Reklama

Reklama

Goliáš

Trailer

Obsahy(1)

Pro sedmnáctiletého Kimmieho přichází dospělost až příliš rychle. Jeho otec nastupuje do vězení, aby si odpykal trest, a od syna se očekává, že naváže na jeho kriminální činnost. Kimmie ale není na něco podobného připravený. Drama zasazené do neutěšeného průmyslového města kdesi ve Švédsku je zneklidňujícím obrazem společenských proměn země i rozpadu tradičních patriarchálních struktur. (Film Europe)

(více)

Recenze (11)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Příběh, který by mohl vzniknout snad jen právě ve Švédsku. V nejsociálnějším státě Evropy. Temný, smutný, nepřístupný příběh hlavní postavy, která se nemůže vymámit ze své reality, byť by sebevíc chtěla. Navíc v hnusné průmyslové oblasti, kde je věčně zataženo a šedivo. Evropské ponuré drama otevírající témata dnešní švédské společnosti. A že jich mají na otevírání více než dost… ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Niežeby sme tu podobný príbeh nemali už stokrát, ale stále nás baví. A asi aj preto tu bol stokrát. Tentokrát tu máme kombo sociálnej drámy a gangsterky, kde ale najviac ide o tie skurvené vzťahy. Najviac sa sústredíme na otca a syna, občas niečo k veci povie potencionálna priateľka sedemnásťročného rebela na rozcestí a možno aj zabudnete, že tu boli aj iné postavy, napríklad celá zvyšná família. Nie je tak brutálne špinavé ako napríklad Dogman, prípadne záležitosti z latinskej Ameriky, predsa len tie socky vo Švédsku si žijú na určitej úrovni. Film obsahuje vo fabuli niektoré udalosti, ktoré ale nie sú v sujete, čo je trochu škoda, pretože také prenasledovanie a zatknutie jedného člena gangu mohlo Goliášovi dodať trochu viac šťavy. Hlavne ak je film tak krátky, 15 minút navyše by mu neuškodilo. Len bitka basebalkou a sem tam zopár kopancov až tak veľkú dynamiku príbehu nedodali. 70% ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Hlavní hrdina Kimmie se na prahu dospělosti ocitá v nezáviděníhodné situaci, kdy se musí rozhodnout, co s načatým životem, kam jej směřovat, aniž by přitom ublížil svým nejbližším. Navenek vypadá jako drsňák, nicméně přes tvrdou slupku občas probleskne na povrch jeho citlivá duše. Sociální drama Goliáš neukazuje švédskou společnost zrovna v optimistických barvách, je patřičně seversky syrové a díky neokoukaným tvářím působí velice realisticky. Zejména pak Sebastian Ljungblad v ústřední roli podává velice přesvědčivý herecký výkon. Za pozornost stojí také podnětná hudba, o kterou se postaral Johan Testad. (80%) ()

Jizni Tlapa 

všechny recenze uživatele

Seveřina jak jsme zvyklí! Všude samej blonďák, véčně zataženo, podchlazeno a neokoukané tváře. K tomu sociální story jak bič, násilí a hlavní hrdina, hledající sám sebe.. pěkně natočeno, ale přiznejme si, čtvrtou v hodnocení dávám s odřenýma ušima.. ()

drackula 

všechny recenze uživatele

Goliat nie je optimistický film, skôr je plný beznádeje a neriešiteľných situácií. Kimmie je ako hrdina veľmi sympatický a keďže pre Sebastiana Ljungblada to bola prvá herecká úloha, musím jeho výkon zvlášť vyzdvihnúť. Film hovorí o vnútorných súbojoch a nepríjemných voľbách - medzi povinnosťou a mladíckym plánmi, medzi láskou k rodine a láskou k dievčatu, alebo medzi osudom a snahou utiecť. Všetky tieto voľby sú dávkované tak, že divák sám tápa a nevie ktoré rozhodnutie je správne, respektíve časom zisťuje, že ideálna voľba neexistuje. Po záverečných titulkoch film núti uvažovať nad situáciami, kedy je ťažké sa rozhodnúť a slabšie povahy možno nakazí typická severská depresia. Oceňujem tiež svižnosť a dynamiku, keďže film mal na dnešnú dobu netypicky krátku stopáž - 88 minút. 80 % Scandi 2019 - Kino Film Europe ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

normálně to bylo tak realistické až mi bylo na zvracení.Fotr hajzl aby zachránil kožich sobě a své ženě která jen postává a hulí a vše je na sedmnáctiletém chlapci kterému život začíná a fotr mu ho posere tím ,že ho zatáhne do světa drog a násilí.Když má opět nastoupit do basy a nemá se kdo postarat o rodinu.Místo aby se starala lhostejná ukvičená matka dává otec instrukce klukovi ,jak se postarat o chod domácnosti a ještě o dva sourozence...., ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Story ze špinavých čtvrtí Švédska o sedmnáctiletým Kimmiem, který by rád jel se svou láskou 300km daleko od svojí familie, aby s ní žil slušným životem, ale jeho tatík má nástup do basy a on po něm musí převzít byznys  s fetem. Jednoduché, autentické, ve svižném tempu a v severském rukopisu. Milé, skromné překvapení. ()

Mackoun 

všechny recenze uživatele

Vlastně celkem fajn sociální drámo s trochou toho rodinnýho dealování a hledání sebe dama na pomezí budoucnosti kriminálníka. Jak už bylo zmíněno, nic co bychom neviděli mnohokrát, ale vlastně je to vždycky vděčný téma. Lepší průměr, ale do kolen vás asi nedostane. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Švédska dramatická tvorba priniesla ďalší diel do svojej mozaiky a nebolo to márne. Goliáš rozpráva o bežných neduhoch švédskej spoločnosti a o tom, ako sa hrdinovia dokážu popasovať so životom a jeho nástrahami. Klasická severská žánrovka, ktorá nenudí, ale na druhej strane neponúkne ani veľa a na diváka nepreskočí veľa emócií, čo je na škodu. Videl som už pár severských snímkov a tento musím zaradiť do takého lepšieho nadpriemeru, avšak na štyri hviezdy to nedorástlo aj napriek slušnému námetu. 65 % ()

DonBraso 

všechny recenze uživatele

Ta čtvrtá hvězdička rozhodně za Sebastiana Ljungblada.S hodou okolností se jednalo o jeho debut před kamerou a Kimmieho zahrál vážně skvěle.Ta jeho nerozvážnost byla vážně skvělá a sedla ke konci náramně,protože i ve filmu rozhodoval jestli zůstane s rodinou nebo s kamarádkou ,aby od všeho utekl.Síla rodiny je silná a v tomhle snímek opět bodoval.Co bylo horší,byla vlastně celá ta premisa snímku v čem se odehrával.Drogové dýchánky a výpalné včele s tátou co má nastoupit do vězení nebylo bůhví co.Trochu přišlo,že aby se to malinko lišilo,tak nakonec tahle linka Vás provede až do samého konce,kde přijde šmitec a divák čumí jak puk.Popravdě jsem nečekal vůbec tento průběh snímku a je to velká škoda.Táta Vás připravuje na těžký boj a obživu rodinu,ale Vy to vlastně ani nechcete či musíte dělat?75% ()

Související novinky

Začíná přehlídka severských filmů  SCANDI

Začíná přehlídka severských filmů SCANDI

05.01.2019

Přehlídka severských filmů SCANDI přináší do českých kin kvalitní výběr novinek i starších oblíbených titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce. Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti… (více)

Reklama

Reklama