Slídil

• Velká Británie Sleuth

I ta nejdokonalejší hra na světě má jedno slabé místo. Úspěšný autor detektivních románů, bonviván a milovník všech her i mechanických hraček, Andrew Wyke, si pozval do svého rozlehlého sídla milence své ženy. Majitel malých kadeřnictví, Milo Tindle pro něho není rovnocenným partnerem. Proto s ním jedná přezíravým a výsměšným způsobem. Zatímco Tindle očekává nějakou dohodu, Wyke chce svého protivníka především pokořit. Také si k tomu připravil dokonalou past... Detektivní příběh, který vznikl podle divadelní hry dramatika Anthonyho Shaffera, nabídl kromě důmyslně napsané zápletky také velké herecké příležitosti hlavním představitelům. Film natočil známý klasik americké kinematografie Joseph L. Mankiewicz (Vše o Evě, Bosá komtesa, Byl jednou jeden lotr). Cynického spisovatele Wykea působivě ztvárnil Sir Laurence Olivier (Hamlet, Moc a sláva, Richard III., Komik, Maratonec). Bezbranně vyhlížejícího Tindlea si s neobyčejnou chutí zahrál Michael Caine (Alfie, Muž, který chtěl být králem, Hanna a její sestry, Krev a víno, Pravidla moštárny). (oficiální text distributora)

Payushka

Stejne jako novemu Slidilovi musim dat plny pocet. Je to genialni, napadite, herecke vykony jsou uzasne...proste "filmovy orgasmus". :) Nejvic ze vseho me chytla ta "teatralnost", parkrat jsem si prisla, ze sedim v hledisti v divadle (zvlast ve chvili, kdy si Caine obleka kostym klauna). Akorat je skoda, ze takove dilo videlo tak malo lidi. Televizni kanaly by se mely vykaslat na kupovani priblblych blockbusteru, TOHLE je zasah do cerneho. ()

Goldbeater

Oslňující two-men-show Michaela Cainea a Laurence Oliviera a napínavý thriller se skvěle napsaným scénářem. Děj je o dvou mužích, kteří si rádi hrají, ale ani jeden z nich neumí prohrávat. Jejich perverzní a násilné hry nemají konce až do doby, kdy se dostanou do tragického finále. Ačkoli se po 2 a 1/4 hodiny díváme na všehovšudy dva herce, Slídil je velmi dobrým a chytrým filmem, z kterého dýchá divadlo každou minutou. ()

GodComplex

Vicemene divadelni show o dvou hercich v prostredi jednoho baraku. Pred 40ti lety to mozna fungovalo, ale dnes mi to prijde cele znacne naivni a scenaristicky az prilis predvidatelne. Navic ta britska prichut predevsim v prizvuku obou hercu se mi vazne netravi moc dobre. Ale dobre, za ten pekny interier plny hravych rekvizit, dialogy a svym zpusobem neco trosku odlisneho to dohrabu na prumer. 5/10 ()

misterz

Nemôžem tvrdiť, že by išlo o zlý film, no na môj vkus to bolo až príliš divadelné - celkový dojem sa tu predovšetkým zakladá na dialógoch, a pre tie je v divadle podstatne vhodnejšia atmosféra ako doma v obývačke. Dejová linka ma preto v prvej polovici vonkoncom nebavila a väčšinou som sa utápal v ťažkej nude, ktorá trocha pominula až s príchodom pointy a s jadrom súboja inteligencie dvoch hlavných postáv. Btw, ten Andrew bol teda riadne nesympatická postava a L. Olivier ho zahral bravúrne, to uznávam. Aj vďaka tomu aspoň ten priemer. 60/100 ()

nascendi

Zaujímavý film, v ktorom dvaja vynikajúci herci, priestory starého anglického zámku, výborne napísané dialógy a dej s niekoľkými zvratmi udržia pozornosť diváka celých 138 minút, aj keď sa to spočiatku zdá byť takmer nemožné. Výnimočne som si všimol aj kvalitného dabingu, predovšetkým zásluhou Vladimíra Brabce. Milovníkom klasických detektívok a anglického humoru ubiehal čas ešte rýchlejšie ako mne. Napriek tomu, že som filmom nebol sklamaný, nedokážem mu dať štyri hviezdičky, ako väčšina mojich obľúbených užívateľov. Najmä preto, že podľa mňa patrí do divadla. ()

• Pro roli Mila Tindlea byl zvažován také Albert Finney, ale ten byl pro ni prý příliš "oplácaný". (Morien)