Vlastníci

Vlastníci

Komedie / Drama

Česko, 2019, 97 min

Co se zprvu zdá jako lehká konverzační komedie, začne v průběhu nabírat spíše dramatický tón. Na Vlastnících je hodně cítit, že šlo původně o divadelní hru, protože jdou postavy někdy přes čáru přirozeného a posouvají se na hranici karikatur. S tím ale člověk tak nějak musí počítat předem, že půjde o postupně vyhrocené situace, a že se bude hodně křičet. Každá postava je navíc určitým archetypem - je tu rejpavá drbna, snaživí manželé, zapšklej bolševik nebo pedantka dohlížející na správný průběh schůze. I tohle dává filmu určitý divadelní rozměr, který není nutně na škodu, pokud na něj divák přistoupí. Ale každému tón vyprávění nesedne. Přeci jen se tu víceméně jen mluví a akce je opravdu minimální.(21.11.2019)

Ono je jedno, jestli jde o schůzi společenství vlastníků jednotek nebo zasedání akademického senátu FAMU, je to všude stejně kafkoidně šílený. Tleskám celému hereckému obsazení a hlavně Havelkovi, co v tý jedný malý a ošklivý místnosti dokázal za těch 8 natáčecích dnů natočit. Vtipná, tragická a parádně vygradovaná záležitost.(22.11.2019)

„Plyn byste si měli nechat... na sebevraždu.“ Vlastníci začínají jako lehká a svižná konverzačka, jejíž temné podtóny postupně a poměrně organicky zesílí natolik, že začnou udávat tón vyprávění (byť daný, jestli se nepletu, hlavně tím, o čem a jak se postavy baví, nikoliv proměnou stylu - ale pro ověření bych film musel vidět znovu). Z kina tak budete odcházet spíše s úzkostí než s úlevou. Jde o smělý a v českých žánrovkách poměrně ojedinělý tah. Lépe by fungoval, kdybychom postavy alespoň trochu poznali ještě před schůzí, kdyby byla expozice doladěnější. Takhle mnohé z nich zůstávají pouhými jednorozměrnými a ve své omezenosti nepřesvědčivými komediálními typy, které se nikam neposunou (zejména postavy Havlové a Novotného). S tím, kam by se měl příběh posunovat, je celkově potíž. Na začátku není stanoven žádný cíl, k němuž by děj směřoval. Jediný rámec poskytuje zhruba devadesátiminutové trvání schůze, takže se moc nemáme čeho chytit, čím se nechat vést. Teprve zpětně se jeví, že film řídilo bobtnání nevyřešených křivd a závad z minulosti, dané neschopnosti vést konstruktivní dialog a na něčem se k vícestranné spokojenosti domluvit (dokud se neobjeví někdo, kdo nabídne jednoduché řešení „pro všechny“, sloužící ve skutečnosti zejména jemu samotnému). Přes tyhle výhrady, neefektivní opakování některých vtipů (Malého rozdávání vizitek) a místy špatně odhadnutou hranici, kdy má nekorektní humor vypovědět něco o postavách a kdy jen pobavit diváka, jde o jednu z nejlíp napsaných, obsazených a zahraných českých komediích letošního roku, kterou si časem rád zopakuji. 65%(15.11.2019)

Já jdu taky do plného počtu. Ono je to asi na objektivní čtyři, ale mě se film tak líbil, že v euforii vytahuji známku nejvyšší. Dnešní kinoden jsem završila Vlastníky a užila jsem si je od A-Z. Když jsem v ukázkách viděla (s odpuštěním) "sebranku" , která se na plátně sešla, tušila jsem, že já se asi nudit nebudu. Však to, co se tam strhlo, byla divadelní lahůdka. Film přesně pro mě. Scénář jede jako namydlený blesk, hercům se dialogy sypou přirozeně z úst, bez jakéhokoli zaváhání, bez výrazů, které by působily uměle, scény gradují v ideálním tempu a načasování, prostor dostávají všichni. Prostě smích nahlas, vše známe, vše jsme zažili nebo nás to straší, že to zažijeme. Jiří Havelka natočil výborný film, kterým možná neosloví každého diváka, teenegery na tohle asi neužije, ale nás, kteří o životě se sousedy už něco víme, nás by pobavit mohl. Terezka Nádherná Provdaná- senzační, role na tělo, zbytek taky. Chválím.(21.11.2019)

Tak tu budem možno trochu neobjektívny, ale keďže som sa pri českej komédii takto nenasmial od dôb Kurvahošigutntag, tak dám plný počet. Základom sú výborne napísané hlášky, perfektní herci a dokonca, čo by sme pri takto divadelne ladenom filme nepovedali, aj práca s mizanscénou. Sledovať, čo robia iné postavy počas prehovoru niekoho z nich je veľká zábava. No a ten Lábusov tieň pri prezentácii na stenu nemá chybu, táto scéna musí skultovieť. U nás to síce na bytových schôdzach nevyzerá až tak vyhrotene, ale to je možno dané tým, že tam ako debili musíme stáť vo vchode. Na nejaký tvrdý chlast od suseda musím skrátka zabudnúť.(14.11.2019)

• - „Na paní Havlovou jsem myslel v jiné roli, měla obsadit paní Procházkovou, kterou si nakonec zahrála Pavla Tomicová, ale ona mi říkala, ať z ní hlavně zase neděláme baronku,“ prohlásil režisér Jiří Havelka. (Bioscop)

• - Režisér a scenárista Jiří Havelka vycházel z vlastních zážitků z podobných schůzí. [Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz] (Bioscop)

• - Natáčení probíhalo převážně v jednom z domů v pražských Holešovicích. Natáčelo se 8 dní. [Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz] (Bioscop)