Dobrodružný příběh pro mládež z prostředí junáckého prázdninového tábora vodáků: Eda poznamenaný tragickou okupační zkušeností se těžko sžívá s ostatními chlapci. Získá si jejich důvěru a přátelství, až když napomůže k odhalení německých diverzantů. Antonín Šůra se později přehrál do komediálních rolí. Na počátku 60. let působil v divadle Rokoko a TV pamětníci si možná připomenou jeho mechanika Karla ze seriálu o robotu Emilovi. Film byl uveden pouze v mimopražských kinech. (oficiální text distributora)

Ukázka z filmu

cheyene

Abych se přiznal, tak nevím, jak tento snímek ohodnotit. Přemýšlím, jestli na něm bylo něco, co by si zasloužilo 3*...Už to, že jsem u něj usnul (během dopolední projekce), o něčem svědčí, takže moje hodnocení nebude rozhodně vysoké. Těch pár nadprůměrných scén v celkově (pro mě) podprůměrném filmečku nic nezachrání, tudíž dávám celkem pěkné 2*. ()

fragre

Na skautský svátek skautský film! Opět jeden film pozdě viděný. Vidět jej ve svých skautských letech, vrněl bych blahem! Teď až příliiš vidím ty švy a schematičnosti. Hezké exteriéry, dobře vybrané typy, zajímavý motiv hitlerjungeho Edy, ale zpracování příliš neoslňuje. Ten protiněmecký osten dnes působí až divoce, ale takhle krátce po válce je pochopitelný (stačí srovnat s filmem Ves v pohraničí ze stejného roku). Tak k tomu svátku aspoň 3 *. ()

NinadeL

Tak je to príma. Člověk má obecně radost, že vůbec nakonec ti junáci k realizaci došli, vzhledem k dlouhým přípravám a vleklým odkladům. Dále záleží, s čím se Na dobré stopě poměřuje. Na každý pád příjemný feeling autentických 40. let doplňuje už sama přítomnost favoritů L. H. Struny a L. Boháče, jakožto herců na jistotu. Sama mládež je pak cele geniální ve své přímočarosti. A pokud se vám to nezná, tak nezapomínejte, že tady nejsme na gestapu. ()

JARDAHONDA

Film, který se natáčel na Sečské přehradě a v okolní nádrže Souč, vypráví dobrodružný příběh skauta Edy a jeho junáckých bratrů na letním táboře. V poválečném pohraničí dochází neustále k pašeráckým výpadům a Eda, který byl za války zavlečen do Německa, je podezříván k náklonnosti k nim.. Nakonec se ukáže, že je to právě on, kdo pomůže místním narušitele dopadnout a je za svou odvahu vyznamenán a přijat všemi do kamarádského junáckého kruhu.. Ve filmu hrál, také 5 oddíl vodních skautů z Prahy **** ()

GIK

Řád, rozkazy jak na vojně, organizace, poroučení, pevná pravidla, disciplína, samý chlapi, ani jedna holka, volnost nula. Na takové táboře bych nechtěl být ani den. Vlastně na žádném. Tyhle ty bratrstva mi nikdy neseděly. Profesorský výkon Struny, celkem dobrý Boháč. Docela poutavý souboj dvou junáků: Edy (Edíka) a Odborky. Ostatní k nim přehnaně vzhlíží s otevřenou pusou. Naivní pochytání německých pašeráků. 50 % ()

• Natočeno na základě literární povídky spisovatele pro mládež a skautského vedoucího Jaroslava Nováka (1894–1965). (sator)
  • Ve filmu si zahrál dodnes existující 5. oddíl vodních skautů, který vedl spisovatel Jaroslav Novák. (warner)