Detektivní komedie podle románu Sira A. C. Doyla, napsaná přímo pro zámecký park v Českém Krumlově. Pes baskervillský Sira Arthura Conana Doyla patří k detektivní klasice, která vždycky potěší. Vedením zápletky, půvabně aranžovanými strašidelnými scénami a suchým humorem. A tohle všechno zůstalo v divadelní adaptaci Petra Zelenky a Olgy Šubrtové zachováno. Napsali ji přímo pro zámecký park v Českém Krumlově, kde se hraje před Otáčivým hledištěm. Premiéru měla v červnu roku 2015, na počátku letní festivalové sezóny. Česká televize Psa baskervillského zaznamenala na konci léta 2018 s Karlem Rodenem jako Sherlockem Holmesem, Viktorem Limrem jako Doktorem Watsonem a Jiřím Suchým z Tábora jako Sirem Henrym Baskervillem. A jistě není bez zajímavosti, že krumlovský Sherlock Holmes je první divadelní rolí Karla Rodena, která se dostává na obrazovky. (Česká televize)

ssarka

Viděno bohužel jen prostřednictvím tel.zaznamu.....velmi se mi zpracování povídky líbí a myslím že specificke ztvárnění Sherlocka které si Karel Roden vybral je výborné.... vypichuji skvělou hudbu... ()

rozum i cit

Nebudu tentokrát hodnotit hvězdičkami. Nebylo by to fér, neboť jsem neshlédla celé představení až do konce (viděno ze záznamu). Viděla jsem nicméně dost na to, abych si mohla dovolit komentář. Důvodem mého přepnutí na jiný kanál bylo popravdě to, že na mne působilo dosti hloupě a afektovaně a nedokázala jsem se do něj ponořit. A to mám parodie, tedy pouze ty inteligentní, ráda a snesu ji i v případě nejslavnějšího detektiva, na rozdíl od některých nepovedených a vážně míněných adaptací Doylova díla. Přesto očekávám alespoň minimální spojitost s předlohou. Scénář vycházející velmi volně z románu Pes baskervillský a povídky Ďáblovo kopyto byl ,, obohacen" o celou řadu dalších prvků a drobných dějových linek. Rodenův Holmes je tu opět představen v duchu obvyklého klišé jako fetující magor, přičemž scény s jeho šňupáním kokainu, kterých bylo nadbytek a měly zřejmě sloužit jako humorný prvek, mi nepřišly vtipné ani trochu, ale působily na mne spíše trapně (Kromě toho, že vlastně ani nejsou v souladu s předlohou, neboť Holmes jednak kokain užíval v době, kdy neměl žádný případ, aby tím nahradil nedostatečnou stimulaci svého mozku, jednak ho nešňupal, ale píchal si jeho sedmiprocentní roztok.). A podobně mimo charaktery původních postav se ostatně pohybují i představitelé ostatních hereckých partů. Distingovaný a suchý anglický humor se tentokrát, bohužel, nekoná. (Zde se nabízí srovnání s Audiencí pro královnu ve Stavovském divadle, kde scénárista skvěle vybalancovává situační i slovní humor a herci v čele s Ivou Janžurovou, Igorem Barešem či Janem Hartlem jej dokáží svým výkonem výtečně vypointovat.) Většině herců jsem navíc tak nějak nedokázala jejich role uvěřit. Ocenit lze nicméně poctivou a jistě i nákladnou kostýmní a též scénografickou stránku věci. Z mého pohledu i přes pár dobrých vtipů je Pes baskervillský představením vezoucím se na vlně současného laciného humoru a celkově promarněnou příležitostí. Po Lakomci s Bolkem Polívkou, který byl přece jen lepší a kterého jsem alespoň shlédla do konce, Vojně a míru v ABC, u níž jsem většinu času trpěla, a Listopadu tamtéž, při němž jsem se díky množství zbytečných vulgarismů a hloupému závěru také často cítila trapně a odcházela z něj navzdory výbornému výkonu Michala Dlouhého se silně smíšenými pocity, jde tak o další počin, který mne nezaujal. Vzpomínám si, že amatérská scénka s Sherlockem Holmesem v Policejním muzeu v rámci Muzejní noci před několika lety mne potěšila a pobavila více než toto profesionální vystoupení, což je poněkud smutné. ()

quokam

Videno ma Dramoxu. Tvurci ucinili z hororove ladeneho krimi pribehu skoro grotesku. Ok zub casu mozna na predloze zapracoval a mnohe ikonicke veci se staly kycem, ktery je mozne satiricky zkarikaturuzovat. No, ale "vtipky" s kokainem byly prece jenom prestrelene. Roden dobrej, ostatni az na Wilsona nevyrazni. 5/10. ()

honza.g

Vytvořit divadelní inscenaci z notoricky známé knižní předlohy a hlavně z mnoha filmových zpracování, je odvážný počin. Aby to nenudilo, musíte přijít s něčím novým, třeba změnou scénáře (přílišná změna ošem naštve znalce díla, tedy v tomto případě většinu), nebo změnou důrazu na jednotlivé momenty příběhu, nebo změnou reálií. Zelenka je génius, který od všeho udělal trochu, k tomu inovoval dialogy, přidal pár scének. Přitom Sherlockovského ducha zachoval, hlavní postavě vtiskl trochu české představy o anglickém humoru, ale Roden zahraje skvěle cokoli. A prostředí krumlovského parkového divadla bylo využito naplno, korunovalo dílo. Skvělý zážitek, necelé dvě hodiny utekly až moc rychle. ()