True Štúr (festivalový název)

True Štúr

Dokumentární / Drama / Animovaný

Slovensko, 2015, 52 min

Naozaj veľmi, ale veľmi netradičný dokumentárny film o Štúrovi. Komiksový vizuál, nečakané vtipy, občas až morbídne, to by mohlo na mladú generáciu zabrať. Akurát faktické mapovanie histórie často prevažuje nad krimi zápletkou a tak to krimi nie je vôbec prehľadné, a k čomu sa vlastne dopracuje, to si treba prečítať radšej v obsahu. Nemuselo po celý čas vo filme snežiť, bál som sa, ze sa digitálny sneh objaví aj v interiéroch. V dobrom ma ale dostali Uisti verzus eListi. Na osvieženie školského vyučovania film určite poslúži, len mohli tvorcovia ubrať pár minút, aby sa zmestili do trvania klasickej vyučovacej hodiny. –––– A vy čo si myslíte? A ypsilon uznávate? – KEDY AKO.(25.10.2015)

• Admirall

Slovenské hranie sa na Sin city z roku 1856? Budiš... ten vizuál by som nejako strávil, má to osloviť mladých, asi sa to podarilo. Poukázanie na Štúra vo svetle, v akom často nie je vyobrazený, že to nebol až taký dobrý básnik a zrejme ani vojak, tiež budiš.. Veď nemôže byť človek dobrý vo všetkom. Ale požehnanie Hollého skrz muchu, že tam hodil dáko rukami to bolo na mňa trochu moc, prehnané... Treba si uvedomiť, že v tých časoch bola silná maďarizácia a na slovenskej strane zase silná potreba vlastnej reči a písma... a ak má teda tento film osloviť mladú generáciu, nemyslím si že toto je práve tá najlepšia cesta, vyzerá to groteskne a tým pádom je to skôr na smiech, nie ako na niečo, na čo sa majú mladý pozerať s rešpektom a úctou, že niekto položil život, za to, aby sme mohli mať vlastnú reč...(12.1.2016)

Slovenské, z dokumentárne vizuálnej stránky optické Sin City berúce si na paškál jednu z najdôležitejších (ak nie najdôležitejšiu) udalosť národnej svojbytnosti nás Slovákov je takým nárazníkom nesúrodých javov nesúcich dokumentárne označenie. A len tou odľahčenou, hravou, nonšalantnou (myslené charakterovou nie estetickou) formou to môžu tvorcovia prekrývať, lebo inak tie prostriedky, ktoré rôzne nadácie, inštitúty a mimovládky dostávajú a využívajú v prospech verejnoprávnej televízii nie sú na mieste. Už nehovoriac o lexikológii a intonácii reči či vyjadrovaniu sa postáv, ktorými protagonisti moc úcty k našim osobnostiam teda nepobrali a viac než seriózne sa zameriavajú k akémusi vedomému náklonu k hipsterovému publiku (a čo tam prepána robia Rothove náušnice?!). Odhliadnuc od týchto vecí, treba sa True Štúrom preniesť a brať ho úplne odlišnou náladovou perspektívou, pretože našťastie, sem tam príde aj na vtipné momenty a narážky na usilovne pracujúcich štúrovcov, ktorí mali medzi sebou aj dáke tie nevybavené účty.(28.11.2015)

Zaujímavý dokument s netradičným vzhľadom. Inak ale neprináša nič extra, ide len o rozprávanie a rozhovory medzi hlavnými postavami. Je to ideálny dokument na hodiny literatúry, ale vďaka dĺžke asi žiakom uberie z prestávky a na konci už nebudú dávať pozor :) Na jedno pozretie môžem odporučiť, aspoň som si oživil veľa faktov. 70 %(28.10.2015)

Myslím si, že je to zaujímavý dokument o Štúrovi. Niektoré scénky boli trošku zbytočné a pridávali tomu zbytočnú komédiu, no rozhodne sú tam zaujímavé idey, ktoré je treba zvážiť. Vizuálne pekné, celkom dobre zahrané a myslím si, že som rád, že som si to pozrel. Aspoň môže človek získať trošku iný pohľad na jednu z najväčších slovenských osobností.(25.10.2015)

• - Film je dostupný online a zdarma v archíve RTVS. (Gothar)

• - Robert Roth (Samko Hronský) a Ľudovít Štúr sa narodili v rovnaký deň - 28. 10. (toi-toi)

• - Samko Hronský (Robo Roth) je jediná fiktívna postava príbehu. Ostatné postavy filmu skutočne žili. (toi-toi)