Listopad 1999. Sedmašedesátiletý Trond žije na samotě a těší se, že i Nový rok 2000 stráví sám. S příchodem zimy přišel na to, že má souseda, muže, kterého znal v dávném roce 1948. Tehdy v létě bylo Trondovi čerstvých patnáct let a netušil, že jeho otec ho donutí nést břemeno jeho zrady a zmizení… Bylo to léto, kdy Trond dospěl a ucítil vůni ženy, po které toužil. Stejné ženy, s níž jeho otec hodlal strávit zbytek života… (Film Europe)

Trailer 1

bart_

Mám slabost pro filmy, které se odehrávají v lůně přírody - a tenhle neo-western po skandinávsku určitě není sporadickou výjimkou. Páč snímek 'Jít krást koně' je poměrně solidní drama z prostředí dřevorubců a volně žijících sudokopytníků, které bravurně využívá retrospektivní tektoniku narativu. Snímek zároveň disponuje pozoruhodnými esoterickými pasážemi, které jsou ale v mnoha ohledech lehce překombinované a způsobují tak ambivalentní fluktuaci kvality - střihy mezi jednotlivými akcemi a pasážemi jsou často příliš hektické - což částečně narušuje melancholickou rytmiku příběhu, jemuž paradoxně chybí jiskra, která by lákala divácký interest. Obdivuju ovšem naturalistickou práci s exteriéry a přirozeným prostředím. Ve výsledný rezoluci je tedy snímek 'Jít krást koně' vizuálně jímavým a subtilně poetickým dílkem, kterou by si v kině neměl nechat ujít žádný fanoušek severský kinematografie.... VERDIKT: 7,3 kajakářských polucí z 10 ()

marhoul

Obrazy z minulosti, vzpomínky beze slov, prostřihy, úklid v sobě, detailní záběry flóry a fauny, neštěstí, bolest, samota, vina, ztráta, trauma a život plyne dál. Krásná kamera, nevšední  film, který plyne v příliš pomalém tempu, komorní drama. Dobové scény mají silnou atmosféru. Vytěžené dřevo tažené koněm, sekery, loupaní kůry, plavení kulatiny po řece, brilantní záběry, vynikající střih. Jsou filmy rychlejší, veselejší, atraktivnějších žánrů, pravda, mě však tento, z kategorie skandinávských, dostal. Naštěstí mě rozpačitý úvod neodradil. Škoda, že režisér hřebík nedoklepl pořádně. ()

Marze

Film prozkoumávající trýznivé rodinné ztráty i chyby rodičů, jež se přenášejí z generaci na generaci. Hrdina touží po severské samotě a na ní narazí na bolestné připomenutí dospívání. Otec a syn jsou soupeři o zlomenou sousedku. Syn začne žárlit. Oba jsou zmítání silnými vášněmi. Ale vyprávění je hlavně zprostředkováno obrazy lesů a koňů. Moland za kameru obdržel na Berlinale Stříbrného medvěda a jeho kamera dokáže zprostředkovat obrazy fyzicky blízko. Finále má pořádný spád. Vzpomínky vypravěče se odehrávají během slunečných letních měsíců, současná dějová linka je umístěna v mrazivém šedém konci roku. Je to taková metafora lidského života. ()

angel74

Melancholií prostoupený příběh, který se odehrává v samotném lůně nádherné severské přírody. Zestárlý muž v podání skvělého Stellana Skarsgårda smutně vzpomíná na dávné letní dobrodružství, jež dost dramaticky ovlivnilo jeho další životní směřování. Jsem nadšená, že jsem zase po dlouhé době viděla krásný film, v jehož průběhu jsem neměla sebemenší tušení, co se bude dít dál. Aby toho nebylo málo, tak mi snímek Jít krást koně poskytl i jedno nenadálé prozření... „Sami se rozhodujeme, kdy to bude bolet.” (90%) ()

octopuska

Moland se tentokrát nechal unést melancholií a depresí. Lákal mě Stellan, protože ho mám ráda. Moc si ho, ale neužijete. Hodně vzpomíná a vrací se do minulosti svého života za mlada, kde ho ovlivnili celkem tragické, o to víc zásadní události na celý život. Je tam spousta krásných záběrů norské přírody. A také spoustu tíživých momentů, na které prostě nejde zapomenout. Psychologická linka postav je slušně zvládnutá, ale myslím že Moland umí líp a krimi žánr mu sedí mnohem víc.Zajímavý film, ale stačilo jednou. ()