Reklama

Reklama

Antologie města duchů

  • Kanada Répertoire des villes disparues (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Zapadlou vesnicí Irénée-les-Neiges kdesi v Québeku otřese smrt jednadvacetiletého Simona. Příjezd psycholožky však pragmatická starostka odmítá – s tragédií se podle ní uzavřená komunita, skládající se ze skromného počtu 215 obyvatel, dokáže vyrovnat sama. Opak je ale pravdou: mrazivé dny se táhnou do nekonečna, staré pořádky jsou neudržitelné a z mlhy se pozvolna vynořují tajemné postavy. Avšak to, co se zdá být divné a nepochopitelné, má někdy mnohem povědomější základ, než bychom si přáli. Melancholický i vtipný, poetický i politický snímek québeckého režiséra Denise Côtého využívá tradiční ikonografii duchařských filmů k metaforickému vyprávění o našem strachu z „jiného“. (Film Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (13)

honajz2 

všechny recenze uživatele

Je možné, že jsem jen nebyl ve správné náladě, když jsem to sledoval, ale zároveň je dost diskutabilní, jestli by mi to vůbec sedlo i tak. Ten námět by totiž mohl mít dost co do sebe, kdyby se s ním ale nějak pracovalo. Tady se to snaží tak moc sázet na atmosféru zasněžené malé vesnice uprostřed ničemu, až je tomu podřízené naprosto všechno a přitom děj to vlastně nemá dlouhou dobu žádný. Na začátku se sice stane nějaká situace, ale nijak víc se s ní nepracuje, s postavami taky ne a duchové se tu objevují úplně nahodile a nějaký účel zde začnou mít až po hodině a deseti minutách - což už je skoro konec filmu (trvá to hodinu a půl). Tam to sice konečně začne nějak fungovat, ale spíš jen v tom, že to řekne, na co že to vlastně celou dobu byla paralela a konec. A přitom je to celkem jednoduchá paralela, vnímavějším nejspíš jasná i dřív. Nic víc, nic míň. A do toho všeho skutečně ukrutně pomalá atmosféra, která podle mě prostě nefunguje. Jako něco do sebe to má, ať už tím nápadem, tak i provedením (aspoň v té části, kde už se něco děje), ale jinak mě to prostě zklamalo, navzdory tomu, jak dlouhou dobu jsem to chtěl vidět. Třeba to někdy zkusím znova a víc se do toho dostanu, ale teď mi nepřišlo, že by druhé zhlédnutí mělo zrovna nějaký smysl... 2* ()

Marrakech86 

všechny recenze uživatele

Začátek filmu byl velmi ponurý jakož i celý film, ale postrádalo to šmrnc, divák čeká, že se něco stane a ono se vlastně nestane téměř nic. Takže tam člověk sedí a přemýšlí nad tím, kdy bude konec. Dialogy herců postrádaly smysl a hlavně to bylo všechno zpomalené. Otázka typu: Nemáš prášky na spaní..pak 10 sekund nic...odpověď na co?...10 sekund nic...odpověď...na spaní :)) ()

Reklama

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Divácky náročný snímek s duchařskou tematikou prošpikovaným příběhem o obyvatelích zapadlé kanadské vesnice, kteří se vyrovnávají se sebevraždou dvacetiletého chlapce, stojí na působivých (nicméně velmi skromných a strohých) obrazech a na vykreslení skomírající komunity na odloučeném zamrzlém venkově. Ta se sice nazývá soudržnou a pospolitou, leč ve skutečnosti ji v depresivní lokaci, kde mají své místo spíš mrtví než živí, drží jen poslední zbytky vůle. Poté, co pro rodinu pozůstalých, truchlících nad tragickou událostí, ztratí vnímání času význam, se vesnice sice opravdu počne zaplňovat duchy a film začne pracovat s určitým napětím, přesto však od tohoto křehkého a nenápadného snímku o určitých formách strachu a o překonávání smutku ze ztráty nemá cenu čekat horor - jde spíš o jednoduchý myšlenkový koncept, převedený do vizuální metaforické podoby. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Nechal jsem se nalákat na hororové prvky. Já vůl! Tenhle typ filmů je mor festivalů. Dějový oblouk neexistuje, je to spíš jednoduchá teze roztažená na slabší dvě hodiny. Přitom by se to dalo utnout v jakémkoli okamžiku. Víc k tomu říct nedokážu, ten film mě intenzivně nezajímal už po deseti minutách. #KVIFF2019 ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Tento snímok je ozaj ťažký na hodnotenie. Ponúka totiž minimum dejových zvratov, prakticky jednoliate konanie postáv a v zásade sa tam nič zásadné neudeje. Čo je ale absolútným triumfom tohto filmu, je práve jeho atmosferický nádych. Tie postavy tam môžu len stáť, nič nerobiť a človeka z toho jednoducho mrazí a Denis Coté nám priniesol ozaj prudko ponurú a dusivú atmosféru, ktorá dokáže pohltiť. Aj preto musím tú štvrtú hviezdu pridať a bol som milo prekvapený. 75 % ()

Galerie (16)

Zajímavosti (4)

  • Ačkoli to vypadá, že se příběh odehrává během extrémně chladné zimy, Denis Côté tvrdil, že během natáčení nebylo chladněji než -10°C. Jednoho dne se teplota dokonce zvýšila na 9°C. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra filmu proběhla 11. února 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (ČSFD)
  • Snímek je natočen na 16mm film, který vizuálně odkazuje na jedno z témat filmu, mizející tradice a staré pořádky. (MatyM)

Související novinky

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

25.09.2019

Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských… (více)

Reklama

Reklama