Leaving Neverland

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Režie:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karel III. (a.z.) (více)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

zolo

Bylo, nebylo... těžko říct. Ale poslední čtvrtina filmu náramně zapadá do kontextu dnešní hysterie proti všem těch ...filiím. Závěrečné slzy "postižených dětí" spíš vyvolávají úsměv. Z dnešního pohledu to chlapci vnímají jako "hrůzu", ale když se ukazovali s MJ na pódiu, a nechutně z celé té doby profitovali, tak nešťastně věru nevypadali. Hodnocení dnes už chlapů tehdejších zážitků malých kluků z dnešního pohledu jim zkrátka nevěřím. Cítím za tím vším tu dnešní hysterii a prachy, a zkrátka se nemůžu zbavit pachutě, že pánové podlehli dnešnímu vidění světa, který halasně volá po pálení čarodějnic. Co na tom, že čarodějnice je už 10 let mrtvá - prachy jsou prachy, no ne? ()

mysiouxsie

Došla mi slova. Rodiče těch kluků teda vyhráli titul máma a táta roku..Kdybych já měla jen sebemenší podezření, že by někdo mohl udělat něco podobného mému dítěti, tak ho vlastníma rukama zabiju.. O tom, že Michael Jackson zřejmě zneužíval děti se mluví dvacet let, ale dokument Leaving Neverland má dost důvěryhodnou výpovědní hodnotu..A navíc Wade Robson? Moje náctiletá platonická láska? Je nervyrvoucí vidět tak hezkého a talentovaného chlapa takhle zlomeného..Mám z toho teď dost rozporuplné pocity, jelikož jsem na hudbě Jacksona vyrůstala, ale bojím se, že jestli ještě někdy uslyším Heal the World, tak se pozvracím. ()

Romanstekl

Jednostraně natočený dokument, který ukazuje krále popu z pohledu, proti kterému se již nemůže bránit. Ani já nesoudím, jak to doopravdy bylo, nicméně je spousta fakt, které dokument pravděpodobně záměrně neuvádí, chybí výslechy a rozhovory druhých stran, Jacksonovy rodiny, personálu atd... Po 1. dílu jsem již neměl chuť se ke zbytku vracet, 2.díl byl podstatně zajímavější. Osobně si myslím že pravda může být někde uprostřed, ale to už se jen těžko dnes dozvíme, nechal bych ho spát :-) ()

Nikol10

Michael Jackson byl, je a bude ikonou světového popu. Ač jsem dokument sledovala div ne s otevřenou půsou, nesedí mi na 100 procent ani náhodou. Především to, jak oba dnes již dospělí muži, nepromluvili tenkrát, poněvadž chtěli Jacksona chránit. A ted už ne? I kdyby to byla pravda. Proč s tím vylezli tak náhodou? Jako proč ho obvinili? Proč tedy nehaji jeho památku ? Opravdu se traumata projevila az v dospělosti? A predevsim proc neexisuje jediny dukaz, o tom, ze je tedy MJ zneuzival? V podstatě mi i jejich výpovědi přišli jak pres kopirak. Nemohu říct, ze MJ je bez viny. Ale bohužel již není mezi nami a bránit se nemůže. Těžko říct, zda byl pedofil, duševně nemocný a nebo jen génius s duši dítěte. Každopádně hlavni otázkou je, proč tento dokument vůbec vznikl? A proč měli ti dva muži najednou takovou potřebu to vykřikovat do sveta? Ze by příslib tučného honoráře? 50 procent a především proto, ze je zde výpověď jen z jedné strany a bez důkazů! A něco takového je v podstatě bezpředmětné. Děsim se s čím přijdou příště. Nejdřív pakarnicky Hollywood s Mee too, ted tohle. Příště si najdou v novodobém honu na Čarodějnice koho? ()

Mahowny

Ještě lepší než dokument je následná snaha fanoušků hajit Jacksona. Všichni fanoušci, co tady obhajují Michaela Jacksona jsou pedofilove. :-) Jinak je to ukrutně dlouhé, má to ale spoustu zajímavých archivních záběrů a dává to smysl. Jako otec chápu, jak moc výrazným impulsem k přehodnocení pro ty chlapy bylo narození jejich vlastních dětí. ()

PaulCZE odpad!

