Americký horor Pevnost (1983) patří mezi nejpodivnější projekty filmové historie. Vrací se do doby druhé světové války do Karpatských hor, které si asi navždy budeme spojovat s postavou hraběte Draculy. Malý oddíl německého wehrmachtu, vedený kapitánem Woermannem (Jurgen Prochnow), přichází do rumunské horské vísky a usídlí se v místní pevnosti. Přes varování vesničanů nicnetušící vojáci, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby pátrali po skrytých pokladech, vypustí do světa zlou sílu, jež dřímala po staletí ve zdech pevnosti. Vojáci jsou neznámou silou nemilosrdně masakrováni a na scénu přichází fanatický major SS Kaempffer (Gabriel Byrne v jedné ze svých prvních větších rolí). I on však musí po chvíli uznat, že za smrt vojáků nenesou odpovědnost partyzáni, a nechá povolat z koncentračního tábora okultního odborníka, židovského vědce Cuzu (Ian McKellen). Ten dokáže se zlou silou (o níž vůbec není přesvědčen, že je zlá) nejen komunikovat, ale dokonce načerpat novou životní sílu do svého starého nemocného těla. Jako poslední se ve vesnici objeví tajemný mystický válečník Glaeken (Scott Glenn), který jako jediný dokáže zlo zlikvidovat.
Americký režisér Michael Mann (nar. 1943) dlouho pracoval v televizi a teprve v roce 1981 debutoval dramatem profesionálního kasaře Zloděj. Svůj druhý snímek natočil podle hororu amerického autora F. Paula Wilsona Pevnost (1981, česky 1993). Jeho adaptace patří k nejvíc kritizovaným a také nejméně pochopeným filmům 80. let. Autor předlohy byl výsledkem dokonce tak znechucen, že napsal povídku Cuts (Šmiky) o spisovateli, který použije kouzlo voodoo, aby se pomstil filmaři, jenž zprznil jeho dílo. Pravdou je, že divák neznalý románu se ve filmu jen těžko orientuje, přesto si však Mannův snímek za 25 let od svého vzniku vydobyl jistou kultovní proslulost. Zejména díky své vizuální stránce a pozoruhodnému hereckému obsazení, ale také díky strašidelnému hudebnímu doprovodu německé skupiny Tangerine Dream. (Česká televize)

InJo

Doufal jsem v natřískané béčko, dostalo se mi umělecky se tvářící slátaniny s relativně poutavým dějem, která ale zásadně dojíždí na rádoby atmosférickou a náladotvornou hudbu, která je otravná svou jednotvárností a často i nevhodným použitím (minimálně při jedné dialogové scéně mi přišla absolutně přebytečná). Místy by také neškodilo trochu zrychlit tempo (ale celkově film utíká obstojně) a hlavně mnohem více zapracovat na všem, co se týká oné samotné nadpřirozené zápletky (v podstatě nic není nějak uspokojivě vysvětleno a divák tak po celou dobu tápe a je zmaten). Nejhorší ze všeho jsou ovšem efekty - ústřední "monstrum" je směšná umělohmotná figurka, které svítí oči a pusa, a všechny ty "blesky" a podobně taky rozhodně nejsou žádná sláva. Mannovi to nesrovnatelně lépe sluší v amerických velkoměstech plných gangsterů a policajtů, než někde v Rumunsku za 2. světové války. 50 % ()

AppleCore

Zvláštní, ještě včera měl film 71% (2.5.2009). No nic. Byl to takovej podivnej film disponující perfektní kamerou, kde každej záběr byl jedinečnej. Mělo to i docela zajímavou hudbu a určitě byla vyvedená i režie, ale už je to hold moc starý. Příběh by hctěl taky trochu vychytat, ale jinak docela fajn pokoukání. Co takhle remake pane Manne? ()

Campbell

Film který mě zaujal jen geniální elektrickou kapelou Tangerine dream. Každopádně film je to špatnej ne jenomže vypadá neuvěřitelně lacině a ten televizní look tomu jen ublížil, film má až moc zmatečný děj na to aby mohl diváka zaujmout a tak jediná naděje na tenhle film kromě hudby je atmosféra která je geniální ale i tak je to zatraceně málo vyšplhat se aspoň do průměru. Herci taky nepatřily k tomu lepšímu a ani McKellen se zrovna nepředved. Těšil jsem se že se mi zase bude líbit film který moc lidí nemá rádo ale tentokrát se nestane. ()

Slarque

Mannova slabší chvilka má přece jen slušnou atmosféru, pěknou kameru a dobře vypadající kouřové efekty. Není to žádné dílo, které by hýbalo žánrem, ale jako řadový kousek patří k lepšímu průměru (70%). ()

