Óda na radost

• USA Ode to Joy (více)

Jak může člověk, který je doslova paralyzován štěstím, najít lásku? Díky stavu zvanému kataplexie – vzácné poruše, která způsobuje, že náhle ztratí kontrolu nad svaly, kdykoli je zasažen silným, zejména radostným pocitem - se brooklynský knihovník Charlie (Martin Freeman) naučil obezřetně vyhýbat všem spouštěčům radosti v podobě lidí, míst i událostí v jeho životě. Rodinné svatby, roztomilé děti, rozkošná štěňátka a dokonce i milostné vztahy představují pro Charlieho pečlivě nalinkovaný svět velké nebezpečí. Když se do něj ale zamiluje krásná a bezprostřední Francesca (Morena Baccarinová), ocitne se Charlie, který se po celý život vyhýbal jakémukoli riziku, na křižovatce – má se zbavit myšlenek na opačné pohlaví, nebo dát lásce šanci? (Cinemax)

dalziel

Keby na Mňa brala Morena Baccarin isto by aj mňa od šťastia jeblo o zem.Asi každého chlapa a aj bez narkolepsie a katoplexie ()

tranquill

"Uděláme si z toho depresivní rande..." Sice měla tahle komedie místy kolísavou úroveň, ale za ten závěr, charismatické hlavní postavy a celkově nápadité téma dávám hvězdu navrch. ()

pushover

Příjemné překvapení. Vtipné dialogy, dobře hrající Freeman, ve svých 40 pořád sexy Morena. Co víc chtít v romantické komedii s vážnějšími momenty a téměř britským humorem. ()

rigby

Lehce vážná komedie. Divák ústřední dvojici sice fandí, protože to mezi nimi funguje, ale jinak je scénář velmi slabý s nevyužitým potenciálem. 2+ ()

imaginer21

Spíš průměrné drama než podprůměrná komedie. Nad vodou ji ovšem drží skvělá parta herců, kterým jasně vévodí jako vždy skvělý Freeman a naprosto podmanivě kouzelná Baccarinová. Určitě by z toho šlo vytáhnout víc, nastavit tomu korunu příjemnější lehkostí spojenou s Charlieho záchvaty nebo dialogovými šperky. Bohužel to všechno zůstalo jen v přání diváka, jemuž se v reálu dostalo v zásadě jen rutinérské seriálové průměrnosti. Jak ale říkám, už kvůli ústřední dvojici a několika upřímným momentům stojí za to tuhle jednohubku skousnout. ()

Aquila

Námět a rozjezd zajímavý, ale postupně se z nadějné komedie stává ploché vztahové drama, které však není dramatické. ()

Heywood

Takové milé a předvídatelné podíváníčko se zajímavým námětem a se skvělým Martinem Freemanem. Trochu to připomínalo divadelní hru, ale lokace v New Yorku tomu dávali filmovější ráz. 65%. ()

as-minor

Čo film priniesol takému profesionálne deformovanému hypochondrovi ako som ja? Poznatky o mne doposiaľ neznámej kataplexii, ktorá je charakteristická náhlou stratou svalového tonusu počas silných citových prežitkov. V prípade filmu, narozdiel od skutočnosti, dochádza aj k strate vedomia, aby tak tvorcovia zvýraznili dramatickú linku. Herecky je film podaný na solídnej úrovni. Bohužiaľ si myslím, že snímok mal omnoho väčší potenciál, čo sa týka emocionálnej roviny. Všetko je tak na pol. Obrazne povedané, humor je bez „chuti” a vážne pasáže nedokážu vyryť jazvy hlboko pod kožu, tak aby to bolo presvedčivé. Dá sa na to pozrieť, ale na opakované premietanie to nie je. ()

toos

Za okouzlující Morenu zaokrouhleno nahoru na tři hvězdy. Film je poněkud nevyrovnanej. Hlavní hrdina trpí divnou nemocí a díky tomu se i divně chová, přesto o něj má zájem vášnivá brazilská kráska. Po půlhodině by jejich příběh skončil tím, že se ona dozví, jakou nemocí její vyvolený trpí. Ale místo toho film pokračuje... Ašak ztrácí původní komediální nádech, když hrdina vymyslí, jak být s ní, ale přitom s ní nebýt a neupadat furt do bezvědomí. Tím, že ji dohodí bráchovi. Divný, ale budiž. Ona na jeho průhlednou hru přistoupí a začne s jeho bratrem chodit. Ten se jí snaží dostat (logicky) do postele, ale ona vlastně nemá zájem. Všichni si následně uvědomí, o co jde a pak se na okamžik happyendem vrátíme k žánru "romantická komedie". ()

Peabody

Nesedlo mi to, z velké části kvůli tomu, že jsem viděl český dabing. Zarostlý hobit Martin Freeman měl takovou Krobotovskou roli a mimku, rozhodně nijak nezáří, Watson byl lepší, ale dobře, budiž. Morena B byla pěkná, za tu dávám hvězdu a i hrané slušně. Ta druhá buchta měla být nanicovatá a byla nanicovatá. Kamenem ůrazu pro mne je casting Charlieho bratra, buď je to velký herec hrající sqěle kreténa jako obzvláště trapného kreténa, nebo spíše špatný herec, navíc s naprosto nečesky intonovaným dabingem, americký afektovaný způsob vyjadřování nemám v češtině rád, jakkoli je to možná cool a moderní (místy jsem opravdu trpěl). Druhý problém pro mne je celková atmosféra, protože tuhle mírně uječenou a hodně afektovanou americkou zábavu nemusím a ty natahované postelové hrátky -- aby k ničemu nedošlo a nic se neukázalo - ugh. A hlubokomyslné hlášky typu "Neodkládej lásku jen proto, že ji můžeš ztratit" jsou jako z readersdigestovského vejcuc Jak psychoanalyticky komunikovat a Jak nalézt štěstí v 10 krocích, nebo jako z Paula Coelha. ()

Oxytocin

Prvních pár minut ze svatby se jeví jako romantická komedie. Omyl. I přes pár minut, kdy se usmějete, se jedná opravdu spíše o drama. Hlavní postava se snaží bojovat s náhlým zkolabováním s ženou při návalu štěstí a vnitřní radosti, na které mu záleží, tím, že ji dohodí svému bratrovi. Rozmluvy o nemoci, depresivní postoj, sebeobrana před světem, nemocná teta přitelkyně... film na jedno shlédnutí. ()

artlover

Vlastne celkom príjemný film s aspoň štipkou originality. Melissa Rauch mi lezie na nervy ako vždy a hoci neľutujem čas, ktorý som Óde na radosť venovala, viackrát vidieť netreba, takže za 3*. ()