Film režiséra Vladimíra Michálka je postmodernistickou vizí nedokončeného románu Franze Kafky "Nezvěstný". Do Ameriky počátku 20. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech (M. Dejdar). Jeho strýc (J. Lábus) je nejbohatší muž Ameriky. Synovce přijme jako vlastního syna za podmínky absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, mladý muž neobstojí. Je strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu nastaví svoji druhou tvář – stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Filmová vize mu však jistou naději poskytne. (Česká televize)

Dejv23

Nepochopitelně nedoceněnej film, pro mě asi nejlepší český porevoluční dílo. Dneska už se bohužel do tak originálních věcí nikdo nepouští. Michálek vsadil na prvek překvapení, což mu vyšlo dokonale. Dejdar, Lábus, Kaiser...všechno komediální herci, ale tady parádně zvládli vážný role. Kafkovská atmosféra je úžasně vystižená, příběh lehce upravenej, což ale vůbec není na škodu. Při závěrečný scéně s hudbou od Lucie mi běhá mráz po zádech. Navíc jako bonus krásná Kateřina Kozáková v roli Terezy. ()

strpozdiv

Amerika je film a země plná protikladů. Herecké výkony jsou někde vyloženě trapný, jinde přesvědčivý. Výtvarná stylizace je skoro přetažená k tuposti, ale dodává příběhu správnou atmosféru chladu a odtažitosti cizího prostředí. Rozpaků spoustu, ale jako český TV film beru. ()

vhorky

Špatné herecké výkony, velmi amatérská dekorace, dialogy zněly někdy velmi nelogicky. Celý film bych hodnotil jako odpad, pokud by v něm nebyla použita hudba od skupiny Lucie. ()

KingBoss

Toto dílo na mě nepůsobilo jako film, ale jako výborně zahrané divadelní představení ve výtečných kulisách. Martin Dejdar zahrál svou hlavní roli famózně, Jiří Lábus stejně jako Jiří Schmitzer podali skvělý výkon ve svých vedlejších rolích, za povšimnutí stojí také menší rolička Oldřicha Kaisera. Pro mě je to nejodvážnější a nejatmosféričtější film po roce 89. Resumé je jasné, dávám 5 hvězd za herecké výkony, atmosféru, hudbu a odvahu. ()

indy_2010

Film AMERIKA není pro každého diváka, ale mě opět nadchnul zpracováním. Jen prvních 12 minut je nezáživných, těžko věřit, že se film stane pro diváka překvapující ba dokonce třeba hodnotným. To jediné mohu filmu vytknout. ()

Milonak

Kafka je moc těžký na zfilmování a ačkoliv se to ani v tomto filmu ne úplně podařilo, já jsem byl mile překvapen. Zvláštně, tak trochu ojediněle natočený film a i když mně chvílemi některé z hereckých výkonů začaly připomínat TV Nova (respektive úroveň vystupujících na jejích estrádách) a občas to působilo toporně, tak to udrželo moji pozornost až do konce. Slušné herecké výkony, velice se mně líbilo, jakým způsobem ztvárnil strýce Jiří Lábus - ani nevím proč, ale kdykoliv se objevil na scéně, tak mě z něj mrazilo. Spokojenost: 77%. ()

GrooteLulu

..o strastech a spletitých cestách Nové doby, v nové době 90.let v česku.... pamatuji si ten pocit v mozku, kdy jako děcko, jsem očekával nový český megafilm s Lábusem a Dejdarem, jak jsem je doposavaď neznal, protože už to nebyl Rumburak a parodér Mrazíka.... každá postava je jak z Batmana.. a na koncertu jsem si vyřval hlas u "pápápá" ()

zeyer

I když z Kafky jen určitá inspirace, duch Kafky v tom byl. Umělé a odlidštěné prostředí, ve kterém se člověk stává obětí vnějších okolností. Je mu svěřen úkol, aniž by byla šance ho řádně splnit. Ztracenost Karla Rossmanna odpovídá ztracenosti dnešních mladých lidí - okolí ho táhne ke dnu, chce nahoru, nahoře je poklop, když už leze ven, někdo ho kopne dolů a poklop zatáhne. A přitom to ve výsledku nepůsobilo depresivně, naděje prosvítala. Považuji ten film za Gesamtkunstwerk ve smyslu jedinečnosti - dílo má rozpoznatelnost (Wiedererkennungswert), ať už jde o hudbu, výtvarnou stránku, hlavní představitele. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna