Jít krást koně

• angličtina

Out Stealing Horses

Poďme kradnúť kone

Norsko / Švédsko / Dánsko, 2019, 122 min

Mám slabost pro filmy, které se odehrávají v lůně přírody - a tenhle neo-western po skandinávsku určitě není sporadickou výjimkou. Páč snímek 'Jít krást koně' je poměrně solidní drama z prostředí dřevorubců a volně žijících sudokopytníků, které bravurně využívá retrospektivní tektoniku narativu. Snímek zároveň disponuje pozoruhodnými esoterickými pasážemi, které jsou ale v mnoha ohledech lehce překombinované a způsobují tak ambivalentní fluktuaci kvality - střihy mezi jednotlivými akcemi a pasážemi jsou často příliš hektické - což částečně narušuje melancholickou rytmiku příběhu, jemuž paradoxně chybí jiskra, která by lákala divácký interest. Obdivuju ovšem naturalistickou práci s exteriéry a přirozeným prostředím. Ve výsledný rezoluci je tedy snímek 'Jít krást koně' vizuálně jímavým a subtilně poetickým dílkem, kterou by si v kině neměl nechat ujít žádný fanoušek severský kinematografie.... VERDIKT: 7,3 kajakářských polucí z 10(29.7.2020)

Moland se tentokrát nechal unést melancholií a depresí. Lákal mě Stellan, protože ho mám ráda. Moc si ho, ale neužijete. Hodně vzpomíná a vrací se do minulosti svého života za mlada, kde ho ovlivnili celkem tragické, o to víc zásadní události na celý život. Je tam spousta krásných záběrů norské přírody. A také spoustu tíživých momentů, na které prostě nejde zapomenout. Psychologická linka postav je slušně zvládnutá, ale myslím že Moland umí líp a krimi žánr mu sedí mnohem víc.Zajímavý film, ale stačilo jednou.(17.7.2020)

Konečně po delším čase dobrá severská osudovka mého oblíbeného režiséra, plná obrazů a nevyřčeného... Do plných 4 hvězd něco chybělo.(5.5.2020)

Šla jsem na tento film, protože v rámci předsevzetí do Nového roku, chci chodit do kina častěji a když mam čas. Dle hodnocení tady jsem tomu nedávala moc šancí, ale film mě překvapil. Nejen známým jménem, ale i možná tom, že jsem presycena holywoodskymi filmy, kde děj je víceméně jasný. Tento počin je oddechový, je v něm krásná krajina, fauna a flora....děj jsem hltala od začátku do konce a libil se mi, libil se mi i herecký výkon postav a syrovost toho filmu. Ano je pro nekoho spousta lepších filmů, ale myslim že ty, co jsou filmoví fajnšmekry to bude aspon něco....Dle meho nazoru hodnocení je mezi 70-80% i když můj úsudek ovlivňuje odklon v posledních mesich k severské tvorbě(11.1.2020)

Hrdina touží po severské samotě a na ní narazí na bolestné připomenutí dospívání. Otec a syn jsou soupeři o zlomenou sousedku. Syn začne žárlit. Oba jsou zmítání silnými vášněmi. Ale vyprávění je hlavně zprostředkováno obrazy lesů a koňů. Moland za kameru obdržel na Berlinale Stříbrného medvěda a jeho kamera dokáže zprostředkovat obrazy fyzicky blízko. Finále má pořádný spád.(26.7.2020)