Zavraždění čínského bookmakera

• USA The Killing of a Chinese Bookie

Cosmo Vitelli vlastní klub pro gentlemany a je ztělesněním vyrovnanosti a duchapřítomnosti. Když se dostává do střetu se skupinou gangsterů, je Cosmo donucen spáchat děsivý čin, ve snaze zachránit svůj milovaný klub a svůj způsob života. Napínavý, okouzlující i výstřední snímek je provokativním pohledem na mužské zoufalství a identitu. (oficiální text distributora)

Han22

Cassavetes se stává dalším z mých neoblíbených artových režisérů, po třetím jeho filmu vidím, že mě prostě bavit nebude. Zápletka o majiteli strip baru co se zadluží a věřitelé na něj tlačí aby někoho zabil je na papíře fajn, ale ve filmu je naprosto na pozadí a v podstatě se to nijak nevyřeší. Pár věcí tu funguje - Ben Gazzara se opravdu snaží i když není takovým hercem aby to utáhl a jeho postava je kokot (gambler). Vražda a vše okolo jsou opravdu napínavé a fungují. Zbytek? Mimoňské dialogy o hovně. Přestřelky jejichž výsledek se nedovíme, protože režisér střihne na něco jiného. Kamera, která se cpe lidem až do obličeje. Snad nejhorší strip vystoupení co jsem viděl - na pódium vleze odpudivý plešatý tlusťoch a příšerně "zpívá" nějaké swingové odrhovačky, zatímco kolem postávají holky a občas odhalí kozy. SPOILER: A nejhorší je konec, kdy hrdina chodí s kulkou v břichu jakoby nic, projde přestřelkou, povídá si s holkama, vystoupí v baru... a pak nejspíše asi umře (časem) protože začne krvácet. Celé je to navíc natažené na dvě a čtvrt hodiny a pekelně nudné. 77%? Já budu klidně za barbara a sestřelím další "úžasný" art 2*. ()

Rozjimatel

[1,5*]     Príšerne nezáživný príbeh z odpudivého sveta prízemnej a prihlúplej zábavy (kabaret kombinovaný so striptízom), zo sveta vymletých báb ľahších mravov a kadejakých gaunerov. Film sa neskutočne vlečie, aké-také vzrušenie prinesie akurát scéna v dome starého Číňana, prípadne pár scén, ktoré nasledovali. Ani o technickej stránke filmu sa toho veľa dobrého povedať nedá, predovšetkým kamera je akási chaotická. Film má byť zrejme akýmsi psychologickým náhľadom do duše hlavného hrdinu Cosma Vitelliho (výborný Ben Gazzara), lenže jeho úlisný charakter mu veľa sympatií neprinesie a divák ani na konci filmu nevie, čo si má o ňom myslieť. Z ďalších postáv ma zaujal už len gangster výborne stvárnený Timothym Careym. Pre mňa nepochopiteľne zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Rameno

Chudák Cosmo Vitelli dluží prachy a snaží se chovat jakoby nic. Jeho bezmoc je na něm ale celou dobu vidět a když dostane od věřitelů úkol zabít, ví, že mu nezbejvá než jít a zabít. Velká část filmu (aspoň toho delšího sestřihu) se odehrává ve Vitelliho klubu, kterej nabízí tu nejpokleslejší zábavu (z mýho pohledu až bizarní). I to dodává skvělou atmosféru a film dokáže udržet pozornost celou dobu i přesto, jak je civilní. ()

StaryMech

Nehezká a nudná historka o majiteli striptýzového podniku, který se zapletl s gangstery. Prvotní dojem : Cassavetes vzal kostru černého žánru, ověsil ji scénami, které by většina producentů nechala vystříhat, přidal pár trýznivě amatérských kabaretních výstupů, rozbředlé mudrování nad životem a absurdní akční sekvenci a vše nasnímal svým polopodzemnickým způsobem ; v příběhu vystupuje hlavní hrdina, v podchlazeném podání Bena Gazzary takřka neprůhledný, několik zločinců bez padoušského švihu, několik působivých ženských těl a sázkař, který není sázkařem. Vůbec jsem nepochopil, že hlavní postava, s níž jsem se usilovně a marně snažil ztotožnit, se přes šarmantní slupku netěší sympatiím tvůrců : Gazzara prý špatně snášel, že se musí vciťovat do tohoto sebestředného pošetilce, neúnavně si hrajícího na něco lepšího, než čím opravdu je. Moje chyba - kdyby mi včas došlo, že režisér i tentokrát dbá víc o cupování hollywoodských polotovarů než o pohodlí diváka, asi bych si s filmem rozuměl lépe. P.S.2019: Zkusil jsem to znovu, marně. Cassavetes má pro Cosma očividně slabost. ()