True Štúr (festivalový název)

True Štúr

Dokumentární / Drama / Animovaný

Slovensko, 2015, 52 min

Malá revolúcia na poli svk tv tvorby. Takto vyzerajú národné dejiny, keď sa k ich spracovaniu dostane na Tarantinovi odchovaná generácia ( a to sa určite do výslednej podoby dostali len odrobinky z plánovaných nápadov). Miestami je to zdravo patetické, často je to skutočne vtipné. Postavy majú malicherné a banálne problémy, Hodžu napríklad trápi, že aj Hurban dostal na Devíne meno Miloslav :D. Nejedná sa o žiadnu mramorizáciu, ale naopak o inteligentné vtipkovanie, čo môže nasrať rigidných a nacionalistických vykladačov dejín. Nepritakáva to žiadnym konšpiračným bludom, naopak sa zdôrazni faktor náhody. Výborné banjo od Shootyho dodáva filmu takmer westernový nádych. Plus sú aj neokukaní a dobre hrajúci herci a samozrejme celý vizuál diela a to pasáže animované aj hrané. Ostatne treba povedať, že tento iba televízny film po výtvarnej stránke vyzerá zrejme lepšie než všetky slovenské filmy do kina.(26.10.2015)

Naozaj veľmi, ale veľmi netradičný dokumentárny film o Štúrovi. Komiksový vizuál, nečakané vtipy, občas až morbídne, to by mohlo na mladú generáciu zabrať. Akurát faktické mapovanie histórie často prevažuje nad krimi zápletkou a tak to krimi nie je vôbec prehľadné, a k čomu sa vlastne dopracuje, to si treba prečítať radšej v obsahu. Nemuselo po celý čas vo filme snežiť, bál som sa, ze sa digitálny sneh objaví aj v interiéroch. V dobrom ma ale dostali Uisti verzus eListi. Na osvieženie školského vyučovania film určite poslúži, len mohli tvorcovia ubrať pár minút, aby sa zmestili do trvania klasickej vyučovacej hodiny. –––– A vy čo si myslíte? A ypsilon uznávate? – KEDY AKO.(25.10.2015)

Štúr má isté výročie a tak sa na Slovensku natočil film, ktorý je príznačný dobe, v ktorej sa natočil. Teda, keďže sme pod vplyvom americkej kultúry, tak na štýl Sin City a iných podobných filmov nám ponúkli neoriginálne dielo. Vyšetrovanie sa môže zdať zaujímavé, no ani táto forma ma nezaujala, tiež tu už veľakrát bola. Možno Štúr so svojimi tiež nebol extra originálny, no jednoznačne by si zaslúžil lepšiu poctu. Informácií je tu celkom dosť, je to svižné, občas vtipné, hlavne čo sa mi páčilo, že dosť ľudové a ľudské v niektorých momentoch, nie proste prehnane vážne ako by nám to predniesli mnohé profesorky, či učiteľky, prípadne tie isté profesie mužského rodu na školách, možno dokonca väčšina, ale určitú neznalosť, či neúctu ku kultúrnemu smerovaniu, štúrovmu odkazu, najmä tomu neskoršiemu, tu podľa mňa badať, aj keď teoreticky to môžeme označiť aj za dielo ľudí, ktorí tomu veľa nedali alebo si mysleli, aké umelecké, či neobyčajné to bude a možno chceli len niekoho vyprovokovať v snahe sa zas nad niekoho povýšiť, ale nech už je to akokoľvek, tak veľký dojem to na mňa neurobilo.(20.11.2015)

• Admirall

Slovenské hranie sa na Sin city z roku 1856? Budiš... ten vizuál by som nejako strávil, má to osloviť mladých, asi sa to podarilo. Poukázanie na Štúra vo svetle, v akom často nie je vyobrazený, že to nebol až taký dobrý básnik a zrejme ani vojak, tiež budiš.. Veď nemôže byť človek dobrý vo všetkom. Ale požehnanie Hollého skrz muchu, že tam hodil dáko rukami to bolo na mňa trochu moc, prehnané... Treba si uvedomiť, že v tých časoch bola silná maďarizácia a na slovenskej strane zase silná potreba vlastnej reči a písma... a ak má teda tento film osloviť mladú generáciu, nemyslím si že toto je práve tá najlepšia cesta, vyzerá to groteskne a tým pádom je to skôr na smiech, nie ako na niečo, na čo sa majú mladý pozerať s rešpektom a úctou, že niekto položil život, za to, aby sme mohli mať vlastnú reč...(12.1.2016)

Neviem čo je na tom dokumentárne. Nie je to ani hraný dokument... Film, ktorého zmysel je vyložene edukatívny - zaujímavým spôsobom podané fakty o Štúrovi. A to je všetko. Ako detetívka je to žalostné (hrdina chodí a pýta sa ľudí), ale nevravím že je o chyba (tvorcovia sa vôbec nesnažia o vytváranie či vyvracanie mýtov, na nejakú konšpiračnú teóriu môžete rovno zabudnúť). Občas je film skvelý (Hodža), občas otravný (maďarská vsuvka o "Lajošovi") a častokrát nevyvážený (súboj ala Mortal Kombat nemal osamotene zmysel). Možno ani nejde o "skutočný" film (s dramatickou zápletkou či fabulačným oblúkom), ale bavil som sa viac ako pri ALOISOVI NEBELOVI...(27.1.2016)

• - Film je dostupný online a zdarma v archíve RTVS. (Gothar)

• - Samko Hronský (Robo Roth) je jediná fiktívna postava príbehu. Ostatné postavy filmu skutočne žili. (toi-toi)

• - Film bol premietaný a prezentovaný na takzvanej Tour Štúr. Vďaka tomu sa premietal na mnohých univerzitách či slovenských veľvyslanectvách v zahraničí. (toi-toi)