Vlastníci

Vlastníci

Komedie / Drama

Česko, 2019, 97 min

Kdo se někdy účastnil shromáždění vlastníků, může určitě potvrdit, že většinou je to spíš drama než komedie, což bohužel platí také o tomto filmu, který ve své snaze ukázat absurdnost panující dnes často sousedským vztahům zachází až příliš do krajnosti, čímž ztrácí jak na humoru, tak i na uvěřitelnosti jednání postav. 65 %(7.12.2019)

KINO BENEŠOV - Hodně jsem se na film těšil, jelikož prognózy byly nad očekávání dobré a navíc jsem také vlastník, takže vím, jak probíhají domovní schůze. Prvních 20 minut bylo na pohodu, člověk se bavil a postupně se seznamoval se všemi postavami. Ale po cca půl hodině ou ha...Humor se už vytrácel a začalo to nudit. Snad jen David Novotný mě bavil po celou dobu. Čekal jsem tedy mnohem více. Dám tomu určitě šanci ještě jednou, třeba mě to na podruhé přesvědčí a já se s momentálními 82 % budu ztotožňovat. Za mě zatím 65%.(24.11.2019)

Komedie, která postupně stále více hořkne. Scénář by potřeboval trochu obrousit a možná přidat na rafinovanosti. U herců jsem si nebyl jistý, jestli mi vadí jejich divadelní afektovanost, nebo se mi líbí, že působí amatérsky a civilně. A bylo by hezké, kdyby měly postavy víc než jeden rozměr a na konci všichni nezmagořili. Zbytek je ovšem perfektní. Dokonce nedodám ani tradiční "na poměry české kinematografie", protože Vlastníci se z běžné produkce vymykají. Top kvalita je pochopitelně pořád někde jinde a takové Le Prénom, nebo rovnou Hoří, má panenko, je ve všech mysllitelných ohledech lepší. Můžeme být ale rádi, že film hraje stejnou ligu. Nejlepší český film roku a spolu s Pásky z Nagana asi nejlepší česká věc zvolna končící dekády.(1.12.2019)

Super počin. Na české poměry vytvořit takovou konverzačku, to chce odvahu a skvělé herce. Musím říct, že se mi už dlouho nestalo, abych se smál v kině nahlas a opakovaně. A u české komedie snad naposled Pelíšky. Ale proč vlastně jen 4*? Protože jsem z kina odcházel se stejnými rozpaky, s kterými jsem tak vešel. Celých krásných 90 minut je zabitých těmi posledními 7 minutami. Nemám rád nijaké konce, mám rád, když mi režisér naservíruje svoji vizi, s kterou mohu nebo nemusím souhlasit. Ale tohle, to bylo fakt shit.(22.11.2019)

Původní Havelkova divadelní hra vzbudila zájem už při svém jevištním uvedení – prostředí, v němž se divák ocitá, není neznámé, ale naopak, zná jej každý, kdo se někdy podobné schůze zúčastnil na vlastní kůži. Obskurní společenství lidí, potácející se v žabomyších konfliktech, vyvolává salvy smíchu i tam, kde se dostává na samou dřeň zásadních společenských, etických i morálních ohledů. Havelka zámerně podtrhl satirické vyznění celé komedie; jeho humor ovšem není samoúčelný, v mnohém stále připomíná, kam až sahá bezbřehá lidská hloupost a omezenost – v tomto ohledu lze ospravedlnit výskyt některých postav, jejichž charakterová vyhraněnost nabývá téměř karikaturních rozměrů (Havlová, Tomicová). Každý z protagonistů má ovšem pečlivě načrtnutý základ, který prostřednictvím vynikajících herců ožívá v detailně propracovaných studiích; všechna ta mistrovská sóla plná energie a emocí jsou výslednicí dokonalé herecké souhry, která v Havelkově komedii panuje od prvních okamžiků. Kontrast k ubohosti a malosti zobrazovaného tvoří vznešená hudba, v tomto případě barokní tóny Jana Dismase Zelenky, což vyniká zvláště ve zpomalených sekvencích, které umožňují jakousi sondu do duší neshodnuvších se oponentů. Po delší době byla zásluhou Vlastníků rozčeřena stojatá hladina tuzemských filmových vod a nejeden divák zase našel důvod vyrazit do kina na český film, v což už se skoro přestávalo doufat. Jen tak dál.(6.1.2020)

• - Předpremiéra filmu proběhla v jihlavském kině Dukla. Z Jihlavy pochází autor a režisér filmu Jiří Havelka. (Dizzy15)

• - „Iniciativní. To je přesné. Jirka Havelka mi nabízel jinou roli, ale já jsem měla chuť si v lehké karikatuře vyhrát s paní Horvátovou, která mi připomínala jednu osůbku. Lehce nic nechápající, a přitom do všeho strkající nos,“ prohlásila Dagmar Havlová o své roli. (Bioscop)

• - Natáčení probíhalo převážně v jednom z domů v pražských Holešovicích. Natáčelo se 8 dní. [Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz] (Bioscop)