Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Miller

"A v tomhle je samá mouka?" - "Ne, to jsem nahradil pilinama, ale pytle, ty jsou původní"Nevím,....líbilo se mi to a herci jsou skvělí od Svěráká, přes Smoljaka až po Kemra, a mělo to úžasnou režii, ale.....chvílemi to nudilo a nemělo to příběh. 74% ()

ClimbVibe

První film, ve kterém Svěrák/Smoljak nejen baví, ale i dojímají a dělají to hned napoprvé skvěle. Josef Kemr tu je k sežrání a ostatní se snaží držet krok. Závěrečná scéna, kdy rodina přichází na pole je opravdovým vrcholem a jedna z mých nejoblíbenějších scén vůbec. ()

mirkaaa

Báječná komedie se Zdeňkem Svěrákem, Danielou Kolářovou a nezapomenutelným Josefem Kemrem. Další z filmů, jehož vtipné hlášky doslova zlidověly („A chčije a chčije“) a další z pokladů české kinematografie. ()

Schuldiner

Nemůžu si pomoct, ale...prostě nuda! Takový hezký český nudný film.. Možná, že jsem byl unaven, možná že jsem nebyl v nejlepším rozpoložení, ale každopádně mě to nebavilo a těch momentálních 89% mi příjde opravdu směšné! ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Kde se to splachuje?" "To nech ležet."     Vynikajúca komédia geniálnej autorskej dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, režírovaná ďalším filmovým velikánom, Jiřím Menzelom. A keď sa k tomu pridá aj výborné herecké obsadenie (skvelý Josef Kemr ako dedko Komárek, ktorý je milý a prekáža, Zdeněk Svěrák ako premúdrený Pražák Lavička a Daniela Kolářová ako jeho žena so zmyslom pre humor, ktorá ale keď treba, vie byť aj poriadne rázna, Jan Tříska ako doktor, čo predpíše "pudr" a podpíše sa Mudr. a ďalší), tak to proste nemohlo dopadnúť inak, ako skvelo. Pre mňa majú takmer všetky diela dvojice Smoljak-Svěrák (a neskôr aj samotného Svěráka) takú ohromnú silu hlavne preto, že smrdia človečinou, keďže námetmi silne čerpajú zo života a ich humor je úžasne láskavý. Skvelá zábava, obzvlášť počas takých voľných dní, keď vonku chčije a chčije.     "Vidíš, Marto? Taky to chtěji slyšet ještě jednou. To se každýmu líbí." ()

Paldiny

Tak som dohnal rest legendárnej českej klasiky a moje nadšenie sa rovná nadšeniu Kolářovej z chaty děda Komárka. Ťažko povedať čo nevyšlo, rozumel som vtipom, len som sa na nich nesmial, alebo ma otravovali (Alois Liskutín čoby Kos a jeho rady). Možno v budúcnu vezmem dědu Kemra na milosť, teraz si musí tento sedemdesiatydeviaty najlepší film kinematografie vystačiť s trochu nižším hodnotením, ale on to prežije, to sa v tej záplave hviezdičiek stratí. ()

spiritus

Další s pozoruhodných Menzelových filmů, který stojí za čas, který je nutný věnovat koukáním se na něj :-)) ()

KatRi

Výborná a zároveň inteligentní komedie, u které se člověk baví opakovaně. Obsahuje řadu zlidovělých hlášek a je takovou reflexí naší národní povahy i způsobu našeho života. Jen mi prostě nějak nesedí Zdeněk Svěrák, pořád v něm vidím učitele, až jakéhosi mentora, navíc mě jako herec nikdy ničím nepřekvapí. Ovšem jako scenárista je výborný, oceňuji jeho práci s jazykem. ()

Delaney

Chčije a chčije... Čim to, že tak jednoduchá hláška je tak populární? Že by Kemr? Že by Svěrák? Že by Na samotě u lesa? Film, který každý záběr, hláška a postava dělá naprosto dokonalým:) ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)