Řidič slečny Daisy

Šofér slečny Daisy

Drama / Komedie

USA, 1989, 99 min

Bruce Beresford

Alfred Uhry (scénář, divadelní hra)

Peter James

Hans Zimmer

Richard D. Zanuck

Mark Warner

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Elizabeth McBride

Tak jako kapky vody vytrvale dopadající na jedno místo tvrdého kamene, tak Hoke trpělivě a vytrvale nabízí své lidské pochopení nesnášenlivé staré dámě. Kámen vodě podléhá, ... a Hoke po letech získává přátelství staré dámy. Morgan Freeman (Hoke) ve své životní herecké roli, která ho vynesla na vrchol hereckých es. /Poznámka: bohužel zvuk CZ dabingu na originálním DVD z produkce LevneKnihy vyprodukovaný společností TV Nova je nekvalitní proč nám vůbec něco takového za naše peníze nabízejí ?!!/(27.8.2007)

Běda! Ubohá Miss Daisy bledá, v samotě stáří zakletá! Nonšalantně plynoucí drama o xenofobii, veselém smutku stáří a tiché bolesti osamění. Škoda, že svou neochotou rozčesat pěšinku akademikům a rozmělněním se do 25-leté periody poztrácelo na intenzitě. Hodnotím průměrné, s plným vědomím, že za takových čtyřicet let, naplněn zkušenostmi až po okraj, provedu změnu směrem nahoru.. Aykroyd, mimochodem s dvojicí Tandy/Freeman nepříliš držící krok, měl chvílemi tak vysoké čelo, že už ho snad maskovali na Coneheads..(11.3.2014)

"Já předsudky netrpím!! " Tvrdohlavé babky mám ráda, jednu takovou mám doma. Živě si dovedu představit, co by řekla tomu, kdybych jí zaplatila řidiče (v našich podmínkách spíš nějakého hnědočecha?!) Bavila jsem se (i když humorných scén by se dalo vytvořit mnohem více), vtáhlo mne to do děje, i když jsem věděla jak to dopadne. Dokonale vytvořená iluze padesátých let, mistrné stárnutí hlavních představitelů.(14.4.2014)

Malý film s veľkými hercami, ktorí mu dali srdce i napriek tomu, že je to film veľmi jednoduchý. Nejde ožiadnu veľkú drámu, ani o hlbokú výpoveď. Ide hlavňe o citlivo opísaný vzťah dvoch ľudí, ktorí ikeď pochádzajú z rozdieľnych spoločenských vrstiev, majú toho spoločné viac, ako sú ochotní si pripustiť. Morgen Freeman bol už vtedy strašný sympaťák a doteraz sa skoro vôbec nezmenil. Nech mu to ešte dlho vydrží. (8/10)(23.12.2008)

Na starší filmy zrovna nejsem, takže mě hodně překvapilo, že se mi to líbilo a že se mi to líbilo docela dost. Film příjemně ubíhá a vy nemáte ani čas se nudit. Je tam spoustu vtipných scén a hlášek, hlavně teda ze začátku, ale ani konec není nějak špatný. Role oběma hlavním představitelům padli. 4*(9.10.2014)

• - Autor Alfred Uhry se pro příběh Daisy (Jessica Tandy) a Hoka (Morgan Freeman) nechal inspirovat svou babičkou a jejím šoférem Willem Colemanem. (bfa)

• - Hans ZImmer vždy na svých koncertech začíná hudbou právě z tohoto filmu. (major.warren)

• - Seriál, který Hoke sleduje s Idellou, je "The Edge of Night". (Zdroj: ČSFD.cz)