Řidič slečny Daisy

Šofér slečny Daisy

Drama / Komedie

USA, 1989, 99 min

Bruce Beresford

Alfred Uhry (scénář, divadelní hra)

Peter James

Hans Zimmer

Richard D. Zanuck

Mark Warner

Scénografie:

Bruno Rubeo, Crispian Sallis (set dekoratér)

Kostýmy:

Elizabeth McBride

Dá se dostat na kobylku ženě, která je prý tvrdohlavá a skoro bezcitná a zaměřená jen na sebe? Navíc má věk, a čím se kdo starší, tím méně je adaptabilní. Hoke, je tím mužem, který je tím pravým, aby si slečna Daisy začala na sklonku života uvědomovat to, co jí do té doby nedocházelo. Je to možné, aby si to i tom věku dokázala vštípit do paměti? Jelikož spolu strávili dost času, tak si na sebe prý zvykli. Je to snadné ve vyšším věku? V tomhle filmu to jde. Ve filmu lze ledacos. A některé ženy mohou mít takové filmy rády. Ale i muži. I když těch je méně.(30.5.2010)

Moc se mi líbí ta americká auta z doby, kde se odehrává tento příběh. Moc se mi opět líbila hudba Hans Zimmera. Moc se mi opět líbil výkon Morgan Freemana. Dokonce i pro mě nepříliš známá Jessica Tandy tady podala mimořádný výkon. Napříč všem pozitivním věcem však stojí velmi suchý příběh. Hoke vozí Daisy a oni si povídají a velmi pomalu se mezi nimi vytváří přátelství. Nic víc, nic méně. A kdyby se nejednalo o přátelství mezi černochem a židovkou v 50.letech, tak si troufám tvrdit, že by film skončil v propadlišti dějin. Na oscara mi to přijde poněkud chabé. Přesto je to celé natočeno, tak skvěle, že jsem neměl sebemenší problém to strávit. Bohužel to však prostě jen tak nějak proletělo, bez veškerých emocí. Kvalitní filmařina se však zapřít nedá * * *.(26.8.2011)

Kdykoli Řidiče slečny Daisy vidím, vzpomenu si na povídku geralda Durrella Fred neboli Dotek teplého jihu (hledejte ji v knize Vdáváme matku), kde popisuje svůj krátký pobyt v domácnosti jisté americké dámy, veselé a milé, která ale spolu se svými přítelkyněmi velmi odsuzovala černochy. Durrella to uvádělo do rozpaků o to víc, že jejich rozhovorům netečně naslochal její starý černošský sluha Fred. Ptal se jí, zda jí není trapné před ním mluvit o negrech atd. Velmi se tomu podivila o odpověděla: "Můj prapradědeček koupil Fredova prapradědečka už v roce 1850. Mám na to stále účtenku. Fred není žádný negr. Fred patří do rodiny." :-) Takhle nějak to zjevně bere i slečna Daisy. S krajní nedůvěrou se dívá na nového šoféra, ale ke své letité černošské kuchařce výhrady nemá. Ta přece patří do rodiny. Ten film totiž není o rasismu, ale xenofobii a to je něco jiného. Strach z neznámého. Jinak krásný příběh a výjimka, popírající pravidlo, že každý hollywoodské melodrama chce diváka dojmout násilím, asi jako když vám skřípnou ruku do mandlu. Tak tady ne. Kultivovaný sentimentální film. 100%(8.2.2006)

„Ja už tiež odchádzam, madam.“ – „Výborne!““ Poetická, úsmevná, humorná ale i vážna a veľmi smutná nostalgická historka o vzťahu, ktorý naprieč desaťročiami nikdy nebol ani raz otvorene pomenovaný. Austrálsky režisér Bruce Beresford následne začal v Hollywoode robiť kávoviny typu matného trileru DVOJNÁSOBNÉ OBVINENIE s Ashley Judd, ale ŠOFÉR SLEČNY DAISY je ešte klasika. Okrem nenápadných (no o to špičkovejších) masiek, jej dominuje ľahká atmosféra, podmanivá vizuálna stránka (kostýmy, autá, rekvizity, exteriéry, interiéry), vynikajúce dialógy, svojrázny vzťah medzi „židovskou rasistickou pani a jej čiernym šoférom“ a výborné herecké výkony ako Jessici Tandyovej, tak Morgana Freemana (hral už v divadelnej predlohe) a Dana Aykroyda ako poslušného syna. Freemanovi tieto úlohy idúce naprieč desaťročiami veľmi svedčia (Vykúpenie z väznice Shawshank).(14.10.2004)

Film bohužel mám jen s českým dabingem. Normálně by mi to nevadilo, ale strašně mě iritovalo, že Morgana Freemana daboval úplně jiný člověk než obvykle - ale český dabing stejně nechci brát v potaz, když hodnotím kvalitu filmu, takže je to asi bezpředmětné. Řidič slečny Daisy mě hodně nadchnul. Z filmu na mě dýchla atmosféra časů, které jsem už nezažil, blýskla na mě patina poloviny minulého století. Herecká dvojice Tandy a Freeman se skvěle doplňují, příběh plyne bez chybičky ladně kupředu až k dojímavému konci. Normálně bych tomuto typu filmu nedal 5*, ale v tomhle snímku všechno krásně pasuje k sobě, že nemohu jinak.(28.10.2008)

• - Prvým autom, ktorým jazdil Hoke (Morgan Freeman) s Daisy (Jessica Tandy), bol Hudson Commodore z roku 1949, neskôr to bol Cadillac Series 62 z roku 1956. (Raccoon.city)

• - Na festivalu v Berlíně (tehdy ještě Západním) získal tento film Stříbrného medvěda, při vyhlašování Oscarů si odnesl čtyři pozlacené sošky – mimo jiné za nejlepší film roku a nejlepší ženský herecký výkon. (duklak2)

• - Vo filme Be Kind Rewind je Šofér slečny Daisy jedným z filmov, ktoré sú "zošvédované". (Mihail123)