Řidič slečny Daisy

Šofér slečny Daisy

Drama / Komedie

USA, 1989, 99 min

Bruce Beresford

Alfred Uhry (scénář, divadelní hra)

Peter James

Hans Zimmer

Richard D. Zanuck

Mark Warner

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Elizabeth McBride

Velmi příjemné překvapení. Nic moc jsem od snímku neočekával, nicméně v rámci hodinky a půl nenásilnou formou zapůsobil svojí upřímností, podmanivou atmosférou a sociálně kritickým sdělením. V několika ohledech možná až příliš naivní nebo při zemi, nicméně v tomto případě drobné nedostatky rád přehlédnu.(24.2.2013)

Řidič slečny Daisy si zaslouží označení milý a laskavý film. V tom dobré i ve špatném smyslu slova. Pro mě platí spíše ta druhá varianta, protože nemám rád typicky hollywoodskou přislazenou sentimetální produkci, jíž je tento snímek vzorovým příkladem. Na druhou stranu musím uznat, že zejména díky scénáři toho film hodně vypoví o duchu doby do které je situován, aniž by se zabýval popisem nějakých dramatických událostí. Asi největším překvapením je pro mne herecký výkon Morgana Freemana, protože zde ukazuje, že umí zahrát i nějakou nadstavbu na svého typického milého staršího pána, kterého ztvárňuje přes kopírák v 99% svém filmografie. V součtu tedy hodně klidný a líbivý film, vhodný pro promítání v zájezdových autobusech a domovech důchodců.(30.5.2012)

,,NECHTĚLA BYCH BEJT V TVÝ KŮŽI, ANI KDYBY MĚ O TO POPROSIL SÁM PÁN JEŽÍŠ KRISTUS“..... /// To si takhle slečna Daisy vyjížděla z garáže, nechala tam zpátečku a … nabourala. Tvrdohlavá bába (nepodobná tý, kterou hlídal (za mlada) Cage) prostě potřebuje šoféra. A on zase práci. Konverzace, předvídatelný hledání si ,,hezký“ cesty k sobě a vlastně nejde vo nic jinýho, než o milej příběh s trochou tý politiky (M.L. King), nevyhnutelným stářím a přátelstvím. Není tu žádnej větší dramatickej ani emociální rozpor, jen jde o takovej milej film, kterej prostě stárne. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou má na svědomí Alfred Fox Uhry (z roku 1987) mám na praku. 2.) Libuju si v příbězích, kde starej negr vozí starou židovku. 3.) Thx za titule ,,Milena Havlová“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(4.12.2012)

Dá se dostat na kobylku ženě, která je prý tvrdohlavá a skoro bezcitná a zaměřená jen na sebe? Navíc má věk, a čím se kdo starší, tím méně je adaptabilní. Hoke, je tím mužem, který je tím pravým, aby si slečna Daisy začala na sklonku života uvědomovat to, co jí do té doby nedocházelo. Je to možné, aby si to i tom věku dokázala vštípit do paměti? Jelikož spolu strávili dost času, tak si na sebe prý zvykli. Je to snadné ve vyšším věku? V tomhle filmu to jde. Ve filmu lze ledacos. A některé ženy mohou mít takové filmy rády. Ale i muži. I když těch je méně.(30.5.2010)

Odpočinkové drama o neustále osočovaném dobrákovi protivnou stařenkou, do chvíle než k sobě naleznou cestu k opravdovému přátelství. Nikam nespěchající film s volnějším tempem a skvěle vykreslenou atmosférou 50. a 60. let. Po humorné i vážné stránce vydařené a soundtrack též vynikající. K hereckým výkonům všech zúčastněných nelze namítat vůbec nic. 80%(2.2.2011)

• - Jessica Tandy se vsadila o 100 dolarů se svým agentem, že nevyhraje za svou roli Oscara. Po předávání Oscarů mu řekla, že to byla nejlepší sázka, kterou kdy prohrála. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jessica Tandy získala za roli slečny Daisy Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli. V 81 letech se tak stala nejstarší držitelkou tohoto ocenění. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Autor Alfred Uhry se pro příběh Daisy (Jessica Tandy) a Hoka (Morgan Freeman) nechal inspirovat svou babičkou a jejím šoférem Willem Colemanem. (bfa)