Novodobá neobjektivní sračka, která navíc posloužila všem rádoby moralistům a různým svazáčkům, aby se zase snažili někoho vymazat z veřejného života. ()

MyrnaAlec

Že byl MJ divnej, to bylo všem jasný, že BYL pedofil, to je naprosto jasný teď, po výpovědích těch kluků, neprůstřelných a detailních popisech jejich "vztahů". Obdivovaná hvězda si vždycky na rok nějakého kluka oblíbila a pak ho vyměnila za jiného, za aktivní účasti uplacených rodičů. Mediální obraz milovníka všech dětí. V 7mi letech je seznamoval se sexem a pak to kamufloval známými řečmi o spoluvině. Oba zpovídaní protagonisté to nějak přežili, mají rodiny, děti, ale nikdy už nezapomenou. Smutný, silný dokument i jako varování pro zbožštění umělců, kteří ničím jiným nevynikají. MJ se jedné matky vážně zeptal, jestli by mu tam syna na rok nenechala. To už bylo i na ní moc a odmítla to. A odpověď : já vždycky dostanu co chci. Jistě. Money talks. Pro vylepšení svého mediálního obrazu se MJ neváhal ani oženit. I ty děti si pořídil. Naštěstí už zemřel, takže už nemůže zneužívat další. ()

AlexUnited

Kontroverzný dokument, ktorý svojim spôsobom prispieva k polarizácii spoločnosti, keďže vo veľkej miere rozdeľuje ľudí na dve pomerne krajne vyhranené skupiny. Jedna skupina je zhrozená, zhnusená, šokovaná a po zhliadnutí tvrdí, že je to jasné – Jackson bol úchylák a opovrhnutiahodný človek (aj keď sa to vždy tak nejak tušilo ale teraz je to podľa nich už definitívne potvrdené) a v rámci tejto skupiny istá militantne extrémisticky-kaviarenská „progresívna“ časť požaduje dokonca okamžitú cenzúru a zákaz hrania jeho pesničiek, čo sa už aj bohužiaľ niekde deje. Druhá skupina je skeptická, taktiež pobúrená ale z úplne iného dôvodu – odzneným a popísaným obvineniam neverí, odvoláva sa na súdne procesy, ktoré potvrdili Michaelovu nevinu a pýta sa prečo sa údajné obete ozvali až teraz 10 rokov po jeho smrti, čo tým sledujú a tento dokument považuje iba za pošpinenie pamiatky človeka, ktorý sa už nemôže brániť. V rámci tejto skupiny sa nachádza taktiež istá vyhrotenejšia časť a to tvrdé jadro jeho skalných fanúšikov, ktorí by aj v prípade objavenia sa explicitného a nezvrátiteľného dôkazu potvrdzujúceho protiprávne konanie nedali na svoj idol dopustiť a hocijaký aj ten najsilnejší dôkaz by považovali za výmysel a konšpiráciu. Ja z pozície obyčajného diváka, ktorý má len sprostredkované informácie sa neodvážim byť skalopevne presvedčený aká je pravda, aj keď by som sa asi skôr opatrne priklonil k názoru, že výpovede obetí (aj ich rodinných príslušníkov) zneli dôveryhodne a M.J. pravdepodobne nebol celkom normálny človek. I keď na druhej strane máme detailné forenzné vyšetrovanie, ktoré mu nikdy žiaden trestný čin nedokázalo. Môžem teda hodnotiť akurát objektívnu úroveň spracovania dokumentu a tú hodnotím prekvapujúco pozitívne. Keďže som vopred vedel, že celý čas budem iba sledovať dvoch sediacich chlapov, ktorí budú štyri hodiny kecať do kamery, obával som sa že to bude nehorázna nuda. Avšak obavy sa nenaplnili, ich rozprávanie bolo zaujímavé, všetko kvalitne zostrihané, doplnené o dobové fotografie, videá a výpovede ďalších zainteresovaných ľudí. A o relevantnosti a hodnovernosti nech si každý urobí názor sám. Ja nie som žiadny moc veľký fanúšik tvorby Michaela Jacksona, niektoré pesničky má podľa mňa dobré, niektoré mi lezú na nervy, ale kým ešte nie je na blackliste, idem si ja teraz pustiť z jeho diskografie podľa môjho názoru najlepší a najkvalitnejší song – Smooth Criminal. ()

