True Štúr

(festivalový název)
  • Slovensko True Štúr
Trailer

True Štúr je „vizuálne príťažlivá dokudráma o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra."
 Autormi námetu a scenára sú Marián Prevendarčík, Michal Baláž a Zuzana Šajgalíková, ktorý kombinuje hraný dokument s animovaným filmom. Vizuálna stánka filmu je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. V tejto provokatívnej kombinácii, ktorú vyjadruje i dvojjazyčný rýmovaný názov True Štúr, vidia tvorcovia príležitosť zložiť Štúrovi poklonu očami súčasnej generácie.

Film True Štúr sa odohráva počas jednej januárovej noci v Modre v roku 1856. Hlavnou postavou je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), postava vytvorená tvorcami. Hronský prichádza do Modry, aby sa zúčastnil Štúrovho pohrebu. Nejde mu do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane. Rozhodne sa vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. Okrem množstva nečakaných informácií sa Hronskému podarí počas jednej mrazivej noci zistiť, že Štúr v skutočnosti nemiloval Adelu Ostrolúcku, že nebol homosexuál a že nezomrel násilnou smrťou (tri vžité novodobé mýty). Pravda je totiž niekedy nečakane jednoduchá.

Vo filme True Štúr nevystupuje postava Ľudovíta Štúra. Rozprávaním o Štúrovi bez Štúra sa pred našimi očami postupne skladá neobyčajný príbeh osamelého, nekompromisného a nenahraditeľného muža tak, ako ho videli jeho súčasníci. Všetky hrané scény, ktoré sú štylizované ako rozhovory, vychádzajú výhradne z historických prameňov. (STV)

Trailer

MIMIC

Amíci majú Alien vs. Predator, Slováci Zay vs. Štúr. Neviem, čo z toho je lepšie. Rád by som vedel, čo mali tvorcovia za konzultantov-historikov (asi nijakých), ukazujúc éterickú Adelu Ostrolúcku ako Maďarku s veľkým M. V skutočnosti vedela lepšie po slovensky ako Štúr po maďarsky, keďže mu napr. prekladala zápisy z diania na uhorskom sneme v Bratislave. No čo, blbí Slováci. ()

MikO_NR_1909

Slovenské, z dokumentárne vizuálnej stránky optické Sin City berúce si na paškál jednu z najdôležitejších (ak nie najdôležitejšiu) udalosť národnej svojbytnosti nás Slovákov je takým nárazníkom nesúrodých javov nesúcich dokumentárne označenie. A len tou odľahčenou, hravou, nonšalantnou (myslené charakterovou nie estetickou) formou to môžu tvorcovia prekrývať, lebo inak tie prostriedky, ktoré rôzne nadácie, inštitúty a mimovládky dostávajú a využívajú v prospech verejnoprávnej televízii nie sú na mieste. Už nehovoriac o lexikológii a intonácii reči či vyjadrovaniu sa postáv, ktorými protagonisti moc úcty k našim osobnostiam teda nepobrali a viac než seriózne sa zameriavajú k akémusi vedomému náklonu k hipsterovému publiku (a čo tam prepána robia Rothove náušnice?!). Odhliadnuc od týchto vecí, treba sa True Štúrom preniesť a brať ho úplne odlišnou náladovou perspektívou, pretože našťastie, sem tam príde aj na vtipné momenty a narážky na usilovne pracujúcich štúrovcov, ktorí mali medzi sebou aj dáke tie nevybavené účty. ()

Autogram

Naozaj veľmi, ale veľmi netradičný dokumentárny film o Štúrovi. Komiksový vizuál, nečakané vtipy, občas až morbídne, to by mohlo na mladú generáciu zabrať. Akurát faktické mapovanie histórie často prevažuje nad krimi zápletkou a tak to krimi nie je vôbec prehľadné, a k čomu sa vlastne dopracuje, to si treba prečítať radšej v obsahu. Nemuselo po celý čas vo filme snežiť, bál som sa, ze sa digitálny sneh objaví aj v interiéroch. V dobrom ma ale dostali Uisti verzus eListi. Na osvieženie školského vyučovania film určite poslúži, len mohli tvorcovia ubrať pár minút, aby sa zmestili do trvania klasickej vyučovacej hodiny. –––– A vy čo si myslíte? A ypsilon uznávate? – KEDY AKO. ()

Gothar

Zaujímavý dokument s netradičným vzhľadom. Inak ale neprináša nič extra, ide len o rozprávanie a rozhovory medzi hlavnými postavami. Je to ideálny dokument na hodiny literatúry, ale vďaka dĺžke asi žiakom uberie z prestávky a na konci už nebudú dávať pozor :) Na jedno pozretie môžem odporučiť, aspoň som si oživil veľa faktov. 70 % ()

Anderton

Začnem tým najhorším, záverečným aktualizovaným dobovým songom. Až takto sa podbiedzať mladej hiphopovej alebo hipsterskej mládeži tvorcovia skutočne nemuseli. Na slovenské pomery unikátny vizuál ne je vôbec konzistentný, striedajú sa tu originálne a vtipné animované vsuvky a tými amatérsky pôsobiacimi. Samotný Štúr patrí bohužiaľ svojimi strnulými pohybmi a stále jedným umelým výrazom k tomu druhému. Herecky to tiahne Roth, občas niekto z jeho kolegov pôsobí v jeho prítomnosti ochotnícky. Ako tv film je to skutočne ambiciózne a netradičné, mohlo to byť ale menej cool a nie tak okato cielené na mladé publikum. ()

• Robert Roth (Samko Hronský) a Ľudovít Štúr sa narodili v rovnaký deň - 28. 10. (toi-toi)
  • Samko Hronský (Robo Roth) je jediná fiktívna postava príbehu. Ostatné postavy filmu skutočne žili. (toi-toi)
  • Film je dostupný online a zdarma v archíve RTVS. (Gothar)