První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady. (Česká televize)

Atheas

Taková klasická československá deprese. Proč a z jakého důvodu to točili, opravdu nevím, ale je to nemastné, neslané, jak nějaká nedodělaná mdlá polévka. Tento film, že dostal nějaké ocenění, to je nad mé chápaní. ()

Vesecký

Drama s klasickým hrabalovským smyslem pro humor i pro nevšední poetiku, to je to, co alespoň po linii dějové a scénáristické zcela zasloužilo obdržet Oskara. K tomu je nutné přiložit výbornou režii tehdy ještě nepříliš zkušeného Menzela a zajímavé herecké výkony hlavně v podání Václava Neckáře, Josefa Somra a Vladimíra Valenty. Ovšem i hudbu, která je ohromně jednoduchá, ale přitom velmi trefná, zvláště ten pochod, který při prolomení Hrmova panictví hrála hudba ČSLA, člověka znalého dostane... Mnozí jsme prožili totéž, co Miloš Hrma, ale on byl jediný, kdo dokázal vyhodit do povětří vlak. ()

hemul

Pri filmoch Ostře sledované vlaky a Skřivánci na niti dokázal Jiří Menzel to, čo dokážu len tí najväčší umelci - jedno moje oko rozplakal a druhé rozosmial. Je to majster kontrapunktu, ktorý so smrteľne vážnou tvárou hovorí výborné vtipy. Majster pátosu, ktorý s tvárou vyklonenenou do hviezdnej oblohy padá do kanála. Jeho herectvo je tiež z toho istého druhu. Pri neskorších filmoch (napr. Postřižiny, SLavnosti) sa už smiali obidve moje oči a niečo mi v nich preto chýbalo - povedzme okamih katarzie. Vrátilo sa to vo Vesničce. Jiří Menzel raz povedal, že prežijú len tie diela, ktoré sú humorné. Tie jeho prežijú naisto. V'daka, Maestro. https://youtu.be/HQTzoENtiSU ()

TheSpearCZ

Film, který bezpochyby patří k největším klenotům československé kinematografie, ale mě prostě přijde, že ten film strašně zestárl a například moje generace (Y) si to už prostě nemá šanci tolik užít. Spíše film slouží jako doplnění maturitní četby. Každopádně musím zmínit parádní režisérskou práci společně s obsazením, kde vyniká Josef Somr, coby výpravčí Hubička. Čisté 3* ()

Uškudasket

Pod taktovkou Jiřího Menzla vznikla příjemná podívaná o poněkud nešťastných letech jednoho mladého muže.Film na mě sice silně zapůsobil, ale ubíjejícího pocitu z chvílemi prázdného děje se zbavit neumím. ()

grerar

Nedovedl jsem si představit Václava Neckáře ve vážné roli, natož, že ji zahraje tak dobře. Ale skutečně, povedlo se mu to. Až na několik malých drobností, které mi nějak nepřišly k chuti (ateliérové scény) hodnotím stupněm nejvyšším. 5* alias 90%. ()

laserr

Původně jsem tomu dával 2*, ale postupem času jsem usoudil, že ta druhá byla kvůli tomu Oscaru a to by zkrátka nebylo fér. Nudil jsem se po celou dobu filmu, chybělo jediné místo, kde bych si oddychl a na chvíli se zesmál, nebo projevil jakýkoliv jiný zájem a nikdo mi nevymluví, že když jsem se na tento film díval já, tak měl stopáž minimálně(a to zdůrazňuji) 2 hodiny. Přestože se mi líbil civilní výkon Vaška Neckáře i s gustem zahraný proutník pana Somra, tak nemohu jinak. Oblíbenost Menzlových adaptací Hrabalových děl pro mě zůstane navždy velká záhada. ()

Caesar1993

Moc nechápu, za co to dostalo toho Oscara, mně připadalo, že je to moc zdlouavé, děj by se dal smrsknout do mnohem kratšího filmu. Než se děj dostane k další scéně, scéna předchozí začne nudit-3,5*. ()

Darth Vader

Popravdě byl jsem celkem zklamanej. Hrabalův osobitý humor je zde jen jako zákusek a hlavní chod se opozdil v kuchyni tak, že jsem raději odešel. No nevím je tam pár určitě zajímavých pasáží a má to i skryté myšlenky, ale knížka se mi líbila víc:) takže, že jsem hodnej 4* ()

Saur.us

Obrovská klasika, která je podle mě tedy dost přeceňená, což ale neznamená, že je špatná. Cesta mladého Hrmy za uměním sexuálním. ()

hunterDave

Film jako takový nebyl špatný, ale musím poukázat na neskutečně posranej závěr. Nevím proč se film zrovna v tomto okamžiku nedržel knihy. Bohužel závěr filmu a pointa je asi nejdůležitější část snímku. Takže dávám chabých 60% za zabitý potenciál. ()

zdeny99

Podle mě jsou Ostře sledované vlaky jedním z nejvíce nadhodnocených filmů. Na můj vkus je to až moc poetické a tím i nudné. Takřka nic se tam stále neděje, jen se tam tak prazvláštně Hrabalovsky rozmlouvá a Menzel tomu dodává tu svoji starodávnou porci skryté erotiky, kterou ovšem musíte opravdu hledat v nepatrných záběrech. Z celýho filmu tam byly jen dvě dobré scény. A to když si ta stará bába stěžovala, že ten vlakař porazítkoval zadek její vnučce a pak ta poslední - vyhození vlaku do vzduchu. Přesto je pořád lepší než kniha, která byla pro mě největším literárním zklamáním. [20244. hodnocení, 424. komentář, 83%, 694. nejlepší film] ()

Kochanski

Jistě zasloužený Oscar! V. Neckář v životní roli! Josef Somr je chlípně dokonalý!!!! Kanape! Pískání! Řezání žil ve vaně! Rady od doktora! Razítka! Konec... tolik scén mi navždy vstoupilo do duše! Snímku nic nechybí, proto je to světová klasika!! ()

HH

Dokonale černá komedie. Skvělé figurky (např. Vlastimil Brodský a jeho "Protože abchom se všichni měli dobře" či "Češi jsou smějící se bestie", nebo malinkatá němá rolička Jiřího Kodeta v roli esesmana, či Pavla Landovského u soudu...) Dal bych i víc hvězdiček, ale nejde to:-) ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr