Raoul Taburin

• Francie Raoul Taburin (více)

Jestli se někdo vyzná v kolech, pak je to Raoul Taburin (Benoit Poelvoorde). Je nejzručnějším cyklomechanikem v širokém okolí, který dokonale rozumí duším svých zákazníků i těm na jejich bicyklech. Celý život ho ale trápí překvapivé tajemství, které neprozradil ani své milující ženě. Neumí jezdit na kole! Když poklidný život v prosluněném městečku na jihu Francie naruší rozšafný pařížský fotograf, začíná hrozit, že Raoulovo tajemství bude odhaleno... Milá komedie podle stejnojmenné knihy geniálního ilustrátora, humoristy a autora „Mikulášových patálií“ Jeana-Jacquese Sempého vypráví půvabný příběh o přátelství, lásce, důvěře i strachu z vlastní slabosti. (Aerofilms)

Stanislaus

Raoul Taburin překypuje všudypřítomnou absurditou - jak dějovou, tak i charakterovou - což se mu však ne vždy úplně daří. S hereckým obsazením jsem byl vcelku spokojený - Benoît Poelvoorde a jeho umné šklebení jsou kapitola sama o sobě, Suzanne Clément mi byla sympatická již v Dolanově Mami! a Edouard Baer se konečně setkal na plátně s "Brutem", když mu to v Asterixovi nevyšlo, a jejich interakce byla místy vážně úsměvná. Samotný námět filmu má takový "ameliovský odér", byť je přece jen kvalitativně na nižší příčce, nicméně i tak vyvolá na tváři potutelný úsměv. Možná jsem si od tohoto snímku přece jen sliboval něco víc, nicméně nelituji, že jsem ho zhlédl. Už jen za ty nádherné exteriéry z francouzského venkova a líbivou hudební stránku to stojí! ()

bloom

Od Raoula Taburina jsem sice nečekal druhé Mikulášovy patálie, ale ani, že se u něj budu otravovat jako u limonády podle Rosamunde Pilcher. Benoît Poelvoorde a Edouard Baer jsou velcí sympaťáci, Suzanne Clément příjemná, malebné prostředí francouzské vesničky je útulné, na nápadnice mladého Raoula se hezky kouká..., ale to je tak asi vše. Celou první půlku bez Benoîta a Edouarda jsem odolával nutkání se podívat na hodinky a ani poté se žádná masáž bránice nedostavila. Za celou dobu jsem se jednou zasmál jednou (když Benoît vtipně načasoval leknutí při fiktivním rozhovoru s manželkou) a jednou pousmál - to je na komedii dost málo. Slibný námět opraváře bicyklů, který neumí jezdit na kole, mohl zadělat na pořádnou porci situačního humoru, ale právě na ten tvůrci bohužel zapomněli, stejně jako vyjasnit si míru nadsázky. Škoda. ()

Anderton

Síce príjemná letná jednohubka, napriek tej cca najnižšej dĺžke celovečerného filmu miestami ale aj nuda. Kde je problém? No tu sa nedá nič robiť, RT nemá žiaden reálny konflikt, stále sa iba rieši, či bude Raoulove tajomstvo prezradené, alebo nie. Pričom je zrejmé, že ak aj bude, tak sa vlastne vôbec nič nestane. Poelvoorde je dvojník Stelana Skarsgarda, pri záberoch v celku týchto dvoch nemáte šancu rozoznať. Zopár milých scénok rozhodne určite potešilo, RT ale nie je ten typ "pohodovky", ku ktorej by som sa chcel niekedy vracať. ()

gudaulin

I kdybych nevěděl, že je autorem Jean-Jacques Sempé a film by byl natočený v angličtině, stejně bych si hned příběh lokalizoval na francouzský venkov. Z každého záběru je cítit prostředí francouzského jihu, malých městeček z Provence či ze sousedství, kde z kamenných domků dýchá kus historie a z místních obyvatel pohodovost. V něčem mi snímek připomíná i kresby Pascala Campiona. Raoul Taburin je film sympaťák, kde se sice pravděpodobně nebudete řehtat na celé kolo, ale lehký úsměv vás opustí jen málokdy. Malý příjemný film, který vyvolá pozitivní náladu. Celkový dojem: 75 %. ()

bart_

"Toho dne jsem se naučil, že děvčata jsou komplikovanější než cyklistické přehazovačky." ____ Náramná letní oddechovka z půvabných luhů a hájů prosluněné Provence s výborným castingem (Suzanne Clément (!) a Edouard Baer, který je všem notoricky znám jakožto Otis z legendární klasiky 'Asterix: Mise Kleopatra'!), jejíž narativní komfort je idylicky vyhrazen pro všecky milovníky bicyklů! Víc takových dětsky hravých, šarmantně úsměvných a pohádkově poetických feel-good grotesek! Již delší dobu jsem tak euforicky nechcal blahem 💞 [#KINOŽIJE] ()