Vitason

Tohle natočil Michael Mann? Nevěřím! Možná kdyby jste mi tvrdili, že je to prvotina Uwe Bolla, tak bych tomu byl možná ochotný uvěřit. Snímek Pevnost rozhodně není horor. (Nevím jak kniha. Ta se mi již nějakou dobu válí na polici a já se do ní ne a ne pustit.) Na to mu chybí hlavně atmosféra, která je v první řadě ničena šílenou hudbou. Když se na začátku rozsvítí stříbrný kříž a ozve se jedna z prvních melodií, tak jsem každou chvílí očekával, že ze sebe vojáci strhnou uniformy, ukážou tak barevné kostýmy schované pod nimi a hodí si nějaký disko taneček. Další nezvládnutou věcí je mizanscéna. Pevnost je vysloveně otřesná. Zevnitř vypadá jako kamenný hangár pro letadla a zvenčí jí jako celek vůbec neuvidíme. Hlavní záporák vypadá taky všelijak. V první polovině to vypadá, že ho tvoří jen dvě červené baterky a tuna mlhy a zvuk, který ohlašuje jeho příchod zní jako rozbitý kompresor. O tricích škoda mluvit. Příběh má prakticky nulové tempo (to bych mu odpustil, kdyby tu byla alespoň atmosféra). Jednu hvězdičku z milosti dávám lehce přehrávajícímu Ianu McKellenovi. ()

Bachy

Žánr Horor/Thriller bych po shlédnutí okamžitě změnil na Blbost/Pohádka. Mann se snaží udělat na diváka nějaký dojem, ale sám zřejmě neví jaký. Míchá všechno se vším a tak kočička s pejskem upekli pěknou slátaninu. Jako horor to nefunguje, strašidlo sice vypadá zajímavě, ale nemá ani jednu lekavou, či dechberoucí scénu. Navíc Mann se nás všechny pokouší děsit podle jediného schématu: Postava vylekaného bude couvat a my budeme pozorovat jeho nohy, poté se postava otočí a zděsí se, protože byl za ní celou dobu bubák. Ó, jak strašidelné. Použijme do toho zpomalené záběry a psychedelickou hudbu z vesmíru (nebo, co to bylo za zvuky?). Ó, jak umělecké. Alespoň jednotlivé charaktery jsou jakžtakž vykreslené, ale i tady Mann přišel s nějakým chlapem, který tu blbne a nakonec je z něj hlavní hrdina. Nevím, za co dávám tu jednu hvězdu, strávil jsem zajíměvjší večery i s Pokémony. ()

Rocky62

Neočekával jsem fenomenální podívanou, ale ani jsem nepočítal s tím, že by to mohl být tak strašný zážitek. Byl. Už jen když si vybavím ten postižený a nudný děj, to trapné zpracování, dělá se mi mdlo. Mou nasranost po projekci ani nezmírňuje slibná herecká plejáda. Za zmínku stojí snad jen hudba a slušné kouřové efekty. Nejhorší Mannovo dílo. 10% ()

korbitch22

what the fuck???že by měl michael mann taky své dny?skvělá knižní předloha,zabitá kusem zpackané filmařiny.v životě bych neřek,že řeknu:-)že michael mann to jako režisér podělal a ejhle!on to luxusně podělal!beru že je to jeho snad první film?no ale stejně:-)atmosféra nulová,děj rozvleklej a nudnej,hudba???!!!???jak ty voe z nějaký dobrodružný pohádky,ne že by nebyla dobrá,ale spíš tak do nekonečnýho příběhu a ne do hororu.no efekty komické.něco málo sem v tom přece jen našel,tak dávám dvě,ale jinak je to pořádně zpackaný kus,filmové práce. ()

Chrustyn

Podivný a velice laciný snímek z dob začátků Michaela Manna. V dnešní době vhodné jen k doplnění vzdělání o jednom z nejlepších režisérů současnosti. ()

Zazie

Film jsem viděla před lety dřív než jsem četla knížku a nadchnul mě. Tedy lépe řečeno nadchlo mě spojení hororu, německé armády a karpatské pevnosti. Pak jsem se dostala ke knížce, následně znovu zkoukla film a výsledek je hvězdička dolů. Prostě ta adaptace se příliš nepovedla. Kde je kniha nabita dějem a hrůznou atmosférou, tam je ve filmu zkratka až na hranici srozumitelnosti, naopak některé scény jsou ve filmu zbytečně dlouhé (hlavně ty, ve kterých se válí mlha). Ani se nedivím některým přispěvatelům v diskusi, že film nepochopili. ()

mat.ilda

Povznášející hudba (hodná proplouvat možná i Vesmírnou odyseou) nemohla potlačit béčkovitost tohoto ehm... hororu, naopak, na tuto skutečnost ještě více upozornila, a společně s béčkovým kukučem nejednoho herce (né, že by Prochnow a McKellen byli hodni tohoto označení, jen tady tak vypadali) a zpomalenými záběry vlajících vojenských plášťů bylo vytvořeno něco tak nesourodého, že vás napadá hrozná myšlenka - nepomíchaly se ve střižně sekvence dvou filmů? ()

honajz

Já si nemůžu pomoct, Mann tady skvěle využil místo, prostředí a herce, a sem tam si ten žánr hororu dovolil sofistikovaně zparodovat. Ten film na mě působí i po letech. A třeba právě i díky té úmyslně neústrojné hudbě. Je pravda, že střihy jsou divné, ale ty provedlo bez Mannova svolení studio. A je otázkou, nakolik Mann chtěl, aby se herci chovali tak přepjatě. ()

