Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

rozbris

Já tam tak nemusím toho přechytračenýho Svěráka až to bolí a proto taky takové hodnocení. Já být jeho manželka, tak se po svatbě zastřelím. A proto takové malé hodnocení, promiňte. ()

Evonichna

Tohle mne prostě baví. Musím přiznat, že v jedné chvíli mi tekly slzy a vzápětí v dalším okamžiku jsem se dusila smíchem. Geniální film, na který můžu koukat donekonečna. ()

Darth_Jenda

Zde musím použít komentář mé babičky, která to vystihla nejlépe: "Proč se dneska točí takový filmy, kde se všichni mordujou. Tohle je prostě takový ze života." Takže všichni Kájínkové a podobný rádobydramata seberme, zamkněme a točme okresní přebory a podobný srandy, to nám jde. Zabíjení lidí na potkání necháme pánům z Halyvůdu. ()

klukluka

V době natáčení tohoto filmu jsem ještě tahal kohouta, ale nějaké roky jsem si ještě do 89tého stihl odžít. A řekl bych, že se tady S+S opět podařilo zachytit tehdejší realitu. Navíc toho znovu docílili s vtipem a lehkostí. Zejména Svěrák toho pro český film udělal strašně moc, jednou (a nebude to bohužel dlouho trvat) se po něm budou jmenovat náměstí. Nikdy nepochopím, co na něm tomu Vaškovi Klausovic tak vadilo..? Napadá mě jedině závist. ()

Zagros

Příběh Pražáků na venkovské chalupě u dědy Komárka mě nikdy moc nenadchnul. Ano, opět se dá obdivovat výborný scénář dua Smoljak-Svěrák a citovat spoustu zlidovělých hlášek, ale k dokonalosti mi pořád něco chybí. Navíc film na mě působil vždy spíš depresivně. Je to pravděpodobně režií Jiřího Menzla, která mně tentokrát moc nesedla. Jeho snaha o poetické scény vyznívá spíš smutně a také čekání na smrt dědy Komárka moc pozitivní není. Občas se na film rád podívám, ale rozhodně jej neopakuji tak často jako jiné české klasiky. ()

cab

Rodine Lavickovych se zalibi na venkove a chteji si koupit letni sidlo nebo-li chatu. O pomoc v hledani pozadaji kamarada ing. Zvona a zanedlouho zajasaji, kdyz uvidi starickou chaticku, kde k jejich stesti i nestesti bydli deda Komarek. Klasika plna sverakovskeho humoru a dobrych hlasek, kterym porozumi jen Cesi znali pomeru a zvyku let minulych. 80% ()

Paity

Hlášku s vyměšováním tady zmiňují všichni, to je jasné. :-) Ale i další stojí za "opáčko" jako třeba "Jitko - krávo!" či scénka s chytáním zmijí na lidský pach z vesty. Kdo to nezná, nemůže mít doma ani televizi. ()

Kanca

Josef Kemr je v téhle roli nezapomenutelný. On a František Řehák dělají tuhle komedii komedií. Jen si nemůžu pomoct, ale Zdeněk Svěrák mi v téhle roli prostě leze na nervy. ()

F.W.Colqhoun

Menzelův lyrický touch sedí k poetice ze skicáře Smoljak & Svěrák jako hrnec na prdel. Filmová poezie mile sjednocuje, co bylo zřejmě jako polotovar jen ošatkou chalupářských historek, postrádající jednotící linii. Konstelace dala vzniknout klasice. Netajená scénáristická strategie přervávat scény vtipy a gagy, co se do nich věšlo, nedává nudě nejmenší šanci a reprízovatelnost je prakticky nekonečná. Všechen ten lehký, inteligentní a nenáviděně laskavý humor úspěšně maskuje skutečnost, že děda Komárek zosobňuje nejzákeřnější variantu geronto-zla v dějinách kinematografie. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)