Bez jištění na El Capitan

• Česko Free Solo (více)

Free Solo je směsicí napínavého thrilleru a inspirativního životního příběhu sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. V období začátku příprav na obtížný výstup se jeho aura nepřemožitelnosti, kterou si po desetiletí zdařile budoval, nečekaně rozpadá. Vztah s novou přítelkyní znamená též změnu ve vnímání nebezpečí úrazu a nezdarů. Vasarhelyiová a Chin umně a s citem zachycují hluboce lidské okamžiky stejně jako životu nebezpečný výkon, to vše s excelentní, místy až závrať způsobující kamerou. Výsledkem je triumf lidského ducha. (National Geographic)

piranha

Ten chlap je teda dostatečnej magor. A taky asociál. Jinak by to asi nemohl dělat. A byť mi z toho bylo půlku filmu špatně, napínavější akčňák jsem už dlouho neviděla. Zajímavý byl i pohled štábu, jak je emocionálně náročné u něčeho takového být. ()

Narciska

Těžko uvěřitelné, dech beroucí, inspirativní, i když víte, že skály zdolávat nebudete. Toporný styl natáčení a neobvyklé promluvy tomu dodávají další prvek k zamyšlení... ()

agassi68

Štyri za to, čo dokázal. Inak typický asperger, ktorý sa dokáže omnoho lepšie sústrediť na to, čo ho zaujíma. Film samotný nestojí za veľa okrem záverečných pasáží lezenia bez istenia lanom, kde my, čo neznášame pohľady z výšky odvraciame zrak z obrazovky.. ()

Majkak

Alex Honnold přesně ví, co chce dělat. Má rád život a dobře si uvědomuje, že sebemenší chybička by byla tou poslední. Slušný základ v tomto směru mu obstarala jeho matka, pro kterou nebyl nikdy dost dobrý. I když v tom filmu vypadá docela sympaticky, byla to holt maximalistka. A tátu už zemřel, což Alexe hodně mrzí. Rodiče spolu ale nijak zvlášť nevycházeli a posléze se rozvedli. Což je jeden z důvodů, proč Alex přilnul celou bytostí k lezení. Kromě sportovního výkonu, z kterého se zatočí hlava i z pohodlí měkké sedačky, film dává solidní vhled do Alexova nitra. Jeho pokora, touha překročit hranici, mít jistotu v nejistotě. Alex není magor. Hledá svoje maximum a chce přežít. ()

CaptainCzech

Kvalitně natočený dokument o borci jménem Alex, který leze po skalách holých jako sklo bez jištění a chystá se na téměř 1 km skálu kterou ve stylu free solo nikdy nikdo nezvládl. Napínavost tu rozhodně nechybí, stejně jako krásných záběrů. Je tu i rozebrán jeho osobní život, vztahy s kamarády a přítelkyní. Posledních 20 minut je věnováno samotnému výstupu a je to nejlepší část dokumentu (věnovat tomu více času, bylo by to za 5 hvězd). I tak vzdávám čest celému štábu a Alexovi za to co nám v této Oscarovce předvedli. ()

Ombak▼Penari

Kdybych nevěděl, že to dopadne dobře, tak bych si asi při sledování nervozitou ukousl nohu, což jsem málem udělal i tak. Silný zážitek. ()

Azhila

Taká milá turistická reality show. Najprv sa pozeráme ako týpek, ktorý bol v minulom živote zaiste horská koza, lezie na skoro 90 stupňovú horu a potom sledujeme ako si vyberá s frajerkou chladničku. Oscar dostal tento dokument len a len kvôli tomu, že je týpek Američan a dokázal niečo obdivuhodné a na konci dal pár motivačných klišé fráz. No ale čo si budeme hovoriť inak ten dokument nestál za nič, niečo medzi fear factorom a debilnými rozhovormi, ktoré počúvame dookola (neviem, či ho niekedy ešte uvidím a bla bla). Pre mňa je to príbeh síce obdivuhodný, ale nie svetoborný. Je krásne, že niekto dokáže vzdorovať gravitácií, ale ide tam na vlastné riziko, čiže asi takto. V každom prípade musím uznať, že je až neuveriteľné, že jeden človek dokáže vyliezť strmú horu bez problémov a bez istenia a ja mám minútu pred infarktom keď nejde výťah a musím výjsť tri poschodia pešo. ()

