True Štúr je „vizuálne príťažlivá dokudráma o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra."
 Autormi námetu a scenára sú Marián Prevendarčík, Michal Baláž a Zuzana Šajgalíková, ktorý kombinuje hraný dokument s animovaným filmom. Vizuálna stánka filmu je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. V tejto provokatívnej kombinácii, ktorú vyjadruje i dvojjazyčný rýmovaný názov True Štúr, vidia tvorcovia príležitosť zložiť Štúrovi poklonu očami súčasnej generácie.

Film True Štúr sa odohráva počas jednej januárovej noci v Modre v roku 1856. Hlavnou postavou je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), postava vytvorená tvorcami. Hronský prichádza do Modry, aby sa zúčastnil Štúrovho pohrebu. Nejde mu do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane. Rozhodne sa vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. Okrem množstva nečakaných informácií sa Hronskému podarí počas jednej mrazivej noci zistiť, že Štúr v skutočnosti nemiloval Adelu Ostrolúcku, že nebol homosexuál a že nezomrel násilnou smrťou (tri vžité novodobé mýty). Pravda je totiž niekedy nečakane jednoduchá.

Vo filme True Štúr nevystupuje postava Ľudovíta Štúra. Rozprávaním o Štúrovi bez Štúra sa pred našimi očami postupne skladá neobyčajný príbeh osamelého, nekompromisného a nenahraditeľného muža tak, ako ho videli jeho súčasníci. Všetky hrané scény, ktoré sú štylizované ako rozhovory, vychádzajú výhradne z historických prameňov. (STV)

Anderton

Začnem tým najhorším, záverečným aktualizovaným dobovým songom. Až takto sa podbiedzať mladej hiphopovej alebo hipsterskej mládeži tvorcovia skutočne nemuseli. Na slovenské pomery unikátny vizuál ne je vôbec konzistentný, striedajú sa tu originálne a vtipné animované vsuvky a tými amatérsky pôsobiacimi. Samotný Štúr patrí bohužiaľ svojimi strnulými pohybmi a stále jedným umelým výrazom k tomu druhému. Herecky to tiahne Roth, občas niekto z jeho kolegov pôsobí v jeho prítomnosti ochotnícky. Ako tv film je to skutočne ambiciózne a netradičné, mohlo to byť ale menej cool a nie tak okato cielené na mladé publikum. ()

MIMIC

Amíci majú Alien vs. Predator, Slováci Zay vs. Štúr. Neviem, čo z toho je lepšie. Rád by som vedel, čo mali tvorcovia za konzultantov-historikov (asi nijakých), ukazujúc éterickú Adelu Ostrolúcku ako Maďarku s veľkým M. V skutočnosti vedela lepšie po slovensky ako Štúr po maďarsky, keďže mu napr. prekladala zápisy z diania na uhorskom sneme v Bratislave. No čo, blbí Slováci. ()

klerik

Neviem čo je na tom dokumentárne. Nie je to ani hraný dokument... Film, ktorého zmysel je vyložene edukatívny - zaujímavým spôsobom podané fakty o Štúrovi. A to je všetko. Ako detetívka je to žalostné (hrdina chodí a pýta sa ľudí), ale nevravím že je o chyba (tvorcovia sa vôbec nesnažia o vytváranie či vyvracanie mýtov, na nejakú konšpiračnú teóriu môžete rovno zabudnúť). Občas je film skvelý (Hodža), občas otravný (maďarská vsuvka o "Lajošovi") a častokrát nevyvážený (súboj ala Mortal Kombat nemal osamotene zmysel). Možno ani nejde o "skutočný" film (s dramatickou zápletkou či fabulačným oblúkom), ale bavil som sa viac ako pri ALOISOVI NEBELOVI... ()

Havenohome

Malá revolúcia na poli svk tv tvorby. Takto vyzerajú národné dejiny, keď sa k ich spracovaniu dostane na Tarantinovi odchovaná generácia ( a to sa určite do výslednej podoby dostali len odrobinky z plánovaných nápadov). Miestami je to zdravo patetické, často je to skutočne vtipné. Postavy majú malicherné a banálne problémy, Hodžu napríklad trápi, že aj Hurban dostal na Devíne meno Miloslav :D. Nejedná sa o žiadnu mramorizáciu, ale naopak o inteligentné vtipkovanie, čo môže nasrať rigidných a nacionalistických vykladačov dejín. Nepritakáva to žiadnym konšpiračným bludom, naopak sa zdôrazni faktor náhody. Výborné banjo od Shootyho dodáva filmu takmer westernový nádych. Plus sú aj neokukaní a dobre hrajúci herci a samozrejme celý vizuál diela a to pasáže animované aj hrané. Ostatne treba povedať, že tento iba televízny film po výtvarnej stránke vyzerá zrejme lepšie než všetky slovenské filmy do kina. ()

silentname

Myslím si, že je to zaujímavý dokument o Štúrovi. Niektoré scénky boli trošku zbytočné a pridávali tomu zbytočnú komédiu, no rozhodne sú tam zaujímavé idey, ktoré je treba zvážiť. Vizuálne pekné, celkom dobre zahrané a myslím si, že som rád, že som si to pozrel. Aspoň môže človek získať trošku iný pohľad na jednu z najväčších slovenských osobností. ()

• Film bol premietaný a prezentovaný na takzvanej Tour Štúr. Vďaka tomu sa premietal na mnohých univerzitách či slovenských veľvyslanectvách v zahraničí. (toi-toi)
  • Film je dostupný online a zdarma v archíve RTVS. (Gothar)
  • Robert Roth (Samko Hronský) a Ľudovít Štúr sa narodili v rovnaký deň - 28. 10. (toi-toi)