Americký horor Pevnost (1983) patří mezi nejpodivnější projekty filmové historie. Vrací se do doby druhé světové války do Karpatských hor, které si asi navždy budeme spojovat s postavou hraběte Draculy. Malý oddíl německého wehrmachtu, vedený kapitánem Woermannem (Jurgen Prochnow), přichází do rumunské horské vísky a usídlí se v místní pevnosti. Přes varování vesničanů nicnetušící vojáci, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby pátrali po skrytých pokladech, vypustí do světa zlou sílu, jež dřímala po staletí ve zdech pevnosti. Vojáci jsou neznámou silou nemilosrdně masakrováni a na scénu přichází fanatický major SS Kaempffer (Gabriel Byrne v jedné ze svých prvních větších rolí). I on však musí po chvíli uznat, že za smrt vojáků nenesou odpovědnost partyzáni, a nechá povolat z koncentračního tábora okultního odborníka, židovského vědce Cuzu (Ian McKellen). Ten dokáže se zlou silou (o níž vůbec není přesvědčen, že je zlá) nejen komunikovat, ale dokonce načerpat novou životní sílu do svého starého nemocného těla. Jako poslední se ve vesnici objeví tajemný mystický válečník Glaeken (Scott Glenn), který jako jediný dokáže zlo zlikvidovat.
Americký režisér Michael Mann (nar. 1943) dlouho pracoval v televizi a teprve v roce 1981 debutoval dramatem profesionálního kasaře Zloděj. Svůj druhý snímek natočil podle hororu amerického autora F. Paula Wilsona Pevnost (1981, česky 1993). Jeho adaptace patří k nejvíc kritizovaným a také nejméně pochopeným filmům 80. let. Autor předlohy byl výsledkem dokonce tak znechucen, že napsal povídku Cuts (Šmiky) o spisovateli, který použije kouzlo voodoo, aby se pomstil filmaři, jenž zprznil jeho dílo. Pravdou je, že divák neznalý románu se ve filmu jen těžko orientuje, přesto si však Mannův snímek za 25 let od svého vzniku vydobyl jistou kultovní proslulost. Zejména díky své vizuální stránce a pozoruhodnému hereckému obsazení, ale také díky strašidelnému hudebnímu doprovodu německé skupiny Tangerine Dream. (Česká televize)

DavidS.

I přes příběh hodně přitažený za vlasy, přes již dnes legrační trikovou stránku jsem byl jistým způsobem fascinován a přikován k obrazovce. Pomalu budovaná mysteriózní atmosféra, kamenný nadpozemský vzhled vlastní pevnosti a v hlavní roli hudba, která vytváří většinu zážitku... ()

bruceman7

Obdivuju ty, kteří v tomto filmu našli větší smysl. Očekával jsem kvalitní naháněčku typu první tři mise v Return To Castle Wolfenstein, ale dostalo se mi něčeho děsivě nevýrazného. Kupa postav, ale žádná z nich nemá roli. Vždyť by se to stačilo odehrávat mezi oběma odkudsi-bytostma, o kterých se vlastně ani nic nedozvíme. Nejvíc ubíjející je ale zřejmě hudební doprovod, který se tam vůbec nehodí a atmosféru strachu tedy v žádném případě nenavozuje. Skutečně jsem čekal mnohem víc. 35% za sympatického humanitního fašouna. Plně se ztotožňuji s komentem flanker.27 ()

ryba443

Než se na scéně objevil papundeklový netvor, mělo to výbornou atmosféru. Od té chvíle byla Pevnost spíš k smíchu, bohužel. Ale přihodím hvězdičku navíc za slušný soundtrack. ()

Han22

Michael Mann a jeho jediný pokus o horor. Na jedné straně je dokonalé řemeslo - herci hrají jako o život a především McKellen jako zahořklý Žid nebo dvojice Prochnow Byrne jsou skvělí. Mann ovládá skvěle i kameru, takže spousta záběrů působí přímo magicky (příjezd do vsi, celá pevnost) k čemuž pomáhá i éterická hudba Tangerine Dreams. A nechybí zde pár přesahů o náboženském fanatismu nebo rozdílu v chápání služby i mezi nacisty. Jenže co samotný horor? Inu skupina nacistů přijíždí do zapadlé pevnosti v Rumunsku, kde je nějaký démon. A ten je zabíjí a nakonec je zabit. Efekty démona jsou směšné, stejně jako finální světelná šou, chybí jakékoliv napětí, vysvětlení, atmosféra, hororové scény. Jako Mann samotný horor dal na vedlejší kolej a využil jej k nějakému uměleckému podobenství. Resumé - originální, dobře natočený ale nezáživný film. ()

