Dokonalá lež

• Kanada

• Austrálie

Drama / Krimi

USA, 2019, 109 min

Většinu filmu jsem váhala, do jakého žánru bych ho zařadila. Tvářilo se to jako komedie, sem tam romantika. Ale objevily se i momenty dramatické, až tragického rázu. Proto jsem byla stále na rozpacích, co se z toho vyklube. Helen Mirren a Ian McKellen tvořili velice vyrovnanou dvojici, strašně hezky jim to spolu před kamerou klapalo. Oba léty ostřílení herečtí profesionálové, kterým uvěříte cokoliv. Neuvěřitelné, jak je Helen Mirren i v takovém věku stále vitální a krásná ženská. Kamera, kulisy, kostýmy, vše bylo poctivé a s citem zvolené. Scénář mě celou dobu sledování nechával na vážkách, kdo koho nakonec obelstí. A nutno uznat, že atmosféra se úžasně budovala, až dosáhla pořádně husté konzistence, že se Vám až tají dech. Od filmu jsem nečekala raději nic, jen dobré herecké výkony, ale nakonec mi Dokonalá lež dala mnohem víc. A především úžasný zážistek a překvapivé filmové uspokojení.(11.1.2020)

Dokonalá lož stojí na hereckých výkonoch McKellena a Mirren. Je to otrepaná fráza, ale ak by som si pri stvárnení týchto postáv a pri tomto inak nijak výnimočnom scenári predstavil čo i len menej špičkových hercov, mohol z toho byť iba tuctový mindfuck triler. Našťastie sa tak nestalo a my sledujeme na plátne perfektnú kombináciu romantickej drámy, revenge trileru a psychologickej štúdie dvoch starých ľudí, ktorí si toho prežili v živote skutočne dosť a chceli by ísť do hrobu ako-tak vyrovnaní sami so sebou, respektíve ešte viac prachatí. Neustále budete premýšľať, aké pocity cítite k Royovi a to aj napriek všetkým svinstvám, akých sa dopustil. Je to samozrejme zásluha McKellena, ale nejde o ten typ "rošťáckej" postavy, ktorú máte aj napriek nedostatkom radi, tu sa kope vážnejšia liga.(14.11.2019)

(MOŽNÉ SPOILERY!) Dokonalá lež se zpočátku tváří sice jako drama o zkušeném podvodníkovi a jeho nic netušící oběti, avšak v průběhu děje začíná člověku pomalu docházet, že všechno není až zase tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát, a že má divák tu čest s mrazivým thrillerem, kterému dominují herecké výkony Iana McKellena a Helen Mirren, kteří se svých rolí zhostili na výbornou. Lež má krátké nohy a hrajete-li s někým hru na kočku a myš, tak si musíte dávat bacha, abyste byli stále tím dominantním tvorem.(4.1.2020)

