Reklama

Reklama

Řidič slečny Daisy

  • USA Driving Miss Daisy (více)
Trailer

Obsahy(1)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (307)

Matty 

všechny recenze uživatele

Pomalu se linoucí, nikam nespěchající film, který je víc než o čemkoliv jiném o postavení černochů na jihu Ameriky 50. až 60. let. Je příjemný mimo jiné tím, že se nesnaží zbytečně hrát na city. Všechno je v něm bráno tak, jak to přijde, přičemž film pozvolna ubíhá kupředu. Prostě – dívá se na to dobře, je to vyrovnaně vtipné i vážné a moc dobře zahrané. 80% Zajímavé komentáře: Oskar, PALINO ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,NECHTĚLA BYCH BEJT V TVÝ KŮŽI, ANI KDYBY MĚ O TO POPROSIL SÁM PÁN JEŽÍŠ KRISTUS“..... /// To si takhle slečna Daisy vyjížděla z garáže, nechala tam zpátečku a … nabourala. Tvrdohlavá bába (nepodobná tý, kterou hlídal (za mlada) Cage) prostě potřebuje šoféra. A on zase práci. Konverzace, předvídatelný hledání si ,,hezký“ cesty k sobě a vlastně nejde vo nic jinýho, než o milej příběh s trochou tý politiky (M.L. King), nevyhnutelným stářím a přátelstvím. Není tu žádnej větší dramatickej ani emociální rozpor, jen jde o takovej milej film, kterej prostě stárne. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou má na svědomí Alfred Fox Uhry (z roku 1987) mám na praku. 2.) Libuju si v příbězích, kde starej negr vozí starou židovku. 3.) Thx za titule ,,Milena Havlová“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Kdykoli Řidiče slečny Daisy vidím, vzpomenu si na povídku geralda Durrella Fred neboli Dotek teplého jihu (hledejte ji v knize Vdáváme matku), kde popisuje svůj krátký pobyt v domácnosti jisté americké dámy, veselé a milé, která ale spolu se svými přítelkyněmi velmi odsuzovala černochy. Durrella to uvádělo do rozpaků o to víc, že jejich rozhovorům netečně naslochal její starý černošský sluha Fred. Ptal se jí, zda jí není trapné před ním mluvit o negrech atd. Velmi se tomu podivila o odpověděla: "Můj prapradědeček koupil Fredova prapradědečka už v roce 1850. Mám na to stále účtenku. Fred není žádný negr. Fred patří do rodiny." :-) Takhle nějak to zjevně bere i slečna Daisy. S krajní nedůvěrou se dívá na nového šoféra, ale ke své letité černošské kuchařce výhrady nemá. Ta přece patří do rodiny. Ten film totiž není o rasismu, ale xenofobii a to je něco jiného. Strach z neznámého. Jinak krásný příběh a výjimka, popírající pravidlo, že každý hollywoodské melodrama chce diváka dojmout násilím, asi jako když vám skřípnou ruku do mandlu. Tak tady ne. Kultivovaný sentimentální film. 100% ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Řidič slečny Daisy s sebou přiváží spousty sentimentu, za všech okolností chce vyvolávat jen a jen pozitivní pocity. Přináší-li závažnější téma, nechce jím diváka trápit, nedej bože v něm vyvolat pocit viny. To někomu může vadit - mně naštěstí jen lehce. Krom vyprávění o vznikajícím přátelství dvou lidí, nelze přehlédnout jeho pohled na vyrovnání se s přicházejícím stářím. Snaha slečny Daisy dokázat, že ještě nepatří do starého železa a v žádném případě nepotřebuje řidiče, je jasným důkazem, že i tomto film hovoří. Přátelství k člověku, v němž vidí slečna Daisy ztělesněné obvinění její přicházející nemohoucnosti, se nerodí snadno. SPOILER - První symbolické hradby se zboří až ve chvíli, kdy Daisy vysvětlí Hokeovi, jak číst. Tehdy si poprvé v jeho přítomnosti může připadat užitečná. KONEC SPOILERU. Film lehce tepe i do rasismu a předvádí stručný vývoj tohoto fenoménu v průběhu let. Výkon Freemana i J. Tandy je sympatický, Freeman se zřejmě už narodil jako stařec. Každopádně jím ve filmech je už nějakých dvacet let. Slabší **** ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Ja už tiež odchádzam, madam.“ – „Výborne!““ Poetická, úsmevná, humorná ale i vážna a veľmi smutná nostalgická historka o vzťahu, ktorý naprieč desaťročiami nikdy nebol ani raz otvorene pomenovaný. Austrálsky režisér Bruce Beresford následne začal v Hollywoode robiť kávoviny typu matného trileru DVOJNÁSOBNÉ OBVINENIE s Ashley Judd, ale ŠOFÉR SLEČNY DAISY je ešte klasika. Okrem nenápadných (no o to špičkovejších) masiek, jej dominuje ľahká atmosféra, podmanivá vizuálna stránka (kostýmy, autá, rekvizity, exteriéry, interiéry), vynikajúce dialógy, svojrázny vzťah medzi „židovskou rasistickou pani a jej čiernym šoférom“ a výborné herecké výkony ako Jessici Tandyovej, tak Morgana Freemana (hral už v divadelnej predlohe) a Dana Aykroyda ako poslušného syna. Freemanovi tieto úlohy idúce naprieč desaťročiami veľmi svedčia (Vykúpenie z väznice Shawshank). ()

Galerie (50)

Zajímavosti (20)

Související novinky

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou…

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do…

Reklama

Reklama