Vlastníci

Vlastníci

Komedie / Drama

Česko, 2019, 97 min

Pre toto by som nikdy nebýval v bytovom dome kde keď sa nájde už jediný debil tak tým trpia ostatný, bývať v baráku je proste o hovne, stačí ožran, úsporochtivý dôchodca, dementné decko, susedia ktorý svietia a otvárajú šufle do 2 hodiny rána alebo to odporné venčenie psov takže sa výťah nezastaví, no a máte ozaj ukážkové bývanie, a tie dementné schôdze jedna hrôza, poznám prípad kde si zo 6 vchodov spadajúc pod jeden blok dali výťah spraviť 4 a tie 2 posledné nie kôli úsporochtivým debilom, no samozrejme že v nich teraz ľudia trpia a môžu sa srať s nákupmi až na 4 poschodie, taký byt je aj minimálna šanca že predajú, ako prídem z práce a mám sa srať s nákupom, kufrom alebo vecmi na renováciu bytu po schodoch, no sral by som nato ukážkovo, ďalej susedia ktorý snoria/ňúrajú čo robia iný, veď ani ten sex sa nedá v bytovom dome užiť, každý načúva, och či som rád že bývam v rodinnom dome, môj pozemok môj hrad, neotravujú ma všelijaký cigáni s vankúšmi, kecačky a nevraživé pohľady susedou, debilné deti, drogy v pivniciach a tiež bordel v spoločných priestoroch, bývanie v bytovom bloku proste nemá žiadnu cenu, za 140 000€ kúpiť dvojizbák je čistá samovražda.(18.11.2019)

„Plyn byste si měli nechat... na sebevraždu.“ Vlastníci začínají jako lehká a svižná konverzačka, jejíž temné podtóny postupně a poměrně organicky zesílí natolik, že začnou udávat tón vyprávění (byť daný, jestli se nepletu, hlavně tím, o čem a jak se postavy baví, nikoliv proměnou stylu - ale pro ověření bych film musel vidět znovu). Z kina tak budete odcházet spíše s úzkostí než s úlevou. Jde o smělý a v českých žánrovkách poměrně ojedinělý tah. Lépe by fungoval, kdybychom postavy alespoň trochu poznali ještě před schůzí, kdyby byla expozice doladěnější. Takhle mnohé z nich zůstávají pouhými jednorozměrnými a ve své omezenosti nepřesvědčivými komediálními typy, které se nikam neposunou (zejména postavy Havlové a Novotného). S tím, kam by se měl příběh posunovat, je celkově potíž. Na začátku není stanoven žádný cíl, k němuž by děj směřoval. Jediný rámec poskytuje zhruba devadesátiminutové trvání schůze, takže se moc nemáme čeho chytit, čím se nechat vést. Teprve zpětně se jeví, že film řídilo bobtnání nevyřešených křivd a závad z minulosti, dané neschopnosti vést konstruktivní dialog a na něčem se k vícestranné spokojenosti domluvit (dokud se neobjeví někdo, kdo nabídne jednoduché řešení „pro všechny“, sloužící ve skutečnosti zejména jemu samotnému). Přes tyhle výhrady, neefektivní opakování některých vtipů (Malého rozdávání vizitek) a místy špatně odhadnutou hranici, kdy má nekorektní humor vypovědět něco o postavách a kdy jen pobavit diváka, jde o jednu z nejlíp napsaných, obsazených a zahraných českých komediích letošního roku, kterou si časem rád zopakuji. 65%(15.11.2019)

Tak tu budem možno trochu neobjektívny, ale keďže som sa pri českej komédii takto nenasmial od dôb Kurvahošigutntag, tak dám plný počet. Základom sú výborne napísané hlášky, perfektní herci a dokonca, čo by sme pri takto divadelne ladenom filme nepovedali, aj práca s mizanscénou. Sledovať, čo robia iné postavy počas prehovoru niekoho z nich je veľká zábava. No a ten Lábusov tieň pri prezentácii na stenu nemá chybu, táto scéna musí skultovieť. U nás to síce na bytových schôdzach nevyzerá až tak vyhrotene, ale to je možno dané tým, že tam ako debili musíme stáť vo vchode. Na nejaký tvrdý chlast od suseda musím skrátka zabudnúť.(14.11.2019)

Skvělý scénář a podle něj jde potom všechno jako po másle: zapomínáte, že hrají výborní herci, protože jste vcucnuti do děje a najednou se nestačíte divit, že jste vlastně na schůzi mezi vlastníky, kteří jsou směšní, zábavní, vychytralí, ale bez jakéhokoliv pocitu solidarity. Jsme takoví, říkáte si? Kéž by se u toho filmu lidé nejen bavili, ale také chytli za nos. Bravo scénáři, režii, hercům, kameře, hudbě, kostýmům. Velmi povedený film.(15.11.2019)

• sharka.68

Neskutečně se po shlédnutí ukázky, těším do kina...řezala jsem se už při ní, taky jsem jeden čas byla předsedkyní SVJ...díky, už nechci..ale jednoho potěší,že je to jinde "i horší" a přesto je úžasný,jak se u toho lidi dokážou bavit a najít si tam to svý...a doufám, že se v tom i spousta lidí pozná a zamyslí se nad tím, jestli nezpůsobuje svým sousedům a dalším vlastníkům, svými postoji,"peklíčko na zemi".(19.11.2019)

• - Natáčení probíhalo převážně v jednom z domů v pražských Holešovicích. [Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz] (Bioscop)

• - „Iniciativní. To je přesné. Jirka Havelka mi nabízel jinou roli, ale já jsem měla chuť si v lehké karikatuře vyhrát s paní Horvátovou, která mi připomínala jednu osůbku. Lehce nic nechápající, a přitom do všeho strkající nos,“ prohlásila Dagmar Havlová o své roli. (Bioscop)

• - „Poprvé po hodně dlouhé době jsem se smála od začátku do konce. A poprvé po dlouhé době jsem se rozhodla okamžitě nabídku přijmout,“ prohlásila Dagmar Havlová po přetčení scénaře. (Bioscop)