J.Connor

Opiátová atmosférická záležitost z rumunských (anglických) hor doprovázená jak prdel na hrnec padnoucími Tangerine Dream. Vzhled démona navrhoval známý autor komiksů a pár let už také režisér Enki Bilal. Dokud je démon obalen větrem, tak to jde, ale jeho další podoby už jsou poněkud pouťové. Vůbec nejhorší je ovšem v tomhle ohledu maska "stárnoucí" postavy Iana McKellena. Celkově jsou ovšem triky spíše příjemně retro než zastaralé a film spíše zvláštní než divný. Pro toho, kdo na tohle rozlišení přistoupí, je to bezpochyby nadprůměrný zážitek. Jedna z pro mě nejlepších scén je mimochodem zachycena přímo na plakátu. ()

SOLOM.

No vskutku se autorovi knižní předlohy (F. Paul Wilson) nedivím, že s finální verzí toho filmu moc spokojený nebyl. Já coby divák rovněž a to jsem knihu ani nečetl. Horory s válečnou tématikou můžu, ale tohle byl „mišmaš“ snad všeho možného i nemožného a měl jsem co dělat, abych tuto naservírovanou podívanou dokázal vůbec strávit. Přitom když jsem se podíval na jméno režiséra, tak mi srdce doslova zabušilo radostí. Už jsem pár filmů od Manna viděl a ve většině případů jsem byl docela spokojený. Tady jsem však dost na rozpacích. Pevnost totiž není vyložená katastrofa, ale vážně nedokážu pochopit tvrzení: že jde o nedoceněný film. Otázkou je, jaká byla ta původní 210 minutová verze, než jí sestříhali. Protože mi přijde, že v některých pasážích toho kus chybělo – prostě to na sebe moc nenavazovalo a jinde mi to zas přišlo až moc zbrkle odfláknuté. Přitom prvotní atmosféra nebyla vůbec špatná (dokonce jsem dokázal přežvýkat i ten hudební doprovod). Mysteriózní aura z toho smrděla na sto honů, eliminace prvních dvou nácků byla docela povedená a já se těšil, na další povedený masakr. Jenže pak se do toho začal srát starý historik a jeho dceruška, která tu byla snad jen kvůli té sex scéně. No a v neposlední řadě onen cizinec se „světelným mečem“ – tak to byla vážně BOMBA. Přitom bych si klidně vystačil jen s těma umírněnýma náckama a SS velitelem. Jak Jürgen Prochnow tak i Gabriel Byrne totiž podali velice uspokojivé výkony a jasně patřili k tomu nejlepšímu, co nám tady bylo nabídnuto. Ostatní jim do toho jen tak přicmrndávali a ten Golem stříknutý Darth Vaderem byl taky docela k smíchu. Ze slibně rozjetého hororu se rázem stala jakási variace fantasy pohádky. Tohle bylo asi to největší zklamání, na které jsem tu narazil. Každopádně si myslím, že Pevnost měla mnohem navíc, než z toho nakonec střihači udělali. Průměrné ohodnocení tomu však dám, protože znám mnoho horších filmů, než byl tento. 50% ()

Karamanlis

Počas prvých desiatich minút pozerania som si už začínal myslieť, že som objavil stratený svätý grál hororu 80. rokov, s pribúdajúcim časom však moje prvotné nadšenie značne opadlo... Všetko sa definitívne pokazí, keď sa na scené objaví hlavný záporák - nemotorný skeletorovský svalovec so svietiacimi očami. Napätie a hororová atmosféra sú v ťahu a začína chaos, v ktorom sa divák nepoznajúci literárnu predlohu nemá šancu zorientovať. Čo to vlastne boli zač - démoni, mimozemšťania alebo snáď príslušníci nejakej zabudnutej dávnej rasy?? ()

SLOTH

bohuzel jsem nevidel moc film protoze jsme delal u toho na pc ale ty vole ta hudba a ty zabery no to bylo uzasny .... dej nevim opravdu na to se me neptejte:) ()

erl

Ještě donedávna by mě ani ve snu nenapadlo že režisér geniálního HEAT , vynikajícího Collateralu a filmů s podobnou krimi/thriller tématikou by byl schopen stvořit v ranném období své kariéry takto silný atmosférický hororový kousek. The Keep se může pochlubit skvělými herci (září především Prochnow a McKellen) , působivým prostředím staré pevnosti a hudbou Tangerine Dreams. Pro většinu diváků odkojených dnešní neatmosférickou , sterilní produkcí nemá tento film žádnou šanci zaujmout , ale milovníci poctivých horrorů sázejících na atmosféru budou jistě nadšeni. ()

Dale

Divím sa, že pod tým  nie je podpísaný Alan Smithee. Fakt čudesné čosi s divnou hudbou a divnými svetelnými efektmi. O čom to akože vlastne malo byť a čo tu bolo hororové? ()

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

17.12.2022

Hororový román od autora Francise Paula Wilsona s názvem Pevnost vyšel poprvé v roce 1981. Temný příběh odehrávající se v období druhé světové války sledoval oddíl wehrmachtu, jenž se v jednom z… (více)