Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Komedie
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

sirrgulo

Film jsem viděl teprve 36 let po jeho natočení, vždycky jsem se mu vyhýbal kvůli Sobotovi, ale nakonec jsem zjistil, že není zas tak hrozný. Co mi však přišlo být vážně na hlavu, bylo menu na dvdčku. Co byla scéna přehrávaná při výběru filmu? No přeci úplně poslední, co se ve filmu objeví. Když jsem si ho pouštěl prve, tak jsem to samozřejmě nevěděl. Jenže jsem viděl jen půlku a při druhém puštění už mi tak bylo jasné, že nakonci se prostě musí dát dohromady s Martou Vančurovou. Že mě čeká happy end, který se samozřejmě dal očekávat. Tohle mě vážně naštvalo a přijde mi to jako demence distributora (nebo toho kdo zatím stojí). ()

megajalec

Opäť raz dobieham to, čo som v mladosti zameškal. Ale mám asi primát, ako 28 ročný vidieť tento film prvýkrát :) Prvú hodinu sa film len poslabšie rozbieha, ale poslednú pol hodinu sa rozbehne strašný kolotoč príhod a gagov. Inak skvelý názov filmu :) ()

BisiJoker

Určitě jedna z nejlepších Českých komedií.Nezapomenutelný zážitek a je to poprvé co mě film plný přiblblích náhod bavil bohužel to bylo taky naposled. ()

Bumerang

Humor pánů Svěráka a Smoljaka je mile absurdně inteligentní. Vždy mě ale brutálně deptalo šedivé prostředí socialismu sedmdesátých let, která dává tomuhle filmu takový podivně dusivý podtext. Nevím proč, cítím ho tam. ()

honzic

Suprový komediální film se Sobotou, Vančurovou, Ferbasovou, Dvořákem či Lipským a S+S se nedá zapomenout a kvalitou se vyrovná Kulovému blesku i Vrchní prchni. Hodnocení: 80 % ()

gotham

Tak jsem konečně viděl ten obří českej kult, a byla to teda pěkná haluz, přesně jak jsem očekával. Opravdu mi nepřijde vtipné, když ze sebe někdo dělá dementa (navíc dost inteligentní člověk), ale zase na druhou stranu pochvala pro scénáristy, takových hlášek v jednom filmu, to se opravdu nevidí. S Marečkem se to z mého pohledu absolutně nedá srovnat, tam to byl inteligentní český humor, tady trapný český humor. 30% ()

route60

Judo v podáni hlavního hrdiny je děs ale Jáchyme hoď ho do stroje nemá chybu, Luděk Sobota byl výborný komik škoda že později dělal ve filmech ze sebe jen šaška, chytrý humor od Cimrmanu na který je radost se koukat. ()

Neklan006

I po x-tém shlédnutí objevím vždy něco nového - teď třeba milostivou paní, co koketuje s Dvořákem v autoservisu a její boží smích "UaUachacha" ()

Kennedy_R

Jašito, Jašito, už to máš ušito, aneb já vám zapálím Koudelku. Mohu si to pustit stokrát a stále se u toho směju na plné kolo. Luděk Sobota ve své životní nejbláznivější roli. Vivat Oldřich Lipský. ()

MirkaP

Dnes už kultovní komedie plná profláknutých hlášek. "Nebudeme se pouštět do větších akcí" používáme často ()

ZHODNOTITEL

100% komedie s úžasným scénářem. Myslím, že to dokonce byla filmová prvotina Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Navíc s hromadou hlášek, které zůstávají i dnes. ()

Xpojntman

Tak pane Koudelka, vy jste u nás teprve týden, takže vám mzda dělá 305,50. Ale máte tu nějaké srážky: vysušení, vylovení, odbahnění? Tomu nerozumím… ()

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

15.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,…

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj…