Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

Vinczent

Životní role Guy Pearce a Nolanův debut podle povídky jeho bráchy. Tohle bratrské duo patří k nejoriginálnějším filmovým ploditelům a jejich filmy mají vždycky dusnou atmosféru. Memento je výborná detektivka, kde se všechno dozvídáme s Leonardem od konce po počátek, ale narozdíl od něj si všechno pamatujeme, takže na konci(začátku) vidíme jakej je to nakonec zakomplexovanej zm*deček. Po celou dobu si vaše mozkovna ani nachvíli neodpočine a to já mám hrozně rád. Přehrajem si v hlavě film pozpátku a hned se nám všechny kdo? co? a proč vůbec vlastně? vyjasní,no možná pár otazníků zbejvá ale to už je fuk, protože ten film je sqelej. Novodobý klenot uvadajícího žánru filmu Noir. ()

Pattrick

Fíííha. 5 hvězd ale nejde, prostě nejde mu je dát. Je to mistrovské dílo, to ano. Originální, to ano. Skvěle natočeno, to také. Dokonce sestříhané, je to výborně. Ale problém? V tomto filmu se musíte snažit pořád přemýšlet, splynout hodně s dějem, jinak na to budete muset koukat znova a znova a znova. Je to takový malý filmový rébus, při kterém je hodně potřeba hlava a opravdu má pro všedního diváka být za potřebí u filmu hlava? NE! (takže, tento film je spíše pro fajnšmekry) Nyní jsem to viděl poprvé a vím, že jsem přišel na 75% filmu. Takže druhé kolo, mě bude čekat ještě jednou, protože mám velké množství otazníků. Jinak Guy Pearce byl fantastický, opravdu jeho hraní bylo silně reálné. I přesto mě film velmi nadchnul a musím se pustit do druhého kola. ()

Urby

Film Memento hodně předčil má očekávání. Zajímavě uspořádaný film se super vyvrcholením zápletky. ()

-Mates-2

Living in a dream. We all need mirrors to know who we are. I have to belive when I close my eyes the world is still there... ()

mfanta

100% - pro me naprosto zasadni filmovy pocin, ktery povazuji za genialni. Propletenost casovych rovin nuti k hlubokemu soustredeni, rezie je skvostna. ()

Ant@nio

Opravdu nejde jen tak tupě sedět a civět. U tohoto filmu je nutno zapojit své mozkové buňky. Opravdu skvělý nápad jak vytvořit geniální děj. Pokaždé jsem byl překvapen, co se dělo v další (minulé) scéně. Tento film mě opravdu nadchnul především svým zpracováním. ()

Matt91

Najoriginálnejšia kriminálka všetkých čias, ktorá spoľahlivo zamotá hlavu vďaka spätnému vyrozprávaniu príbehu. Hlavný hrdina Guy Pearce, ktorý trpí stratou pamäti podal veľmi presvedčivý výkon. Nolan je geniálny v tom, že divákovi navodí rovnaký pocit zmätenosti ako zažíva hlavný hrdina prostredníctvom paranoidnej atmosféry a občasnými noir prvkami, ktoré prelínajú dejovú linku. Film ponúka na svojom konci respektíve začiatku rozuzlenie, ktoré môže a nemusí byť pravdivé. ()

bocy

Čakal som podstatne viac a úplne niečo iné. Rozkúskovanie filmu na veľa častí pôsobí chaoticky, čo by ani nevadilo, keby sa jednalo o silnú myšlienku. Hodnotím ako priemerný film. ***+ ()

masasour

Mě osobně, tento film nijak extra neoslnil. Ano, má to geniální příběh a zápletku, ale ve druhé polovině mě to začalo nudit, prostě mi tam něco chybělo. A na konci to nezachraňuje, ani zajímavé odhalení. Já se totiž začal ve filmu pamalu strácet. Třeba takový Dokonalý trik, byl opravdi geniální. Čekal jsem něco víc 70%. Hláška..........,,Měli bysme mu vzít tu jeho káru, víš, jako dát mu lekci. Blbost, Teddy Tobě se to řekne, ty máš Jaguára". ()

Inner

Jedna z těch nejlepších kriminálek. Geniální Nolan rozehrává na rozloze 109 minut takovou překrásnou hru originality, že už chybí snad jen ta Paranoid Android na konci. Vcelku jednoduchý děj je tak univerzální, tak "neuchopitelný", že se dá vylíčit tolika způsoby a stejně to budou jen spekulace. A o tom tenhle film je. O tom, že nic není jisté. Nebo ano? 100% ()

9HK

Od tohodle Nolanova film jsem čekal hodně....velmi dobrej nápad...konec mohl být lepší a za to ty čtyři hvězdy.. ()

MAKITA

Málo kdo zvládne pobrat tehle detektivní filmek po prvním shlédnutí díky velmi originálnímu pojetí kamery..Hlavní hrdina po smrti své ženy ztratil krátkodobou paměť a skrz tento hendikep se snaží na vlastní triko vypátrat kdo je oným vrahem. K připomenutí důležitých indicií mu slouží jeho tělo, ingoust a jehla a samozřejmě polaroid a tužka. Velmi originální dílo které stoí za shlédnutí ()

lexmark

Originální to je slovo které Memento opravdu vystihuje. Nápad vyprávět film pozpátku mě opravdu dostal a snad poprvé jsem měl u filmu nutkání jej hned po shlédnutí pustit znovu. Nolenův debut se prostě povedl. ()

ghostwo

Dávám 4*, ale se zavřenýma očima. Jenom bych ještě sušel dodal, že třeba můj táta nemá moc rád časové prolínání děje, takže jeho by asi po 20min z kina odvezli. Určitě originální film, přes svoji složitost dobře autory zvládnutý. Ale pro mě také pouze zajímavý experiment, ze kterého nejsem úplně paf, spíš dokonce trochu naštvanej, protože jsem asi vše úplně nevstřebal. Takže to co na konci říkal Teddy je pravda?Ale kde máme tu jistotu..... ()

lemka

Nebyť formy, akou je film vystavaný, je to obyčajný priemer na dve, tri hviezdy. Lenže tá forma Mementa je tak príjemná, prekvapujúca a strhujúca, že z toho budete celkom určite namäkko a dáte štyri, možno aj päť hviezd. U mňa za štyri. Chcelo by to jednoduchšie vyústenie príbehu a bolo by to takmer dokonalé. Na pomerne zložitú formu by som záver filmu nekoncipovala tak ťažkopádne. Ináč fajn, určite odporúčam. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července