Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Na začátku normalizace v 70. letech zesílil výskyt ideologicky podbarvených příběhů, ale vyskytly se také pokusy vytvořit nenáročnou zábavu, střiženou bezmála podle prvorepublikových vzorů. Tento snímek rozvíjí zmatky, které nastanou kolem přípravy oslav zlaté svatby, na níž se chystají hornický důchodce a jeho žena... Režisér Jaroslav Mach se spolehl jak na situační komiku pramenící z nedorozumění a záměn, tak na slovní žerty, opírající se o ustavičné škorpení mezi oslavenci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

Master19 

všechny recenze uživatele

Film s naprosto famózním obsazením (a to tu v hlavičce nejsou zmíněni např. Jan Vostrčil, Jiří Sovák, nebo Václav Lohniský...). který dojíždí na křečovitou snahu o autentičnost slezského nářečí. Jinak jde o dobrou zábavu (zejména postavičky Lubina Kostelky, nebo Jirky Krampola jsou nezapomenutelné), s několika výbornými hláškami: - "Kolik stojí rozvod?" - "Čtyři stovky." - "To by nám mohli, jako důchodcům, slevit, ne?" ()

Kakofon 

všechny recenze uživatele

Veselá komedie z rázovitého ostravského kraje rozhodně stojí za shlédnutí. Sešla se zde plejáda skvělých herců. Jediné co lze filmu vytknout je snad jen to slezské nářečí, které se k některým hercům hodilo asi jako hluchý k houslím, např: Sovák, Effa, Lukavský, aj. Naopak herci, kteří ve filmu hovoří spisovnou češtinou (Remunda, Lír) jsou jaksi přirozenější. Ať tak nebo tak! Je to prostě povedený snímek. A za ty skvělé hlášky ( Já ti ten kalendář spravím, tak vy stě spolu žehlili, žehlili, aj) si zaslouží 75%. Jako vždy skvělá Šejbalová i Záhorský. To je bez diskuzí! ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Velmi, velmi, velmi lidová komedie o rozhádaných manželích před životním jubileem. Komedii Láska jako trám s podobnou zápletkou nesahá Zlatá svatba ani po kotníky. Přesto je docela srandovní - odehrává se totiž kdesi na Opavsku a režisér Mach trval na tom, aby všichni mluvili příslušným nářečím. Exkluzivní sestava pražských herců se viditelně necítila být moravskými venkovany a sledovat, jak s nasazením pronášejí všechna ta "Ní" a "Ňů" znamená pořádně rozvibrovat bránici. Jediný Jiří Sovák se odmítl ztrapňovat a mluví lidskou řečí, ačkoli hraje předsedu MNV a měl by jít příkladem. ;o) 20% ()

mire.k 

všechny recenze uživatele

Vynikající jemná komedie s myšlenkou. Typická Machova poetika a jemný humor, který není přímo řachanda a musí se trochu přemýšlet. Mladá generace asi nepochopí. Herecké výkony perfektní. Jaroslav Mach byl vynikající režisér a scénárista a točil své filmy. Jeho filmy odráží dobu ve které točil. Bohužel tyhle jemné narážky mají mladí problém pochopit. Jen žasnu, kolik chytrých ví co bylo záměrem tvůrce filmu. Kvalitu dialektu nemohu jako neostravak posoudit, ale pochopím případné výhrady ostraváků k faktu, když se pražští herci snaží mluvit nářečím(viz. hrůzné snahy o hanáčtinu v řadě filmů a seriálů). ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Příjemná situační komedie se skvělými výkony Jiřiny Šejbalové a Bohuše Záhorského, který byl na vrcholu svého umění právě v rolích vesnických dědků (viz Náš dědek Josef, též s Jiřinou Šejbalovou). Jedna komická nebo aspoň veselá situace se střídá s druhou, nádherný propletenec různých nedorozumění, který se zase jen těžko rozplétá, příjemná vesnická atmosféra, to všechno jsou nesporné klady této veselohry. Jenom člověku napadá, jak se všechno mohlo tohle všechno stát během jednoho dne zlaté svatby, vždyť to se prostě nedalo stihnout (včetně výletu slečny dcery do Ostravy a zpět). ()

Galerie (36)

Zajímavosti (3)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v meste Ostrava a v obciach Spálené a Heřmanovice. (dyfur)
  • Ve filmu zazní výraz „putifarka“, jehož význam je dnes už neznámý, protože slovo se nepoužívá. Jedná se o dámu, zpravidla poněkud starší, která svádí mladší muže. (sator)

Reklama

Reklama