ZdenoLo

Hudba bola rozhodne to najvýraznejšie na tomto filme. Skupina Tangerine Dream odviedla skvelú prácu, ktorá dosiahla dokonalú atmosféru. Dejovo veľmi zaujímavé, škoda že nie je možné pozrieť si pôvodnú nezostrihanú verziu. ()

Hanys_

Ne čistokrevný horror, ikdyž potenciál tady na to byl. Spíš taková temnější fantasy? Každopádně ne moc záživná, se strašlivě levnýma kulisama a herci, kteří asi sami nevěděli co vlastně hrát. Bubák byl lepší dokud jsem ho neviděl, pak už bylo k smíchu komplet všechno. Ed Wood by měl radost. ()

nylo

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a možná ještě dáál....žil byl jeden bubák...na začátku se zdálo, že by mohl mít něco do sebe, ale jeho myšlenkové pochody..kráčely jinam, než skvělý hudební doprovod...a ani nostalgická vzpomínka na přetáčení videokazety z půjčovny to nevytrhla ()

tlamiczka odpad!

Taková škoda, taková škoda... Román se mi opravdu hodně líbil, ale takhle superamatérské zpracování... úplně mi to vyrazilo dech, ej to jak kdyby se banda dětí učila pracovat s kamerou, vyráběním kulis a vizuálními efekty. Masakr! ()

Chřástal

Přitažlivé jonesovsko-hellboyovské téma „nacisté a probuzení strašlivých prastarých sil“, pár působivých momentů a úvaha nad tím, kdo tu vlastně představuje zlo. Koho ale sakra napadlo, že k hororu z druhé světové války se bude nejlíp hodit osmdesátková syntezátorová relaxační hudba? 80. léta (a tuhle filmovou éru mám docela rád, vážně) mají nejspíš na svědomí i neduhy, jako jsou světélkující oči a další "mnozí efektové". A když se na zdi objevil nápis psaný hlaholicí, měl jsem za jisté, že se zase jednou naštval duch sv. Prokopa, který má na Němce pifku už od Sázavského kláštera. ()

Nebešťan

Je samozřejmostí, že když má židovka to obrovské štěstí, že opustí tábor smrti živá, oslaví tento fakt s grácií odpovídající polním podmínkám této situace: ondulací a make-upem! ()

(Z)denny

Na tomto snímku z režiserské kuchyně Michaela Manna je krásně vidět, že začátky bývají někdy těžké (alespoň pro mne, jako pro diváka, nebylo snadné tento snímek sledovat..). Ty dvě * jsou za snahu o napětí a skvělý hudební doprovod. ()

krvavamera

O Pevnosti jsem si vždycky myslela, že je kvalitně nezfilmovatelná. Mannův počin mě příjemně překvapil. Je jasný, že v adaptaci tak objemný knížky je třeba něco vypustit - což bohužel dost ubralo na faktoru strachu - ty hlavní věci ale Mann podchytil dost schopně. především se mu podařilo geniálně vykreslit atmosféru, hudba taky naprosto sedla, ti kdo nečetli předlohu možná trochu víc museli namáhat mozkové závity, o to větší potěšení z celku ale museli mít. A jako bonus pár skvělých 80s laserových efektů a trvalá slečny Cuzové pro milovníky 80s béček. Pevnost by bylo určitě nádherný zfilmovat jako minisérii. ()

Martinius

za sprznenie vynikajucej wilsonovej predlohy by si mann zasluzil natiahnut na skripec a mlatit SSackym obuskom po vajciach, az sa mu z nich vyliahnu konzultanti s kompletnym navodom na tocenie filmov podla kvalitnych bestsellerov. keby to niekto zaciatkom osemdesiatych rokov urobil, nevzniklo by mozno zopar dobre hodnotenych filmov, mne by vsak vonkoncom nechybali. tento artovy vyplach z illinois dojebabral aj to, co by podla mna nedokazal ani pacient v tazkom stadiu schizofenie z pezinskej liecebne. vynechal vsetky zasadne dialogy, ignoroval postupny vyvoj postav a kompletne sa vybodol na atmosferu plizivej hrozy, ktora citatela sprevadza pocas celeho romanu. namiesto toho si povymyslal vlastne sceny, vlastne dialogy (niekde na urovni absolventov lesnej skolky), z protagonostov spravil hystericky vrieskajucich psychopatov a zo zla uvezneneho v pevnosti akehosi krizenca medzi batmanom a fantomasom. divak, ktory nepozna predlohu, len mohol otvarat usta a pytat sa "what the fuck", kedze extremne skoky v deji a kvantum vynechanych suvislosti degradovali pribeh na absurdnu pakaren lacno posobiacej televiznej produkcie. ale dolezite, ze mann ukazal watsonovej bobra v plnom zabere - nieco take predsa nesmie chybat v ziadnej artovej pixovine. hviezdicka ide za skvely soundtrack od tangerine dream, zvysok do odpadu. nebol by to vsak mann, keby nedodrbal aj hudbu a pri priserne vybalansovanom zvuku ju nenarval do uplne nespravnych scen. ()