jayman

Silné, veľmi silné - tematicky. Filmársky je to vlastne úplná nuda a nebyť posolstva, neviem prečo by niekto chcel tráviť 4 hodiny svojho života pri hovoriacich hlavách a sugestívnych ilustrákoch v prestrihu, ktoré sú použité tak očividne tendenčne, (sympatický MJ na fotke v pozitívnych momentoch, creepy MJ na fotke pri opise negatívnych) Človek, ktorý viedol interview neurobil tiež vlastne žiadnu prácu, z výsledného zostrihu sa zdá, že ide o plynulý monológ bez doplňujúcich otázok a akéhokoľvek pokusu o konfrontáciu pri sporných momentoch. Ale zopakujem to: význam tohto dokumentu je veľký. Za to dik. ()

iz67

Michael Jackson mi byl a je uplne ukradeny. A je mi vlastne jedno, jestli se nekomu zda svedectvi tech dvou kluku duveryhodne ci ne (a docela by me zajimalo, jak se da natocit neco podobneho, co neni vyhradne postavene jen na neoveritelne vypovedi obeti). Takze pro sebe: ten film pro me neni o MJ. Je o detske bezbranosti, sile, touze byt soucasti pohadky, zavirani oci pred realitou a naslednym bojem o moznost se na sebe podivat do zrcadla. Moc dobry. ()

WeeLass

Musím prostě plný počet. Ne proto, že by se mi to líbilo, ale ten počet nezvratných důkazů mě přiměl uvěřit. Šel jsem do toho s úplně otevřenou myslí, nejsem zaslepený fanoušek, který nepřipustí vůbec nic, a ani jsem neměl už předpojatý názor na tenhle případ. Čtyřhodinový dokument jsem přelouskal téměř v kuse, protože jsem byl celou dobu zděšením přikován k židli. Jak na konci řekla sestra jednoho z obětí, MJ byl talentovaný, úžasný zpěvák, tanečník, superstar, ale také hrozný člověk. ()

hippiesak odpad!

Nedokážu hodnotit... Musím si to nechat projít hlavou. Chtěl jsem po 2-3 hodinách dát odpad, ale dokoukal jsem to celý a chci vidět důkazy, chci slyšet případně další svědectví. Z pohledu filmového je to dokument jako filmové dílo hodno 5 hvězd. Ale pokud je to smyšlené, tak pak si zaslouží hodnocení ODPAD. Jsem fanda, rád bych dal odpad, ale počkám co se díky tomuto dokumentu vyplaví na povrch, zejména důkazy. Ne jen svědectví... Nerad bych nakonec tento dokument ohodnotil jako 5 hvězd, ale pokud to tak v budoucnu budu cítit, tak bych to udělal... EDIT: týden mi toto "dílo" nedalo spát. Googlil jsem, četl, zkoumal články atd... Dávám ODPAD. Důkazy nejsou, soud ho v minulosti zprostil obvinění a nový soud být zkrátka nemůže. Měla by se i ctít presumpce neviny. Těm dvěma borcům nevěřím a přikláním se tedy k FAKE NEWS. Jen se divím, že se pod to podepsalo HBO. To mi hlavu nebere. ()

zdenzo odpad!

