True Štúr (festivalový název)

True Štúr

Dokumentární / Drama / Animovaný

Slovensko, 2015, 52 min

Zaujímavý dokument s netradičným vzhľadom. Inak ale neprináša nič extra, ide len o rozprávanie a rozhovory medzi hlavnými postavami. Je to ideálny dokument na hodiny literatúry, ale vďaka dĺžke asi žiakom uberie z prestávky a na konci už nebudú dávať pozor :) Na jedno pozretie môžem odporučiť, aspoň som si oživil veľa faktov. 70 %(28.10.2015)

Myslím si, že je to zaujímavý dokument o Štúrovi. Niektoré scénky boli trošku zbytočné a pridávali tomu zbytočnú komédiu, no rozhodne sú tam zaujímavé idey, ktoré je treba zvážiť. Vizuálne pekné, celkom dobre zahrané a myslím si, že som rád, že som si to pozrel. Aspoň môže človek získať trošku iný pohľad na jednu z najväčších slovenských osobností.(25.10.2015)

Amíci majú Alien vs. Predator, Slováci Zay vs. Štúr. Neviem, čo z toho je lepšie. Rád by som vedel, čo mali tvorcovia za konzultantov-historikov (asi nijakých), ukazujúc éterickú Adelu Ostrolúcku ako Maďarku s veľkým M. V skutočnosti vedela lepšie po slovensky ako Štúr po maďarsky, keďže mu napr. prekladala zápisy z diania na uhorskom sneme v Bratislave. No čo, blbí Slováci.(25.10.2015)

Neviem čo je na tom dokumentárne. Nie je to ani hraný dokument... Film, ktorého zmysel je vyložene edukatívny - zaujímavým spôsobom podané fakty o Štúrovi. A to je všetko. Ako detetívka je to žalostné (hrdina chodí a pýta sa ľudí), ale nevravím že je o chyba (tvorcovia sa vôbec nesnažia o vytváranie či vyvracanie mýtov, na nejakú konšpiračnú teóriu môžete rovno zabudnúť). Občas je film skvelý (Hodža), občas otravný (maďarská vsuvka o "Lajošovi") a častokrát nevyvážený (súboj ala Mortal Kombat nemal osamotene zmysel). Možno ani nejde o "skutočný" film (s dramatickou zápletkou či fabulačným oblúkom), ale bavil som sa viac ako pri ALOISOVI NEBELOVI...(27.1.2016)

Autori sa veľmi snažili byť cool, no hoci je to vidieť, na efekte to nič nemení. Presne to totiž chceme, no nie? Príliš dlho bola téma Štúr nudná a obohraná. Veľmi sa mi páčilo, ako nám film nenásilne a zaujímavým spôsobom podal všetky tie fakty, čo by nám podal nejaký bežný nudný dokument, ale True Štúr navyše ponúkol i námet na zamyslenie a dodal historickej ikone aj ľudský rozmer. Vizuálna stránka bola tiež parádna - nie len animácie, ale aj historické kostýmy mixnuté ahistorickými Rothovými náušnicami a tetovaním. Aj za dôležitú tému, aj za originálne prevedenie dávam 5 hviezdičiek.(19.2.2016)

• - Film bol premietaný a prezentovaný na takzvanej Tour Štúr. Vďaka tomu sa premietal na mnohých univerzitách či slovenských veľvyslanectvách v zahraničí. (toi-toi)

• - Film je dostupný online a zdarma v archíve RTVS. (Gothar)

• - Samko Hronský (Robo Roth) je jediná fiktívna postava príbehu. Ostatné postavy filmu skutočne žili. (toi-toi)