Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)
Trailer

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Trailer

Kaka

Pozitivní, upřímný feel good movie o milionářské prudící babičce megeře a jejím věčně pozitivním osobním řidiči, kteří k sobě hledají cestu přes různé osobnostní, názorové a genderové odlišnosti. Předchůdce The Green book, který se kolem black issue ale na rozdíl od následovníka ochomýtá jen lehce, okrajově a tvůrci se spíše zaměřují na drobnokresbu vztahu dvou typologicky zcela odlišných lidí žijících naprosto jiné životy a jejich nevyhnutelnou konfrontaci v x různých modelových situacích. Výsledek je dostačující, naštěstí není přepálená stopáž, takže konec naskočí ve chvíli, kde je to tak akorát. Za zmínku určitě stojí herecky silné ústřední duo a na tu dobu velmi povedené masky. ()

tron

„Ja už tiež odchádzam, madam.“ – „Výborne!““ Poetická, úsmevná, humorná ale i vážna a veľmi smutná nostalgická historka o vzťahu, ktorý naprieč desaťročiami nikdy nebol ani raz otvorene pomenovaný. Austrálsky režisér Bruce Beresford následne začal v Hollywoode robiť kávoviny typu matného trileru DVOJNÁSOBNÉ OBVINENIE s Ashley Judd, ale ŠOFÉR SLEČNY DAISY je klasika. Okrem nenápadných (no o to špičkovejších) masiek, jej dominuje ľahká atmosféra, podmanivá vizuálna stránka (dobové retro kostýmy, autá, rekvizity, exteriéry, interiéry), vynikajúce dialógy, svojrázny vzťah a výborné herecké výkony ako Jessici Tandy, tak samozrejme Morgana Freemana (hral už v divadelnej predlohe) a Dana Aykroyda ako syna. Freemanovi tieto úlohy idúce naprieč desaťročiami veľmi svedčia (Vykúpenie z väznice Shawshank). ()

Macejko

Nejakú výraznejšiu dramatickú scénu alebo režijnú exhibíciu by ste hľadali márne, ale prekvapivo to vôbec nevadí. Šófér slečny Daisy totiž hladí po duši. Perfektne vykreslený vzťah medzi naoko upätou a konzervatívnou židovkou a rozverným a vždy dobre naladeným černošským šoférom je skutočne jediným pilierom snímku, avšak aj napriek tomu dokáže udržať diváka zaujatého počas celej stopáže. Je to hlavne zásluha skvostne zohraného dua Tandy - Freeman. Prvá menovaná dodala postave slečny Daisy mieru strohosti vysokú tak akurát, aby sa pod ňou stále dala rozoznať jej dobrá povaha a Morgan potom obdaril Hokea priam nákazlivou milotou, optimizmom a nezabudnuteľným prízvukom. Ako som ale spomenul na začiatku, Beresfordov film nie je prekvapujúci a ten, kto si ho pozrie v súčasnosti, môže navyše zápasiť s myšlienkou, že niečo podobné už veľakrát videl. Ja osobne však pochybujem, že niektorý z iných príbehov o priateľstve medzi dvoma na prvý pohľad úplne rozdielnymi hrdinami vôbec niekedy dosiahol takúto čistotu a formálnu bezchybnosť. ()

Rosaviva

Na starší filmy zrovna nejsem, takže mě hodně překvapilo, že se mi to líbilo a že se mi to líbilo docela dost. Film příjemně ubíhá a vy nemáte ani čas se nudit. Je tam spoustu vtipných scén a hlášek, hlavně teda ze začátku, ale ani konec není nějak špatný. Role oběma hlavním představitelům padli. 4* ()

Aleee89

Tenhle film mi dlouho unikal, ale konečně jsem se podívala. A nelituji! Komorní drama, kde jsou důležití herci, příběh, vztahy... To přesně mám ráda, a proto se mi líbí i tenhle film, zvláště když je tak precizně natočen, herci hrají opravdu výrazně a skvěle (ale co taky čekat, stačí se podívat na jména a ocenění), příběh je silný, chytá za srdce. A přitom je taky tak banální a obyčejný. Ale v jednoduchosti je krása. A aby toho nebylo málo, film je okořeněn vtípky, ironií a štiplavým humorem. ()

• Autor Alfred Uhry se pro příběh Daisy (Jessica Tandy) a Hoka (Morgan Freeman) nechal inspirovat svou babičkou a jejím šoférem Willem Colemanem. (bfa)
  • Role Florine (Patti LuPone) v originální hře "Driving Miss Daisy" není. Byla napsána dramatikem a scenáristou Alfredem Uhrym pro LuPone, protože se mu herečka líbila v kostýmu. (bfa)

Související novinky

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)