Critic

Málokdo žije svůj život víc naplno než Alex Honnold. Víc než samotný výstup na El Cap mě dostalo jak skromnou a přímočarou existenci si Alex zvolil. Žít v autě ikdyž už dávno vydělává, třetinu platu dávat na svojí charitativní organizaci a všechen čas trávit v krásné přírodě, kde se zabývá jen svým milovaným lezením po šílených skalách. Tyto řádky píšu v pondělí v práci, kde se snažím najít sílu jít si přečíst e-maily a "trochu" mu závidím. ()

dalziel

Nooooooooooooooooooooooooooooooooooooo to môj chalupársky rozum neberie.Ale bolo to pekné a aj dojimavé.Bolo mi až smutno keď som videl Alexa ako trpel keď musel so ženou vyberať domáce spotrebiče potom čo si kúpili dom.On ozaj nie je bytosť do normálneho života.Robí len to čo musí robiť.A robí to skvele. ()

Torgal

Dokument o chlapíkovi, čo sa rozhodol bez istenia vyliezť na kilometer vysokú zvislú stenu. Okrem lezenia po skalách sledujeme jeho denný režim, rozhovory s priateľkou a kamarátmi, proste dokumentárna rutina, aby sme hrdinu lepšie spoznali a pochopili. Ten je našťastie natoľko charizmatický a prirodzený, že aj tieto menej zaujímavé pasáže nenudia (i keď pôsobia miestami trochu strojene). Highlightom je potom samozrejme záverečný útok na horu, ktorý normálni ľudia jednoducho musia sledovať so zatajeným dychom a krútiť hlavou nad týmto bláznom. Prečo teda nejdem s hodnotením vyššie? Téma je príliš prízemná a nie je podaná nijak výnimočným spôsobom (veľa ale zachraňuje filmová hudba), Oskara za dokument tak úplne nechápem. 6+/10 ()

Dimo

Je to jeden z nejzajímavějších dokumentů, který jsem viděl, přičemž obsah je známý a banální. Borec slezl superslavnou stěnu bez nářadíčka. Úspěšně. No. Ale pohled do očí tohoto jedince, kterému opravdu nevím, zda rozumím, ale myslím, že ho chápu, je strašlivě magický. Vžít se do něj mi nejde. Ten hnací motor jeho činů je opravdovou záhadou a rozumí mu jen hrstka lidí stejně stižených. Sledovat TOHLE ŠÍLENSTVÍ pro mě znamenalo vyvolání obrovskýho obdivu, fascinace a desítky minut spocených dlaní. Z jeho úspěšného pokusu jsem očekával více záběrů, ale pak jsem si uvědomil, jaké obří a reálné riziko by takové rozptylování mohlo přinést. Alexovi bych přál naplněný, spokojený a taky dlouhý život, ale normálně se obávám, že si jednou přečtu článek o jeho pádu. Lituju, že jsem tohle neviděl v kině, protože skvěle natočené scenérie jsou pro velké plátno zrozeny. Doporučuje 0 z 10 lidí se závratí. ()

Patriot.X

Jelikož u mě problémy s výškou začínají už zhruba na deseti metrech, je pro mě tenhle výkon sci-fi na úrovni chození po povrchu slunce. V dokumentu ale mělo být více samotného lezení místo kecání, osobní život Alexe Honnolda mě až tak nezajímá. ()

Redix

Špičkově natočený dokument o člověku kterému je jedno jestli se zabije, pro něj existuje jenom lezení a víc ho nezajímá. Jeho přítelkyně mi přišla dost naivní, a osobně mi lezla na nervy. Připadá mi, že se chce svést na jeho úspěchu. No nicméně, Alex má charisma, je to vynikajícně natočeno a pro člověka jako já, co nemá rád výšky, je to výborný dobrodružství. Chvílemi sem se musel dívat pod sebe jestli fakt sedím na gauči a ne někde na skále. Dokonce sem i myslel že se místama pobliju ale nakonec jsme to s Alexem vylezli. Já s lahváčem v ruce a Alex s magnesiem na rukách a v pytli. ***** ()

Hpatrik

O malinko slabší než u podobného 14 peaks, nicméně neméně úctyhodný, neuvěřitelný výkon naštěstí s dobrým koncem. Klobouk dolů! ()

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

08.04.2019

Režiséři oscarového dokumentu Free Solo Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi jednají o natočení adaptace známé švédské knihy The Helicopter Heist. Příběh podle skutečných událostí od spisovatele… (více)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky