Genesis

• Kanada

Genèse

Genesis

Kanada, 2018, 130 min

Když už kamera pomalu zatmívá na obraze dvou usínajících hlavních protagonistů předchozích sta minut a člověk si říká jo, skvělej film, přijde třešnička na dortu. Epilog, ale vlastně tak trochu prolog. Lidovou píseň, která zde zazní v živelném podání u táboráku na školním táboře, imituje už dospívající hlavní hrdina na školní lavici k pobavení spolužáků hned v prvních záběrech filmu. Možná to mělo být původně chronologicky, ale režisér pak dostal geniální nápad obrátit to. Ano, takhle ten závěr funguje skvěle. Má potenciál citlivého člověka obrátit naruby tam a zpátky.(24.9.2019)

Dojemné a citlivé zpracování dospívání, tak jak si ho pamatuji i já – nezkažené moderní dobou sociálních sítí, kdy je všechno tak nějak méně opravdové. Nevinnost, nezkušenost, esence čisté, nechtěné lásky. To je v Genesi naservírované v doprovodu s fantastickou kamerou, chytlavým indie sountrackem a skvělými hereckými výkony. Dlouho jsem neodcházel z kina tak spokojený.(26.6.2019)

Skutočná pocta ľudským citom, láskam a zraneniam. Ukazuje teenagerov s úctou, bez zbytočných vulgarít, ale zároveň bez tabu, v ich bezradnosti, labilite a tej všeľudskej túžbe po láske, ešte nepoznačenej vypočítavosťou. Menším negatívom je kolísavá dynamika deja a väčší počet postáv. Na druhej strane to má tak pozitívnu atmosféru, že aj z udalostí, ktoré by boli "na mašľu" máte pocit, že ide len o triesku zadretú pod necht. Pomalé a krásne emotívne. FFI BA 2019(20.10.2019)

Místy až poetický náhled do základní problematiky mezilidských vztahů, která se táhne napříč všemi generacemi - ať už jde o "ukotvení" (Guillaume) nebo "strach z opuštění" (Charlotte). Bohužel / Bohudík nám nikdo nemůže s naprostou jistotou říci, jakým směrem se ten náš příběh vlastně vydá (Félix a Béatrice).(16.6.2019)

Právě mi ve sluchátkách hraje ústřední píseň ze soundtracku "Outside" od TOPS a tělem mi probíhá neskutečná husina. V hlavě se mi totiž znovu promítá výjimečný snímek o lásce, citech a dospívání. Přede mnou jsou poslední 3 měsíce ve světě náctiletých, ale tenhle svět prvního zamilování se, nejistoty, hledání sama sebe, dětského strachu...veškeré emoce, každičkou vteřinu jsem prožíval s postavami a každým momentem jsem byl zasažen neuvěřitelnou autentičností, kterou Genesis disponuje. Skutečná krása tohoto filmu je, s jakou lehkostí k danému materiálu přistupuje a zároveň se nebojí odhalit skutečnou tvář tohoto světa, jenom proto, aby byl nanejvýš autentický. Pokud bych měl doporučit nějaký film všem teenagerům procházejícím obdobím lásky a počátky milostných vztahů, padla by jasná volba na Genesis. Je toho tolik, čeho si může divák z filmu odnést (zejména z prvních dvou propojených epizod), až mám pocit, že to chci vidět znova a znova. A vůbec nevadil náhlý cut do třetí dějové linie, tuhle závěrečnou nostalgii na táborové časy jsem si vyloženě užil.(22.9.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 5. srpna 2018 na filmovém festivalu v Locarnu ve Švýcarsku. (Varan)