Květ mého tajemství

Fleur de mon secret, La

Úspech môjho tajomstva

The Flower of My Secret

Španělsko / Francie, 1995, 103 min

Úspěšná kariéra spisovatelky, lukrativní smlouva s nakladatelem, pseudonym Amanda Gris zaručující absolutní soukromí a milovaný manžel. Co víc si žena středního věku může přát? Snad jen kdyby manžel nebyl tak často a dlouho pryč. Kdoví proč, ale najednou se její proslule optimistické a sladkobolné náměty začínají barvit dočerna. Jakkoliv se příběh zdá reálný, v podání Pedra Almodóvara dostane i ta nejvšednější historka jedinečné rysy, avšak ani přes to mě film nijak neuchvátil, zdál se mi natahovaný, kde jen to šlo.(5.2.2006)

Před lety to byl první film, který jsem od Almodóvara viděl a nijak zvlášť se mě nedotknul. Teď jsem se na něj podíval s větší znalostí toho, co Almodóvar obnáší a výsledek je o dost lepší. Ne, že by to byl v mistrově filmografii zrovna zářivý klenot, ale svojí působivost určitě má. Tradiční směs dramatu a grotesky je tu uměřenější, dějové zákruty nejsou tak ztřeštěné, přesto ale zaujmou a dokážou vtáhnout diváka do osudu hlavní hrdinky hledající sama v sobě sílu a odhodlání bojovat s bolestmi a těžkostmi života, kterým se doposud vyhýbala nebo je jen trpně snášela. Pobaví narážka na budoucí námět filmu Volver.(16.1.2011)

Můj vpořadí šestý Almodóvar. Pedro mi opět dokázal, že jemu postačí chopit se směšně banálního námětu o mezilidských vztazích a ten později pod perem v jeho ruce rozkvete ve skvostný film. Režii pak podřizuje především vystižení citu, zdání skutečnosti a nemalou měrou své osobité poetice. Pozorný divák si nemůže nevšimnout třešničky v podobě jasné narážky na v té době ještě zdaleka nerealizovaný Volver jako zápletku románu hlavní hrdinky - Leo. Přes všechny klady u mě Květ mého tajemství nedosáhl vrcholů pozdější Almodóvarovy tvorby v čele s Mluv s ní.(29.11.2007)

Film o partnerských problémech ženy, ke kterému si stále nedokážu najít tu správnou cestu. Lea Macías (Marisa Paredes) touží po životě, jaký ztvárňujeve ve svých zamilovaných románech pro ženy, které vydává pod přezdívkou Amanda Gris. Je trochu pokrytecká, protože odsuzuje takový styl románů. Je sobecká ve své lásce, když svého muže Paca (Imanol Arias) chce jen a jen pro sebe a aby ji stále a stále dokola vyznával lásku a žil jen pro ni. Její nenasytnost a vzteklost při každém náznaku neochoty se jí podřídit, ale vyhání jejího manžela do náruče její kamarádky, psycholožky Betty (Carme Elias). A tak se Lea utápí ve své beznaději, přes kterou se musí dostat a nakonec dostává přes vydavatele novin El Pais Ángela (Juan Echanove). Trochu umění v podobě tance tam přidává Leina hospodyně Blanca (Manuela Vargas) se svým synem Antoniem (Joaquín Cortés). Trochu humoru a půvabné nadsázky tam vnáší Leina matka (Chus Lampreave), která se stále hašteří se svojí další dcerou Rosou (Rossy de Palma). Film o ženě, která zná rozdíl mezi realitou a romantikou z růžové knihovny, ale která právě tuto romantiku neustále požaduje v realitě, což ji přivádí až na okraj sebezhroucení. Snad by se dalo říci, že absence vrcholné romantiky, ve které si muž všímá pouze té ženy, v normálním životě, ji nutí psát o ní romány.(27.2.2010)

U Pedra Almodovara platí "čím starší tým lepší". Všetko o mojej matke, Zlá výchova a najmä Hovor s ňou sú filmy, vďaka ktorým dávam pred Almodovarom svoj skalp dolu. Jeho staršie filmy sú samozrejme tiež viac než dobré, ale nedosahujú kvalít tých posledných. To platí aj o Úspechu môjho tajomstva. Typický autorov štýl a postavy (ktorých tváre sú dobre známe z ďalších jeho filmov), charakteristická farebnosť obrazu (ako vždy oranžová dominuje)...Film hodnotný po umeleckej stránke, ktorému ani z formálneho hladiska nie je čo vytknúť ...(1.2.2006)