Pamatuju si jak šlo ještě v pár okruzích pár měsíců nazpátek o oscarového favorita. Drama v režii Billa Condona s Ianem McKellenem a Helen Mirren v hlavních rolích ještě pár měsíců nazpátek tipoval výrazný počet lidí alespoň na nominaci pro McKellena, aktuálně je ale jasné, že film prošuměl a nejen na Oscarech po filmu neštěkl pes. Sluší se ale dodat, že by tomu opravdu nebylo proto, že by byla Dokonalá lež špatným filmem. Je jenom nevýrazná a ve finále i dosti průměrná i po téměř stránkách. Ale nejdřív popořadě. Kdo od McKellena i Mirren čeká parádní herecké výkony tak se dočká. Především právě McKellen je zde famózní a jeho role mu dává příležitost se parádně vyřádit. McKellen skvěle dokáže vystřídat polohu milého bezmocného staříka na dravého násilníka co má i přes svůj požehnaný věk žaludek na hodně silné věci. McKellen je tu opravdu boží a na rozdíl od Mirren, která je po téměř celou dobu jen ta oblbovaná panička tu má skutečně vybudovaný potenciál na to se herecky vyřádit a do jisté míry se pro něj pokud vím jedna v kariéře o hereckou výzvu. Jenomže je Mirren pořád boží herečka a tyhle dva herečtí bardi si svoje první interakce v kariéře rozhodně užívají. Dvě herecké legendy spolu nepřekvapivě hodně dobře fungují a je radost na to pohledět. Osobně mám ale strašný problém s celým pozadím scénáře. Bojím se totiž jedné pravděpodobné věci: Knižní předloha Nicholase Searla je podle všeho tlustší, pikantnější a obsahuje více informací než celovečerní zpracování. Scénárista Jeffrey Hatcher se tak musel smířit s faktem, že pravděpodobně do filmu nepůjde dát vše a výsledek je takový jaký je. A nemám z toho moc extra velkou radost. Celou hodinu si vlastně postavy McKellena a Mirren navzájem podkuřují, McKellen je za jejími zády onen podvodník, který kuje pikle a do toho všeho se začíná plést i vnuk Mirrenové Stephen, kterému očividně McKellenův Roy po chuti nepřišel. Tohle je zcela konstrukce první hodiny a nemělo být jít o spoiler páč takový je zhruba nástin v traileru. To k čemu ale dojde v následujících zbývajících téměř 50 minutách, jak mi tvůrci najednou začnou sázet jeden zvrat za druhým a nakonec to celé dojde k onomu podivnému finále.... Já fakt nevím! Nerad sázím klišoidní větu "takhle se adaptace nedělá" zvláště když jsem předlohu nečetl, nicméně si stojím za tím, že v knize je celá Royova zločinná minulost, charakter Beth a dalších pár drobností rozepsáno dozajista lépe. Dost možná. Jakmile ale začnu ignorovat fakt, že vůbec nějaká předloha existovala, zbyde mi slušně budovaná hodina, která sice těží především z vzájemného podkuřování dvou hereckých bardů a faktu, že jsou ti dva prostě super, rozhodně ale dokáží vše prodat a i vše kolem jakž takž funguje a pak dorazí druhá polovina, která do jisté míry zahrabává pár slušných náběhů na rozuzlení. To co dorazí na konci možná nečekáte, někdy je přece jen možná lepší než šokovat udělat funkční konec. Po řemeslné stránce Dokonalá lež krásně vypadá, v několika zvukových efektech jsem si fakt rochnil a hudba Cartella Burwella do atmosféry většinou sedí jak prdel na hrnec. A je to ve finále to poslední čím vlastně můžu tenhle film nějak chválit. Ideální film na vypnutí mozku a slintání nad hereckým koncertem dvou úžasných protagonistů. Vypněte mozek a ignorujte tím fakt, že ten film vlastně nikam nespěje a nemá dějové tempo a oceňte ucházející řemeslnou práci. The Good Liar/Dokonalá lež není dokonalý film, ve finále je to ale vlastně celkem good film.....(15.1.2020)

Slabší čtyři hvězdy; poměrně dlouho je to dosti zábavné (v rámci v tu chvíli předvídatelného žánru), ale s přibývajícím časem to nabývá stále více temných (závažných) odstínů, přičemž současně přibývá řada (vždy alespoň chvíli dopředu avizovaných) twistů. SPOILER: Dalo by se říci, že je to heist moovie se závažným historicko-společenským podtónem, což je kombinace, u které si ani den po zhlédnutí nejsem jistý, že je příliš nosná, jakkoli musím ocenit jistou míru originality příběhu (který nicméně musím tak jako tak hodnotit jako přehnaně překombinovaný s povzdechem, že méně by bylo více). Viděno v kině.(9.1.2020)

• - Jméno autora Nicholas Searle je prý pseudonym chlápka, který kdysi pracoval pro státní bezpečnostní složky, než v roce 2011 odešel do důchodu a dal se na psaní. Dokonalá lež je jeho debut, který vypiloval v průběhu online kurzu literární agentury Curtis Brown Creative. Ta pak zařídila, že se o text na podzim 2015 porvaly nakladatelské giganty. (Petr.Kocfeld)