservis, do ktorého František Koudelka (Luděk Sobota) nastúpil, bol v tom čase autoservis Renault v Prahe. (Raccoon.city)

• - Docent Chocholoušek se představí divákům, když za jeho zády svítí na hodinách 15:45. Ale když na něj vzápětí volá sestra, že má telefon, ja na hodinách 15:20. (Divočák)