Vlastníci

Vlastníci

Komedie / Drama

Česko, 2019, 97 min

Film je v kinech týden. Když jsem ve čtvrtek přemýšlela, na co půjdu, cestou do práce jsem poslouchala recenzi jakéhosi zhrzeného novináře (jméno netuším), který poplival Vlastníky tak, že jsem až valila oči. Nudné, nicneříkající, nezábavné, protivné, v kině se tomu filmu obloukem vyhnout. Ale jelikož jsem dáma s vlastním názorem, šla jsem. Něco vám povím, ten novinář byl vůl. Zapšklý, nevyzrálý a zřejmě se chtěl akorát pomstít někomu, kdo mu nestrčil pár stovek do kapsy, aby chválil. Novináři jsou velmi úplatní, ale že jsou bez názoru, to je překvápko... Film je moc fajn. České komedie posleních asi deset let nestojí za moc. Najdou se světlejší výjimky a zářící skvosty, ale není to pravidlem. Koncept dvanácti rozhněvaných mužů se může někomu zdát velmi statický, ale když se vytříbí dialogy, funguje to. Nevím, jestli doporučuji jít do kina, ale rozhodně si počkejte, až se na to budete moct podívat z pohodlí domova a udělejte si na film čas, stojí za to.(28.11.2019)

Po skutočne dlhom čase som dnes vyrazila do kina na (prevažne) komédiu. Českú. A myslím, že môžem prehlásiť, že konečne po dllhom čase vznikla komédia, za ktorú sa netreba hanbiť a ktorá je aj vtipná. Lebo ten humor je pri komédiách celkom podstatný. Aj v tomto prípade tu máme zopár vtipov, ktoré sa vždy po určitej minutáži do deja únavne vracajú a zbytočným opakovaním strácajú na hodnote. Že menej je niekedy viac treba občas našim a českým tvorcom asi častejšie pripomínať. ALE, naproti tomu tu máme celkom slušné herecké výkony, dobrý scenár a scénky ako vytrhnuté zo života. Občas síce pripomínajú grotesku, no ale tak to miestami medzi ľuďmi vyzerá, keď sa potrebujú na niečom dohodnúť. Predstavte si obyčajnú schôdzu bytov, na ktorej sa stretnú ich vlastníci. Prvotným záujmom (aspoň u niektorých z nich) je zachrániť schátralý stav domu, navrhnúť možné riešenia a dopracovať sa k nejakému výsledku. No každý sme nejaký a jeden si zakladá na striktnom dodržiavaní pravidiel, druhý odmieta platiť za výťah, pretože býva na prvom poschodí. Tretí mysľou uviazol kdesi v starom režime a štvrtý vlastný názor ani nemá. Potom sa ku konsenzu ťažko speje. No ako už samotný plagát uvádza, je to komédia pre tých, ktorí to nezažili a dráma pre tých, ktorí tým žijú.(26.11.2019)

Když někde hraje Ramba, je jasný, že to nebude nedobrý. A tady do toho holka šikovná a celá parta jejich kolegů dali všechno. Bylo to tak strašně reálný, až se mi chtělo zakrývat si oči. Tohle znám, tohle jsem slyšela, tohle slýchám často, to je přesně ono, to snad není možný. Takové se mi hlavou honily myšlenky. Atmosféra, ze které se vám chce utéct, ale zároveň chcete víc. Plný počet nedávám proto, že se mi úplně nelíbilo zakončení filmu. A tím nemyslím, jak to dopadlo, ale jakým způsobem to skončilo. Nesedla mi zvolená hudba a posledních zhruba 5 minut ve mně vyvolalo smíšené pocity. Jinak to byla pecka. 4,5*(26.11.2019)

Chodit do kina na nové české filmy považuju - stejně jako koukat na současné české seriály - za nevkusný masochismus/masochistický nevkus, kterému jsem nikdy moc nerozuměl ani neholdoval. Z lidových podívaných mi zalézají varlata do těla a uvnitř pak zoufale křičí, náročnější věci mě málokdy zaujmou a celkově pro mě v českém prostředí ani hercích není žádná přidaná hodnota. Vlastníci mě ale do kina vytáhli a nebylo to kvůli humoru, protože v trajleru jsem žádný nepostřehl - šel jsem na drama, které mohlo být potenciálně hodně nepříjemné. Jsem totiž veskrze otevřený, pozitivní a racionální člověk, který věří, že jsme lidi a vždycky se nějak dohodneme, že jo (a když to s někým nejde, tak dostane deku, nebo prostě zmizí, že jo) a nedělá mi moc dobře koukat na lidi, co se spolu domluvit neumí. Jenže mě zase zajímá, proč se spolu domluvit neumí. Ale konečně k filmu - šlape slušně jako komorní konverzační drama i jako komedie, byť bych se obešel bez všech running jokeů, což by znamenalo, že by film přišel o asi půlku vtipů. Taky postavy by mohly být míň karikaturní... Ale závěr byl krásně strašidelný.(3.12.2019)

Uplynulo 20 let od Pelíšků, což pro mě byla dosud poslední kvalitní česká komedie (mluvím čistě za sebe, ne za jiné diváky). Nevěřil jsem, že tohle někdy řeknu, ale konečně jsem se dočkal další dobré komedie, která byla natočena u nás. Dobré na tom celém je, že to funguje a mnozí z nás by se v tom dokázali ztotožnit. Mě se v tom úplně zrdcadlí naše schůze veřejného zastupitelstva, kdy je průběh diskuzí velmi podobný. Celý herecký ansábl do filmu přináší opravdu hodně. Když člověk doufá, že už se přestane smát, tak se objeví něco nového, co donutí ve smíchu pokračovat, ať už to Pavla Tomicová se svými nájemníky, Jiří Lábus se svými homo narážkami, nebo David Novotný a jeho nekonečné slazení bábovky. Celému filmu nic nechybí, určitě se nebudu bránit tomu jej vidět znovu. Jedinou výtku bych měl k tomu, že si tvůrci trošku neohlídali posloupnost scén. Hodně je to vidět právě u Davida Novotného, kdy v jedné scéně sype cukr na celý talíř, v další scéně teprve po talíři a cukřence sahá, ale o 3 vteřiny dále je cukřenka na svém místě a bábovka neposypaná.(2.12.2019)

• - „Poprvé po hodně dlouhé době jsem se smála od začátku do konce. A poprvé po dlouhé době jsem se rozhodla okamžitě nabídku přijmout,“ prohlásila Dagmar Havlová po přetčení scénaře. (Bioscop)

• - „Na paní Havlovou jsem myslel v jiné roli, měla obsadit paní Procházkovou, kterou si nakonec zahrála Pavla Tomicová, ale ona mi říkala, ať z ní hlavně zase neděláme baronku,“ prohlásil režisér Jiří Havelka. (Bioscop)

• - Natáčení probíhalo převážně v jednom z domů v pražských Holešovicích. Natáčelo se 8 dní. [Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz] (Bioscop)