Chata (festivalový název)

Scénografie:

Sylvain Lemaitre

Kostýmy:

Sophie Lefebvre

Není horor jako horor. Toto psychologické drama S. Fialy a V. Franz se snaží útočit na divákovu psychickou stránku a poměrně se jim to podařilo. Pochybné myšlenky o hlavních hororových prvcích jako je obraz Panny Marie, divné prášky nebo dokonce panenka hlavní postavy ze začátku v divákovi vzbuzují myšlenky na klasickou jumpscare podívanou Jamese Wanna. To se ale zhruba po patnácti minutách snímku rychle změní a film začíná mít úplně jiný spád. Divák se začne bát i výstřelů z pistole, v některých chvílích dokonce hodného psa smetáka. Výbornou kamera Thimiose Bakatise doplňuje ještě lepší herecký výkon nové hollywoodské hvězdy Jaedena Martella, také známého ze snímku To. I přes tyto všechny klady mi na snímku chyběl drive, ta rychlost, která by diváka hnala dopředu a vyvolávala v něm pořád nové myšlenky o co vlastně na té chatě jde. /MFFKV2019/(4.7.2019)

Pokud si stejně jako já před projekcí přečtete synopsi tohoto snímku, budete uvažovat nad dvěma možnostmi vývoje příběhu - buď bude nová macecha terorizovat děti, nebo budou děti terorizovat macechu. Nečekaný úvod filmu ještě nabízí další interpretaci, ale ať už uvěříte čemukoli, tohle zpracování vás prostě musí semlít. Psycho horor par excellence, který mě vystrašil i rozplakal. Hlavně, že distributoři posílají do kin padesátý díl "Annabelle"...(4.7.2019)

Spíš thriller s hororovými prvky, nikoli horor. Slibně rozehraná psychologická historka odehrávající se na pomezí skutečnosti, snů a halucinací trpí pomalým rozjezdem, po němž následuje postupně gradující hra s očekáváním, navnazující na nějaký úderný mysteriózní/hororový závěr. Finální rozuzlení je však překvapivě racionální a ukotvené v realitě, čímž vrhá stín pochybnosti na četné náhody a nepravděpodobné okamžiky, k nimž v průběhu snímku došlo, a které jeho hrdinům hrály do karet. Film rozhodně zaujme atmosférou, hereckými výkony a budováním pochyb a nejistoty, jeho pointa však není dostatečně uspokojivá, aby vykoupila to čekání na ni.(6.7.2019)

Mám s Chatou vlastně jediný, a to dost podobný problém jako s režijní prvotinou dua Franz+Fiala Goodnigh Mommy. Opět mi ten film přišel průhledný. Sice ne hned po pěti minutách jako minule, ale nejpozději někdy kolem poloviny už mi bylo jasné, o co kráčí a kam se to vyvine. A opět si nejsem úplně jistý, jestli režiséři počítají s tím, že divák už pointu tuší (některé z náznaků jsou imho až příliš očividné!), anebo je závěrečné vyložení karet opravdu míněno jako překvápko. Nicméně - konceptuálně je to vymyšleno lépe než předchozí film a lépe funguje i čistě hororová stránka, kdy po většinu stopáže jede psycho-horror-winter atmoška na plný plyn. Nekompromisní patnáctiminutová koncovka je pak u mne už vyloženě na pět hvězd. Takže rozhodně potěšilo, pro příští film si ale přeji, aby režiséři tu svou hru na oblafnutí rozjeli trochu důmyslněji, anebo hráli rovnou s vyloženými kartami už od začátku :) #KVIFF2019(30.6.2019)

V nenápadné pomalu se vtírající podmanivosti podobné jako loňská pecka Hereditary (od které si Fiala s Franzovou půjčují prostřihy na domeček s panenkami), možná jen o vous hůře zrežírované. Zároveň do určité míry předvídatelné pro lidi, co viděli Dobrou, mámo. Od své prvotiny se ale tvůrci hodně posunuli a budu se sakra těšit, co udělají příště. Lanthimův kameraman taky dělá rozdíl. A vypadá to, že se nám rodí nová vlnka hororů, odprošťujících se od Wanovských standartů. 85% (KVIFF 2019) P.S.: Kdyby mí nalití soudruzi prvních 20 minut pořád nekecali, možná by byl můj zážitek pětihvězdičkový, takhle budu muset počkat na druhý screening.(2.7.2019)