radekgfx

Snová poezie. Pár zpomalených záběrů, převalů mlžných oparů a tlumeného hypnotického tepání digitálních syntezátorů a osmdesátková atmosféra z toho začne stříkat všemi směry na sto sáhů. Mann má tohle v oku. Vždycky měl. Hodně úsporně tu pracuje se střihem. Ať už se jedná o pomalu jedoucí kameru a do záběru pozvolna vstupující objekty odhalující skutečnou hloubku scény či vnitřní boj zrcadlený v obličejích a proxemice jednotlivých postav… každý záběr se počítá, každý záběr má nějaký význam. Když se tohle spojí s vycizelovaným výtvarným podáním a pro Mannovy filmy typickou kontrastní hrou světla a stínu, člověk dostane výjevy jako rybářskou loď houpající se ve vysokých vlnách a plující do západu slunce, u kterých musí jenom přivřít oči a otevřít ústa. Dechberoucí vizuál scény je tu umocněn jejím skutečným pozadím, v tomto případě jednou postavou, jež na palubě zmíněné lodi pluje vstříc neznámému, potenciálně nebezpečnému. Nikdo neumí tyhle scény prodat tak jako Michael Mann. Zádumčivý Manhunter (1986) a stylové Miami Vice (2006) jsou toho důkazem. Dostat více filmového času a prostoru, asi by byl schopen vyhladit i všechny hrubé stěny filmové Pevnosti; minimálně do té míry, že by se člověk zbavil obsesivního pocitu, že mnoha scénám něco chybí, že na sebe občas navazují až příliš nahrubo – asi jako útržky snů v rámci probdělé noci. Mně tahle snová atmosféra ale dost vyhovovala. ()

pend

Cosi likviduje německé vojáky v rumunské pevnosti. Občas vynikající atmosféra, slabší triky, ale hlavně vynikající doprovod od mých milovaných Tangerine Dream. ()

KOZEL84

Čuměl sem jak puk,když sem tu na tohle narazil.Zvědavý sem byl kvůli knize,která sice není žádný zázrak,ale je to jedna z prvních co sem četl.Trikům bych se zas tak neposmíval.Vždyt' tomu filmu už taky táhne na třicet a viděl sem teda o i horší a v mladších filmech.Mě se celkem ''líbily''.Nevím o co tady jde Michaelovi s tou hudbou.Typoval bych,že se snaží o atmosféru,ale ta hororová mu teda brutálně nevyšla.Největším nářezem pak zůstávají herci.Z Byrnea a McKellena a jejich výkonů uvolněných jako dráty do betonu sem zase čuměl jako puk.A Scott Glenn je tady absolutní Master of Prkno,proti kterému kterýkoli představitel Terminátora předvádí gejzír emocí.Taky sem se musel smát,že tam Mann nezapomněl šoupnout tu trapácky nehodící se erotickou scénu (tu si pamatuju i z knihy páč svého času to pro mě byl vrchol pornografie),ale že by dal trochu víc prostoru záporákovi,to ne.Rasalom/Molasar bylo kde?V titulcích.Vtipné. ()

dawe787

Tak toto bylo husté nazi-béčko! A ten soundtrack mě taky dostal, jako z nějaké italské moderní pohádky. Toto se opravdu nedá omluvit rokem výroby, znám stokrát lepší filmy na podobné téma a byly natočené mnohem dříve. ()

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

17.12.2022

Hororový román od autora Francise Paula Wilsona s názvem Pevnost vyšel poprvé v roce 1981. Temný příběh odehrávající se v období druhé světové války sledoval oddíl wehrmachtu, jenž se v jednom z… (více)