True Štúr je „vizuálne príťažlivá dokudráma o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra."
 Autormi námetu a scenára sú Marián Prevendarčík, Michal Baláž a Zuzana Šajgalíková, ktorý kombinuje hraný dokument s animovaným filmom. Vizuálna stánka filmu je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. V tejto provokatívnej kombinácii, ktorú vyjadruje i dvojjazyčný rýmovaný názov True Štúr, vidia tvorcovia príležitosť zložiť Štúrovi poklonu očami súčasnej generácie.

Film True Štúr sa odohráva počas jednej januárovej noci v Modre v roku 1856. Hlavnou postavou je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), postava vytvorená tvorcami. Hronský prichádza do Modry, aby sa zúčastnil Štúrovho pohrebu. Nejde mu do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane. Rozhodne sa vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. Okrem množstva nečakaných informácií sa Hronskému podarí počas jednej mrazivej noci zistiť, že Štúr v skutočnosti nemiloval Adelu Ostrolúcku, že nebol homosexuál a že nezomrel násilnou smrťou (tri vžité novodobé mýty). Pravda je totiž niekedy nečakane jednoduchá.

Vo filme True Štúr nevystupuje postava Ľudovíta Štúra. Rozprávaním o Štúrovi bez Štúra sa pred našimi očami postupne skladá neobyčajný príbeh osamelého, nekompromisného a nenahraditeľného muža tak, ako ho videli jeho súčasníci. Všetky hrané scény, ktoré sú štylizované ako rozhovory, vychádzajú výhradne z historických prameňov. (STV)

toi-toi

Slovenské obroditeľské Sin City. Vizuál pekný a efektný, Roth bol výborný výber. Stačilo aby prehovoril ako rozprávač a prikuje Vás to do kresla. Pár zbytočných vtipov si mohli autori odpustiť či si dať viac záležať (Mortal Kombat). ()

Grissom

Toto by mali ziakom premietat na hodinach SJ, naozaj na SR pomery nadpriemerne, podane velmi zaujimavo a moderne.Mna osobne to nakoplo k tomu aby som si o Sturovcoch a ich osude nastudoval ovela viac ako viem doteraz. ()

speedy7929

Prvý animovaný film/seriál o Štúrovi som videl v LokalTV. Tá verzia bola o veľa vtipnejšia ale nedala mi nič. Teraz som si pozrel True Štúr a nazval by som to slovenským SinCity. Čiernobiely film dopĺňaný animovanou verziou je na slovenské pomery veľmi nezvyčajné. Ale keď to mám spočítať ako predtým, nedalo mi to nič. ()

Berty00

Rozhodne toto dielo nieje dokonalé...Má pár chybičiek,ako napr. battle Štúr vs Zay(samozrejme pre niekoho to bol pekný pohľad,tou nečakanosťou mi tp pripomenulo niektoré Fincherovky...)...Ale tou grafickou stránkou a hlasom hlavnej postavy to bolo na slovensko až príliš dobré na to aby to bola pravda...A kupodivu to je pravda...Dokument vlastne rozpráva o niekoľkých ľuďoch a ich rozporuplných názoroch o Štúrovi ...Bolo to krásne no to anglické "True" si mohli odpustiť..Je to predsa Slovenský hrdina ! Po pozretí tohto potrebujete rozhodne čas na popremýšlanie nad ideami ktoré tento film ponúkol... ()

fonzie666

5* by som dal za to, že sa jedná o Štúra.. Ale ako film na túto tému si veľa chváli nezaslúži. A nakoľko sa hodnotí film, hodnotenie dávam aké dávam.. Takáto osobnosť, resp. osobnosti si zaslúžia lepšie podanie. ()

kiararaftl

Velmi zaujimave, priam avantgarne ponatie pribehu o nasom najvacsom slovakovi. Mame dve vytky - ta pocitacova strelba koncepcne vobec nezapadala do tak krasnej atmosfery a o sturovi neodhalili mnohe zaujimave informacie alebo vztah s kosutom. Myslim, ze ziskat este viac informacii by neuskodilo. ()

bonovox

Slovenské prekvapenie. Výborné po grafickej a výtvarnej stránke a hlavne slušne spracovaný výklad zo slovenskej histórie. Toto by mali povinne pozerať všetci školáci. ()

