1918, Finsko po občanské válce. Parikka, slavný herec Dělnického divadla, je chycen a poslán do zajateckého tábora, kde se jeho přeživší kamarádi zmítají na pokraji života a smrti. Všichni rudí povstalci v táboře mají být popraveni. Ani Parikka není v nijak záviděníhodné situaci – jeho druzi ho považují za zrádce. Mladý praporčík Nyborg, který Parikku jako herce obdivuje, stojí v čele popravčí čety, ale není schopen dát příkaz k palbě. Parikka vzdoruje smrti tím, že před četou vtipkuje, a nakonec se mu podaří dozorce rozesmát. Kapitán Kalm, velitel tábora, se nečekaně rozhodne popravu zastavit. Udělá Parikkovi návrh – pokud herec a jeho přátelé secvičí zábavnou hru pro jeho německé hosty, nebudou zastřeleni. (Cinemax)

Trailer 1

Saxos

Téma, které Finové moc nemusí. "Za koho bojovali v ´18 tvoji předci? Za rudý, nebo bílý?". To je asi nejblbější otázka, jakou můžete položit Finovi. I když v současnosti to nebude tak horké z důvodu generační obměny. Samotná válka přinesla míň obětí na životech v přímém boji, jak následný pobyt rudých v zajateckých táborech, nebo pomsty, teroru na civilním obyvatelstvu a vyrovnávání účtů. Z celkového počtu cca 80.000 zajatců bylo popraveno 113, ale o 20.000 se postaral hlad a nemoci. Zápory: nezajímavé zpracování s pozadím hereckého spolku, který vlastně hraje o svůj život. Závěr: doporučuji jen pro ty, co se zajímají o válečnou historii. ()