foto

Wally Pfister

  • nar. 8.7.1961 (59 let)
    Chicago, Illinois, USA

Biografie

Walter C. "Wally" Pfister se narodil 8. července, 1961 v Chicagu, ale hned po jeho narození se s rodiči odstěhoval do New Yorku kde vyrůstal. Jeho otec byl známý televizní producent, svou kariéru odstartoval v padesátých letech na CBS v Chicagu.

Pfister Jr. se začal o film zajímat ještě jako dítě. Jedním z impulsů bylo natáčení snímku SHAMUS (1973) s Burtem Reynoldsem, které probíhalo nedaleko domu Pfisterových. Mladý Wally byl fascinován světelnou a kamerovou technikou. Ve svých jedenácti letech pak začal natáčet domácí videa i krátké amatérské filmy na 8mm kameru. 

Po střední škole si Pfister našel práci v televizní stanici WMDT, jako asistent produkce. V rámci svého působení zde si pak na víkendy půjčoval kameru CP16, na kterou se běžně natáčí zprávy, a vytvářel malé, jednoduché filmy. Později s ní však natočil vizuální kompozici o stavbě z Viktoriánského období, se kterou se ucházel o práci kameramana. Práci získal a v letech 1982 - 1985 se živil jako zpravodajský kameraman ve Washingtonu.

V roce 1985 práci opustil a začal pracovat na volné noze. Natáčel dokument FRONTLINE (1983) a několik videozáznamů pro nejrůznější produkční společnosti sídlící ve Washingtonu. 
Zlom přišel v roce 1988, kdy do Washingtonu přijel Robert Altman, aby tu natočil mini-sérii s názvem TANNER´88 (1988), produkovanou HBO. Altman zde pro svůj projekt hledal skutečného zpravodajského kameramana aby ho obsadil právě do této role. Nakonec si vybral Pfistera a svěřil mu pár vedlejších záběrů k natočení. Když pak s produkčním týmem viděli jeho práci, najali ho jako druhého kameramana. To byla pro Pfistera první skušenost s natáčením hraného materiálu.

Po této zkušenosti se přihlásil na American Film Institute. Zde spolupracoval, mimo jiné, na filmu SENZENI NA? (1990), který byl nominován na cenu Akademie za nejlepší krátký film. Pfister využíval svých zkušeností z dokumentů a vytvářel temné a strohé kompozice za pomoci pouze jediného světla. Herci se pak mohli naprosto svobodně pohybovat na osvětleném prostoru.

První celovečerní film, na kterém se Pfister podílel byl snímek THE UNBORN (1991). V následujících letech pak spolupracoval s osobnostmi jako Phedon Papamichael nebo Janusz Kaminski. Také spolupracoval na filmu Diane Keatonové - UNSTRUNG HEROES (1995). 

Další, pravděpodobně největší zlom Pfisterovi kariéry, bylo setkání s režisérem Christopherem Nolanem na festivalu Sundance v roce 1998. Z jejich první spolupráce vzešel neo-noirový thriller MEMENTO (2000). Film měl obrovský úspěch a Pfister se stal Nolanovým dvorním kameramanem. V následujících letech spolu natáčejí filmy INSOMNIA (2002), BATMAN BEGINS (2005), THE PRESTIGE (2006), a THE DARK KNIGHT (2008). V The Dark Knight Pfister pracuje částečně i s kamerou IMAX. Kvůli Nolanovi odmítá pobídku na filmy o Harry Potterovi a natáčí vlastně veškeré Nolanovy filmy od Mementa. Je třikrát nominován na cenu akademie, ale dávno zaslouženou sošku si odnáší až na počtvrté, za  práci na filmu INCEPTION (2010). V roce 2011 - 2012 pracuje na dalším filmu Christophera Nolana - THE DARK KNIGHT RISES (2012).

Mimo Nolanových filmů byl také kameramanem několika dalších. Z těch nejznámějších jsou to filmy MONEYBALL (2011), v režii Bennetta Millera. Dokumentární film MARLEY (2012). Celovečerní snímky THE ITALIAN JOB (2003), SLOW BURN (2005), SCOTLAND, PA (2001) nebo hudební drama Lisy Cholodenko - LAUREL CANYON (2002).

Wally Pfister je odpůrcem digitálního záznamu a stále zapřísáhle točí na starý dobrý film, což jistě znamená, že ho spolupráce s Nolanem jen tak neomrzí. V současné době také připravuje svůj režijní debut s názvem TRANSCENDENCE, který by měl spatřit světlo světa v roce 2014. Podle předběžných informací by se mělo jednat o jakýsi neo-noirový sci-fi thriller. Hlavní roli již potvrdil například Johnny Depp.

Miroslav "Conner.s" Šírek

Režijní filmografie

Filmy

2014 Transcendence

TV seriály

2017 The Tick (TV seriál)
Where's My Mind (S01E02)
2016 Flaked (TV seriál)
Sunset (S01E08)
7th (S01E07)
Horizon (S01E02)
další epizody (4)
The Tick (TV seriál)
Pilot (S01E01)

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 364)