Americký horor Pevnost (1983) patří mezi nejpodivnější projekty filmové historie. Vrací se do doby druhé světové války do Karpatských hor, které si asi navždy budeme spojovat s postavou hraběte Draculy. Malý oddíl německého wehrmachtu, vedený kapitánem Woermannem (Jurgen Prochnow), přichází do rumunské horské vísky a usídlí se v místní pevnosti. Přes varování vesničanů nicnetušící vojáci, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby pátrali po skrytých pokladech, vypustí do světa zlou sílu, jež dřímala po staletí ve zdech pevnosti. Vojáci jsou neznámou silou nemilosrdně masakrováni a na scénu přichází fanatický major SS Kaempffer (Gabriel Byrne v jedné ze svých prvních větších rolí). I on však musí po chvíli uznat, že za smrt vojáků nenesou odpovědnost partyzáni, a nechá povolat z koncentračního tábora okultního odborníka, židovského vědce Cuzu (Ian McKellen). Ten dokáže se zlou silou (o níž vůbec není přesvědčen, že je zlá) nejen komunikovat, ale dokonce načerpat novou životní sílu do svého starého nemocného těla. Jako poslední se ve vesnici objeví tajemný mystický válečník Glaeken (Scott Glenn), který jako jediný dokáže zlo zlikvidovat.
Americký režisér Michael Mann (nar. 1943) dlouho pracoval v televizi a teprve v roce 1981 debutoval dramatem profesionálního kasaře Zloděj. Svůj druhý snímek natočil podle hororu amerického autora F. Paula Wilsona Pevnost (1981, česky 1993). Jeho adaptace patří k nejvíc kritizovaným a také nejméně pochopeným filmům 80. let. Autor předlohy byl výsledkem dokonce tak znechucen, že napsal povídku Cuts (Šmiky) o spisovateli, který použije kouzlo voodoo, aby se pomstil filmaři, jenž zprznil jeho dílo. Pravdou je, že divák neznalý románu se ve filmu jen těžko orientuje, přesto si však Mannův snímek za 25 let od svého vzniku vydobyl jistou kultovní proslulost. Zejména díky své vizuální stránce a pozoruhodnému hereckému obsazení, ale také díky strašidelnému hudebnímu doprovodu německé skupiny Tangerine Dream. (Česká televize)

Ctx

Zvláštní... Použiji s dovolením volně frázi z Červeného trpaslíka: každá jednotlivost je k ničemu, ale dohromady to funguje. Hudba je zvláštní, zápletka zajímavá, kostým hlavního záporáka příšerně umělý (škoda těch detailních záběrů). Jenže jako celek mě film prostě zaujal natolik, že jsem ho dokoukal. Dal bych možná i plný počet *, ale konec mi přišel příšerně zpatlaný, trochu to vypadalo, jako když dochází čas vyhrazený pro film, tak všechny rychle zlikvidujeme. To je však záležitost posledních 5 - 10 minut. Ale ať je to, jak chce, horor bych tomu neříkal - pokud je to horor kvůli doutnajícím pozůstatkům něměcké armády, měl by se do této kategorie zařadit i Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy :o) ()

padlar

Začátek filmu je velice dobře rozjetý. Ale postupem času kvalita filmu klesá a klesá. Závěr je pak již naprosto tragický. Jedním slovem - zklamání. ()

Mor2Moon

Rozhodně velmi zajímavý film který ač se to na první pohled zdá není hororem. Na hororech se nudím a tady ani chvilku. Ovšem nejvtipnější jsou zdejší komentáře s jednou hvězdičkou - ty by se měli tesat na stěnu pevnosti :DDD ()

belinda1

Tak tady už nenajdu naprosto žádné pochopení. Kterej dement to tady dává plný počet, kdxyž nejlepší canakja to označuje za odpad? No vysvětlení je jednoduché. Lidé, co mají rádi a sledují film (to už se tak nějak předpokládá) se dělí na dvě skupiny. Té, která považuje film za zábavu v pravém slova smyslu a nechce poslouchat pseudointelektuálské kecy těch ostatních a podle toho si filmy vybírá. Takže z toho vyplývá, že se málokdy splete. A pak ty ostatní, co sledují nejspíše všechno a je pochopitelné, že se jim něco nelíbí vůbec a něco tak moc, že by o tom posílali dopisy na Měsíc. Pak samozřejmě mají právo na své hodnocení. Jen by si měli více rozmýšlet, na co se budou dívat a nebo to ohodnotit podle svého. Pevnost je filmem, natočeným podle románu amerického spisovatele Paula F. Wilsona, co bývá označován jako autor horrorů, ale pro ty, kdo od něho někdy pár řádek přečetli, to není úplně přesné. Wilson totiž je především skvělý spisovatel a vypravěč, který kromě Kinga nemá ve svém oboru konkurenci. Ti, kdo nečetli knihu a nešťastnou náhodou se dostali k tomuto filmu, se přece mohli jít projít na zahrádku než začne působivá televizní reklama. CHápu, že triky jsou dejme tomu (ale uvažujte v kontextu doby) poměrně naivní. A také ta příšerná hudba od nějaké, jak jsem taky někde četl, "neznámé západoněmecké skupiny". Tak poslyšte, vy analfabete. "Ta neznámá západoněmecká kapela" se jmenuje Tangerine Dream a je to absolutní number 1 v oblasti instrumentální newromantic progresivního rocku. Ze spousty důvodů je pro mě tento film v souvislosti s výše uváděnými fakty nepřekonatelným mimořádně působivým filmem a nehodlám o tom nikoho přesvědčovat. Jen ty, co tom něco vědí. ()

waxtrax

Ve své době to musela být bezezbytku famózní podívaná. Bohužel odstup času ukázal v souvislosti s trikovým pokrokem dějovou prázdnost. Nicméně jsou to zasloužené 3*. Jestliže si některé kvalitní filmy si nezasloužili remake, tak na tenhle bych se určitě těšil. ()

Zupan_

Naozaj nedocenený film klasika vysokého kalibru. Do obskurity zapadol hlavne koli Mannovým natahovčkám zo štúdiom ktoré sa nestotožňovalo s jeho víziou a film z pôvodných 3 a pol hodín rozsekali a vydali v dosť nedotiahnutom stave. Filmu sa nedarilo a tak ostal už iba VHS a zapadol do zabudnutia a aj Mann ho znenavidel. FIlm som mal moznost pozrieť v parádnej kvalite z 35mm. Zaujimavý príbeh, a krásne natočené s nadupaným soundtrackom Tangerine Dream ktorý to dokresľuje.(doplnok) Oficiálne DVD vyšlo po prvý krát až v 2020. Aj keď zdroj nič moc. ()

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

17.12.2022

Hororový román od autora Francise Paula Wilsona s názvem Pevnost vyšel poprvé v roce 1981. Temný příběh odehrávající se v období druhé světové války sledoval oddíl wehrmachtu, jenž se v jednom z… (více)