Sunwheel

Aj keď som sa toho obával, vznikol z toho zaujímavý počin. Istá originalita a vizuálna stránka necháva mladšiemu publiku dvere otvorené. Asi bola pre mňa tá hodinka málo a viem si predstaviť dlhšiu stopáž, ktorá osloví viac osôb. Drobné historické nepresnosti (ktoré tu v komentároch ľudia riešia často nepresne podľa svojho ideového zamerania) tu sú. Pokiaľ neboli robené vedome, tak možno s dávkou akéhosi ohníka pre udržanie diváka. Som rád, že podobné veci vznikajú a nesnažia sa z výrazných postáv našich dejín robiť to, čo niektoré vyslovene anti-slovenské periodiká. Aj keď ich chcú poľudštiť na svoj obraz. ()

leto.sk

Vždy keď príde nový filmový počin zo slovenskej kuchyne, spozorniem. Tento krát sa tak stalo už počas upútavok slovenskej jednotke, kde sa hlas hlavnej postavy prihováral tak podmanivo, že napriek tomu že doposiaľ doma nevlastníme televízny prijmač, musel som vidieť svetovú(rozumej slovenskú) premieru. A neľutujem. Napriek tomu, že som sa o zromantizovanej postave slovenských dejín nedozvedel nič nové, to čo snímka ukázala je lepšie ako všetko čo ponúkajú učebnice literatúry a jazyka slovenského. Parádne, na naše pomery až odvážne spracovanie, a fantastický Robo Roth si zaslúžia pozornosť. A tvorcovia pochvalu. Dávam štyri * z piatich! ()

adako

Originálne a svieže nie len na slovenské pomery, ale aj oveľa širšie. Nevyhol sa však mnohým chybičkám krásy. Napríklad herci. Okrem Roba Rotha je väčšina výkonov neveľmi uveriteľná, všetci o Štúrovi rozprávajú odľahčene ako tri roky po jeho smrti, nie tri hodiny po jeho pohrebe. A nemyslím animované prestrihy, tie boli fajn, ide len o pasáže keď herci rozprávajú, trochu emócií by brutálne pomohlo atmosfére. Druhá vec, príliš mladí herci hrajú pánov v rokoch, výsledok je nechcene komický čo pri doku-dráme nie je najlepšie. Rovnako nechcene komické sú aj pasáže scenára ("ja ešte nejdem spať mami, riešim tu záhadu!"), nehovoriac o Zay vs. Štúr fighte (áno je to netradičná a vtipná scéna, ale v doku-dráme kazí výsledný efekt). Rovnako nepríjemne bije do očí je absencia snehu, i keď všade padajú digitálne vločky. Skutočný sneh by v kombinácií s digitálnymi vločkami pomohol atmosfére, teraz vyslovene prekáža. Takže celkovo je to skvelo vymyslené, ale samotné prevedie postráda dosť profesionality a financií. Treba uznať že sa film rozbehol správnym smerom, a hoci cestou zakopol, určite sa oplatí ho vidieť. A už teraz sa teším na čokoľvek nové jeho tvorcovia stvoria. ()

Rajca

Skvelé dielko. Netradične vizualne spracovanie za 5, výkon Roba Rotha za 10. Osobne ma pobavila aj pocitacova parodia Stur vs. Zay a preco nie, ved dnesnej mladezi je prave tato forma blizka, rovnako tak ako vyborny nazov filmu. Co mi vsak vadilo boli vykony ostatnych hercov, ktori popri Robovi Rothovi posobili ako ochotnici. Kazdopadne vsak filmu fandim a verim, ze neupadne do zabudnutia. Suhlasim, ze by sa mal zaradit medzi povinne "citanie". Vyborny sposob ako motivovat dnesnu mladu generaciu k objavovaniu historie a nasich narodnych buditelov :) Bravo! ()

peppita

Nový počin STVčky, odporúčam pozrieť, na Slovensko veľmi zaujímavo podané a hlave mega didaktické, hneď sa mi všetky vedomosti zo základky vynorili z hlavy. Roth samozrejme svelý! ()

Henriet

Výborný materiál na vyučovanie do škôl. Má svoj originálny jazyk, atmosféru a oslovenie Roba Rotha bol dobrý krok, lebo jeho hlas vytvára atraktívnu atmosféru. Ak už pustiť v škole dokument, tak určite tento. Udrží to dlhšie pozornosť. ()