HBO ve snaze zvratit tlak Netflixu a dalsich uz zjevne nevi kudykam. Je smutne, ze dnesni #metoo doba nahrava luze a neuznava presumpci neviny a jeste smutnejsi, ze i chytri lide nerozeznaji tendencni dokument. Odsuzovat wonkovsky podivneho a genialniho umelce v jednom bez znalosti vsech faktu (at je pravda ta ci ona) muze opravdu jen tupe stado.. ()

papuchalk

Tenhle dokument je v první řadě vynikající psychologická studie. S těmi lidmi musel dělat ty rozhovory na kameru nějaký terapeut, a ne běžný režisér, protože jinak není možný, že z nich dokázal dostat tak vypointované informace (až na dřeň), a navíc dokonale strukturované. Dokument se nezabývá pouze zneužíváním těch chlapečků, ale také řeší fenomén hvězdy a mocné osobnosti, ke které oběti vzhlížejí a dokonce se jí snaží chránit před zákonem. Podstatná část dokumentu je výpověď rodičů, kteří se snažili k Jacksonovi dostat a využívat jeho přízně, přiznávají tak svou zvrácenou motivaci. Rodiče mají na sobě možná největší díl viny. Další rovina příběhu je o tom, jak skvělý psychologický manipulátor Jackson byl. Velmi zajímavá je taky závěrečná třetina, kdy už sami oběti mají děti, a najednou pro ně to zneužívání dostalo komplet novou perspektivu. Prožívání traumatu vlastně teprve potom naplno začalo. Nejdřív jsem se chtěl jen podívat na úryvky, protože se mi to zdálo moc dlouhé, ale ten případ je tak složitý a provázaný ve všech možných ohledech, že opravdu potřebuje 4 hodiny ve dvou dílech na to, aby podal informace věrohodně a srozumitelně. Je fakt neuvěřitelný, jak si ti lidi nechali převrátit a zničit život, jen aby mohli mít za kamaráda Michaela Jacksona, který jim ještě navíc prznil děti. ()

Parabot

Tento dokument může objektivně posoudit pouze člověk, který má zcela neutrální vztah k osobě Michaela Jacksona. Já to nejsem. Z dnešního pohledu uznávám, že byl výjimečný zpěvák, performer, který se obklopoval fantastickými hudebníky a zvukaři. Ale. Za prvé jako král popu reprezentoval mainstreamovou hudební pop kulturu, která již tehdy byla hrozná, falešná s laciným pozlátkem. A za druhé, vše kolem něj bylo divné. Jeho chození s rouškou, neustálé sahání do rozkroku při vystupování, chování téměř při jakékoli situaci, držení se za ruku s mladými chlapci a v neposlední řadě také jeho zfanatizované fanouškovské jádro, které mělo spíš blíž k nějaké sektě. Tak hysterické groupies neměli snad ani Beatles. Úplně tedy chápu vášně doprovázející uvedení dokumentu. Také bych nebyl nadšený, kdyby někdo sahal na mé hudební ikony. Byť o nich už během aktivní kariéry se většinou vědělo, že jsou to, narkomani, alkoholici a psychicky labilní jedinci, takže extra velký comming out už neočekávám. Ale zpět k Neverlandu. Byť první část je pikantní zejména díky popisováním praktik, které se děly za tichého nepřítomného dozoru autorit, skutečnou sílu dostává až v druhé části, která je o uvědomění reality a vyrovnávání s traumatem. Kdyby diváci odhodili svůj fundamentální jacksonovský postoj, pochopili by, že je extrémně obtížné vyjít s takovým prožitkem ven. S prožitkem, který ve vás neustále hnije a rozleptává za živa. Já nevím, jestli Jackson zneužíval děti či nikoli. Stejně jako nikdo na tomto serveru. Nicméně události popisované v oněch čtyř hodinách mě přijdou uvěřitelnější, podstatně konzistentnější, než oficiální verze. ()

Honzulik

Leaving Neverland - pro mne je to vše podivné a smutné... Jeden z údajně zneužívaných chlapců chtěl být díky Michaelu Jacksonovi režisérem a tento film je možná výsledkem. Film mohl být klidně o 2 hodiny kratší a nic by se nestalo. Vše strašně zdlouhavé, tendenčně emocionální, bez možnosti vyjádření druhé strany... Michael už se ke všemu vyjádřit nemůže, ale v dokumentu mně chybělo více komentářů jeho rodiny a přátel. Největší vinu za všechno přikládám diskutujícím matkám, kterým nic nevadilo a nic netušily pokud se od Michaela kutálely nemalé penízky! Maminkám, kterým pak ve filmu sice ukápla slza, ale můj pocit "jednostrannosti" to nezměnilo... ()

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (více)