Řidič slečny Daisy

Šofér slečny Daisy

Drama / Komedie

USA, 1989, 99 min

Bruce Beresford

Alfred Uhry (scénář, divadelní hra)

Peter James

Hans Zimmer

Richard D. Zanuck

Mark Warner

Scénografie:

Bruno Rubeo

Kostýmy:

Elizabeth McBride

Nebudu si nic nalhávat a rovnou prozradím, že hodnocení tohoto snímku nejspíše velmi ovlivnila událost, která jeho vysílání v mém osobním životě předcházela (28.10.2009 - přeci jen je ČSFD něco jako můj vlastní filmový deníček :-) ). K televizi jsem se usadil s pocitem, že mne čeká exluzivní výlet do napůl nezávislé filmařiny s jedním perfektním hercem a sladkým příběhem. Hm, už to zní vlastně divně... Problém pak byl, že jsem celou stopáž pořádně nevěděl, co přesně od Beresforda čekat, a kdy konečně dojde na nějakou zapamatováníhodnou scénu. Řidič slečny Daisy pro me zůstane nepochopenou snahou podat okouzlující příběh nesmrtelného, těžce vydobytého a o to více ceněného přátelství, kde mi chyběla jakákoliv akčnější scéna, která paradoxně nemá v podobných snímcích co dělat. Občas mi prostě něco nesedne... Ale jinak pěkné.(28.10.2009)

Řidič slečny Daisy s sebou přiváží spousty sentimentu, za všech okolností chce vyvolávat jen a jen pozitivní pocity. Přináší-li závažnější téma, nechce jím diváka trápit, nedej bože v něm vyvolat pocit viny. To někomu může vadit - mně naštěstí jen lehce. Krom vyprávění o vznikajícím přátelství dvou lidí, nelze přehlédnout jeho pohled na vyrovnání se s přicházejícím stářím. Snaha slečny Daisy dokázat, že ještě nepatří do starého železa a v žádném případě nepotřebuje řidiče, je jasným důkazem, že i tomto film hovoří. Přátelství k člověku, v němž vidí slečna Daisy ztělesněné obvinění její přicházející nemohoucnosti, se nerodí snadno. SPOILER - První symbolické hradby se zboří až ve chvíli, kdy Daisy vysvětlí Hokeovi, jak číst. Tehdy si poprvé v jeho přítomnosti může připadat užitečná. KONEC SPOILERU. Film lehce tepe i do rasismu a předvádí stručný vývoj tohoto fenoménu v průběhu let. Výkon Freemana i J. Tandy je sympatický, Freeman se zřejmě už narodil jako stařec. Každopádně jím ve filmech je už nějakých dvacet let. Slabší ****(11.9.2008)

Človek sa učí celý život. Ak žije dosť dlho, tak spoločnosť s ním. A keď má šťastie, dožije sa aj zmien v jeho prospech. Nič nové pod slnkom. Ale feel good film to nepochybne je. Až sa čudujem, že ho nenatočil Rob Reiner. Neskôr sa však aj jemu spojili cesty s Morganom Freemanom. A nie raz. Pre mňa to boli dokonca lepšie skúsenosti než táto oscarovka. Ale to už je iný príbeh.(3.10.2018)

Tento film mě dokonale uklidnil. Má zvláštní kouzlo, které působí velmi příjemným dojmem na vaši duši. Měli by ho pouštět všem lidem, kteří jsou nervózní. Velmi dobře je zde zachyceno hluboké přátelství dvou starších osob. Morgena Freemana bych bral jako osobního řidiče okamžitě. Nedivím se, že film získal 4 Oscary a dalších 5 nominací!(18.7.2008)

Odpočinkové drama o neustále osočovaném dobrákovi protivnou stařenkou, do chvíle než k sobě naleznou cestu k opravdovému přátelství. Nikam nespěchající film s volnějším tempem a skvěle vykreslenou atmosférou 50. a 60. let. Po humorné i vážné stránce vydařené a soundtrack též vynikající. K hereckým výkonům všech zúčastněných nelze namítat vůbec nic. 80%(2.2.2011)

• - Autor Alfred Uhry se pro příběh Daisy (Jessica Tandy) a Hoka (Morgan Freeman) nechal inspirovat svou babičkou a jejím šoférem Willem Colemanem. (bfa)

• - Seriál, který Hoke sleduje s Idellou, je "The Edge of Night". (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Vo filme Be Kind Rewind je Šofér slečny Daisy jedným z filmov, ktoré sú "zošvédované". (Mihail123)